Australské vnitrozemí – Outback

Australské vnitrozemí - Outback 1

Pochopení oblasti Outback a jejího místa v prostředí Austrálie je úkol tak velký, jako oblast samotná. S pomocí místního průvodce jsme zde zde sestavili návod, jak na její návštěvu. 

Kde se nachází Outback

Mnoho lidí říká, že Outback je „velké nic“. Těžko ale najdete tvrzení, co by bylo vzdálenější skutečnosti (pokud ovšem Vaše definice „nic“ neznamená, že zde není Starbucks na každém rohu). Jiní říkají, že Outback leží „uprostřed ničeho“,  ale opět je na přehánění. Bez ohledu na terén, vždy budete na něčím území: často to může být nekonečná dobytčí farma s rozlohou několika milionů akrů a vždy působiště některého ze stovek domorodých národů, kteří obývají australský kontinent už asi 50 000 let. Takže to není nicota ani prázdnota.

Dokonce ani Australané se neshodnou na tom, kde přesně leží Outback a co to je; jako příklad můžeme uvést skutečnost, že je tak obrovský, že zde najdete dva nejdelší drátěné ploty světa: Dingo Fence o délce 5 613 km a Rabbit-Proof Fence o délce 3 252 km! Nejenže je Outback větší než americký Texas, ale má rozlohu zhruba stejnou jako všech 48 kontinentálních států USA dohromady.

 

Je to místo nebo spíš stav mysli?

Podle australské vlády pokrývá oblast Outback (oficiálně označovaná jako rangelands – pastiny) 81 % ostrovního kontinentu a táhne se přes něj jako obrovská pokrývka. Nenajdete ho u většiny jižního a východního pobřeží, kde (ne náhodou) leží největší města Austrálie.  Z celkem 7 států a teritorií jen 2 – Victoria a Tasmánie – nezasahují do oblasti Outback. Tolik oficiální definice.

Pro Australany je Outback spíše představa. I když 85 % z nich žije 48 km od pobřeží, otevřené širé prostory ve vnitrozemí stále lákají a zvou. Můžete o tom číst v knihách, slyšet v hudbě a vidět to ve filmech. Jen nevěřte všemu, co jste viděli ve filmu Krokodýl Dundee, protože každé klišé o „hmyzuplné, vyprahlé a nemilosrdné sluncem spálené zemi“ je (jakousi záhadou) pravdivé, stejně tak jako pravý opak.  Ve skutečnosti klima v oblasti Outback odmítá být pevně stanoveno jako tropické na severu, vyprahlé a polovyprahlé v tzv. Rudém středu, a mírnější na jihu. Rozsáhlý NP Kakadu (který mimochodem někteří Australané ani nepovažují za Outback) pro promění v zářivě zelenou říši divů, jakmile přijde vlhké období, takže je rájem pro pozorovatele ptactva.

15 hlavních turistických atrakcí Austrálie   

Setkání s domorodou kulturou

Aby zdejší širá krajina ožila, je potřeba přijít do kontaktu s těmi, kdo znají její příběhy, kdo JSOU jejími příběhy. Australští domorodci (Aboriginci, Austrálci), „tradiční majitelé“, zde žijí už asi 50 000 let a mají příběh pro každé zvíře a každou přírodní formaci, přičemž jejich spirituální příběhy se předávají v příbězích Snění, které plynou mezi jejich zeměmi (dávnou domovinou jejich kultury) podél linií písní (více zde: Stopy předků – dávná síť stezek australských Aboriginů).  

Svědectví tohoto věčného laskavého pouta můžete vidět ve skalních malbách starých celá tisíciletí nacházejících se v odlehlé strži Kimberley nebo na stinné skalní stěně srázu Arnhem Land. Pocítíte ho na domorodých akcích, jako je Laura Dance Festival na mysu Cape York (výběžek Austrálie), kde jsou k vidění prastaré tradiční taneční rituály předávané z generace na generaci, Festival světel Parrtjima nedaleko Alice Springs, a na mnoha dalších každoročních oslavách domorodé kultury.

