Moser již nebude oznčovt své hodinky jako „Swiss Made“

Společnost, která se nikdy nebránila možnosti provokovat, oznámila, že od 1. ledna 2017 nebude více označovat své hodinky titulem „Swiss Made“. Jde o akt protestu proti nejnovějším regulacím týkajících se označení, o kterých si H. Moser myslí, že jsou příliš laxní na to, aby se zdály být smysluplnými, a ve skutečnosti mohou zákazníky uvést v omyl.

Moser má celkem pravdu. Nový zákon vyžaduje, aby bylo 60% hodinek vytvořených přímo ve Švýcarsku (dříve to bylo 50%). I tak však většina součástek může pocházet ze zahraničí a ve finále stačí, aby byly součástky smontovány dohromady domácí pracovní silou. Nejde tedy o nejjasnější označení. Moser tvrdí, že 95% jejich součástek pochází ze Švýcarska a pouze výroba probíhá v zahraničí. Proto si společnost myslí, že označení Swiss Made dokáže zákazníky uvést v omyl. Jak řekl samotný výkonný ředitel Edouard Meylan: „My nepotřebujeme žádné ospravedlnění pro naši práci, naše produkty totiž mluví za nás.“

Výroba však jde o krok dále a H. Moser má za pár týdnů na výstavě Šihhí v Ženevě odhalit „nejvíce švýcarské hodinky, jaké byly kdy vyrobeny.“ Bližší informace nejsou známy a chytřejší budeme až 12. ledna, kdy se má výstava uskutečnit.

Pokud jde o výrobce jiných luxusních hodinek, ti ​​se zřejmě regulaci přizpůsobí. Např. takový Swiss Alp Watch by si nemohl dovolit upustit od označení Swiss Made, protože má v názvu Swiss.