Proč kočky a psi mohou potřebovat své vlastní vakcíny proti covid-19

Proč kočky a psi mohou potřebovat své vlastní vakcíny proti covid-19 1

Domácí zvířata mohou potřebovat vlastní vakcínu proti covid-19, aby se zabránilo dalšímu vývoji koronaviru.

Kočky a psi mohou potřebovat svoji vlastní vakcínu proti covid-19, aby se zabránilo dalšímu vývoji viru a jeho „rozlití“ zpět na člověka, tvrdí jedna skupina vědců. Je známo, že virus SARS-CoV-2, který způsobuje covid-19, infikuje kromě lidí i řadu zvířat včetně koček, psů, norků, tygrů a goril. V současné době si však vědci myslí, že zvířata při šíření viru na lidi nehrají významnou roli, a zprávy o covid-19 u domácích mazlíčků jsou podle CDC vzácné. Přesto autoři nového úvodníku, publikovaného v časopise Virulence, tvrdí, že tyto „zvířecí rezerovárymohou představovat pro člověka riziko, protože existuje potenciál pro vývoj viru u těchto druhů a šíření zpět na lidi.

Můžu se koronavirem nakazit od svého mazlíčka?

„Riziko spočívá v tom, že když existují zvířecí rezervoáry, virus začne přecházet z jednoho zvířete na druhé, a pak se začnou vyvíjet pro zvířata specifické kmeny,“ řekl Kevin Tyler, šéfredaktor Virulence a spoluautor úvodníku. „Potom by se tyto kmeny mohly rozlít zpět do lidské populace a my bychom nakonec skončili s novým příbuzným virem, který způsobí celý problém nanovo.“

Není tedy nemyslitelné, že k omezení šíření infekce může být nutné očkování také některých domácích druhů zvířat,“ uvedli autoři v úvodníku. Autoři však nevyžadují očkování psů a koček proti covid-19 teď, ale navrhují myšlenku, která by měla být zvážena v budoucnu.

 „Je důležité zdůraznit, že v současné době nevidíme další přenos u koček nebo psů a není třeba, aby majitelé těchto zvířat právě teď zvažovali očkování (svých domácích mazlíčků), ale měli bychom být připraveni na tuto možnost v nějaké fázi, “ řekl Tyler pro Live Science.

Americké ministerstvo zemědělství (USDA) v současné době neuděluje licence pro vakcíny proti covid-19 pro domácí zvířata, protože v současné době „údaje nenaznačují, že by taková vakcína měla hodnotu,“ uvádí časopis Science.

Společnosti mají stále možnost provádět výzkum a vývoj těchto vakcín. Ale bez licence je nemohou prodat ani distribuovat,“ řekla mluvčí USDA Joelle Hayden. Avšak vakcíny proti covid-19 pro norky – kteří tuto chorobu ve velkých počtech chytili na speciálních farmách a v některých případech ji rozšířili zpět na člověka – představují jiný příběh.

USDA přijímá žádosti o licence na vakcíny proti covid-19 pro norky, a vědci v USA a v Rusku v současné době vyvíjejí vakcíny pro norky, dle New York Times. Obecněji řečeno, nový článek vyzývá k dalšímu uplatňování přísných zdravotních a bezpečnostních opatření ke snížení přenosu a vývoje nových variant viru SARS-CoV-2.

„Pokračující úsilí v oblasti veřejného zdraví o podporu očkování a další používání vhodných osobních ochranných prostředků (OOP), jako je vhodná rouška/respirátor a udržování bezpečných sociálních interakcí, jsou nesmírně důležité.“