Nudistické akce ve světě

Nudistické akce ve světě 1

Stále více lidí objevuje radost a svobodu spojenou s nahotou. Shodit oblečení a obnažit se zbavuje člověka stresu, a přestože si to mnoho lidí nechává na odlehlé nudistické pláže v zahraničí, pocit osvobozující svobody můžete zažít i ve velkých městech. Ve světě se koná řada akci, kde můžete bez obav svléct oblečení; zde uvádíme hlavní nudistické akce v různých zemích světa.

 

Nahá jízda na kole – World Naked Bike Ride       

Od svého započení v roce 2003 se Nahá jízda na koleWorld Naked Bike Ride zaměřila na omezení závislosti na autech, zdůraznění zranitelnosti cyklistů a podporu přijetí svého těla. To, co začalo jako protest, dnes působí spíše jako karneval. Díky zvyšujícímu se zájmu veřejnosti a médií se WNBR rozšířila do 70 měst ve 20 zemích světa – od Austrálie přes USA, Brazílii až po Velkou Británii – a každý rok přibývají další města. I když se jedná o „nahou“ jízdu na kole, nahota není povinná; ve skutečnosti hlavní princip zní „nahý, jak si troufnete“ (Bare as you Dare). Mnoho účastníků má na sobě kreativní malby na tělo (body painting), jiní jedou nahoře bez, a další zcela „jak je pánbůh stvořil“. Jedná se sice o nudistickou akci, ale pro cestu tam a zpátky je potřeba oblečení, takže byste u sebe měli mít batoh, kde budete mít oděv při ruce. Úroveň účasti se liší podle místa a počasí; např. v roce 2008 se objevilo jen 6 lidí v Kapském městě, ale oproti tomu v roce 2015 jich přijelo na kolech 10 000 v americkém Portlandu. Typická akce WNBR má stovky účastníků. V letošním roce se konala 7. července 2020 (na jižní polokouli bývá v březnu).

 

Běh Bay to Breakers

Pokud dáváte přednost běhu před šlapáním na kole, podívejte se na běh o délce 12 km v San Franciscu: začíná v zátoce San Francisco Bay, vede přes centrum města a končí u vln (breakers) na pobřeží oceánu. Každoroční běh Bay to Breakers se koná třetí neděli v květnu (letos to bylo 15. května 2020). Jedná se sice o sponzorovanou akci, kde závodí sportovci světové třídy, zároveň je to ale velká oslava, při níž mnozí z celkových asi 70 000 běžců všeho druhu na sobě mají různé kostýmy nebo jsou nazí. Pokud Vás tedy láká představa běžet nahý/nahá centrem amerického velkoměsta, kde Vás bude povzbuzovat na 80 000 diváků, přihlaste se, a také si zajistěte včas ubytování v místě.

Kam se vydat a co dělat v San Franciscu

 

Umělecké instalace Spencera Tunicka

Spencer Tunick je americký fotograf proslulý svými „lidskými instalacemi“ – velkými skupinami nahých lidí typicky uprostřed velkého města. Tunick takto fotí už 25 let, od Islandu, přes Rusko, Austrálii, Velkou Británii až po mnoho států v USA. Je potřeba se na místo dostavit velmi brzy a pravděpodobně chvíli zažívat chlad, ale je to jedinečná příležitost být pár hodin nahý ve jménu umění spolu se stovkami stejně smýšlejících cizích lidí. V případě zájmu se můžete zaregistrovat na Tunickových stránkách, kde také naleznete seznam nadcházejících událostí (focení).

Nudistické akce ve světě 2

Mezinárodní den nahého koupání – International Skinny Dip Day

Tohle je akce pro milovníky vody. Americká nudistická asociace (AANR) vyhlásila druhou sobotu v sobotu v červenci (typicky poslední neděli na konci Národního týdne nudistické rekreace, letos to bylo 11. července 2020) Mezinárodním dnem nahého koupání. Organizované akce se konají v řadě nudistických resortů a na nudistických plážích v Severní Americe a v Evropě; místa konání najdete na stránkách AANR.

 

Festival Burning Man

Každoročně se tisíce lidí sejdou v nevadské poušti Black Rock Desert, aby vytvořili – a pak odstranili – dočasné město v rámci společné kreativity, umu a sebevyjádření. Není to pouze festival jako takový, spíše zážitek, který vytváříte tím, že se spojíte se sebou a s druhými. Je to příležitost být svobodný to takové míry, jak sami chcete, takže pokud chcete být celý týden nazí, klidně můžete. Nikdo ani nemrkne, ať už chodíte nahoře bez, zcela nazí nebo oblečení – zde platí „žít a nechat žít“. Je dobré si zakoupit vstupenky dostatečně s předstihem.  

Datum: 30. srpna- 7. září 2020.

Burning Man 

 

Běh nahých – Running of the Nudes

Asi všichni jsme už slyšeli o každoročním Běhu s býky (Running of the Bulls) v Pamploně ve Španělsku, ale o 2 dny dříve se na stejné trase koná klidnější a mnohem bezpečnější akce. Běh nahých, či spíše průvod, je pochod na protest proti krutosti na zvířatech a hlavně proti býčím zápasům. Účastníci jsou nazí až na plastové rohy nebo červený šátek. Takže pokud se cítíte na účast na takové akci, shoďte šaty, nasaďte si umělé rohy a dostavte se na místo ve správný den. Letos se akce nekonala z důvodu koronaviru; příští rok je plánována na začátek července 2021.

 

Nahý běh 5k

Stále více nudistických resortů organizuje v létě běh 5K (tj. na 5 km). Obliba těchto akcí se rozšířila, takže závody dnes přitahují profesionální běžce, kteří – v mnoha případech – jsou zde nazí poprvé. Závody přitom mnohde pronikly mezi oficiální akce, takže bývají propagovány v zúčastněných časopisech. Nahý běh 5K je skvělá příležitost vyzkoušet si nahotu mezi lidmi a zároveň dělat něco prospěšného. Obvykle se udává, že „oblečení je dobrovolné“ a koná se na pozemcích nudistického klubu či resortu, takže jedinými diváky zde budou lidé, kteří jsou zde ze stejného důvodu jako běžci: užívat si přirozenosti. Většina resortů při té příležitosti umožňuje účastníkům se ubytovat a užívat si jejich zařízení. 

Nejbláznivější festivaly ve světě