13 stylových nápadů pro domácí kancelář

13 stylových nápadů pro domácí kancelář 1

Nastal čas na generální opravu Vaší kanceláře? Podívejte se na následující nápady pro moderní domácí kancelář, které Vás mohou inspirovat při vytváření prostoru, jenž bude funkční, produktivní a především stylový.

Moderní nápady pro domácí kancelář (home office) jsou v současné době často na předních místech na seznamech našich přání. Když se práce z domova stává trvalejší, je načase opustit kuchyňská stůl nebo pohovku (nebo postel, u největších lenochů) a uspořádat svoji domácí kancelář. Vyhrazený pracovní prostor, ať už jde o celou místnost nebo jen o kout, je klíčem k produktivitě a pomůže Vám vytvořit a udržet rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem. Tak budete mít místo, které můžete na konci každého dne „opustit“, a Vaše kancelář nebudou zasahovat do Vašeho obytného prostoru. K pracovním prostorům se hodí moderní minimalistický design, takže jsme spojili oblíbené nápady na moderní domácí kancelář (nebojte se, nejedná se jen o strohý bílý prostor), které Vám pomohou začít vytvářet ideální domácí kancelář. I v případě, že je Vaše kancelář umístěna v rohu Vašeho obývacího pokoje, existuje spousta možností vzhledu, kde při práci nepotřebujete celou místnost, a přitom mohou pomoci, aby kancelářský prostor působit odděleně od zbytku prostoru.

Nápady pro malou domácí kancelář

Osvětlení jako „prohlášení“

Domácí kanceláře jsou velmi praktické prostory (musí takové být), ale to znamená, že je obtížné přidat jakýkoli dekor, který neplní funkci. Co osvětlení? To může být jak funkční, tak stylové, proto z něj udělejte prvek Vaší kanceláře a vyberte si originální kus, jako je starožitný lustr, který kontrastuje s čistými liniemi prostoru kanceláře, světlo Sputnik, které dodá stylovou retro atmosféru, nebo lampu s ratanovým stínítkem coby jemný prvek ve stylu boho. Osvětlení nemusí být v moderní domácí kanceláři vždy čistě praktické, stačí zajistit, abyste měli nějaké účelové světlo ve formě stolní lampy a pak ambientní světlo nad hlavou.

 

Vyberte si inspirativní barevné schéma s moderní obměnou

Zelená je odstín, který je známý svými uklidňujícími vlastnostmi a tím, že vyvolává produktivitu, takže je pochopitelné, že se jedná o oblíbený odstín pro moderní domácí kanceláře. Odstíny olivové zelené, šalvějové zelené a ještě tmavší náladovější lesní zelené by fungovaly jako součást barevného schématu, ale jsme trochu posedlí vysoce lesklou povrchovou úpravou stěn v domácí kanceláři (ano, lakované stěny se vracejí a nepřekvapuje nás to), což dává zelené moderní nádech.

„Někdo by si mohl myslet, že příliš mnoho barev v kanceláři je rušivé, ale ve skutečnosti je to inspirativnější a více motivující,“ říká Helen Shaw, ředitelka Benjamin Moore. „Odstíny modré a zelené jsou skvělou volbou pro každého, kdo potřebuje zvýšit koncentraci při práci z domova. Obě barvy jsou přirozeně klidné odstíny, které působí jako obnovovatelé rovnováhy a harmonie. Pokud Vás Vaše pracovní zátěž nebo současný den zahlcuje, modrá a zelená jsou tou pravou volbou pro zklidnění mysli a povzbuzení soustředění. “

 

Jednoduchost dosažená pomocí bílého schématu

V moderní domácí kanceláři se nemůžete mýlit s čistými neutrálními odstíny, říká Hele Shaw: „Bílá a její odstíny Vám umožní začít každý den s čistým štítem a čistou myslí, ale také umožní vypnout malé detaily podle toho, jak se mění Váš vkus (nebo roční období), což poskytuje zcela nový prostor jen s malým úsilím. Zvýraznění ohniskových oblastí, jako jsou knihovny nebo dřevěné prvky, v doplňkové barvě přitahuje oko a zvyšuje zajímavost. “

Je to tedy univerzální volba, kterou můžete snadno změnit, když se budete cítit na změnu, což – když budete každý den sedět na stejném místě – může být docela často. Například můžete bílé stěny „rozbít“ pomocí tisků a dodat „osobnost“ svému stolu pomocí dekorace, aby prostor nepůsobil příliš komisně.

