15 turistických atrakcí Myanmaru

15 turistických atrakcí Myanmaru 1

Cestování do Myanmaru (Barmy) bylo ještě před pár desetiletími pro většinu cizinců nedostupné. Země se však začíná otevírat a dnes je vůči turistice vstřícnější. Cestovatelé, kteří navštíví tuto exotickou destinaci jihovýchodní Asii, budou odměněni nespočtem zlatých pagod, starobylých chrámů a pohledem na život v  dříve nepřístupné, avšak kulturně bohaté, zemi.

Kromě toho všeho existuje spousta možností vydat se mimo obvyklé trasy do hor, kolem jezer nebo do jeskyní. Zde se dozvíte o hlavních turistických atrakcích Myanmaru. 

 

Shwedagon Pagoda v Rangúnu  

Šweitigoumská pagoda je jednou z hlavních turistických atrakcí Myanmaru. Obrovská pozlacená stavba v Rangúnu (Yangon) se tyčí do výšky 99 m a její exteriér je pokryt asi 60 tunami zlata. Když se podíváte na vrchol stúpy, uvidíte 76karátový diamant, spolu s více jak 7000 menšími po celém komplexu. Uvnitř pagody Shwedagon se nacházejí menší pagody a pavilony věnované různým buddhistickým božstvům. Vstupné činí 8000 MKK (myanmarských kyatů, tj. 6 USD) a počítejte se 3 hodinami. Pamatujte na to, že se budete muset vyzout a je dobré si vzít sebou igelitovou tašku na svoji obuv.

Nejvýznamnější buddhistické památky v Myanmaru

Chrámu v Paganu (Pugamu)

Za vybudováním chrámů v době od 11. do 13. století stojí Pugamská říše: tato kultura postavila 10 000 chrámů, klášterů a pagod na relativně malém prostoru v Paganu (Pugamu). Je to jednoznačně jedna z nejlepších atrakcí Myanmaru a patří k nejnavštěvovanějším místům v zemi. Můžete si vypůjčit elektrokolo (za velmi rozumnou cenu) a vydat se nezávisle poznávat ruiny chrámů. Některé jsou větší a v lepším stavu, zatímco z jiných se dochovalo jen málo po staletích vystavení živlům. Pozorování východu nebo západu slunce nad starobylými chrámy je pro každého turistu vyvrcholením návštěvy. Pokud budete mít dostatek prostředků, můžete si zvolit let horkovzdušným balonem a prohlédnout si chrámy a krajinu z výšky. Do archeologické zóny starého Paganu se platí vstupné 25000 MKK (20 USD). Vstupenku je nutné si zakoupit předtím, než opustíte letiště Nyaung U nedaleko Paganu, anebo Vás autobus zaveze k prodejně vstupenek předtím, než vstoupíte do města.

Zlatá skála v Myanmaru

Jezero Inle 

15 turistických atrakcí Myanmaru 2

Inle je největší jezero v Myanmaru a další z hlavních turistických atrakcí země. Můžete poznávat okolní vesnice vybudované na kůlech nad vodou. K aktivitám patří návštěva plovoucího trhu na člunu, a také okolních chrámů a klášterů. Můžete vidět místní obyvatele, kteří pádlují originálním způsobem pomocí jedné nohy. Jezero Inle patří k nejlepším cestovatelským destinacím v Myanmaru a nabízí hodně, pokud jde o místní kulturu.

Jezero Inle – vodní svět v Myanmaru 

Obří ležící Buddha v Rangúnu

Ležící Buddha (Buddhův chrám Chaukhtatgyi) je obrovská socha Buddhy v Rangúnu (Yangon), která má délku 16 m. Místní lidé sem přicházejí přinést obětiny a uctít Buddhu. Při své návštěvě uvidíte také různé svatostánky, které odpovídají dnům v astrologickém týdnu: Barmánci přinášejí obětiny do svatyně v den, kdy se narodili.

