Moser již nebude oznčovt své hodinky jako „Swiss Made“

Moser již nebude oznčovt své hodinky jako "Swiss Made" 1

Společnost, která se nikdy nebránila možnosti provokovat, oznámila, že od 1. ledna 2017 nebude více označovat své hodinky titulem „Swiss Made“. Jde o akt protestu proti nejnovějším regulacím týkajících se označení, o kterých si H. Moser myslí, že jsou příliš laxní na to, aby se zdály být smysluplnými, a ve skutečnosti mohou zákazníky uvést v omyl.

Moser má celkem pravdu. Nový zákon vyžaduje, aby bylo 60% hodinek vytvořených přímo ve Švýcarsku (dříve to bylo 50%). I tak však většina součástek může pocházet ze zahraničí a ve finále stačí, aby byly součástky smontovány dohromady domácí pracovní silou. Nejde tedy o nejjasnější označení. Moser tvrdí, že 95% jejich součástek pochází ze Švýcarska a pouze výroba probíhá v zahraničí. Proto si společnost myslí, že označení Swiss Made dokáže zákazníky uvést v omyl. Jak řekl samotný výkonný ředitel Edouard Meylan: „My nepotřebujeme žádné ospravedlnění pro naši práci, naše produkty totiž mluví za nás.“

Výroba však jde o krok dále a H. Moser má za pár týdnů na výstavě Šihhí v Ženevě odhalit „nejvíce švýcarské hodinky, jaké byly kdy vyrobeny.“ Bližší informace nejsou známy a chytřejší budeme až 12. ledna, kdy se má výstava uskutečnit.

Pokud jde o výrobce jiných luxusních hodinek, ti ​​se zřejmě regulaci přizpůsobí. Např. takový Swiss Alp Watch by si nemohl dovolit upustit od označení Swiss Made, protože má v názvu Swiss.