Proč se vydat do Lotyšska

Proč se vydat do Lotyšska 1

Pokud nemáte k Lotyšsku vztah, je pravděpodobné, že jste na něj doposud ještě nepomysleli jako na cíl Vaší příští cesty. Tato pobaltská země přitom nabízí nejedno překvapení ukryté mezi hustými borovými lesy a architektonicky bohatými městy. Zde uvádíme 10 důvodů, proč přidat Lotyšsko na svůj seznam svých cestovních destinací.

 

Stará Rīga 

Staré město Rīga přišlo o své hradby a není tak kýčovitě krásné jako jiná podobná města v Evropě, stále však nabízí působivou sbírku historických budov, mohutné kostely a uličky dlážděné kameny. Nejlákavější jsou slunečná náměstí s pivními zahrádkami a pouličními kavárnami, které v létě zaplní kosmopolitní společnost tvořená místními i turisty. V zimě pak stará Rīga působí jako scéna z vánoční pohlednice, což je příhodné pro místo, kde byl vztyčen úplně první vánoční strom.

 

Secesní architektura 

Milovníci zdobného stylu architektury a designu nenajdou lepší destinaci, než je Rīga. Městští architekti se nechali zcela uchvátit trendem, který se prohnal Evropou na počátku 20. století a – i přes devastaci v době války – se dochovalo více jak 750 secesních budov. Při procházkách ulicemi se dívejte nahoru a spatříte mnoho fasád zdobených zakroucenými přírodními motivy, bohyněmi s odhalenými prsy a mytologickými zvířaty typickými pro secesní styl. A pokud se do něj chcete ponořit hlouběji, navštivte zrenovovaný dobový dům, který slouží jako Muzeum secese v Rize. Secesní nábytek a látky pak naleznete v Muzeu dekorativního umění a designu.

 

Krásné pláže

Když navštívíte Pobaltí poprvé, jistě budete také překvapeni zdejšími krásnými plážemi. Jistě, není tu klima jako ve Středomoří, ale v době vrcholného léta jsou zdejší nekonečné úseky zlatého písku skvělým místem, kde si mohou hrát malí i velcí. Jūrmala vzdálená pouze 20 km od metropole je nejluxusnější plážové letovisko země, kde najdete spoustu krásných dřevěných chat a velkých lázeňských hotelů. Poklidnější atmosféru pak naleznete ve městě Ventspils severovýchodně odtud.

 

Památky ze sovětského období  

Pokud Vás zajímá to dobré, špatné i ošklivé z bývalého SSSR, pak to vše naleznete právě v bývalé sovětské republice Lotyšsku – ačkoli jsou váhy silně nakloněny k druhým dvěma možnostem. „To dobré“ zde představují svérázné budovy, jako je obrovská výšková budova Akademie věd (které se přezdívá „Stalinův svatební dort“) nebo hranatá modernistická budova, kde sídlí Muzeum okupace Lotyšska. Muzeum uvnitř stručně shrnuje „to špatné“ z tehdejšího života, jako byly deportace, gulagy a čistky. Co se týče „toho ošklivého, nemusíte chodit příliš daleko od upravených míst pro turisty, abyste nalezli spoustu šedivých funkčních budov, které přestavují typický obrázek (kterékoli) bývalé sovětské republiky…

 

Palác Rundāle

Pokud byly ošuntěle budovy symbolem komunistického období, pak přehnaná okázalost jistě byla příznačná pro carskou Ruskou říši. Pozoruhodný palác Rundāle postavený pro Vévodu Kuronského v 18. století je nejvelkolepější stavbou svého druhu v Pobaltí, s formálními zahradami vytvořenými podle vzoru ve Versailles a se 138 pokoji za barokní fasádou. Uvnitř se nacházejí státní pokoje pokryté freskami, ozdobami z omítky a zlacením.  

 

Staré hrady  

Když Řád německých rytířů pronikl na počátku 13. století do Pobaltí, aby přivedl místní ke křesťanství pomocí meče, nesetkal se určitě s vstřícným přijetím. Mohutné opevnění bylo nezbytným opatřením a po celé zemi se začaly vynořovat hrady, z nichž mnohé stojí dodnes. Návštěvníci hradu Cēsis bývají vybaveni lucernami se svíčkou, aby mohli prozkoumat temná zákoutí chátrající stavby. Oproti tomu hranatý hrad Livonského řádu ve Ventspilsu byl zrestaurován a proměněn ve vynikající interaktivní muzeum.

 

Fantastické lesy

Pokud se budete chtít dostat blíže k srdci Lotyšů, vydejte se na výlet do lesů, které pokrývají asi 45 % země a jsou domovem pestré škály živočichů, včetně značné populace rysů, bobrů a dravých ptáků. Nejlepšími místy, kde můžete procházet po stezkách obklopených stromy, je Národní park Ķemeri, který je tvořen velkým úsekem lesa a bažiny nedaleko Jūrmaly, a Národní park Gauja severovýchodně od Rīgy. Z města Sigulda, vstupní brány do NP Gauja, vedou zelené stezky mezi zříceninami tří hradů a kolem řeky Gauja.

 

Malebná města

Rīga přitahuje z Lotyšska většinu pozornosti, odvážní turisté se však mohou vydat i na odlehlejší místa v zemi. Může to být např. pěkné městečko Cēsis ukryté mezi lesy v NP Gauja, v jehož centru se nachází velký kostel, zřícenina hradu a okrasné jezero. Dále na západ se Kuldīga může chlubit nejširším vodopádem Evropy (249 m), který však kvůli výšce pouhé 2 m je spíše zajímavý než dramatický. Nejlepší výhled budete mít z areálu starého hradu ve městě Kuldīga, který byl proměněn v zelený park a zahradu se sochami.

 

Centrum umění Marka Rothka v Daugavpilsu  

Mark Rothko (1903-1970), jeden ze slavných umělců Ameriky a přední propagátor abstraktního expresionismu, se narodil ve městě Daugavpils na jihovýchodě Lotyšska. V roce 2013 mu město udělilo poctu otevřením Centra umění Marka Rothka. Centrum věnované umění, kultuře a vzdělání je umístněno v bývalé budově zbrojnice historické pevnosti, kterou postavili Rusové. Rothkova rodina sebrala některé originály jeho prací, které zde teď visí vedle stále se rozrůstající sbírky současného lotyšského umění.

 

Bizarní zážitky

Lotyšsko nabízí zvlášť děsivý výběr atrakcí a zážitků, od her na špiony ve starých sovětských pobřežních pevnostech až po hororové scény představované v temném sklepení. Pokud toužíte být potrestáni v sovětském stylu, přihlaste se ve strašidelné staré vojenské věznici Karosta ve městě Liepāja, kde můžete zažít pár hodin utrpení z rukou pracovníků KGB (v kostýmech). Ještě intenzivnější zážitek pak bude, kdy se zde zdržíte v cele přes noc a budete se moct seznámit s autenticky hrůznými podmínkami toalet.