16 hlavních turistických atrakcí Vancouveru

16 hlavních turistických atrakcí Vancouveru 1

Vancouver má zaslouženě pověst jednohoho z nejkrásnějších měst světa. Centrum Vancouveru se těší krásné poloze na poloostrově v průlivu Strait of Georgia, na jihu ohraničeném deltou řeky Fraser a na severu hlubokým fjordem (Burrard Inlet) sahajícím daleko do vnitrozemí. Na severu se navíc lesknou zasněžené Pobřežní hory. Díky rozsáhlým parkům a příjemnému klimatu, kdy jsou teploty po celý rok mírné, je Vancouver rájem pro outdoorové aktivity. Kromě toho se může chlubit bohatým kulturním životem, fantastickými možnostmi nakupování a restauracemi. Vizuálně atraktivní město získalo celosvětovou pozornost, když hostilo – společně s nedalekým letoviskem Whistler  Zimní olympijské hry 2010.

 

Stanley Park

Stanley Park je zelený poloostrov s mohutnými stromy hned vedle centra/downtownu Vancouveru. Pokud byste chtěli vyrazit ven do přírody, nejlepší místo je právě tady. Dlážděná stezka vedoucí po mořské hrázi vede kolem zeleného prostoru a je skvělým místem pro pěší procházky nebo výlet na kole. Dále od břehu nabízí park mnoho možností aktivit, takže můžete strávit celý den průzkumem atrakcí, jako jsou totemové kůly u výběžku Brockton Point nebo Vancouverské akvárium. Pozoruhodné výhledy najdete po celém parku, ať už zpátky na město nebo ven na oceán. Když nastane jaro, zahrady a křoviny v parku pokryjí květy všech barev, přičemž převládají třešně a pak rododendrony. V létě je v provozu venkovní bazén přímo u okraje oceánu. Má délku 80 m, je vyhřívaný a představuje oblíbený cíl pro rodiny s dětmi, protože má mírně se svažující vstup.

 

Granville Island

Kdysi převážně průmyslový ostrov Granville Island je dnes vzkvétajícím centrem aktivity s charakteristickou pohodovou atmosférou. Umělci a prodejci se přesunuli do bývalých skladišť, hausbotů, divadel, galerií a restaurací. Tržiště Granville Island Public Market je jedním z nejoblíbenějších míst, kde se prodává ovoce a zelenina, ryby a mořské plody, a také široký výběr dalších specialit i hotových pokrmů. Není to skutečný ostrov, ale centrum spojené s obytnými čtvrtěmi silnicí a na jihu lávkami pro pěší, zatímco s poloostrovem, kde leží downtown (přes záliv False Creek), jej spojuje trajekt.

Kde: jižně a pod mostem Granville Street Bridge

 

Vrchol Grouse Mountain

V létě i v zimě za jasného počasí nabízí hora Grouse Mountain bezkonkurenční panoramatické výhledy. To platí především pro večery, kdy jsou rozsvícená světla města. Lanovka je v provozu denně a jezdí z úrovně ulice na vrchol, kde na návštěvníky po celý rok čekají restaurace s jídlem, outdoorové aktivity a příroda. Když napadne sníh, Grouse Mountain se promění v zimní říši divů nabízející bruslení, výlety na sněžnicích, lyžování a snowboarding. Lyžařské trasy nejsou obzvlášť obtížné, takže Grouse Mountain představuje skvělý cíl pro rodinný výlet, a také místo, kde se můžete naučit lyžovat. Když přijde léto, Grouse Mountain je rájem pro pěší turistiku se stezkami včetně proslulé trasy Grouse Grind. Pokud budete bydlet v centru města, zvažte jednodenní výlet k Visutému mostu Capilano (níže) a na Grouse Mountain.

Adresa: 6400 Nancy Greene Way, North Vancouver, British Columbia

 

Budova Canada Place

16 hlavních turistických atrakcí Vancouveru 2

Připlujete-li do Vancouveru výletní lodí, Canada Place právě zde začne Vaše návštěva města. Neobvyklý design střechy působí dojmem obřího plavidla. Architektonicky pozoruhodná stavba je z části terminál výletních lodí, z části kongresové centrum & hotel a z části centrum pro autobusové prohlídky města. Na konci mola naleznete panoramatické výhledy spolu s atrakcí Flyover Canada – letovým simulátorem, který útočí na všechny Vaše smysly, zatímco Vás seznámí se zeměpisem Kanady. Nedaleko odtud leží nádraží Waterfront Station, hlavní tranzitní uzel s trajekty mířícími k nábřežnímu tržišti Lonsdale Quay v severním Vancouveru. Když vyjdete z budovy a zahnete doprava, začíná zde zajímavý nábřežní chodník směrem k Stanley Parku. Při procházce po něm můžete spatřit odlétající hydroplán a mohutné kontejnerové lodě mířící na širé moře.