 

Dejte kanceláří „osobnost“ pomocí galerijní stěny

Když je řeč to tiscích, galerijní stěna představuje skvělý doplněk domácí kanceláře, protože může dodat spoustu barev, vzorů a textur, a přitom nezabírá žádnou podlahovou plochu. Také je snadno vyměnitelná, takže se Vám neomrzí její vzhled, zatímco zde budete trávit mnoho času. Vždy doporučujeme vyzkoušet si výběr tisků a jejich uspořádání tak, že nejprve vytvoříte galerii na podlaze a podíváte se, jak všechno bude fungovat a ladit, než se pustíte do zatloukání hřebíků. A nezůstávejte jen u potisků: také klobouky, talíře, tašky, vějíře, zrcadla apod. se skvěle hodí na stěnu Vaší domácí galerie – stačí být kreativní.

 

Umístěte pracovní stůl správně

I když všichni nemusíme mít z okna výhled na oceán, správná poloha Vašeho stolu je klíčová pro navržení moderní domácí kanceláře, ve které budete chtít trávit čas a cítit se inspirováni a produktivní. Zjevnou volbou je umístění stolu u okna, kde přirozené světlo dělá zázraky: pomůže Vám soustředit se a může poskytnout pěkné pozadí pro Váš notebook. Pokud však ve své kanceláři nemáte okno nebo nabízí výhled na ulici, i tehdy je důležité stůl umístit co nejblíže ke zdroji přirozeného světla; zkuste však stůl otočit čelem do místnosti (s oknem za zády) nebo kolmo k oknu. Přitom se ujistěte, že máte odpovídající prvky na oknech (žaluzie) pro redukci odlesku od monitoru.

13 stylových nápadů pro domácí kancelář 2 

Snažte se pracovní stůl vycentrovat

Tohle je skvělé rozvržení domácí kanceláře, pokud sdílíte prostor s někým dalším nebo máte schůzky, kde se musí kolem stolu pohybovat více než jedna osoba. Když necháte stůl uprostřed, můžete využívat obě strany; nebo si můžete zvolit kruhový plán, abyste v případě potřeby mohli vmáčknout další místa k sezení. Prostor také působí uvolněněji a méně formálně a vyplňuje volnou podlahovou plochu uprostřed, kterou někdy v domácích kancelářích najdete, protože veškerý nábytek je umístěn kolem stěn.

 

Zamyslete se nad výběrem židle

Jak už Vám pravděpodobně Vaše záda dala vědět, neměli byste kupovat kancelářskou židli čistě podle vzhledu. Budete na ní trávit celé hodiny, takže na prvním místě uvažujte prakticky. Vyberte si takovou, která vyhovuje Vašemu způsobu práce, a snažte se zajistit, aby měla loketní opěrky – mohou být sice objemné, ale zajišťují pohodlnější sezení. To ale neznamená, že Vaše židle nemůže být také stylová.

„Kancelářská židle musí být pohodlná, ale je důležité, aby úroveň pohodlí byla správná. Například kožené křeslo by se hodilo do prostředí knihovny, kde by fungovalo jako útočiště pro čtení a reflexi, zatímco vzpřímená otočná židle se hodí k psacímu stolu. Nenechte se však odsoudit k černé pěnové sedačce: sáhněte po židli se sametovým čalouněním ve stylu poloviny 20. století nebo konzolové židli se zajímavými liniemi,“ radí Martin Waller, zakladatel globální designové značky Andrew Martin.

