Mui Ne – pláž, písečné duny a letoviska ve Vietnamu

Mui Ne - pláž, písečné duny a letoviska ve Vietnamu 1

Mui Ne nabízí obrovské duny z červeného a bílého písku. Červené duny (doi hong) jsou v Hai Long běžné, ne však už bílé duny (doi cat trang) 24 km severovýchodně odtud, které jsou navíc působivější. Téměř stálý vítr z oceánu tvaruje světle žlutý písek do úžasných formací podobajících se těm na Sahaře. Protože se však nacházejí Vietnamu a ne uprostřed Afriky, je jen malá šance, že zažijete pouštní ticho.

Děti mají možnost se svézt na dunách na pronajatých plastových bobech, pokud však nejste mimořádně lehcí, ujedete na nich maximálně pár metrů. Klid narušují také čtyřkolky a vozíky do dun. K dispozici je bizarní nabídka jízd na pštrosech, ty však nedoporučujeme kvůli ohledům na zacházení se zvířaty. Očekávat také můžete odpadky – sice zde pravidelně dochází k úklidům, ale příliv plastů se znovu vrací.

Pokud si rezervujete výlet do dun, dávejte pozor na to, s jakým programem souhlasíte, nejlépe písemně. Dochází ke stížnostem týkajícím se především „výletů při západu slunce“, které bývají výrazně zkráceny a končí v době, kdy je slunce ještě vysoko na obloze.

Halong Bay ve Vietnamu

Mnoho vietnamských pláží zaznamenalo nedávno vzestup popularity, avšak MUI NE je mimořádný případ. Není to tak dávno, co se jednalo o ospalý odlehlý kus pobřeží, který ignorovali domácí i zahraniční turisté. Dnes však pláž téměř není vidět přes nepřetržitou řadu letovisek dlouhou asi 10 km. Skutečnost, že dálnice 1 před Mui Ne odbočuje do vnitrozemí, je hlavním viníkem, že pláže tak dlouho zůstávaly mimo pozornost. Plně objeveny byly až během zatmění slunce v polovině 90. let, kdy se zde nacházelo nejlepší místo pro  pozorování.

Dne je Mui Ne oblíbeným víkendovým útočištěm pro cizince žijící v Ho Či Minově Městě, a také oblíbeným cílem pro bohatší hosty, kteří jsou ochotni zaplatit 70 USD i více za den odpočinku v luxusním letovisku. Zdejšími návštěvníky jsou často Rusové, takže se jedná asi o jediné místo v jihovýchodní Asii, kde naleznete texty v azbuce i v latince.  

Atmosféra odlehlého místa přitom nepochybně patří k nejlepším prvkům Mui Ne, přitom se však jedná o jakousi turistickou enklávu oddělenou od místního obyvatelstva. To Vám nejspíš nebude vadit, pokud hledáte nerušený odpočinek na pláži, toužíte-li však po interakci s místními či rušnějším nočním životě, měli byste se raději vydat do Nha Trang.

Další možný problém v Mui Ne může představovat silný vítr a příboj, které útočí na části pláže v době od srpna do prosince; tehdy můžete spatřit vlny šplouchající až do zahrady Vašeho letoviska. Vždy je však při troše úsilí možné najít dobrý úsek měkkého písku.

Mui Ne se táhne podél hlavní silnice, takže letoviska lemují většinu strany od moře. Postupně se vytrácejí dále na východ, kde se začnou vynořovat ekonomické hotely. Po celé druhé straně silnice se nacházejí restaurace a levné hotely. Když zamíříte dále na východ, zmizí nakonec i pláž, a pak Vás silnice zavede do vlastní vesnice a přístavu Mui Ne, kde kotví stovky rybářských lodí.

Tunely Cu Chi a demilitarizovaná zona ve Vietnamu