Adresa: 999 Canada Place, Vancouver, British Columbia

 

Muzeum antropologie

Muzeum antropologie (MOA), které je součástí Univerzity Britské Kolumbie, se zabývá kulturami z celého světa, ale důraz klade především na původní obyvatele („první národy“) Britské Kolumbie. Expozice představují domorodé umění včetně velkých totemových kůlů ve Velkém sále. Další se expozice zabývají etnografickými a archeologickými objekty z Asie, jižního Pacifiku, všech Amerik, Afriky a Evropy. Zajímavá budova muzea byla původně součástí pevnosti z II. světové války a místní architect Arthur Erickson proměnil její prostory ve špičkové muzeum. K dalším atrakcím univerzitního kampusu patří pláž Wreck Beach, kam mohou také nudisté, přírodovědně zaměřené Beaty Biodiversity Museum a toulání se v Botanické zahradě UBC s mnoha zajímavými výsadbami a s vzpomínkovou Japonskou zahradou Nitobe.

Adresa: 6393 NW Marine Drive, Vancouver, British Columbia

 

Pláž Kitsilano

Písčitá pláž Kitsilano definuje pohodový životní styl ve Vancouveru. Místní lidé se zde setkávají s přáteli nebo se koupou ve venkovním bazénu s vyhřívanou mořskou vodou. Široká pláž je v létě oblíbeným cílem milovníků slunce. Výhledy z pláže Kitsilano na centrum města jsou skvělé. Kromě pláže a oceánu zde najdete řadu kaváren a pěších turistických stezek, a také pestrý nákupní pás ležící o pár bloků dál na jih na ul. West Fourth Avenue. Jen kousek pěšky východním směrem leží Vanier Park, kde najdete otevřené prostory a Námořní muzeum ve Vancouveru. Z doků se pak mini trajektem Aquabus můžete vydat do centra Vancouveru nebo na Granville Island.

Adresa: 2305 Cornwall Ave, Vancouver, British Columbia

 

Čtvrť Gastown 

16 hlavních turistických atrakcí Vancouveru 3

Nejstarší část města Gastown je okrsek s restauracemi, galeriemi a obchody umístěnými v pečlivě zrenovovaných viktoriánských budovách. Historické stavby, kamenné ulice a železné kandelábry dávají okrsku jeho charakteristickou atmosféru. Gastown je vzdálen jen kousek pěšky od nábřežního komplexu Canada Place. Gastown vznikl v roce 1867, kdy se na scéně objevil obchodník John Deighton. Deighton měl ve zvyku se pouštět do dlouhých příběhů a brzy získal přezdívku „Gassy Jack“. V důsledku toho se jeho okolí začalo říkat „Gassy Town“, zkráceně „Gastown“. Socha podnikatele dnes dohlíží na okrsek na nám. Maple Tree Square. Turisté se zde zastavují, aby se vyfotografovali s Gassy Jackem, a také obdivují nedaleké Parní hodiny (Steam Clock), které spouští vyzvánění na parní pohon každých 15 minut.

 

Čtvrť Chinatown

Za bohatě zdobenou Milenijní branou, která představuje vchod, začíná zajímavý exotický okrsek Chinatown s moderními budovami mezi staršími pocházejícími z viktoriánských časů. Nápisy na obchodech a restauracích jsou často psány čínským písmem, především na ulicích East Pender St, Keefer St a Main St, což jsou hlavní nákupní trasy. K místním atrakcím patří pěkná zděná zahrada Dr. Sun Yat-Sen Classical Chinese Garden vytvořená podle tradiční čínské zahrady z doby dynastie Ming. Za pozornost stojí také budova Sam Kee Building, široká sotva 2 m, prý nejužší kancelářská budova na světě. Čínský nový rok se zde každoročně slaví okázalým průvodem.

