Pěší turistika na Bora Bora

Pěší turistika na Bora Bora 1

Většina návštěvníků zamíří na Bora Bora kvůli dovolené na rajském tropickém ostrově, která se točí kolem bungalovů nad lesknoucí se lagunou. Proto možná budete překvapeni, když se dozvíte, že na Bora Bora je také možné se věnovat pěší turistice.

Vzhledem k malé rozloze a hornatému vnitrozemí porostlému džunglí se nemusíte vydávat příliš daleko, abyste si připadali daleko od civilizace. A odměna za tento výkon? Ze své vyhlídky budete moct žasnout, kolik odstínů modré je možné spatřit na lagunách patřících k nejkrásnějším na světě. Zde uvádíme 7 nejlepších tras pro pěší túry na Bora Bora, které nabízejí nejzajímavější výhledy.

 

Děla ve Faanui: nejjednodušší trasa

Necelých 300 m, 10 minut, středně obtížná

Ostrov Bora Bora byl zvolen jako strategická vojenská základna během II. světové války a podobně jako na Vanuatu se Američané rozhodli nechat zde velké a těžké kusy výzbroje. Na 4 různých místech tak dodnes uvidíte 8 obřích děl instalovaných vysoko v kopcích. Některá je obtížné najít, ale jiná čekají na své objevení. Pěší turisté, kteří děla najdou, budou odměněni pozoruhodnými výhledy na slavnou lagunu. Když opustíte okruh zpevněné silnice kolem ostrova, bude stačit asi 10 minut chůze do kopce, ale výhledy na ostrůvky (motu) v laguně stojí i za bolavá lýtka. Stejně tak jako radost, až děla najdete, i když jejich hlavně chybí. Začátky stezek bývá obtížné najít kvůli chybějícímu značení, ale v tomto případě to není tak zlé, protože děla najdete na Google Maps nedaleko Tereia Point na severozápadě hlavního ostrova. Když se vydáte proti směru hodinových ručiček po okružní silnici, pokračujte k trajektovému přístavišti Pearl Beach Resort (u silnice na straně u laguny) pár kilometrů od obce Faanui. Jakmile zahlédnete značku pro trajekt, cesta k dělům je dlouhá pouze asi 30 m po silnici vpravo.

 

Údolí králů: nejoblíbenější trasa na Bora Bora 

Asi 3 hodiny, snadná až středně obtížnáPěší turistika na Bora Bora 2

Říká se, že obří banyánovník u této trasy byl inspirací pro „Strom duší“ ve filmu Avatar. I když to může, ale také nemusí, být pravda, není pochyb o tom, že strom má velký kulturní význam vzhledem k tomu, že údajně sloužil jako místo posledního odpočinku dávných králů Bora Bora. Do Údolí králů byste se měli vydat s průvodcem nejen proto, že stezky na Bora Bora obvykle nejsou značené, ale také protože konkrétně tato trasa vede kolem pozůstatků rané historie ostrova. Turisté si mohou prohlédnout zbytky dávných vesnic a polynéských chrámů (marae), takže by byla velká škoda procházet kolem nich bez bližšího výkladu. Samozřejmě budete mít spoustu příležitostí ochutnat hojnost ostrova přímo ze stromů a těšit se z ikonických výhledů na tyrkysově modrou lagunu.

Tahiti a Společenské ostrovy

Děla na Point Fitiuu

Asi 1,2 km tam a zpátky od silnice, snadná

Pěším turistům hledajícím dobře zachovalá děla v Point Fitiuu v Anau na východní straně hlavního ostrova se naskytnou úžasné výhledy na horu Otemanu a na lagunu. Na této trase najdete zajímavý geologický útvar vyčnívající dramaticky ze země. Říká se mu Hirův prst (nebo jiná část těla, podle toho, koho se zeptáte 🙂 ). Vydejte se sem ráno nebo odpoledne a udělejte si piknik, přičemž můžete využít jednoduchá sedátka u děl. Zatímco budete jíst, můžete si všimnout, že jedno z děl je obrácené směrem k The Four Seasons Resort 5* a další k hoře Otemanu. Začátek stezky může být trochu obtížné najít. Nejjednodušší způsob je zamířit k Point Fitiuu na hlavní okružní silnici, odkud budete pokračovat do menšího kopce podle Google maps. V ostré zátočině cesty se Vám naskytne výhled na horu Otemanu a uvidíte trasu pokračující na poloostrov. Stezka začíná za betonovou budovou na soukromém pozemku, takže budou-li majitelé poblíž, měli byste je požádat o svolení, jestli tudy můžete projít.

Francouzská zámořská území

Hora Otemanu: nejlepší, abyste se mohli chlubit 

Asi 6 hodin tam a zpátky, obtížná

Pěší turistika na Bora Bora 3

Je možné vylézt na horu Otemanu? Tuto otázku si položí každý pěší turista, když ji poprve uvidí. Coby nejvyšší vrchol ostrova dominuje Otemanu krajině a získává přední pozornost jak v turistických brožurách, tak na snímcích každého influencera, který sem zavítá, takže je to možná nejlépe rozeznatelný geologický prvek ve Francouzské Polynésii. Kdo by se nechtěl chlubit, že ho zdolal? Pro pěší turisty není fyzicky možné zvládnout úplný vrchol ve výšce 727 m, protože strmý vrcholek se drolí a je téměř vertikální. Ale náročné je dostat se i na „ramena“ hory, kde některé úseky vyžadují schopnost šplhat po strategicky umístěných provazech. Jeskyni na severovýchodní straně hory Otemanu byste si však neměli nechat ujít. V dávných dobách to prý bylo místo posledního odpočinku panovníků a výhledy z jeskyně jsou jednoduše dechberoucí. Turisté uvidí přes temně modré moře až k ostrovům Taha’a a Ra’iatea. I když je možné tuto trasu zvládnout i bez průvodce, nedoporučuje se to. Můžete se zde ztratit a zranit (stává se to) kvůli obtížnému terénu a chybějícímu značení.

Místa na Tuamotu, kde najdete ráj

Hora Pahia: nejlepší výhledy na ostrov

Asi 6-8 hodin tam a zpátky, obtížná

Pahia je nižší sourozenec Otemanu a má dva vrcholky, přičemž dosahuje výšky 658 m. Turistům nabízí nezapomenutelné panoramatické výhledy nejen na Bora Bora, ale také na tmavě modrý Tichý oceán. Trasa na horu Pahia také není žádná procházka parkem, ale na rozdíl od Otemanu můžete vylézt až na vrchol. Nevyčítejte si, pokud Vám tělo před dosažením vrcholu vypoví poslušnost; výhledy jsou úžasné i z poloviční cesty, takže si stejně přijdete na své. Doporučuje se mít místního průvodce kvůli nebezpečným podmínkám lezení, které zahrnuje šplhání, provazy a prodírání se neudržovaným terénem. Začátek trasy najdete u prodejny Hina Pearls jižně od pěkného protestantského kostela s červenou věží v městě Vaitape. Je však lepší se na místě zeptat na cestu, protože značení chybí.

Nejkrásnější ostrovy v jižním Pacifiku

Děla ve Farepiti

Asi 2,4 km od silnice, 20 minut jedna cesta, snadná až středně obtížná

Pokud se po této trase vydáte, uslyšíte vozy 4×4 nebo čtyřkolky turistů rachotící po úzké stezce za Vámi. Výhodou toho, že jste na prohlídkové trase, je skutečnost, že je opravdu zřetelná a jen těžko se zde ztratíte. Děla se nacházejí na svahu hory nad Pointe Pahua na západním výběžku ostrova, takže výhledy odtud jsou vynikající. Jedno dělo je obrácené směrem k  městu Vaitape a k Teavanui Pass a další hledí na lagunu směrem k Pearl Beach Resort 4*. Počáteční úsek dá Vašim lýtkům zabrat a v tropickém horku se zapotíte.  Ale nezoufejte, po 450 m trochu zvolní, až se dostanete na pláň s pěknými výhledy na ostrůvek Motu Ahuna v laguně. Odtud už je cesta k dělům snadnější. Trasu najdete tak, že se vydáte po hlavní silnici kolem ostrova po směru hodinových ručiček. Asi 350 m za přístavištěm nákladních lodí ve Farepiti uvidíte napravo od Vás nezpevněnou silnici klikatící se do kopce k dělům.

 

Okruh Bora Bora

32 km, snadná až středně obtížná

Pro ty, kdo mají k dispozici pár dní a zvládnou vícedenní pěší túru, může být tento okruh dlouhý 32 km túrou snů a jejich života. Okruh Bora Bora vede po pobřežní silnici kolem celého ostrova. Je to jediná trasa, která je přístupná za každého počasí, protože silnice je zpevněná a nevede hornatým terénem. Hlavní atrakcí okruhu je… vlastně všechno. Jedná se o příležitost nevynechat jediný úžasný úsek pobřeží, s výhledy na lagunu, vesnicemi a fantastickým jídlem. Nejlepší to na tom všem je, že že si každý den můžete vybrat, kde přenocujete a jakou vzdálenost ujdete.

Pěší turistika na Bora Bora 4

Hlavní tipy pro pěší turisty na Bora Bora:

  • Doporučujeme opatřit si průvodce, pokud se chcete vydat do vnitrozemí Bora Bora. Důvodem je chybějící značení, zarostlé trasy a hornatá povaha terénu. Vynikající pověst má organizace Polynesia Island Tours.
  • Když prší, nikdy se nepouštějte mimo trasy do terénu. Povrch bývá velmi kluzký a vysloveně nebezpečný.
  • Mnohé trasy fungují pouze během suchého období (v zimě).
  • Pěší trasy na horu Otemanu a Pahia jsou jen pro odvážné. Je potřeba mít dostatečnou fyzickou kondici a znát své limity.
  • Nepokoušejte se vylézt na horu Otemanu či Pahia, pokud nesnášíte výšky nebo trpíte závratí.

Akční nabídka ubytování: 

Nejlepší pěší trasy na Fidži