Navštivte indický Čennai (Madrás)

Navštivte indický Čennai (Madrás) 1

Čennai, fascinující frenetická metropole státu Tamilnádu, nabízí skvělý úvod do jižní Indie, s barevnými chrámy, proslulým kořeněným jídlem a bohatou historií vyzařující ze zdejší architektury. Čennai se dříve nazýval Madrás a představoval první britské obchodní stanoviště v jižní Indii, přičemž odkaz Britské Indie je zde stále patrný v podobě koloniálních budov a historických kostelů, které jsou rozesety v ulicích starého města, v centru s pevností Fort St George. Po více jak sto let se soupeřící koloniální síly hádaly o tento kout jižní Indie, až nakonec v 18. století zvítězili Britové. Moderní Čennai vyrostl poměrně nahodile kolem svého koloniálního jádra táhnoucího se kolem pobřeží vedle slavné pláže Marina Beach dlouhé 13 km. Široký pás písku je místem, kam se obyvatele Čennaje chodí procházet, pouštět draky, dát si svačinu nebo si odpočinout od ruchu velkoměsta. Coby metropole drávidského jihu je Čennai hrdý na svoji tamilskou kulturu, s tradicemi a náboženskými zvyky pocházejícími z dob ještě před přílivem kmenů z centrální Asie (Árjů) na sever Indie. Stopy tamilské kultury spatříte všude, od tamilského písma na štítech obchodů přes živá představení tzv. karotické hudby a tance až po bouřlivé filmy z produkce Kollywoodu, což je předměstí na jihu Čennaje, kde se nachází druhý největší filmový průmysl v Indii (po Bollywoodu v Bombaji). Tamilský vliv je také patrný ve zdejší kuchyni, s pikantními vegetariánskými kari pokrmy ochucenými kokosem, tamarindem a chilli, které se tradičně podávají na bambusovém listu. K dalším pokrmům, které byste si neměli nechat ujít, patří dosa (křehké palačinky z rýže a čočky), idli (rýžové koláčky připravené v páře), uttapam (jako dosa, ale obložené zeleninou) a kořeněné kuřecí, jehněčí a rybí kari, které připravuje komunita Chettiarů. V mnoha směrech je  Čennai stále tradičně konzervativní, takže postrádá kosmopolitní příchuť (a noční život), jaké má Bombaj, Bengalúru (Bangalore) a Dillí. Přitom však Čennai leží jen kousek cesty autobusem či vlakem od některých slavných památek jižní Indie, jako jsou starobylé chrámy v Mahábalípuram nebo francouzská výspa Puduččéri (Pondicherry).

Turistická kancelář: Government of India Tourist Office. Národní turistická kancelář je nejlepší místo, kde seženete informace o zajímavých místech a aktivitách v Tamilnádu a v celé zemi. K dispozici jsou stohy božur a map, která Vás zavedou k atrakcím, o kterých jste možná ani nevěděli.

Navštivte indický Čennai (Madrás) 2
památník Valluvar Kottam

Jak se tam dostat

Letecky

British Airways nabízí přímé lety z Velké Británie do Čennaje. V jiném případě je k dispozici řada nepřímých možností, jako jsou lety od Air India nebo Jet Airways přes Dillí či Bombaj. Nejsou k dispozici žádné přímé lety z USA, ale spousta možností s mezipřistáním.

Doba letu: z Londýna 10 hodin, z New Yorku 18 hodin 30 minut (včetně mezipřistání), z Los Angeles 21 hodin 30 minut (včetně mezipřistání), z Toronta 19 hodin, ze Sydney 14 hodin (včetně mezipřistání).