 

Pláž English Bay

U zálivu English Bay („Anglický záliv“) leží jedna z nejhezčích a nejrušnějších pláží ve městě. English Bay zasahuje do čtvrti West End, takže nabízí nakupování a luxusní restaurace, ale také je to oblíbená oblast pro outdoorové aktivity, kam se lidé vydávají na procházky, jezdit na kole, na kolečkových bruslích nebo si prohlížet venkovní umělecké instalace. English Bay není daleko od Stanley Parku, s nímž ho spojuje nábřežní stezka. Pláž je poseta kmeny velkých stromů, což je ideální pro ty, kdo se sem přijdou opalovat. K největším událostem v létě patří přehlídka ohňostrojů Celebration of Light („Oslava světla“). Obvykle se koná v posledním týdnu v červenci a velkolepé ohňostroje bývají doprovázeny hudbou. Další oblíbenou akcí je Novoroční plavání s ledními medvědy, kdy se otužilci noří do ledových vod Tichého oceánu.

Co dělat ve Vancouveru za deštivého dne

Visutý most Capilano

První turistická atrakce ve Vancouveru byla otevřena veřejnosti už v roce 1889 a od té doby přináší adrenalin návštěvníkům na svém houpajícím se mostě nad hlubokým kaňonem. Most pro pěší vede nad říčním kaňonem hlubokým 70 m až do zábavního areálu s lesními stezkami a chodníky v korunách starých obrů. K vidění je také sbírka totemových kůlů a zavěšená průhledná platforma známá jako Cliffwalk. Pokud budete ubytování ve Vancouveru, výlet do parku Capilano s kyvadlovou dopravou v ceně představuje dobrou možnost. Doprava odjíždí z centra Vancouveru a vstupenka zahrnuje vstupné na Visutý most Capilano (Capilano Suspension Bridge), včetně dobrodružství v korunách stromů (TreeTops Adventure) a adrenalinového chodníku Cliffwalk. U silnice Capilano Road se nachází také Capilano Salmon Hatchery („líheň lososů“), která stojí za návštěvu (především na podzim), abyste se mohli podívat na záblesk lososa přitom, jak tyto ryby proti proudu. Série stupňovitých bazénů, „rybí žebřík“, umožňuje rybám obejít přehradu Cleveland Dam; jejich úsilí nejlépe uvidíte z oken pod hladinou.

Adresa: 3735 Capilano Road, North Vancouver, British Columbia

 

Robson Street

Ulice Robson Street je proslulá především nakupováním. Ale kromě mezinárodních značek je rovněž místem, kde se odehrává mnoho inovativního dění ve městě. Hlavní aktivity na Robson Street se soustřeďují mezi ulicemi Burrard St a Jarvis St: ve 3 blocích najdete více jak 150 obchodů a restaurací. Nachází se zde také přední umělecká instituce Vancouver Art Gallery s vynikající sbírkou obrazů od Emily Carr (1871-1945), ale také hostící expozice mezinárodních umělců. Galerie je obrácena k nám. Robson Square, pozoruhodnému veřejnému prostoru od architekta Arthura Ericksona, se soudními dvory a v zimě s ledovým kluzištěm.

Kde: Robson Street u Hornby Street, Vancouver, British Columbia

 

Muzeum Vancouveru

Ve Vanier Parku nedaleko mostu Burrard Bridge je Muzeum Vancouveru (MOV), velká instituce věnovaná všemu, co se týká Vancouveru. Pokrývá historii města od prvních komunit Pobřežních Sališů přes čtvrť Japantown, hippie období v Kitsilanu až po rozvoj města. K dalším zajímavým muzeím a centrům se snadno dostanete pěšky, včetně HR MacMillan Space Centre s planetáriem a observatoří a Námořního muzea s nádhernými výhledy na záliv English Bay s pohořím North Shore Mountains v dáli. Budete-li ubytováni v centru, vydejte se minitrajekem Aquabus přes False Creek do Vanier Parku a vystupte v doku u Námořního muzea.