 

Muzeum Bogyoke Aung San

Pokud se zajímáte o novodobou politiku, budete asi znát jméno Aun Schan Su Ťij, někdejší nositelky Nobelovy ceny. Přední postava při budování Myanmaru a její otec, generál Aung Schan, přispěli k tomu, že země získala nezávislost na Britech. Muzeum se nachází v původním domě Aun Schan Su Ťij a jejího otce předtím, než byl zavražděn. Vydat by se sem měli především turisté, kteří se zajímají o moderní historii.

 

Jeskyně Saddar

15 turistických atrakcí Myanmaru 3

Návštěvníci si obvykle spojují návštěvu Myanmaru s pagodami a chrámy. Jen málokdo však ví o možnosti se vydat mimo města a poznávat některé podzemní divy, které země nabízí. Jeskyně Saddar je rozsáhlý jeskynní systém v Karenském státě, kde spatříte spoustu miniaturních pozlacených došek Buddhy, náboženské nástěnné malby a tajemnou pagodu. Průchod jeskyní představuje pro návštěvníky téměř duchovní zážitek.

 

Královský palác v Mandalaji

Asi každý někdy slyšel o Paláci Mandalay – je známý i v pop kultuře a byl po něm pojmenován resort a kasino v Las Vegas. Přitom ale možná nevíte, že to býval palác posledního barmského království předtím, než přišli britští kolonisté. Z tohoto důvodu patří Královský palác Mandalay k hlavním turistickým atrakcím v Barmě. Když přicestujete do města Mandalaj, palác se nachází v jeho centru, obklopený obřím příkopem, který se na každé ze čtyř stran táhne 2 km! Budete-li chtít se podívat dovnitř, pamatujte na to, že může zabrat několik hodin jenom obejití kolem obvodu – proto je nutné vědět, kde se nachází vchod. Pozorování východu nebo západu slunce nad Palácem Mandalay je nezapomenutelný zážitek.

 

Výstup na Mount Popa

15 turistických atrakcí Myanmaru 4

Mount Popa je hora nedaleko Paganu zvedající se nad okolím. Bývá považována za myanmarský Olymp a je to velmi posvátné místo. Místní lido věří, že zde žijí Natové (duchové Nat) a nachází se zde několik svatostánků a pavilonů na jejich počest. Přicházejí sem lidé z celé země přinést obětiny na usmíření těchto potenciálně nebezpečných duchů. Když sem přijedete, můžete se (zdarma) vydat nahoru po 777 schodech. Své zboží zde nabízí několik prodejců a hora je rovněž domovem celé armády opic. Na vrcholu se tyčí velká pagoda a nabízejí krásné výhledy na suchou prašnou krajinu kolem. Nejlepší způsob, jak se dostat na Mount Popa, je s výletem z Paganu.

 

Výstup na Mandalay Hill

Kopec Mandalay Hill, který dosahuje celkové výšky 236 m, je jedním z nejposvátnějších míst v Mandalaji. Naleznete zde několik pagod, klášterů a náboženských zobrazení, které se zvedají na svahu kopce. Výstup po schodech na vrchol odmění návštěvníky výhledy na město a na Palác Mandalay. Turisté často říkají, že je to jedna z nejlepších atrakcí Mandalay – která Vám navíc umožní pohled na zdejší buddhistický způsob života. Když budete stoupat nahoru, budete míjet několik dalších pagod a podobizen Buddhy. V klášterech žije několik mnichů, kteří se pohybují kolem a rádi navazují konverzaci (anglicky) s turisty. Je to skvělý zážitek a můžete si popovídat také s některými mladšími, zvědavějšími místními obyvateli. Vstup je zdarma, ale očekává se menší poplatek za fotografování, když přijdete k Pagodě na vrcholu. Je dobré připomenout, že si na výstup po schodech musíte vyzout boty; opět zde platí, že je dobré mít igelitovou tašku na svou obuv.