Po silnici

Kvůli velkým vzdálenostem, proměnlivým podmínkám na silnicích a riskantnímu řízení místních se doporučuje na delší vzdálenosti raději cestovat letecky nebo vlakem. Cestování autobusem může být nepohodlné a nespolehlivé, i když několikahodinová cesta slušně klimatizovaným busem je jistě snesitelná. Není rozumné se pouštět do řízení sám/sama, pokud už nemáte zkušenost s řízením ve velkém indickém městě; mnohem lepší možnost je pronajmout si auto s řidičem od spolehlivé společnosti. Vzdálenosti do jiných velkých měst (jako je Kalkata, Bombaj, Dillí) jsou obrovské, takže je rozumnější cestovat vlakem nebo letecky a pronajmout si auto s řidičem až v místě. Během období dešťů může být riskantní cestovat po silnicích ven z města. Doprava jezdí v Indii vlevo a minimální věk pro řízení je 18 let. Maximální povolená rychlost je v Indii na dálnicích 100 km/h.  Pro řízení je potřeba mít mezinárodní ŘP. Automobilová asociace jižní Indie Vám může poskytnout další informace o dopravě v regionu, a také zajišťuje poruchovou službu

Trasy: Národní dálnice (NH 4) je hlavní trase vedoucí ze západu na jih Indie z Bombaje do Čennaje. Národní dálnice 45 (NH 45, Grand Southern Trunk Road) vede do Čennaje z jihu, zatímco po Národní dálnici 5 (NH 5) byste se měli vydat, pokud pojedete z východu.

Autobusem: státní autobusová společnost provozuje spoje z autobusového nádraží Chennai Mofussil Bus Terminus (CMBT) ve čtvrti Koyambedu. K méně vzdáleným destinacím patří města Puduččéri/Pondicherry (3-4 hodin) a Mahábalípuram/Mamallapuram (2 hodiny). Soukromé autobusové společnosti odjíždějí ze stanoviště naproti vlakovému nádraží Egmore.

Doba cesty do Čennaje: z Bombaje 20 hodin, z Bangalúru 5 hodin, z Puduččéri 3 hodiny, z Majsúru 8 hodin, z Hajdarábádu 10 hodin.

Vlakem

Cestování vlakem je jedna z radostí návštěvy Indie, i když na delší cesty se doproučuje zakoupit si jízdenku do I. třídy a/nebo do klimatizovaných vagonů. Jízdenky zakoupíte ve větších hotelech a v některých cestovních kancelářích (ty mívají poplatek za rezervaci), anebo přímo v prodejně na Centrálním nádraží. Turisté mohou získat vstupenky prostřednictvím turistické kvóty; může zde však být plno, proto byste se měli postavit do fronty brzy.  Čennai má dvě hlavní nádraží: Centrální nádraží, odkud odjíždějí a kam přijíždějí spoje do většiny hlavních destinací v zemi. Asi 1 km východně od něj leží nádraží Egmore Station, které obsluhuje především trasy v jižních regionech v Tamilnádu a Kerále.  Vlaky provozuje společnost Indian Railways. Když budete plánovat více cest, kupte si výtisk časopisu Trains at a Glance (k dostání na většině novinových stánků na nádražích a v některých knihkupectvích ve městě), a také se podívejte na tyto stránky na všeobecné informace o cestování vlakem v zemi. V mnoha zemích je k dostání Indrail pass, který Vám umožní neomezené cestování po určité časové období.

Doba cesty: z Bombaje 25 hodin, z Bengalúru 6 hodin, z Kalkaty 27 hodin, z Dillí 33 hodin, z Maduraje 8 hodin, z Tiruččiráppalli (Trichy) 6 hodin.

Navštivte indický Čennai (Madrás) 3
komplex vrchního soudu v Čennaji

Co dělat a na co se podívat

Státní muzeum a Národní galerie umění (Government Museum and National Art Gallery) – Státní muzeum vzniklo jako součást komplexu Pantheonu v 18. století a je umístěno v jedné z nejhezčích koloniálních budov na subkontinentu. Muzeum vystavuje státní archeologickou sbírku včetně působivé galerie jihoindických buddhistických a hinduistických kamenných skulptur a bronzů, a také expozic přírodní historie a antropologie. V komplexu se rovněž nachází Veřejná knihovna Connemara a Národní galerie umění.

Valluvar Kottam – mohutný památník a sál z roku 1976 byl vybudován na památku světce a básníka Thiruvalluvara. Všech 1330 veršů jeho velkolepého díla (Thiruk)Kural je napsáno na okolních žulových sloupech. Centrálním prvkem je 30 m vysoká skulptura vozíku inspirovaná starými drávidskými chrámy, jako je Sluneční chrám v Konáraku. Uvnitř je umístěna podobizna básníka v životní velikosti.

Chrám Kapaleeswarar (úvodní foto) je prodchnutý mytologií a okolí dominuje jeho výrazná 30metrová věž gopuram. Starý drávidský chrám byl údajně založen už v 7. století a nejstarší nápisy pocházejí z roku 1250 n.l.. Je věnován bohu Šivovi a nádvoří je zdobeno 63 šivaistickými svatými (je to jediná část, kam mají přístup i ne-hinduisté).

Čtvrť George Town byla pojmenována po britském králi Jiřím V. a představuje historické a obchodní centrum města. Na třídě Broadway se nachází krásný Arménský kostel (1772) a kostel Wesley Church (1820). Nejdelší čennajská ulice Mint Street začíná u Centrálního vlakového nádraží a vine se 4 km směrem ke čtvrti Vallalar Nagar. Všimněte si rovněž budovy vrchního soudu a starého majáku.  

Fort St George – pevnost byla pojmenována podle patrona-světce Anglie sv. Jiřího, vybudována v 1644 a představovala první baštu britské Východnoindické společnosti a nejstarší britskou stavbu v zemi. Rozsáhlý komplex zahrnuje budovy státní legislativy a sekretariátu. Fort Museum vystavuje vybrané předměty z doby britské Indie, včetně zbraní, předmětů ze stříbra, portrétů a vojenských uniforem, a také indických starožitností, porcelánu a stříbra.

Pláže Marina Beach a Elliot’s Beach Marina Beach dlouhá 18 km je jedna z nejdelších pláží na světě, i když kvůli silným proudům zde návštěvníci obvykle neplavou. Místo toho zde můžete pozorovat lidi večer, když pláž zaplní rodiny s dětmi, různí věštci a prodavači. Na promenádě spatříte sochy učenců a místních hrdinů. Dále leží pláž Edward Elliot’s Beach s katolickým kostelem Velankanni a hinduistickým chrámem Ashtalakshmi, který uchovává 8 podob hinduistické bohyně Lakšmí.

Národní park Guindy – lesní rezervace přiléhá k budově úřadů Raj Bhavan a je domovem stovek místních druhů včetně vzácné antilopy jelení, axise indického, šakalů, promyk, hadů, gekonů a více jak 60 typů motýlů a 100 druhů ptáků (včetně andulek, ledňáčků a čejek chocholatých). Zdejší přírodní stezky a jezera představují skvělé prostředí, kam můžete na pár hodin uniknout před hlukem a chaosem indického města.

Bazilika San Thome (katedrála sv. Tomáše) – elegantní katedrála prý označuje místo, kde byl pohřben apoštol sv. Tomáš poté, co ho v roce 78 n.l. usmrtil dav. Portugalci vybudovali původní kostel v 16. století, ale současná bazilika pochází z roku 1896. Krásná vitrážová okna zobrazují příběh sv. Tomáše a centrální sál obsahuje 14 dřevěných zastavení Křížové cesty.

Budovy vrchního soudu (High Court Building) – červená indo-saracénská stavba z roku 1892 je jednou z nejznámějších budov Čennaje. Je to druhá největší právnická budova na světě (po soudních budovách v Londýně) a dodnes zde funguje soud, zatímco ve stejném komplexu je také právnická fakulta. Prostřednictvím registrátora je možné si objednat prohlídku budovy nebo návštěvu soudní síně.

Little Mount Church kostel vznikl kolem malé jeskyně vytesané do skály, kde údajně žil sv. Tomáš poté, co asi v roce 58 n.l. přišel do Indie. Údajně utekl před vesničany, kteří odmítli jeho učení, přičemž zanechal otisk své ruky nedaleko vchodu. Od roku 1551 vede vstup dovnitř přes kostel, který uchovává kamenný kříž sv. Tomáše; ten prý svíral, když umíral poté, co ho oštěpy probodl rozběsněný dav. 

Akční nabídka ubytování: