15 turistických atrakcí Kolína nad Rýnem

15 turistických atrakcí Kolína nad Rýnem 1

Velmi staré katedrální město na řece Rýn je jedním z nejvýznamnějších obchodních a kulturních center v západní části Německa. Kolín nad Rýnem (Köln am Rhein) je známý svými 12 velkými románskými kostely, mezi kterými vyniká velkolepá Kolínská katedrála, všechny snadno pěšky dostupné z historického Starého města. Zdejší univerzita patří k nejstarším a největším v Evropě. Kolín nad Rýnem má kořeny sahající do 1. stol.n.l., kdy byl založen jako metropole římské provincie a vojenská pevnost.

Ve skutečnosti je pro turisty atraktivní především skutečnost, že si město uchovává památky z mnoha různých období své dlouhé historie: zbytky římského osídlení, středověké kostely, barokní paláce a muzea, která odrážejí nejrůznější témata – včetně temného období v polovině 20. století – i produkty, kterými je město proslulé: voňavky („kolínská“), hořčice a čokoláda. Význam Kolína nad Rýnem se nikdy nezmenšil a také dnes je to jedno z nejvýznamnějších kulturních center v Německu. Je domovem řady institucí v oblasti umění a zábavy, spolu s více jak 100 galeriemi a minimálně třemi desítkami muzeí. Také je oblíbenou nákupní destinací, především pěší zóny, jako je Hohe Straße a Schildergasse. Zde uvádíme hlavní atrakce Kolína nad Rýnem.

 

Kolínská katedrála/Kolínský Dóm

Nedaleko levého břehu Rýna se tyčí Kolínská katedrála (Kölner Dom), symbol města, oficiálním názvem katedrála sv. Petra a Panny Marie. Jedná se o mistrovské dílo vrcholně gotické architektury a památku na seznamu UNESCO. Stavba katedrály patřící k největším v Evropě byla započata v roce 1248 coby jeden z nejambicioznějších stavebních projektů středověku. Typická je pro ni dvojice impozantních věží vysokých 157 m a její návštěvu si při své návštěvě Kolína nesmíte nechat ujít. Zabírá rozlohu 6166 m², střechu podepírá 56 pilířů a uvnitř se nachází spousta pokladů. Patří k nim relikviář tří králů z 12. století vytvořený místními zlatníky, slavný reliéf Klanění tří králů z roku 1440 a působivá pokladnice s vzácnými předměty, jako jsou relikviáře a rukopisy. Panoramatické výhledy nabízí jižní věž, kam se dostanete po více jak 500 schodech, které procházejí kolem slavných zvonů (v neděli návštěvníci dostanou ochranu sluchu). K dispozici je na výběr z vynikajících komentovaných prohlídek a také akcí, jako jsou koncerty a bohoslužby. Než se sem vydáte, ověřte si, zda je katedrála v danou dobu přístupná veřejnosti.

Adresa: Domkloster 4, 50667 Kolín nad Rýnem

 

Historické Staré město

Když si budete prohlížet četné historické kostely a muzea v centru (Innenstadt)  Kolína, budete procházet Starým městem (Altstadt). Vedle starých kostelů, jako je Velký Sv. Martin, spatříte řadu uliček lemovaných tradičními starými domy, kde v mnohých jsou dnes umístěny butiky, galerie, kavárny a restaurace. Díky mnoha příjemným stezkám kolem Rýna budete mít spoustu příležitostí ke krásným výhledům. Můžete hledět v úžasu na nespočet památek a fontán zdobících Staré město, spolu s archeologickou zónou s mnoha ruinami a artefakty.

 

Kolínská radnice  

15 turistických atrakcí Kolína nad Rýnem 2

Významnou atrakcí Starého města je historická Kolínská radnice (Kölner Rathaus). Nejstarší veřejná budova tohoto druhu v Německu se může chlubit historií dlouhou více jak 900 let. Coby ústřední bod vládnoucích tříd v dobách středověku odráží budova, kterou můžete vidět dnes, řadu různých architektonických vlivů. Patří k nim hlavní budova ze 14. století, věž z 15. století a lodžie a ambit v renesančním stylu. Také dodatky z 20. století jsou zajímavé, jak ukazuje atrium. K dalším atrakcím radnice patří Hanzovní sál (Hansasaal) s gotickými postavami 8 proroků, 9 „dobrých hrdinů“ (pohanských, židovských a křesťanských) a zvonkohra, která hraje 3x denně.

Adresa: Rathauspl. 2, 50667, Kolín nad Rýnem

 

Plavba po řece Rýn

Bylo by hřích navštívit tohle krásné město a nepodívat se na něj (spolu s okolní scenérií) z lodi plovoucí po Rýně. Při hodinové vyhlídkové plavbě z Kolína nad Rýnem budete mít bezkonkurenční výhledy na pamětihodnosti Kolína nad Rýnem včetně věží Kolínské katedrály, malebných budov Starého města a Mostu Hohenzollernů. K nejoblíbenějším turistickým aktivitám ve městě patří večerní vyhlídková plavba (2 hodiny) skýtající pohled na město se zářícími světly. Dále se můžete těšit z výhledů a ochutnat místní speciality z bufetu při 3hodinové plavba s večeří z Kolína nad Rýnem. Pokud byste chtěli vidět ještě více z údolí Rýna, vydejte se na plavbu po Rýně do města Königswinter nebo věnujte celý den poznávání řek Rýna a Mosely a půvabných měst na nich při plavbě z Kolína nad Rýnem s mnoha zastávkami (hop-on hop-off), kterou umožňuje KD Rhein Pass.

 

Muzeum Wallraf-Richartz a Muzeum Ludwig

Milovníci umění by v Kolíně nad Rýnem měli navštívit Muzeum Wallraf-Richartz Muzeum Ludwig. Vynikající galerie umístěné v jedné z novějších architektonických staveb ve městě pokrývají širokou škálu evropské malby. Za pozornost stojí především díla od Rembrandta, Maneta, Renoira, Leibla, Liebermanna a Slevogta. Muzeum Wallraf-Richartz představuje velký výběr prací tzv. kolínské školy, zatímco Muzeum Ludwig se zaměřuje na moderní a současnou malbu. Ve stejné budově je umístěna Agfa-Foto-Historama s expozicemi fotografií a fotoaparátů od roku 1840. Za návštěvu stojí rovněž Kolumba, muzeum kolínské arcidiecéze vystavující umělecká díla a starožitnosti.

Adresa: Obenmarspforten 40, 50667, Kolín nad Rýnem

 

Dokumentační středisko NS města Kolín nad Rýnem

Pokud Vás zajímá život v době nacistického režimu a jeho následky, navštivte Dokumentační středisko NS města Kolín nad Rýnem – NSDOK (NS-Dokumentationszentrum der Stadt Köln). Významný památník skýtá nelakovaný popis hrůz národního socialismu, především pro občany Kolína nad Rýnem. Kombinace památníku, interaktivního muzea a výzkumného zařízení, je umístěno v původní budově, kde byli drženi vězni gestapa. Mrazivý zážitek skýtá vstup do skutečných vězeňských cel ve sklepení s nápisy, které vězni vyškrábali na stěnách. Centrum se snaží dát lidskou tvář dopadu policejního státu jak na Němce, tak na obyvatele okupovaných zemí, pomocí individuálních příběhů. Také se zaměřuje na dlouhodobé následky nacistického období a snahy dostat lidi odpovědné za jeho zvěrstva před spravedlnost.

Adresa: Appellhofplatz 23-25, Kolín nad Rýnem

 

Zoologická zahrada v Kolíně nad Rýnem

Kolínská Zoo (Kölner Zoologischer Garten) založená v roce 1860 je jedna z nejstarších v Německu. Důkaz o jejím minulosti skýtá přehlídka budov zvěřince z 19. století včetně pavilonu pro slony v maurském stylu a starého pavilonu ptáků (kde jsou dnes umístěni šimpanzi) podobajícího se tradičnímu ruskému kostelu. K dalším atrakcím patří Ostrov opic s nepravým deštným pralesem, dobře vybavené akvárium a vynikající výběh pro kočkovité šelmy, kde si návštěvníci prohlíží zvířata přes sklo bez mříží. Jedním z nejzajímavějších prvků této zoo je, že uvidíte také její historii (a postoj k zoologickým zahradám rozvíjející se během let), kdy nové zařízení bylo doplněno do historických budov původního zvěřince.

 

Podívejte se na Kolín z ptačí perspektivy z lanovky

15 turistických atrakcí Kolína nad Rýnem 3

Od svého založení v roce 1957 coby první evropská lanovka přes řeku přepravila kolínská lanovka (Kölner Seilbahn) miliony cestujících. Velkým lákadlem jsou samozřejmě výhledy, především na Staré město a Kolínskou katedrálu. Fantastické výhledy však skýtá také kolínská telekomunikační věž Colonius (243 m); nachází se na severozápadě Starého města a nabízí skvělou vyhlídkovou plošinu a otočnou restauraci. KölnTriangle, současná výšková budova na nám. Ottoplatz, je dalším místem, které nabízí z panoramatické výhledy z vyhlídkové plošiny.

Adresa: Riehler Straße 180, 50735, Kolín nad Rýnem

 

Kolínské Muzeum čokolády

Historie kolínského Muzea čokolády (Schokoladenmuseum) sahá do roku 1972, kdy Hans Imhoff získal továrnu na čokoládu Stollwerck. V kontejnerech na odpad našel rozbité stroje, obalový materiál a další pozůstatky výroby čokolády. To ho inspirovalo a začal je uschovávat a opravovat jako základ pro muzeum, jehož expozice sledují celý proces výroby od kakaových bobů až po konečný zabalený produkt. Najdete zde interaktivní expozice, sbírky forem (na odlévání čokolád), staré krabice a obaly, a k tomu zdarma ochutnávky z čokoládové fontány. K vidění je dokonce funkční výrobní linka, kde můžete vidět výrobu čokolády. A co je ještě lepší, můžete si navrhnout vlastní tabulku čokolády, vyrobit si ji a odnést s sebou. K dispozici jsou komentované prohlídky.

Adresa: Am Schokoladenmuseum 1a, 50678 Kolín nad Rýnem

O německém víně

Flora a Botanická zahrada

V 19. století byla v severním okrsku Riehl nedaleko břehu řeky založena Flora a Botanická zahrada (Flora und Botanischer Garten Köln) s rozlohou 1,5 ha a s více jak 10 000 druhy rostlin. Můžete se procházet zdejším veřejným parkem a dozvědět se o rostinách nebo se v sezoně těšit z krásných barevných květin na formálních záhonech. Otevřeno je po celý rok a tropické prostředí skleníků včetně Palmového skleníku jsou fantastické v kterékoli roční době. Elegantní pozadí zahrady tvoří Flora, historická budova, kde se konají přelídky květin, koncerty a další akce.

Adresa: Amsterdamer Straße 34, Kolín nad Rýnem

 

Římsko-germánské muzeum

Jen pár minut chůze od Kolínské katedrály se nachází Římsko-germánské muzeum (Römisch-Germanisches Museum) skýtající fascinující pohled do bohatého archeologického dědictví města od paleolitu do doby středověku. K nejzajímavějším exponátům patří mozaika Dionýza z 2. století a Pobliciův pohřební monument (vysoký 15 m) z 1. století, obojí objevené během vykopávek ve městě. V muzeu jsou k vidění také další mozaiky, římské sklo, nádobí, sochy, a římské a germánské šperky.

Adresa: Roncalliplatz 4, D-50667 Köln

 

Zámky Augustusburg a Falkenlust v Brühlu

V malebném městě Brühl 15 km jižně od Kolína nad Rýnem se nachází Schloss Augustusburg, palác kolínského arcibiskupa z 18. století. Bohatě zdobený a vybavený pozdně barokní/rokokový zámek je proslulý svým velkolepým sálem se schodištěm. K dalším atrakcím patří velký park, kde se konají koncerty a festivaly pod širým nebem. Ve stejném parku stojí lovecký zámek Falkenlust vybudovaný v roce 1740 a významná součást této lokality UNESCO. V Brühlu se rovněž nachází několik muzeí a historických lokalit, jako je muzeum věnované surrealistovi Maxu Ernstovi. Děti mohou navštívit Phantasialand, jeden z největších tematických parků v Evropě. K jeho atrakcím patří lanovka, plavba vikinskou lodí, jednokolejka a reprodukce starého Berlína.

Adresa: Schlosstrasse 6, D-50321 Brühl

 

Bazilika sv. Gereona

Románská bazilika sv. Gereona (Basilika Sankt Gereon) je možná nejzvláštnější kostel v Kolíně nad Rýnem. Byl postaven na místě staršího kostela vybudovaného ve 12. století na 10stranné klenuté stavbě pocházející z římského období (a stále viditelné). Kostel zasvěcený sv, Gereonovi je vizuálně zajímavý a má nezvykle dlouhý kůr; uvnitř je mnoho středověkých nástěnných maleb, mozaik a relikvií.

Adresa: Gereonskloster 2, 50670, Kolín nad Rýnem

 

Katedrála Altenberg Dom

Jen 6 km od slavného Kolínského dómu stojí Altenberg Dom (Altenberger Dom, Bergischer Dom) jeden z nejlepších příkladů raně gotické architektury v Porýní. Vybudován byl v roce 1259 a jeho bohatě vybavený interiér zahrnuje gotické vitrážové okno a mnoho hrobek knížat a opatů. I když se přísně vzato nejedná o formální katedrálu (nikdy zde nesídlil biskup), získala tento titul díky svým impozantním rozměrům a je v Evropě unikátní v tom, že slouží jak katolíkům, tak protestantům.

Adresa: Eugen-Heinen-Platz 2, 51519 Odenthal

 

Muzeum dekorativního umění

Jihozápadně od Kolínské katedrály se nachází Muzeum dekorativního umění MAKK (Museum für Angewandte Kunst Köln). Je to jedno z „novějších“ muzeí ve městě, založené v roce 1888 je uznávané díky své sbírce více jak 100 000 objektů užitého a dekorativního umění od středověku dále. Další významné sbírky pak zahrnují šperky, nábytek, porcelán, zbraně a zbroj, tak jako řadu zajímavých architektonických expozic.

Adresa: An der Rechtschule, D-50667 Köln

15 turistických atrakcí Kolína nad Rýnem 4

***

KDE SE UBYTOVAT

Budete-li v Kolíně nad Rýnem poprvé, měli byste se ubytovat ve starém městě. Tak si snadno budete moct prohlédnout velkolepou Kolínskou katedrálu, 1 z 12 románských kostelů, k nimž se snadno dostanete pěšky, a také řeku Rýn, která prochází městem. Následující hotely se nacházejí blízko starého města a stojí za vyzkoušení. 

Luxusní hotely: Excelsior Hotel Ernst 5*, oblíbený pro své výhledy na Kolínskou katedrálu a kousek od kolínského Centrálního nádraží, nabízí velké honosně vyzdobené apartmány a pokoje spolu s moderním spa a velkou tělocvičnou. Pro cestující, kteří přijedou vlakem, je praktický také Savoy Hotel nabízející jasný osobitý dekor a náladové osvětlení ve velkých pokojích i veřejných částech. I když se Hyatt Regency Cologne nachází na opačném břehu Rýna, jeho velké pokoje se mohou chlubit vynikajícími výhledy na řeku a katedrálu, stejně tak jako krytým bazénem a terasou na opalování.

Akční nabídka ubytování: 

Hotely střední třídy: moderní butikový Stern am Rathaus 3*, který je oblíbený pro své velké koupelny a útulné rozměry, nabízí přátelský personál a snídaně patřící k nejlepším ve městě. Další malý hotel, který stojí za zvážení, je Hotel Domstern 3* s vydatnými snídaněmi a vyhrazeným parkováním. Oblíbený je rovněž zrekonstruovaný CityClass Hotel Residence am Dom 4* s ultra moderním dekorem a nábytkem.

Akční nabídka ubytování: 

Ekonomické hotely: cenově dostupný Novum Hotel Engelbertz v blízkosti Kolínské katedrály je oblíbený u turistů, kteří si přejí hotel v tradičním německém stylu: rodinný hotel je malý a útulný. K dalším skvělým ekonomickým volbám ve starém městě patří Ibis Koeln Am Dom 2*  se zábavním salonkem s výhledem na náměstí s katedrálou, a pak, rodinný Hotel Im Kupferkessel 2* s útulnými světlými pokoji a s domácky působící jídelnou.

Akční nabídka ubytování: