Návštěva Řecka s omezeným rozpočtem

Návštěva Řecka s omezeným rozpočtem 1

Při oblibě této destinace musí cestovatelé s omezeným rozpočtem o výhodné nabídky bojovat. Ale když budete pátrat, zjišťovat možnosti a pamatovat si pár klíčových strategií, můžete dosáhnout nezapomenutelného pobytu, který Vás nezruinuje. Pamatujte pouze na to, že v hlavní sezoně bývají výhodné nabídky mnohem vzácnější stejně tak Řecku jako kdekoli jinde.

 

Jak se do Řecka dostat nejlevnější

Nejlepší cenově dostupný způsob, jak se dostat z Evropy do Řecka, je letadlem, kdy máte na výběr z nespočtu možností. Do Athén létají aerolinie, jako je easyJet a Ryanair, denně s levnými lety z celé Evropy, tak jako tradiční přepravci Air France a Lufthansa. Také řecký národní přepravce Aegean Airlines nabízí levné lety z evropských zemí do Athén. Ať už budete cestovat do Athén nebo přímo na některý řecký ostrov, udělejte si čas na srovnání jízdného, protože výhodných nabídek bývá obvykle dostatek. Letět můžete přímo na ostrovy s mezinárodním letištěm, jako je Kréta, Mykonos, Rhodos a Santorini. Většinu těchto letů provozují charteroví přepravci a jsou velmi levné. Stránky pro rezervaci letenek online Vám ukážou řadu z nich. Pamatujte na to, že pokud poletíte přes Athény na některý ostrov, často bývá levnější letenka do Athén, a pak si zakoupit zvlášť letenku na ostrov. To však nejlépe funguje, pokud máte pouze příruční zavazadla. Jinak bude potřeba vyzvednout svá zaregistrovaná zavazadla v Athénách, a pak je znovu zaregistrovat na další let na ostrov. V jiném případě můžete letět do Athén a pak z přístavu Piraeus pokračovat levným trajektem na ostrov.  Při tom počítejte s min. 3 hodinami, včetně cesty express autobusem z letiště. Ještě lepší možnost je v Athénách přerušit cestu, podívat se na Parthenon a strávit večer ve čtvrti Plaka, a pak teprve pokračovat trajektem.

Návštěva Řecka s omezeným rozpočtem 2

Květen a říjen jsou nejlevnější měsíce

Červenec a srpen představuje hlavní období pro cestování do Řecka, ale k dispozici bývá jen málo výhodných nabídek. Ceny letenek, jízdné na trajektech a sazby za ubytování bývají nejvyšší. Místa nabízející nejlepší hodnotu bývají rychle vyprodána, takže lidem čekajícím na potvrzení letních plánů nezbude než zaplatit vyšší cenu. Červen a září mohou být o něco málo levnější. Tyto měsíce jsou skvělou dobou pro cestování, protože všechny trajekty jsou v provozu, podniky otevřené a počasí vynikající. Nejvýhodnější nabídky letů a ubytování mohou být o něco lépe dostupné než v červenci a srpnu. Pro mnoho zkušených cestovatelů jsou květen a říjen nejvýhodnější měsíce pro návštěvu země: snad vše je otevřeno a v provozu, ale méně lidí a sazby a ceny mohou poklesnout o 25 % i více. A pak doba mimo sezónu od listopadu do dubna, která sice může být zajímavá pro návštěvu Řecka, ale s mnoha výhradami. Počasí často bývá chladnější a deštivé, takže určitě to není čas na dovolenou na pláži. Mnoho míst je zavřených, především na ostrovech. Možnosti ubytování mimo Athény jsou omezené a lety i trajekty na ostrovy fungují jen na velmi nízké úrovni. Levné charterové aerolinie zcela přeruší lety. A větší aerolinie, místo aby snížily ceny a nalákaly cestující, jednoduše zruší lety do Athén a letadla místo toho použijí na cesty do teplejších destinací…

Výhodné nabídky ubytování závisí na ročním období a na tom, jak brzy si ubytování rezervujte  

Jako vždy u cestování začněte plánovat co nejdříve, abyste sehnali nejvýhodnější možnosti ubytování. V hlavní letní sezóně bývají ceny nejvyšší. Nečekejte, že seženete fantastický dvoulůžkový pokoj v oblíbené destinaci za 50 EUR, ale pokud si rezervujte brzy, můžete sehnat krásný pokoj 150 EUR (oproti pokoji za stejnou cenu či vyšší, ale s výhledem do uličky s popelnicemi). Během hlavní sezóny v Řecku je také dobré zvážit balíčkové nabídky. Při rezervaci hotely a aerolinie často nabízejí nejrůznější slevy, pokud si vše rezervujete prostřednictvím jedné společnosti. Ale také pamatujte, že výhodné balíčky ubytování se obvykle vztahují na velké resorty nebo rozsáhlé rekreační komplexy, což nemusí být lákavá část Vaší vysněné destinace. Výhodné balíčky nebudou obnášet malebný pokojík s výhledem na stylovou hospůdku. Také pamatujte na to, že dny, kdy starší paní čekaly u trajektů s nabídkami levného volného pokoje, jsou dávno pryč. Vše se rezervuje prostřednictvím stránek, jako je booking.com. V přechodovém období mezi sezónami mohou být sazby nižší a nabídka ubytování nebude tak rychle rozebrána, což jsou další důvody pro cestování v květnu, červnu, září a říjnu. Od listopadu do dubna sice sazby poklesnou, ale stejně tak i dostupnost, protože řada ubytovacích zařízení má zcela zavřeno. Pronajímané apartmány pro letní turisty nemusí být topení, takže vybírejte pečlivě.

Návštěva Řecka s omezeným rozpočtem 3

Vyberte si, jak budete cestovat mezi ostrovy

Cestování s návštěvou mnoha ostrovů patří ke skutečným radostem návštěvy Řecka. Odpočívat na palubě, zatímco proplouváte kolem idylických ostrovů, je snem mnoha cestovatelů. Ceny jízdného na trajektech bývají často pevné, ale i tak můžete na lodní dopravě ušetřit při použití pár strategií:

 • rezervujte si místo brzy (a vždy!); velké lodě často nabízejí jízdné v předprodeji se značnou úsporou oproti jízdnému až na místě
 • srovnávejte ceny; na konkurenčních trasách, jako je z Athén na Mykonos, v létě nabízí své služby několik trajektových společností a jejich jízdné se může trochu lišit; proto použijte rezervační stránky, jako je Ferryhopper pro srovnání cen
 • zvolte pomalejší možnost; na trasách, kde fungují velké tradiční trajekty a nablýskané rychlé trajekty, bývají vždy levnější ty pomalejší z nich. Navíc další výhodou pomalejších lodí je, že obvykle mívají dostatek místa na palubě, takže můžete prožívat své sny a pozorovat ostrovy kolem. Avšak rychlé trajekty mají jen velmi málo (nebo žádný) prostor na palubě, takže celou plavbu můžete strávit v nezajímavém salonku.
 • v létě bývají k dispozici rovněž lety mezi ostrovy a mnohem častější letecké spoje do/z Athén, ale kvůli oblibě letů bývá výhodných nabídek velmi málo. Dávejte pozor na velké svátky v zemi, kdy místní skoupí každé místo v letadlech (i na trajektech), aby se vrátili na své domovské ostrovy.

Vyberte si řecký ostrov, který je pro Vás ten pravý

Vyberte si, jak budete cestovat při poznávání řecké pevniny

Autobusy jsou levné, moderní a přiměřeně pohodlné. Do každé vesnice jezdí alespoň nějaký spoj, i když do těch nejmenších jich nemusí být mnoho. Přestože je železniční síť omezená, jízdné bývá levné a sedadla velmi pohodlná. Trasa spojující Athény a Soluň je skutečně vynikající, a rychlovlaky ji zvládnou za něco přes 4 hodiny, což rychleji než autobusem či autem. Tak jako jinde ve světě i v Řecku ceny v půjčovnách automobilů vyskočily nahoru. Mít k dispozici auto znamená maximální flexibilitu, ale není to zadarmo. Výhodných nabídek je málo, i když je možné si rezervovat auto jako součást balíčku zahrnujícího letenku a ubytování. Strategie, jak ušetřit, říká vypůjčit si auto pouze ve dnech, kdy budete potřebovat flexibilitu a pohodlí při poznávání okolí.

 

Zvažte možnosti cestování na ostrovech

Na malých ostrůvcích, jako je Hydra, kde jsou motorová vozidla zakázána, existuje jednoduchá bezplatná možnost, jak se pohybovat: pěšky. Avšak na většině ostrovů bude třeba zvážit náklady na vypůjčení auta oproti nepohodlí autobusu. Oblíbené ostrovy mívají letní autobusy obsluhující oblíbené destinace a pláže, takže platí strategie vypůjčení auta pouze na určité dny poznávání ostrova. Na mnoha ostrovech existují vedle velkých řetězců také maličké půjčovny, ale v hlavní sezóně nečekejte od místních prodejců lepší sazby. Od místního prodejce si obvykle snadno můžete vypůjčit skútr nebo motokolo za asi 20-40 EUR. Ověřte si však, že vypůjčení zahrnuje helmu, a také ho musíte umět řídit předtím, než si ho vypůjčíte J . Kvůli strmým kopcům, úzkým silnicím a dalším náročným podmínkám (včetně slunce a horka) je jízda na kole aktivitou spíše pro zábavu než pro jako prakticky prostředek dopravy z místa na místo.

Návštěva Řecka s omezeným rozpočtem 4

Ušetřete na vstupném

Vstupné do muzeí, památek, historických lokalit a dalších atrakcí bývá v Řecku poměrně levné, protože ceny jsou nastaveny pro místní obyvatele. Ale nezapomeňte se dívat po slevách pro studenty, lidi do 26 let nebo nad 60 let (to např. znamená slevu 50 % na vstupném do athénské Akropole). Všechny pláže mají vstup zdarma. Jistě, můžete si za nemalý poplatek vypůjčit lehátko, ale vždy najdete kousek pláže, kde je možné si položit ručník a koupat se ve stejném moři.

Návštěva Řecka s omezeným rozpočtem 5

Dobré levné jídlo

Restaurace na nábřeží nebo stylová kavárna pochopitelně nepatří k místům, kam byste se měli vydávat na slušné nenákladné jídlo. Ale v Řecku najdete rovněž dostatek nenákladných možností, protože také místní lidé chtějí jíst, ale nemohou si dovolit stejné ceny jako turisté. V kterékoli oblíbené oblasti, od srdce Athén po nejmenší vesničku na ostrově, stačí poodejít o ulici či dvě od hlavního ruchu a nejspíš najdete obchody, kde prodávají souvlaki (grilované špízy), plněný pita chleba a další řecké pokrmy. Nemusíte přitom podlehnout lákání pizzerie či prodejny burgerů (i když je jich tu spousta), abyste dostali dobré, čerstvé jídlo za méně než 10 EUR. V pekařství prodávají sendviče a další připravené jídlo a i nejmenší supermarket bude mít box s lahůdkami, kde najdete různé masové výroby, sýry i hotové jídlo, jako je tzatziki.

Řecká kuchyně

Pijte za méně

Supermarkety také prodávají levné vychlazené pivo a víno. S nimi můžete sedět na skále a obdivovat ten samý západ slunce jako lidé v nedaleké drahé taverně. Lihoviny jsou drahé vždy.

O řeckém víně

Denní náklady:

 • jízdenka na trajekt mezi ostrovy: od 20 EUR
 • pokoj v hostelu: 25-60 EUR
 • základní pokoj pro dva: 50-140 EUR
 • apartmán s vlastním stravováním (včetně Airbnb): 100-300 EUR
 • jízdenka na veřejnou dopravu: 1,20 EUR
 • káva: 2 EUR
 • sendvič se souvlaki: 4-6 EUR
 • večeře pro dva: od 40 EUR nahoru
 • pivo v kavárně: 3-6 EUR
 • lehátko: 5-10 EUR