 

Outback v australské kultuře dnes

Australské vnitrozemí - Outback 2

Moderní australská historie, kultura a identita jsou zapsány velkým písmem v buši, což je termín, který se používá pro Outback i (jako metafora) pro volnost ducha Australanů, jejich boje a triumfy, jejich nekonvenční charaktery i svérázný humor. Mnozí sní o „útěku z města“ do buše, kdy naplánovaný život nechají za sebou a vrhnou se do prašných končin bez hranic. Zatímco Američané míří k Velkému kaňonu, zde lidé sní „pouti“ ke geografickému a spirituálnímu srdci země, ke „Skále“ (Uluru, dříve nazývané Ayers Rock). Zatímco v Americe mají Route 66, zde lidé sní o tom, jak se jednou za život vydají po silnici napříč pouštní oblastí Nullabor Plains (latinsky doslova „žádné stromy“), kde se nachází nejdelší rovný úsek asfaltu na světě – 145 km bez jediné zátočiny! Mytologizují si známé výspy, jako je Birdville (se 140 obyvateli) ležící 1 609 km západně od města Brisbane a rádi sní o tom, že se tam jednoho dne vydají. Stylová hospoda v Birdsville představuje typický podnik tohoto druhu v oblasti Outback: jedno z nejizolovanějších míst na Zemi, kde si můžete dát studené pivo. Jednou za rok se vydá 7000 milovníků dobrodružství na každoroční koňské dostihy v Birdsville, což je jedná z mála poutí v Outbacku s téměř náboženským významem. V oblasti Outback můžete spatřit zástupy bizarně fantastických zvířat: klokany, jak ladně skákají po rudé zemi v jakoby zpomaleném záběru, ptáky emu komicky sprintující kolem plotů v horkém oparu, nebo krokodýly dlouhé jak vůz Cadillac Escalade vyhřívající se v blátě na břehu řeky. 

Nejjednodušší možnosti, jak si oblast prohlédnout

Oblast je obrovská, tak jako všechno: krajina, charaktery i divoká zvířata. Ale nenechte se tím vším zahltit, protože existuje spousta snadných možností jak si rozsáhlou odlehlou oblast prohlédnout, a to i pro cestovatele, kteří nemají příliš času. Uluru ležící přímo uprostřed Austrálie sice může působit jako nejodlehlejší místo ve vesmíru, ale ve skutečnosti se sem dostanete letadlem ze všech větších měst v zemi, a ubytovat se zde můžete v hotelu Sails in the Desert v Ayers Rock Resort , nebo v Longitude 131° v době, kdy bude Skála při západu slunce zářit jako jantar. Když budete ve skalnaté oblasti daleko na severozápadě kontinentu, budete mít nejlepší přístup k vodopádům a soutěskám v oblasti Kimberley. Tam se dostanete při luxusní plavbě nebo při výletě připraveném „na zakázku“, který Vás však může zavést prakticky kamkoli v této krásné krajině. Z jihoaustralského města Adelaide se můžete vydat do zvlněného pohoří Flinders Ranges, které tvoří pozadí v nespočtu australských filmů.  Také se během cesty můžete zastavit v některém z vinařských regionů, které jsou světoznámé. Pokud rádi podnikáte pěší túry na divokých a podivuhodných místech, jedna z nejlepších tras pro vícedenní túry je Larapinta Trail, která začíná hned za městem Alice Springs v Severním Teritoriu. Tak jako krajina i náš seznam by mohl pokračovat dál a dál…

 

Co byste měli vědět předtím, než se vydáte do oblasti Outback:

