Mérida v Mexiku

Mérida v Mexiku 1

Historické srdce Méridy

Historické centrum města Méridy patří k největším v Mexiku a je postaveno na plánu mřížky. Mnohé budovy v historickém centru Méridy, včetně těch na centrálním náměstí Plaza Grande a v jeho okolí, byly postaveny v koloniálním období během 18. a 19. století.   

Katedrála sv. Ildefonsa je nejstarší katedrálou na celém kontinentu a jedna z hlavních atrakcí Méridy. Postavena byla v letech 1561-1598 za použití kamenů z mayských pyramid a chrámů. Její interiér je málo zdobený a kříž za hlavním oltářem symbolizuje usmíření mezi španělským a mayským dědictvím města. V kapli nalevo naleznete nejvýznamnější náboženský artefakt Méridy, sochu „Krista s puchýři“ (Cristo de las Ampollas). Socha je replikou původní postavy Krista, která byla zachráněna z vyhořelého kostela v nedalekém městě Ichmulu. Původní zpodobení pochází z 16. století a bylo vytvořeno ze dřeva stromu, který po zasažení bleskem hořel, ale nezuhelnatěl. Když začal hořet kostel v Ichmulu, na povrchu sochy se vytvořily puchýře, ale jinak zůstala nepoškozena. V roce 1645 byla přejmenována na „Krista s puchýři“ a přemístěna do katedrály v Méridě. Replika, která je dnes v katedrále vystavená, byla vytvořena jak náhrada za původní sochu poté, co bylo město v roce 1915 vypleněno revolučními silami.  

Casa de Montejo, budova z 16. století ve španělském stylu plateresque a dřívější domov rodiny Montejů se nachází na jižní straně centrálního náměstí. Návštěva domu Montejů s jeho monumentální rytou kamennou fasádou je jednou z důležitých věcí při návštěvě Méridy.

Další z významných věcí v Méridě je prohlídka interiéru radnice (Palacio Municipal). Ten je zdoben nástěnnými malbami od yucatánského umělce Fernanda Castra Pacheca, které znázorňují scény z historie Méridy. V přilehlé budově se nachází kulturní centrum a často hostí představení, vystoupení a výstavy.  

Hlavní náměstí v Méridě je oblíbené především v neděli večer, kdy město hostí pravidelný pouliční festival Neděle v Méridě (Merida en Domingo) s živou hudbou a tancem. Centrální náměstí je také skvělým místem, kde můžete ochutnat některá jídla typická pro město. Pouliční prodejci nabízejí hladovým návštěvníkům akce marquesitas (palačinky plněné sýrem) a champolas (mléčné koktejly se šerbetem)

Méně známé atrakce Mexika

Paseo de Montejo – koloniální nádhera v Méridě

Paseo de Montejo v Méridě je hlavní bulvár města lemovaný stromy a zároveň jeho nejmódnější okrsek. Dříve to byla převážně obytná oblast, která se však během let komercializovala a mnohé z jeho historických sídel z 19. století bylo proměněno na restaurace, noční kluby, butikové hotely, obchody, kancelářské budovy a muzea.    

Paseo de Montejo v Méridě se nachází severovýchodně od centrálního náměstí a svojí architekturou připomíná kubánskou Havanu. Oblast kolem ní se rozvinula během rozkvětu obchodu s vlákny henequen koncem 19. a počátkem 20. století, kdy se majitelé plantáží snažili vystěhovat z historického centra města a nechávali stavět nádherná sídla v místech kolem dnešního bulváru.

Na Paseo de Montejo se nachází Vlajkový památník (Monumento a la Bandera) a Regionální antropologické muzeum (Museo Regional de Antropologia), které sídlí v růžové budově Palacio Canton, která je jedním z nejokázalejších sídel na bulváru. Navštivte Regionální antropologické muzeum, abyste se dozvěděli více o předkolumbovské historii Yucatánu, a také si zblízka prohlédli jednu z nejkrásnějších koloniálních budov ve městě.  

Paseo de Montejo v Méridě můžete snadno projít a poznávat pěšky. Pokud by se Vám přesto chodit nechtělo, můžete se vydat na projížďku po bulváru ve vozíku taženém koněm (calesa).   

Vždy v neděli je bulvár Paseo de Montejo uzavřen pro dopravu, kdy patří cyklistů a rušnému trh s uměním a řemeslnými výrobky, který se táhne po bulváru jižně od Avenida Cupules.

Každoročně 6. ledna oslavuje Mérida své založení při Svátku města (Festival de la Ciudad), který připadá na Tři krále. Při té příležitosti hostí město každoroční festival Rosca de Reyes Más Grande del Sureste konající se na Paseo de Montejo. Když sem zavítáte během oslav, budete se moct přidat a ochutnat tradiční rosca de reyes (kruhový „králův koláč“). 

Úžasné a bizarní mexické slavnosti 

Akční nabídka ubytování zde