Maltský ostrov Gozo: historie a dobrodružství

Maltský ostrov Gozo: historie a dobrodružství 1

Maličký, ale skvěle formovaný maltský ostrov Gozo má spoustu historických a přírodních pokladů, kterými můžete zaplnit víkendový i delší pobyt. Svojí rozlohou ostrov odpovídá Manhattanu, takže umožňuje snadné přesouvání z jednoho místa druhé ať už pěšky, na kole, taxíkem nebo veřejným autobusem.

 

Wied il-Mielaħ a Wied il-Għasri – nádherné soutěsky s možností spousty aktivit

Maltský ostrov Gozo: historie a dobrodružství 2
Modrá díra, Gozo, Malta

Skalnaté a poněkud odlehlé severozápadní pobřeží ostrova nabízí zátoky obklopené útesy, dramatické skalní oblouky a malebné pláže, takže umožňuje řadu outdoorových aktivit, kterými je ostrov proslulý. K nejzajímavějším místům patří Wied il-Mielaħ a Wied il-Għasri. První z nich je úžasná přírodní skalní formace, která se klene nad mořem – je možné po ní přejít pěšky i přejet na kole, a na skále jsou umístěny borháky umožňující lezení po její téměř vertikální stěně. Dále na východ se nachází úzká zátoka Wied il-Għasri, která je skvělým místem pro plavání a šnorchlování; když je moře klidné, můžete relaxovat na pěkné oblázkové pláži.

Gozo Adventures nabízí výlet na horských kolech z města  Għarb do Qbajjar (stezka Qbajjar Trail); při něm si můžete prohlédnout obě místa a obdivovat spoustu panoramatických výhledů z vrcholu útesů. Skvělá je také pěší túra mezi oběma soutěskami. Atlantis Gozo nabízí potápění, vodní sporty, výlety ve člunu a mnoho dalšího.

 

Il-Kastell – historická pevnost tyčící se v metropoli Victoria

Ne všechny významné vyhlídky na ostrově se nacházejí na útesech – najdete je také na vrcholu hradeb Il-Kastell. Pevnost z 15. století zbudovaná na opevnění z doby bronzové se tyčí nad metropolí Victoria (místními nazývanou Rabat) a má dlouhou historii, kdy chránila obyvatele ostrova před nájezdy a útočníky. Zdá se to neuvěřitelné, ale až do 17. století bylo běžnou praxí, že se všichni obyvatelé na noc uchylovali do pevnosti. Stojí však za to se odtrhnout od dalekých výhledů z hradeb a zamířit dolů do moderního centra pro návštěvníky, které bylo krásně zakomponováno do historické stavby pevnosti.

 

Chrámy Ġgantija – nejstarší samostatně stojící stavba světa

Maltský ostrov Gozo: historie a dobrodružství 3

Megalitické chrámy v Ġgantija, které jsou starší než pyramidy v Gíze, se tyčí v jižní části ostrova na mírném pohoří jižně od města Xagħra. Návštěvnické centrum u vstupu seznamuje do hloubky s historií chrámů, což jsou prý nejstarší samostatně stojící stavby na světě, ale nic se nevyrovná jejich prohlídce na vlastní oči. Když přijdete po vyvýšených dřevěných chodnících ke dvěma hlavním chrámům, na první pohled Vám nejspíš budou připomínat Stonehenge: jsou to monolity, někdy nebezpečně nakloněné, naskládané na sobě do podoby hrubého kruhu. Ale když překročíte práh některého z nich, původní dojem zastíní pozoruhodné detaily ve vnitřní organizaci. Každý chrám je rozdělen do 5 půlkruhových výklenků s různými oltáři (některé ve tvaru kamenné lavice a jiné trilithonu) a rytinami, z nichž některé mají dekorativní účel a jiné praktický. Příkladem druhého typu je 8 děr v desce tvořící práh v jižním chrámu (4 na každé straně), které podle historiků sloužily k úlitbám během obřadů. Zatímco vnitřní stěny jsou vytvořeny z relativně měkkého vápence globigerina, vnější stěny komplexu byly zbudovány z tvrdšího korálového vápence, který lépe odolává živlům. Působivá je samotná velikost megalitů ve vnější stěně (z nichž největší váží 57 tun), především když zvážíte, jaké úsilí bylo nutné pro jejich dopravu a zasazení na místo před nějakými 5600 lety.

Nejstarší budovy světa: Jaké mýty je obklopují?

Dwejra – Vnitřní moře a Modrá díra

Maltský ostrov Gozo: historie a dobrodružství 4

Když půjdete dolů směrem k Vnitřnímu moři nedaleko Dwejry na úplném západě Goza, spatříte scénu, která působí naprosto nepravděpodobně. Ostatně jak by mohla přežívat zdejší pestrá rybářská vesnice na břehu tak malé laguny? A pak to uvidíte: je to jen záblesk světla, ale když se blížíte k vodě, stín ve spodní části útesu na opačné straně laguny se ukáže jako dlouhý tunel (asi 70 m) vedoucí do Středozemního moře. Je jen tak velký, aby se tudy protáhly malé rybářské čluny, přičemž tunel také umožňuje rybářům vozit návštěvníky na krátké, ale mimořádné výlety. Je to poněkud surrealistický zážitek, proplouvat temnotou jen s občasným zábleskem konce tunelu v dálce. Když se blížíte k jeho konci, lomové vlastnosti dávají křišťálově čisté vodě neuvěřitelně zářivý kobaltově modrý odstín. Plavby, které vedou podél základny vysokých pobřežních útesů, míří také na místo, kde se dříve nacházelo proslulé Azurové okno, přírodní skalní oblouk, který se z důvodu eroze v březnu 2017 zřítil do moře. Až budete venku z jeskyně nohama pevně na zemi, stačí kousek pěšky a dostanete se na vyhlídku, odkud spatříte pobřežní jezero Blue Hole („Modrá díra“). Tento vápencový komín s průměrem asi 10 m a hloubkou 25 m je pod hladinou spojen s mořem a je to úžasné místo pro šnorchlování i hloubkové potápění. Odstíny modré jsou nádherné, takže určitě stojí za pár snímků na Instagram.

Kempinski Hotel San Lawrenz Malta 5* – akční nabídka zde

Soliny Qbajjar – místo, kde se získává sůl stejným způsobem jako před staletími

V průběhu staletí vápencové dno, které tvoří přílivové pobřežní pásmo západně od zátoky Qbajjar Bay na severním pobřeží Goza, bylo vytvarováno do podoby série mělkých bazénů, které umožňují sbírání soli. Během teplejších období se bazény zaplněné mořskou vodou vypařují a zůstává pouze cenná bílá komodita. Pár rodin stále udržuje tyto soliny v provozu a Vy si můžete od nich koupit mořskou sůl ve stánku u silnice.