  • Co si vzít s sebou na road trip: na delší cesty je potřeba mít s sebou rezervní pneumatiky (a umět je vyměnit), naplánovat zastávky na načerpání paliva a mít s sebou spoustu jídla a vody: obecně platí 6-8 l vody na osobu a den.
  • Jak se připravit na pěší výlety: nechoďte v době největšího denního horka (11 – 15 hod.) a vždy se zahalte: je potřeba pokrývka hlavy, sluneční brýle a dlouhé rukávy. A samozřejmě spousta vody!
  • Kam jedete: v odlehlých oblastech nikdy nepodceňujte vzdálenost a nespoléhejte na Google Maps; vždy řekněte předem, kam jdete, a kdy se vrátíte.
  • Kdy se vydat na cestu: cestuje po východu slunce a před setměním, abyste zmenšili riziko srážky s divoce žijícími zvířaty.
  • Připravte si plán pro případ poruchy: dejte kapotu nahoru (to je signál nouze), schovejte se pod auto kvůli stínu a vždy zůstaňte u svého vozidla.
  • Pokud nechcete cestovat autem: skvělou alternativou, jak poznávat Outback, představují vlaky; luxusní možnosti jsou The Ghan a The Indian Pacific.

Hlavní přírodní divy Austrálie

Australské vnitrozemí - Outback 3

PLÁN CESTY

Uluru a Alice Springs, Severní Teritorium

Při návštěvu rudé skály v samém srdci prastaré i moderní Austrálie je nejlepší letět na letiště v Alice Springs nebo na Ayers Rock Airport vedle Uluru. Cesta autem z Alice Springs k Uluru trvá 5 hodin, takže nečekejte, že to bude jednodenní výlet. Nejlepší možnost je vydat se po trase Red Centre Way z Alice Springs přes horské pásmo West Macdonnell Ranges a NP Kings Canyon. Vyhraďte si 2 dny v „Alice“, abyste se mohli podívat na stezku Desert Art Trail a prohlédnout si Pouštní park Alice Springs (nejlépe při noční prohlídce) předtím, než se vydáte na 3 dny k Uluru. Zde můžete večeřet pod hvězdami jídla připravená s použitím tradičních domorodých ingrediencí  (bushtucker) v restauraci Tali Wiru, prohlédnout si Field of Lights, světelnou instalaci od Bruce Munroa s 50 000 světýlky v poušti, nebo se vydat na jízdu s Harley Davidson. Ubytování zde nabízí  Ayers Rock Resort, kde se Vám o vše postarají.

Akční nabídka hotelů zde

Západní Austrálie

Nejčervenější rudá prašná půda (pindan) se zde setkává s úžasně azurovým Indickým oceánem.

 

Flindersovo pohoří, Jižní Austrálie

Flindersovo pohoří (Flinders Ranges) se nachází 5,5 hodiny cesty autem na sever od města Adelaide a je to přehlížený klenot, který málo navštěvují nejen cizinci, ale i Australané z jiných oblastí. Spatřit zde můžete zvlněné kopce, které se zvedají až k nejvyšší části Ikara (Wilpena Pound), a je to jeden z méně známých divů jižní polokoule. Těšit se můžete na pěší výlety do okolního prostředí, hojnost divokých zvířat a slané jezero Lake Eyre.

 

Birdsville, Queensland

Město Birdsville ležící ve stejnojmenné lokalitě je pro Outback asi nejtypičtější a najdete zde klasickou australskou hospodu vzdálenou asi 18 hodin cesty autem na západ od Brisbane. Můžete zde navštívit nejslavnější závody v zemi nebo se seznámit s australskou hudební scénou na festivalu Big Red Bash, který se koná pod majestátní rudou dunou.

 

Arnhem Land, Severní Teritorium

Na východním okraji NP Kakadu (a pokrývající oblast větší než americký stát Virginia) leží Arnhem Land, kde se nádherné pobřeží setkává s úrodnou divočinou. V oblasti žijí odlehlé komunity domorodého národa Yolngu s jejich tradičním životním stylem. Vydat se sem můžete s domorodou turistickou agenturou, jako je Lirrwi Tourism, abyste mohli spatřit kulturu, umění a život v jejich nejelementárnější a nejinspirativnější podobě.

 

Národní park Mungo, Nový Jižní Wales

NP Mungo se nachází daleko na západě státu Nový Jižní Wales, 13,5 hodin cesty ze Sydney. Fosilizované dno jezera ležící v kouzelné krajině včetně strašidelně působivé (a mimořádně fotogenické) vyhlídky se skalními formacemi Walls of China. Navštívit ji můžete s agenturou Mungo National Park Tours.