 

Návštěva státu Shan a pěší turistika

Stát Shan obvykle nebývá zařazován mezi hlavních 10 turistických atrakcí Myanmaru. Ale region, kam se dostanete po jezeře Inle, nabízí zvlněné kopce a spoustu příležitostí pro pěší turistiku a trekking. K nejlepším místům patří Kalaw a můžete si zorganizovat také pěší výlet, který nezahrnuje chrámy, abyste zemi viděli zase z jiné stránky. Jedná se o vynikající místo pro návštěvníky, kteří milují přírodu a outdoorové aktivity.

 

Kulturní představení v Rangúnu

Palác Karaweik má podobu velké pozlacené lodi, která slouží také jako centrum a restaurace na jezeře Kandawgyi v Rangúnu. Stavba ve tvaru lodi je dominantní prvek na jezeře a velmi fotogenický objekt. A když slunce zapadne, vypadá ještě lépe. Večer zde můžete shlédnout kulturní program doprovázený večeří formou bufetu spolu s tradiční hudbou a tancem. Je to nepochybně jeden z vrcholů návštěvy Myanmaru. Další informace najdete na oficiálních stránkách paláce Karaweik, kde také můžete provést rezervace.

 

Amarapura a most U-Bein 

15 turistických atrakcí Myanmaru 5

Amarapura je další z předních atrakcí země. Kdysi metropole barmského království (předtím, než se přesunula do Mandalaye) je dnes malá vesnička, která nabízí různé možnosti aktivit. Můžete se vydat přes most U Bein, který vede přes jezero Taungthaman. Jedná se o nejdelší a nejstarší teakový most na světě. Jezero je skvělým místem pro pozorování západu nebo východu slunce. Také můžete sedět na okraji jezera a pozorovat místní, jak ve svých člunech pádlují kolem.

 

Koloniální architektura v Rangúnu

Britové vládli Myanmaru více jak sto let – „Barma“ je ve skutečnosti starý britský název pro tuto zemi. V Rangúnu proto dodnes můžete vidět pár koloniálních budov. K těm lepším patří Strand Hotel 5*, dále budova bývalého nejvyššího soudu a Budova ministrů. Rangún je v tomto mimořádný: je městem s největším počtem koloniálních budov v celé jihovýchodní Asii (za čímž stojí skutečnost, že nedávný vojenský režim příliš nepodporoval rozvoj Rangúnu).

 

Naypyidaw – moderní metropole Myanmaru 

Naypyidaw (Neipyijto, Nepjito, Nepyito) sice nepatří k místům, které byste v Myanmaru nutně museli navštívit, ale mělo by být ve Vašem programu, pokud budete mít dostatek času. Moderní metropole je jedinečná a velmi se liší od jiných velkých měst na světě. Je to kompletně vybudované město s dobrými silnicemi, infrastrukturou a vším, co můžete očekávat od moderního velkoměsta. Kromě jedné jediné věci: lidí. Nežije zde téměř nikdo a silnice a ulice jsou praktické prázdné. V době vojenského režimu bylo nové město vybudováno za tajných okolností. A pak náhle v roce 2005 bylo prohlášeno za novou metropoli země. Vláda a celá správa byla poté přesunuta ze staré metropole Rangúnu do Naypyidaw. K nejzajímavějším místům patří obrovská budova parlamentu, zoologická zahrada a prázdná 20proudá dálnice…

 

Jednodenní výlet do Inwa

Inwa (Inn Wa) je další z někdejších metropolí barmského království a nachází se nedaleko Mandalay. V 19. století většinu města zničilo rozsáhlé zemětřesení a později se metropole přesunula do Amarapury. Pokud se sem vydáte dnes, můžete vidět ruiny starých pagod a velký klášter vybudovaný z teakového dřeva, kde dodnes žijí mniši.

Akční nabídka ubytování: