Nejbláznivější festivaly ve světě

Nejbláznivější festivaly ve světě 1

V podstatě je to alchymie: schopnost, proměnit obyčejné úkoly, jako je sklizeň ovoce, stříhání ovcí či rybolov, v akci legendárních rozměrů; je to něco, čím lidstvo vyniká už celá staletí. Následující seznam podivných a úžasných festivalů je oslavou výstředního lidského ducha a poctou umění proměnit nudné v mimořádné.

 

Tunarama, Austrálie

Jakoby nestačil nadměrný rybolov: tuňáci trpí dalším ponížením, když jsou vláčeni po pláži v každoroční vrhací soutěži v Austrálii. Ulovené ryby jsou hlavní hvězdou festivalu Tunarama, který zahrnuje také soutěž v loupání garnátů nebo hod pstruhem. Kdo řekl, že Australané postrádají vlastní kulturu?

Kde: Port Lincoln, Jižní Austrálie

Kdy: leden

 

Up Helly Aa, Skotsko

Město Lerwick po zákazu sudů s hořícím dehtem (kdy místní nosili sudy s hořícím dehtem shetlandskými ulicemi) pojalo akci kreativně a proměnilo ji v průvod s pochodněmi. To by nebylo nic zvláštního, kdyby přitom účastníci nebyli oblečeni jako Vikingové, nepálili obrovské severské dlouhé lodě a nebavili se dlouho do noci.

Kde: Shetlandy, Skotsko

Kdy: poslední úterý v lednu

 

Pomerančová bitva, Itálie

Španělé jsou známi svojí každoroční rajčatovou bitvou La Tomatina, nic se však nevyrovná Pomerančové bitvě v Itálii. Původ akce je nejasný, ale víme, že úder citrusem do obličeje bolí. To však neodrazuje účastníky, kteří dostaví v tisících.

Kde: Ivrea, Itálie

Kdy: únor

 

Festival nahých mužů, Japonsko

Těžko se něco vyrovná pohledu na 9000 téměř nahých mužů, kteří bojují o tyčinku dlouhou asi 20 cm, což je cílem festivalu Saidai-ji Eyo Hadaka Matsuri. Kněz hodí o půlnoci dvě posvátné tyčinky shingi do zmítajícího se davu a kdo je chytí, ukořistí a nacpe do nádoby s hromadou rýže, může očekávat rok plný štěstí… a také ráno bolavé končetiny.

Kde: Saidaiji-naka, Japonsko

Kdy: třetí sobota v únoru

 

Rybářský festival v Argungu, Nigérie

Rybářský festival v Argungu, vrcholná zkouška odvahy pro nigerijské rybáře, je součástí čtyřdenní kulturní akce konající se každoročně v severozápadním státě Kebbi. Po výstřelu skočí tisíce rybářů do řeky Matan Fada a mají pouze hodinu na to, aby chytili největší rybu. Vítěz získává nový minibus a velkou finanční odměnu.

Kde: Argungu, Nigérie

Kdy: konec února do března

 

Festival stříhání ovcí, Nový Zéland

Je těžké tomu uvěřit, ale jeden rok narostly davy na festivalu stříhání ovcí Zlaté nůžky (Golden Shears) do takových rozměrů, že bylo povoláno vojsko, aby je hlídalo. Dnes je ale vše o rychlosti a kvalitě stříhání, kdy se soutěžící s nůžkami ucházejí o titul šampiona. Musí přitom předstihnout ostatní a také zvítězit v soutěžích ve zpracovávání a lisování vlny.

Kde: Masterton, Nový Zéland

Kdy: březen

 

Festival penisů, Japonsko

Festival penisů (Kanamara Matsuri) provázejí ozdoby, sladkosti, vyřezávaná zelenina a průvod na počest mužského pohlavního orgánu. Vše vrcholí ve svatyni Kanayama, kde se místní modlí za plodnost, bezpečný porod, šťastné manželství a ochranu před pohlavními chorobami. Oslavy jsou působivým představením, které vždy přiláká turisty i místní, a veškeré výnosy bývají darovány na výzkum HIV/AIDS.

Kde: Kawasaki, Japonsko

Kdy: první neděli v dubnu

 

Songkran, Thajsko

Zapomeňte na předražené thajské restaurace: v Thajsku se skutečně „rozšoupnou“ během oslav Nového roku. Očekávat můžete 3 dny plné velkých vodních pistolí a kbelíků vody, protože festival Songkran se odehrává v nejteplejším měsíci roku a v celé zemi probíhají vodní bitvy a polévání vodou. Tradičně voda symbolizuje očistu, zde je však nejspíš hlavně záminkou k tomu, nechat slony stříkat vodu na nic netušící přihlížející.

Kde: v celém Thajsku

Kdy: vždy 13.-15. dubna

 

Koulení sýra, Anglie

Je potřeba velmi strmý kopec, kolo sýra Double Gloucester a skupina lidí natolik ztřeštěných, aby za ním běželi dolů; akce je tak tak bláznivá, že se ji úřady pokoušely zakázat. Jejím cílem je chytit kolo sýra předtím, než se dostane až dolů pod kopec. Komu se to podaří, dostane sýr domů – tam se ale možná dostane v sanitce.

Kde: Cooper’s Hill, Gloucester, Anglie

Kdy: poslední pondělí v květnu

 

Florentský fotbal, Itálie

Pokud se Vám zdá, že italští fotbalisté hrají drsně, zde se potvrdí Vaše podezření. Florentský fotbal (Calcio Fiorentino) pochází z 16. století a je to každoroční turnaj ve „fotbale“, který povoluje rány pěstí, narážení hlavou i zápasení. Hráči si obléknou dobové kostýmy a hra probíhá v pískem vysypané aréně ve Florencii. Vítězný tým získává krávu.

Kde: Florencie, Itálie

Kdy: červen

 

Festival bahna v Porjongu, Jižní Korea

Nechte své nejlepší oblečení doma, pokud se chcete připojit k asi 2 milionům účastníků, kteří zamíří do jihokorejského Porjongu (Tečchonu) na festival bahna, který trvá celé léto. Jeho součástí jsou zápasy, závody, ježdění a ohňostroje v bahně, a také spousta dalších aktivit spojených s bahnem, které organizátoři vymyslí. Naštěstí je k dispozici také kurs výroby mýdla.

Kde: Porjong, Jižní Korea

kdy: červenec

 

Unášení manželek, Finsko

Pokud byste si mysleli, že drobná partnerka je při šampionátu v unášení manželek výhrou, nenechte se mýlit. Přestože bude manželovi prospěšná při rychlém překonávání překážkové dráhy, váha partnerky bude proti němu, až budou organizátoři udělovat cenu: tou je hmotnost manželky převedená na pivo!

Kde: Sonkajärvi, Finsko

Kdy: červenec

 

Burning Man, Nevada, USA

Burning Man v Nevadě je více životní styl než festival a jedná se o známou akci, která na týden promění poušť Black Rock Desert v alternativní svobodomyslné město. Přitahuje především nápadité extroverty a kreativní lidi hledající vyjádření, přičemž návštěvníci nejsou pouhými pozorovateli, ale aktivními účastníky. Ti vymyslí, postaví a pak rozmontují svět zmutovaných aut, interaktivní společné tábory a fantastické umění v dočasném utopickém světě.

Kde: Nevada, USA

Kdy: poslední neděle v srpnu do prvního pondělí v září

 

Ohnivé koule, Salvador

Pokud Vám házení rajčat či pomerančů přijde krotké, což takhle se zúčastnit slavnosti Ohnivé koule (Las Bolas de Fuego), kde se hadry svázané drátem a nasáklé petrolejem zapálí a házejí na účastníky? Ohnivé bomby mají prý představovat kusy lávy, které vyvrhovala sopka El Playon v roce 1658, což vedlo k přesídlení města na jeho současné místo.

Kde: Nejapa, San Salvador, Salvador

Kdy: 31. srpna

 

Vegetariánský festival v Phuketu, Thajsko

Když si organizátoři této akce uvědomili, jak nudný může vegetariánský festival být, uchýlili se k k sebeumrtvování, aby ho oživili… OK, to není tak úplně pravda, ale nějak se stalo, že každoroční festival thajských vegetariánů začal přinášet šokující přehlídku propíchaných těl. Na první pohled to sice nevypadá jako výzva, abyste se stali vegetariány, ale zajímavé je to v každém případě.

Kde: Phuket, Thajsko

Kdy: září – říjen

 

Festival úsměvů MassKara, Filipíny

Za krásně zdobenou maskou této úžasné živé oslavy se skrývá příběh o krizi. Když prodej cukru ve městě Bacolod v 80. letech 20. století upadl, místní správa se rozhodla zřídit Festival úsměvů MassKara, aby přilákal turisty a oblast znovu přivedl k životu. Výsledkem je měsíc trvající velkolepá show v karnevalovém duchu, s pestrými maskami, tancem v ulicích, přehlídkami zahradnického umu, ochutnávkami jídla a především s nejdůležitější soutěží krásy o královnu MassKara.

Kde: Bacolod, Filipíny

Kdy: říjen

 

Házení dýní (Punkin’ Chunkin’), USA

Každoročně se sejdou soutěžící na prašném poli ve státě Delaware, aby ukázali, jak daleko dokážou hodit dýní. Můžete to znít jednoduše, ale zařízení používaná na katapultování dýni bývají působivá technická díla. Kromě podpory technické inovace nabízí festival také soutěž krásy. A co je příznivé, všechny zisky jdou na místní vzdělávací iniciativy.

Kde: Bridgeville, Delaware, USA

Kdy: listopad

 

Sudy s hořícím dehtem, Devon, Anglie

Každý listopad nesou obyvatelé Ottery St Mary přes město zapálené sudy s dehtem, což je součást tradice pocházející ze 17. století. S takovou akcí je samozřejmě spojené určité nebezpečí, ale stránky festivalu mají výmluvnou radu: „Pokud nechcete přijít do kontaktu s občasným hořícím sudem… zůstaňte doma“.

Kde: Ottery St Mary, Anglie

Kdy: listopad

 

Hostina pro opice, Thajsko

Asi 3000 makaků ve městě Lopburi v Thajsku si pochutnává nejen na krabech; místní lidé přinesou asi 4000 kg ovoce, sladkostí a perlivé nápoje při Monkey Buffet Festival. Během akce můžete opice pozorovat, jak se krmí, kradou fotoaparáty, cuchají vlasy a lezou na vše, co se hýbe, anebo se navštívit vedlejší program s hudbou a tancem (jak jinak) v kostýmech opic.  

Kde: Lopburi, Thajsko

Kdy: 25. listopadu

 

Noc ředkví, Mexiko

Možná je máte rádi a možné ne, ale ředkve a ředkvičky nelze ignorovat. Alespoň ne v mexickém státě Oaxaca, kde je tato zelenina od roku 1897 předmětem každoročního festivalu. Oslavy trvají pouze pár hodin, během kterých řemeslníci soutěží ve vyřezávání tvarů z nejlepších ředkví letošní sklizně. První cenou je snímek na místní slavnosti.

Kde: Oaxaca, Mexiko

Kdy: prosinec

 

Puck Fair, Irsko

Jeden z nejstarších a nejdéle slavených pouličních festivalů v Irsku zahrnuje vše od koz až po cirkusy. Každoročně na počátku srpna se vydají obyvatelé města Killorglin pěšky do pohoří MacGillycuddy’s Reeks, aby chytili divokou kozu a korunovali ji jako „krále Puka“. Jakmile je koza korunovaná, začnou oslavy, které pokračují 3 dny v kuse. Asi 100 000 návštěvníků se sejde v malém městě v hrabství Kerry, aby se těšili z nekonečných hodin průvodů, loutkových přestavení a večerních koncertů. Účastníci si mohou užívat zábavy a pak odpočívat v hospodě až do časných ranních hodin. Celá akce vyvrcholí nádhernou ohňostrojovou show.

Kde: Killorglin, Irsko

Kdy: srpen

 

Batalla del Vino, Španělsko

Nejslavnějším letním festivalem ve Španělsku je sice rajčatová bitva ve Valencii, ale španělská vínová bitva je další velkou akcí v oblasti La Rioja. Davy oblečené do bílého, jen s červenými šátky na krku, zamíří na konci června do vesnice Haro, kde rozlévají a stříkají víno kolem sebe od rána do poledne, dokud všichni nezískají krásnou fialovou barvu. Tisíce místních i návštěvníků se vyzbrojí plastovými kbelíky a lahvemi vína a vydají se ve městě páchat spoušť. Po několika hodinách polévání všichni zamíří do centra města, aby si užili dalších oslav s vínem, které tentokrát už pijí.

Kde: Haro, La Rioja, Španělsko

Kdy: června

 

Roswell UFO Festival, New Mexico, USA

Pokud dáváte přednost akci s tématikou mimozemšťanů, vydejte se na akci ve městě Roswell ve státě New Mexico. Každé léto začne třídenní festival UFO prostřectvím párty s tématikou E.T., po které následuje laser show, soutěže v kostýmech mimozemšťanů a obrovský večerní světelný průvod. Akce a její obliba je odvozena od tzv. Roswellského incidentu, který sem každoročně přitahuje tisíce zvědavých návštěvníků.  Můžete se také přihlásit do soutěže písní, poslechnout si besedy s ufology nebo předvést své vozidlo s tématikou UFO na festivalové přehlídce aut.

Kde: Roswell, New Mexico, USA

Kdy: června