Pyramida v Peru vydala svědectví o dávných lidských obětech

Pyramida v Peru vydala svědectví o dávných lidských obětech 1

Když byla v Peru objevena tajemná pyramidová stavba, archeologové věděli, že narazili na něco mimořádného. Po bližším průzkumu si začali uvědomovat, že jejich objev ukrývá temné tajemství svědčící o dávných lidských obětech, které byly kdysi prováděny ve většině Jižní Ameriky.

Na Archeologickém nalezišti Sechin byl učiněn úžasný objev. Lokalita se nachází v provincii Casma v regionu Ancash v severním Peru, je stará kolem 5000 let a byla centrem tajemné prehistorické společnosti známé jako kultura Sechin. O této kultuře víme jen velmi málo, přitom však postavila některé z prvních monumentálních staveb v obou Amerikách. Mnozí odborníci si myslí, že to mohla být první známá civilizace v Andách.

 

Doklady o lidských obětech?

Jakmile začaly vykopávky, vědci Archeologického projektu Sechin zjistili, že musí kopat do hloubky asi 5,5 m, aby se dostali ke stavbě, která má unikátní design. Stavba se skládá ze série stupňů vytvořených z kamenných desek a kamenů a podobá se stupňovité pyramidě. Podle odhadů má výšku 3 m a šířku 5 m. Po spekulacích o tom, že mohutná pyramida byla sídlem vlády sechinské kultury, vědci objevili temnější využití stavby.

Archeoložka Monica Suarez, koordinátorka Archeologického projektu, prohlásila, že budova sloužila obřadním účelům, avšak je ještě potřeba provést další analýzy. Mnoho dávných kultur andských kultur používalo podobné budovy pro své rituály a oběti. Podle stránek Living and Traveling in Peru byly stupňovité pyramidy určeny k dosažení vyšších úrovní spirituality.

 

Děsivé nálezy

Nedaleko pyramidy našli členové archeologického týmu stopy dokazující krvavou minulost, včetně dvou lebek, z nichž jedna patřila dospělému a druha malému dítěti. Na boční straně stavby pak nalezli kostru, která byla viditelně rozsekána. To dokazuje, že dotyčné osobě byly usekány končetiny, ať už zaživa nebo po smrti.

Nálezy lebek a rozsekané kostry dodávají důvěryhodnosti teorii o lidských obětech. Také je možné,  že se oběti odehrávaly ve stupňovité stavbě. Je přitom dobře známo, že lidské oběti byly v Andách před příchodem Španělů běžným jevem.

Existuje však i jiná teorie upozorňující na praktičtější účel stavby. Vědci z Archeologického parku Sechin se domnívají, stupňovitá stavba mohla sloužit jako jakési schodiště, po kterém se bylo možné dostat na vyšší úroveň „k samotné svatyni“. Charakter stupňovité stavby a její poloha přitom naznačují, že byla používána pro přístup k centru starověké (náboženské) lokality a umožňovala obyvatelům mohutného komplexu přiblížit se k centrální budově.

 

Záhadní Sechinové

Spolu s možností lidských obětí jsou zde náznaky, že lidé, kteří pyramidu stavěli, byli na svoji práci hrdí, přičemž dokonce zanechali jakési „podpisy“ patrné i po tisíciletích. Když byly hliněné cihly ještě vlhké, dělníci na nich záměrně zanechali otisky svých prstů. Ty přitom můžeme považovat za podpisy dělníků pod svojí prací.

Výzkum peruánské pyramidové stavby pokračuje a všechny lidské ostatky procházejí rozsáhlým zkoumáním a testy. To nám snad poskytne lepší pohled na tajemnou kulturu Sechin, která v regionu žila před tisíciletími. 

Hlavní turistické atrakce Peru