Adresa: 1100 Chestnut Street, Vancouver, British Columbia

 

Queen Elizabeth Park

Centrum parku Queen Elizabeth Park tvoří Little Mountain, nejvyšší bod ve Vancouveru, který navíc skýtá vynikající výhledy na centrum města a hory severně odtud. Možnosti aktivit v parku zahrnují amatérský golf „pitch-and-putt“, tenis, discgolf, a také návštěvu rozsáhlého venkovního arboreta. Pokud bude šedivý chladný den, zamiřte se ohřát do tropického prostředí v Bloedel Conservatory. V Queen Elizabeth Parku naleznete vynikající restauraci nazvanou Seasons in the Park. Během dopoledne se projděte po parku, pak si udělejte zastávku na oběd a obdivujte přitom skvělé výhledy na centrum Vancouveru. Dolní zahrada Quarry Garden představuje příjemné místo k procházkám za teplého letního dne. Za dalšími zahradnickými objevy se pak vydejte o pár bloků na západ odtud do Botanické zahrady VanDusen, kde vždy něco kvete na záhonech, které zastupují různé regiony i druhy.

Kde: Cambie Street a West 33rd Ave, Vancouver, British Columbia

 

Science World – muzeum vědy

Futuristická budova ve tvaru koule s muzeem Science World ukrývá centrum objevů vhodné pro děti, které vysvětluje jevy prostřednictvím 12 interaktivních expozic a ukázek. Témata se týkají vody, vzduchu, pohybu a vynálezů. K  nabídce patří filmy promítané na plátně OMNIMAX vysokém 5 pater, což je největší promítací plocha světa. Hostující expozice bývají impozantní a často jsou součástí světových turné. Budova, která je nezaměnitelnou součástí nábřeží Vancouveru, byla původně vytvořena pro světovou výstavu Expo 86.

Adresa: 1455 Quebec Street, Vancouver, British Columbia

 

Čtvrť Richmond

Jižně od Vancouveru leží Richmond, jeho „druhý Chinatown“, takže zde uvidíte mnoho obchodů s nápisy čínským písmem. Pokud byste zatoužili po pravém čínském jídle, jste na správném místě. Ulice lemují stovky restaurací, které nabízejí vynikající jídlo. Richmond ale nabízí také řadu turistických atrakcí, od renomovaného buddhistického chrámu až po malebnou někdejší rybářskou vesnici Steveston, kde naleznete nábřežní restaurace a obchody umístěné ve zrenovovaných přístřešcích pro lodě. Najdete zde také Gulf of Georgia Cannery National Historic Site, prostředí patřící k nejhistoričtějším v Richmondu a seznamující s historií rybářského průmyslu na Západním pobřeží. V teplejším počasí se sem můžete vydat večer, kdy zde probíhají pestré noční trhy připomínají ty v Hongkongu.

 

Pozorování velryb

Vody u pobřeží Vancouveru známé jako Sališské moře jsou vynikajícím místem pro pozorování velryb. Ve zdejších vodách plavou keporkakové a plejtvákovci šedí, spolu s menšími plejtváky a kosatkami. Hlavní sezóna pozorování velryb probíhá od března do října. Velryby je přitom možné pozorovat ze vzduchu, z plovákového letounu, ze člunu Zodiac nebo (pokud dáváte přednost stabilnější ploše) z větší výletní lodě. Pokud budete mít štěstí, můžete zahlédnout pár velryb také ze státních trajektů, které obstarávají dopravu mezi městy Vancouver a Victoria. Platí však přísná pravidla, jak blízko se smí lodě dostat k velrybám. Oblíbená loď vyplouvá ze stanoviště před Westin Bayshore Hotel 4* (akční nabídka ubytování zde v centru Vancouveru. Půldenní výlet s pozorováním velryb probíhá na lodi dlouhé téměř 20 m, která může pojmout až 74 lidí. Během cesty budete mít zajímavý komentář a přitom dobrou šanci spatřit velrybu z několika vyhlídkových palub.

***

16 hlavních turistických atrakcí Vancouveru 4

UBYTOVÁNÍ

Chcete-li poznat to nejlepší z Vancouveru, je dobré se ubytovat přímo v centru. Centrum Vancouveru je rušné aktivní místo, kde lidé žijí, pracují a baví se. Nachází se zde mnoho z hlavních atrakcí města, jako je Stanley Park, záliv English Bay, Robson Street, čtvrt Gastown a Granville Island, spolu se skvělými možnostmi nakupování a s restauracemi. Zde uvádíme některé z dobře hodnocených hotelů nacházejících se na praktickém místě.

Luxusní hotely: Fairmont Pacific Rim 5* na vynikajícím místě s výhledem na Vancouver Harbour, Stanley Park a pohoří North Shore Mountains, patří k nejlepším hotelům ve městě. Hned vedle ul. Robson Street nedaleko slavné Vancouverské veřejné knihovny stojí butikový L’Hermitage Hotel 4*, skvělá luxusní volba pro rodiny s dětmi nebo skupiny návštěvníků, s běžnými pokoji i s vícepokojovými apartmány s kuchyní. Nedaleko nám. Robson Square naleznete Rosewood Hotel Georgia 5* otevřený v roce 1927, jeden z klasických luxusních hotelů v samém srdci Downtownu.

Akční nabídka ubytování:

Hotely střední třídy: skutečných hotelů střední třídy je v centru města málo. Na vrcholu střední třídy se nachází Executive Hotel Le Soleil 4*, pěkný butikový hotel s elegantními apartmány. Nedaleko zálivu False Creek a Granville Island najdete Residence Inn by Marriott 3*, hotel pro delší pobyty s ateliéry/garsonkami, ale také apartmány s kompletní kuchyní. Na východním konci Downtownu blízko stadionu BC Place, muzea Science World a čtvrti Gastown, je dobře vybavený Georgian Court Hotel 4* od BW Premier Collection.

Akční nabídka ubytování:

Ekonomické hotely: na skvělém místě, odkud se snadno pěšky dostanete do Stanley Parku, Robson Street a k mnoha dobrým restauracím, se nachází Buchan Hotel s rozumnými cenami. Na opačném konci Downtownu nedaleko čtvrti Gastown, se nalézá Victorian Hotel 3* umístěný ve viktoriánské budově z konce 19. století, s pohodlnými pokoji a moderním dekorem. V samém centru a kousek pěšky od Vancouverského kongresového centra a památníku Olympic Cauldron stojí základně vybavený, ale pohodlný hotel Days Inn by Wyndham Vancouver Downtown.

Akční nabídka ubytování: 

 

TIPY A VÝLETY

Prohlídky pamětihodností: Vancouver je rozsáhlé velkoměsto, které se svým množstvím vody a mostů může být poněkud matoucí. Skvělý způsob, jak si prohlédnout pamětihodnosti a seznámit se s uspořádáním města, představuje prohlídka s mnoha zastávkami (hop-on hop-off) autobusem nebo trolejbusem. Autobus zastavuje na 24 místech a trolejbus na 36 místech; lístky platí 1 nebo 2 dny pro obojí.

Jednodenní výlety: ostrov Vancouver Island, jedna z nejkrásnějších destinací v Kanadě, je vzdálen necelé 2 hodiny trajektem od Vancouveru. K nejjednodušším možnostem, jak navštívit ostrov včetně krásné provinční metropole Victoria, patří výlet z Vancouveru do Victorie a Butchart Gardens. Při něm se autobusem a vyhlídkovým trajektem dostanete přes souostroví Gulf Islands do Victorie, kde budete mít čas si prohlédnout město a spatřit proslulé zahrady Butchart Gardens hned za městem. Výlet zahrnuje vyzvednutí z hotelu a dopravu zpátky, okružní plavbu trajektem, autobus a vstupné do zahrad.

 

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

Kdy je nejlepší doba pro návštěvu Vancouveru?

Nejlepší doba pro návštěvu Vancouveru je jaro a léto, kdy je město ve své nejpříjemnější podobě. V létě bývá nejlepší počasí a nejméně deště, ale jaro zase přináší květiny a město není tak rušné.

Kam se vydat na výlet?

K nejoblíbenějším jednodenním výletům autem patří cesta po silnici Sea-to-Sky Highway do letoviska Whistler. Pokud byste během ní chtěli vidět něco zajímavého, udělejte si zastávku v přírodním parku Squamish and Shannon Falls. Poté můžete strávit odpoledne procházením se po Whistler Village, kde naleznete obchody, restaurace a krásnou scenérii na každém rohu. Pokud lyžujete a budete zde v zimě, naplánujte si den strávený lyžováním. K dalším oblíbeným jednodenním výletům z Vancouveru patří návštěva některého z ostrovů Gulf Islands, jako je Salt Spring Island, nebo výlet trajektem až do Victorie na ostrově Vancouver Island.

Hlavní turistické atrakce Kanady