 

Nechejte světlo se odrážet od zrcadel

Domácí kancelář často bývá nejmenší místnost v domě a přitom může trpět nedostatkem světla. S tím však můžete něco udělat, a prostor navíc bude působit otevřenější: stačí použít nejstarší známý trik interiérového designu – zrcadla.

„Pokud jde o výzdobu Vaší domácí kanceláře, existuje spousta chytrých tipů a triků. Mám slabost pro zrcadla, zejména pro ta, která mají tenký mosazný rám. Jsou jednoduchá, ale přitom velmi univerzální, a mohou způsobit, že bude prostor vypadat mnohem větší. Zrcadla jsou obecně skvělá do menších prostor, protože odrážejí světlo. Umístění zrcadla proti přirozenému světlu okamžitě vytvoří iluzi mnohem většího prostoru,“ říká Charlie Marshall, zakladatel značky Loaf.

 

Rozdělte domov závěsem (oponou)

Pokud nemáte místnost vyhrazenou pro kancelář, takže pracujte z obývacího pokoje nebo z ložnice, inspirujte se tímto moderním nápadem. Jednoduché, ale efektivní použití závěsu (opony) k rozdělení prostoru může vytvořit oddělené prostory, takže Váš kancelářský prostor bude působit jako samostatná „zóna“, kterou můžete na konci dne opustit. Nemusí to přitom být trvalé zařízení Vaší domácnosti: závěs můžete stáhnout ke kraji, když kancelář nebudete používat, a tak opět místnost otevřít.

 

Zvolte minimalistický vzhled

Zamyslete se – co dalšího v kanceláři opravdu potřebujete kromě stolu, židle a dobrého osvětlení?  Skutečně současný nápad pro domácí kancelář říká zredukovat ji a nechat jen stůl s několika židlemi uprostřed a nad nimi závěsné světlo. To funguje zvláště dobře v místnostech, které mají originální prvky, jako jsou elegantní vysoké stropy s původními lištami nebo odhalené trámy, které dodají zajímavost a texturu do velmi jednoduchého prostoru.

 

Vdechněte kanceláři život prostřednictvím rostlin

Kromě živého prvku v místnosti a čištění vzduchu představují pokojové rostliny skvělý způsob, jak přidat texturu a barvu. Přineste několik velkých palem, které se budou tyčit po obou stranách Vašeho stolu, a okamžitě prostor povznesete. Pokud máte malou domácí kancelář, umístěte na poličky závěsné rostliny nebo si na stůl dejte pár malých květináčů.

Jak vyrobit levitující květináč jako dekoraci 

Dodejte kanceláři útulnosti pomocí velkého koberečku

Učinit moderní domácí kancelář útulnou může být oříšek, protože praktičnost musí být na prvním místě. Přitom ale chcete, aby z ní byl teplý a příjemný prostor, ze kterého můžete pracovat. Koberečky představují jednoduchý způsob, jak do kanceláře přinést pohodu, aniž by zabíraly prostor, říká Charlie Marshall:

Použití koberce není jen praktické řešení, ale také fantastický způsob, jak do schématu vnést barevný nádech. Přidání pruhů nebo vzoru ve stylu Berberů může prostor zcela proměnit. Pokud chcete, aby místnost působila lehce a vzdušně, zvolte neutrální tóny a světlejší odstíny. Pak prostor doplňte oblíbenými uměleckými díly, zarámovanými fotografiemi a čerstvými řezanými květinami. “

 

Kombinujte a slaďujte styly, abyste dosáhli současného eklektického vzhledu

Kombinování stylů v domácí kanceláři je opravdu snadný způsob, jak udělat, aby působila více osobním dojmem, a přispět k rafinovanosti prostoru. Hledejte kousky z druhé ruky, které budou praktické, ale také dodají styl. V této kanceláři je zkombinován stůl z poloviny 20. století se současnou kancelářskou židlí, starožitným obrazem a „nepatřičným“ koberečkem z hovězí kůže. To vše má v pozadí velmi tradiční odstín tmavě modré. Jedná se o funkční domácí kancelář, která přitom má vlastní bohatý charakter.

Jak si zařídit home office