Navštivte Great Glen ve Skotsku

Navštivte Great Glen ve Skotsku 1

Velkolepý Great Glen („Velká rokle“) ve Skotsku je výsledkem dramatické tektonické srážky, která vyzvedla Skotskou vysočinu a otevřela obří prasklinu po celé šířce země. Great Glen je obklopen horami patřícími k nejvyšším v zemi a zaplňují ho čtyři obrovská jezera (loch), přičemž kolem je hojně přítomné kulturní dědictví Vysočiny a jedinečná divočina pro ty, kdo mají odvahu v srdci.

Obří rýha Great Glen vede přímo jako podle pravítka od města Fort William na jihozápadě k Invernessu na severovýchodě a vždy představovala významnou dopravní trasu. Pěší a cyklistická trasa Great Glen Way vede převážně kolem Kaledonského kanálu, který spojuje jezera (loch) Linnhe, Lochy, Oich a Ness, a navrhl ho Thomas Telford v roce 1822. Zchudlí obyvatelé Skotské vysočiny trpěli následky tzv. Highland Clearances, kdy byla ze země vyhnána část obyvatelstva, a ručně vykopali kanál dlouhý 60 km, který tak představuje vnikající technické dílo. Ale v době jeho dokončení byl už svět o něco dál a kanál nebyl dostatečně široký, aby jím mohly proplouvat moderní lodě. Přitom však slouží Skotsku spíše jako vynikající destinace spojená s revoluční historií a okolní oblast s původní scenérií je ideální pro dobrodružné aktivity. Většina návštěvníků se vydá autem do po délce Great Glen, ale při plavbě lodí, jízdě na kole či pěší túře se dostanete mimo obvyklé trasy, ať už budete cestovat od pobřeží k pobřeží, nebo si uděláte základnu v klíčových oblastech, jako je Glen Nevis či Loch Ness. Ať už se rozhodnete pro cokoli, následující přehled Vám pomůže pro začátek.

Hlavní turistické atrakce Skotska

Hory a parní vlak ve Fort William

Trasa Great Glen Way se táhne po délce 127 km od Staré pevnosti (Old Fort) ve Fort William kolem kanálů ve městě a po nízkoúrovňových lesních cestách podél jezer až do Inverness. Pevnost, která je dnes v ruinách, byla zbudována v roce 1698, když jakobitští rebelové stáli proti britské vládě, takže sloužila jako základna prince Bonnie Charlie pro jeho „hony na rebely“. Ve svérázném muzeu West Highland Museum se můžete ponořit do života ve Skotské vysočině a pochopit bouřlivou historii oblasti kolem Great Glen. Město Fort William samotné je spíše funkční než krásné, a vždy to bylo strategické centrum Vysočiny. Parní vlak Jacobite SteamTrain, který proslavila série o Harry Potterovi, zde začíná svoji scénickou cestu dlouhou 135 km. Fort William je rovněž počátkem modernizované cyklistické trasy Great Glen Cycle Route a kajakářské trasy Great Glen Canoe Trail. Ve městě jsou k dispozici půjčovny jízdních kol a kajaků a místní průvodci z Snowgoose Mountain Centre a Rockhopper nabízejí kurzy plavby na mořském kajaku nebo horolezectví. Nejlepší výhled na nedaleké kopce je z tzv. Neptunova schodiště, série 8 zdymadel, které loď vynesou o 13 m výše, aby mohla pokračovat ve své plavbě po Kaledonském kanále.

Navštivte Great Glen ve Skotsku 2
hrad Eilean Donan

Glen Nevis a a vrchol Británie

Zatímco Fort William je poněkud bezútěšný, nedaleké ledovcové údolí Glen Nevis a vznešené prastaré hory kolem nabízí mnohem zajímavější prostředí. Řeka Nevis se řítí přes rokle a vodopády na své krátké cestě od Ben Nevisu (nejvyšší vrchol Velké Británie s 1344 m) k moři. Lyžařské středisko Nevis Range Mountain Experience nabízí lyžování (podmínky jsou proměnlivé, ale nejlepší bývají v únoru a březnu), se sítí 35 lyžařských tras a náročným terénem mimo sjezdovky v Back Corries. Autobusy jezdí z Fort Williamu k lanovce, která skýtá přístup v zimě k lyžařským svahům a v létě k terénu pro skvělé pěší túry a mimořádné výlety na horském kole. V červnu se zde koná Světový pohár horských kol (UCI Mountain Bike World Cup). Ani obyčejní smrtelníci nebudou zklamáni díky 40 km náročné značené Stezky čarodějnic (Witches Trails).

 

Loch Lochy, Loch Arkaig a Loch Oich

Vydejte se po trase lososů po proudu řeky k jezerům Lochy a Arkaig připomínajícím spíše fjordy. Great Glen je zde divočejší, ležící v klínu velkolepých hor a starých lesů z kaledonských borovic. Strmé hory s nadmořskou výškou nad 3000 stop (914 m) nazývané munro Sròn a‘ Choire Ghairbh a Meall na Teanga se tyčí nad Loch Lochy, přičemž za II. světové války skýtaly ideální prostor pro výcvik elitních vojenských útvarů. Ty byly umístěny v hradu Achnacarry, dědičném sídle rodu Cameronů. Malé Muzeum klanu Cameronů vystavuje memorabilie spojené s pobytem vojáků a vypráví fascinující příběhy z minulosti klanu (včetně tajemného zmizení 6 beden španělského zlata, které jsou podle mnohých dodnes ukryty v některé ze zátok či starých staveních kolem Loch Arkaig). Přístup ke zdejším horám (munros) je z vesničky Kilfinnan na severním konci jezera. Vydejte se na sever po stezce Invergarry Link, která pěší turisty vede téměř 13 km kolem severního okraje Koch Oich až k vesnici Aberchalder. Nedaleké Glengarry Heritage Centre ukrývá archiv o historii zdejších klanů a pomáhá zájemcům vystopovat své kořeny.

Isle of Skye a Vnější Hebridy, Skotsko

Tradiční Skotsko: meče, plavby a lochneská příšera 

Jezero Loch Ness dlouhé 35,4 km a široké 2,4 km je největší sladkovodní jezero ve Velké Británii a jeho temné hlubiny jsou nesmazatelně spojeny s pověstí o lochneském monstru (Nessie). Na působivém jižním konci jezera leží malebná vesnice Fort Augustus. Pojmenována byla podle syna krále Jiřího II. Williama Augusta, který byl znám také jako „Řezník“ pro jeho brutální represe vůči rebelům z Vysočiny po bitvě u Cullodenu (1746). Interaktivní Clansman Centre nabízí hravým způsobem ukázky klanové kultury: můžete zde získat vlastní pléd a naučit se třímat tradiční dvouruční meč (claymore). Nejlepší výhledy na hluboké klidné vody jezera Loch Ness budete mít z pěší stezky High Route, která vede nad linii stromů více jak 16 km mezi sídly Fort Augustus a Drumnadrochit. Ve vesnici Drumnadrochit dosahuje šílenství spojené s lochneskou svého vrcholu v Loch Ness Centre a na hlavním místě pro vyhlížení Nessie v hradu Urquhart. Původní hrad byl vyhozen do vzduchu v roce 1692, aby jej jakobité nemohli používat. Dnes byly ruiny proměněny v působivé návštěvnické centrum s vyhlídkovou plošinou ve věži. Zatímco Cruise Loch Ness a Nessie Hunter Cruises pravidelně vysílá lodě vybavené nejnovějším sonarem, aby mapovaly event. pohyby monstra, rekreační lodi a nákladní čluny dál proplouvají tam a zpátky po Kaledonském kanále. Ve Fort Augustus se nachází série 5 zdymadel, které lodě zvednou a položí o 13 m výše, a vedle nejnižšího zdymadla je umístěno zrenovované návštěvnické centrum, které seznamuje s neuvěřitelným příběhem kanálu.

Navštivte Great Glen ve Skotsku 3
Loch Linnhe

Macbeth a delfíni v Invernessu

Na východním konci Great Glen na řece Ness leží Inverness, metropole Skotské vysočiny. Jeho architektura z 19. století zakrývá původ v 11. století, kdy hrad ve městě obsadil Macbeth a proslavil se zavražděním krále Duncana. Jen málo budov přečekalo divoké nepokoje při Jakobitském povstání (1745), takže po porážce rebelů z Vysočiny v roce 1746 král Jiří II. nařídil stavbu pevnosti Fort George při ústí fjordu Moray Firth. Pevnost je přístupná veřejnosti, ale stále slouží jako vojenská kasárna, a je to jedno z nejlepších dělostřeleckých opevnění v Evropě. Projděte se po hradbách dlouhých více jak 1,5 km, abyste mohli ocenit úžasný smysl pro měřítko, a podívejte se, jestli neuvidíte delfíny skákavé, kteří ve fjordu žijí.

Cestování ve Skotsku 

Praktické záležitosti

Ke Great Glen se můžete dostat přes letiště Inverness a pak vlakem či autobusem do Inverness a Fort William. Lidé všech úrovní fyzické zdatnosti mohou zdolat stezky nižší úrovně v rámci Great Glen Way za 5-10 dní, nebo se mohou zaměřit jen na úseky kolem Fort William a Loch Ness. Horští cyklisté s dobrou kondicí mohou trasu zvládnout za 1-3 dny. Plavba po Kaledonském kanále je možná s Caley Cruises nebo s historickým Fingal of Caledonia. Na oboou koncích Great Glen ve Fort William i v Invernessu najdete možnosti ubytování pro všechny výše rozpočtu. K hlavním místům, kde se v této oblasti můžete ubytovat, patří Great Glen Yurts, Loch Ness Inn3*, Letterfinlay Lodge House 3*, Morag’s Lodge 4* The Lovat 4*.

Akční nabídka ubytování: