Na univerzitě chytili megahlodavca. Vážil neuvěřitelných …

Na univerzitě chytili megahlodavca. Vážil neuvěřitelných ... 1

V Česku máme problém s myšmi a krysami, v jihovýchodní Asii ale svádějí boj s ještě horší hrozbou. Jistý druh hlodavce se zde totiž mimořádně přemnožil a navíc začal dorůstat opravdu obřích rozměrů.

Tuto desetikilovou nutrii říční, také známou jako vodní krysa, odchytili na půdě medicínské univerzity v čínském městě Wen-čou. Od čenichu po konec ocasu měřila celý jeden metr.

 
Kopie souboru kry

Nutrie říční
Je invazivním druhem, se kterým mají problémy zejména v jihovýchodní Asii. Jejím největším protivníkem je totiž zima, která dokáže populaci tohoto hlodavce úspěšně držet na uzdě. Jelikož ale v této oblasti teploty na většině míst v zimních měsících neklesají pod bod mrazu, nutrie se zde úspěšně množí a způsobují škody.

Kdysi se přitom chovala i u nás.
Cenila se zejména kvůli kožešině, ale i její maso bylo velmi chutné. Dnes už ji ale v Česku najdeme jen ve volné přírodě. Její přemnožení u nás díky zimě nehrozí, v Jižní Koreji, jihovýchodní Číně nebo na jihu Japonska si to ale říci nemohou. V posledních letech je však tato nutrie největší, jakou se v této oblasti podařilo odchytit.