Abú Dhabí – metropole Emirátů

Abú Dhabí – metropole Emirátů 1

Metropole SAE Abu Dhabi je dobře zařízené rušné město na pěkném místě na pobřeží. Lokalita byla osídlena nomádským kmenem Bani Yas v roce 1760 a zůstávala rybářskou vesnicí až do doby, kdy zde byla objevena ropa. Výnosy z ní proměnily Abú Dhabí v moderní velkoměsto současnosti, rušné centrum správy a obchodu. Hlavní turistickou atrakcí je Velká mešita šejka Zayeda, která nadchne každého návštěvníka. Ale město rovněž představuje dobrou základnu pro výlety do pouště s oázou Liwa a s městem Al Ain. 

Velká mešita šejka Zayeda

Krásná obří Velká mešita šejka Zayeda (Sheikh Zayed Grand Mosque) obložená makedonským mramorem je nejslavnější budovou Abú Dhabí a zdaleka nejoblíbenější atrakcí ve městě. Mešita spojuje prvky egyptského mamlúckého, osmanského a fatimovského stylu a vytváří harmonickou, a přitom naprosto moderní mešitu, která je oslavou islámské architektury. Řemeslníci použili sklo, mozaiky a složité vyřezávání, aby vytvořili pozoruhodné efekty v interiéru i v exteriéru stavby. Mešita byla otevřena v roce 2007 po téměř 20 letech výstavby. Může pojmout až 40 000 věřících, takže je to největší mešita v SAE, a tak jako Mešita šejka Zayeda ve Fujairah je věnována významnému emirátskému politikovi šejkovi Zayed bin Sultan al-Nahyanovi. Nemuslimové mají přístup do všech částí mešity (včetně rozsáhlé knihovny) a k dispozici jsou komentované prohlídky. Ranní prohlídka Abú Dhabí představuje dobrý způsob, jak se seznámit s městem. Trvá 4 hodiny a dostanete se při ní do Velké mešity šejka Zayeda, na rušná tržiště, do rybářského přístavu Al Mina a do historické vesnice v doprovodu místního průvodce. Zahrnuta je doprava, vyzvednutí z hotelu a doprava zpátky.

Adresa: Al Khaleej al Arabi Street, Abu Dhabi

 

Louvre Abu Dhabi

Nejpozoruhodnější muzeum na Středním východě, Louvre Abu Dhabi, sleduje celou historii uměleckých počinů lidstva, od neolitu až do současnosti. Bohatství a rozmanitost vystaveného umění, o starověkých egyptských soch až po slavné obrazy Picassa, jsou dechberoucí, zatímco současná architektura muzea, s galeriemi umístěnými pod velkou stříbrnou kopulí, je důvodem k návštěvě sama o sobě. Kromě stálé expozice, která zabírá 12 galerií, se zde každoročně koná několik významných dočasných výstav. Louvre Abu Dhabi je první ze tří plánovaných velkých muzeí, která mají být otevřena na ostrově Saadiyat, jenž se má v budoucích letech stát kulturním srdcem Abú Dhabí. Dalšími dvěma jsou Guggenheim Abu Dhabi a Zayed National Museum a zatím se nacházejí ve fázi plánování.  

V Abú Dhabí otevřeli první univerzální muzeum na světě

Výlety na kajaku do mangrovových lesů

Pokud budete chtít vidět jinou stránku města, než jsou mrakodrapy ze skla a oceli, zamiřte do mangrovových lesů, které obklopují ostrovy a pobřeží kolem města. K dispozici je několik možností výletů na kajaku pro návštěvníky všech úrovní dovednosti a věku, které obnášejí od 1,5 hodiny do 3 hodiny pádlování. Při eko výletu můžete porozumět významné ekologii mangrovů, a také si prohlédnout krásné poslední zbytky lesů kolem města. Skutečně mimořádný zážitek pak nabízejí noční výlety s průzkumem mangrovů, kterými proplouváte po setmění.

 

Ferrari World

Tematický park značky Ferrari přináší vzrušení spojené se závody Formule 1 a představuje jednu z hlavních atrakcí města pro milovníky adrenalinu, ale také pro rodiny s dětmi. Menší děti si mohou vyzkoušet jízdu v autíčkách na dráze Junior GT, zatímco milovníci adrenalinu nasednou na horskou dráhu Flying Aces, jež dosahuje rychlosti 120 km/hod. a zahrnuje smyčku vysokou 52 m (nejvyšší na světě). Dále je zde k vidění sbírka vozů Ferrari s modely od roku 1947, prohlídka továrny Ferrari a vědomostní hra týkající se Ferrari pro skutečné fanoušky aut.

Adresa: Yas Leisure Drive, Yas Island 

 

Plavby na lodi

Nejlepší výhledy na lesknoucí se mrakodrapy Abú Dhabí budete mít, když se vydáte na vodu. Výhledy jsou pozoruhodné, když vyplouváte z přístaviště. Několik různých operátorů provozuje plavby pro všechny typy rozpočtu, ale k nejoblíbenějším patří výlety s návštěvou řady ostrovů, které zahrnují čas strávený na pláži a šnorchlováním na ostrovech v zátoce, a plavby při západu slunce, kdy můžete spatřit rozsvěcující se světla města, když na město padá soumrak.

Mezinárodní letiště Abu Dhabi nainstaluje „Sleeping Pods“

Abú Dhabí – metropole Emirátů 2

Vyhlídková terasa 300

Obdobou Burdž Chalífa v Dubaji je vyhlídková terasa Observation Deck at 300, která skýtá panoramatické výhledy z nejvyššího bodu v Abú Dhabí, 74. patra hotelu JumeirahEtihad Towers (Conrad Abu Dhabi – níže). Pokud nejste hosty hotelu, platí se vstupné, ale vstupenku je pak možné vyměnit za jídlo a pití v restauraci u vyhlídkové terasy, která podává občerstvení a pochutiny, nealko nápoje a odpoledne pořádá čajové párty. Dát si zde čaj a mít město u nohou, to je luxusní zážitek, na který byste si při návštěvě Abú Dhabí měli udělat čas.

Adresa: Jumeirah at Etihad Towers, Corniche Road, Abu Dhabi

Nejvyšší mrakodrapy světa

Qasr Al-Hosn – pevnost a muzeum

Nedávno zrenovovaná pevnost Al-Hosn, známá také jako Staré pevnost nebo Bílá pevnost, je nejstarší budova v Abú Dhabí a jedna z hlavních historických atrakcí města. Palác byl zbudován v roce 1793 jako rezidence vládnoucí rodiny a sídlo vlády. Interiér pevnosti Al Hosn byl zmodernizován a dnes slouží jako muzeum, které mapuje historii a kulturu Abú Dhabí, včetně ústní historie a historických fotografií. K zajímavým prvkům patří dvůr a hlavní severní brána s nádherným kachlovým obložením.

Adresa: Hamdan bin Mohammed Street, Abu Dhabi

 

Abu Dhabi Falcon Hospital – nemocnice pro sokoly

Abu Dhabi Falcon Hospital je fungující veterinární nemocnice pro nemocné a zraněné sokoly, která nabízí komentované prohlídky svého zařízení návštěvníkům. Prohlídky Vám umožní se dostat do blízkosti těchto dravých ptáků, zatímco muzeum na místě vysvětluje historii sokolnictví. Pokud budete mít zájem o návštěvu, možná se Vám naskytne příležitost si některého z dravců podržet v ruce nebo ho i nakrmit, což závisí na aktivitách, které veterináři provádějí v době Vaší návštěvy.

Místo: Off Sweihan Road, Abu Dhabi

 

Warner Bros World – zábavní park

Nejnovější tematický zábavní park na ostrově Yas Island, Warner Bros World, je věnován hrdinům a padouchům kreslených filmů, hraných filmů a komiksů společnosti, a všechny atrakce jsou na nich založené. Zábavní park zahrnuje 6 „zemí“ pod jednou střechou (celý tematický park je krytý a klimatizovaný) a je to jedno z nejlepších míst, kam se mohou vydat rodiny s dětmi. Naleznete zde atrakce vhodné pro všechny, od batolat po teenagery. Bedrock a Cartoon Junction jsou určeny pro menší děti, zatímco Gotham City a Metropolis nabízejí atrakce založené na některých filmových hitech, kombinující 4D interaktivní obsah se zážitky ve stylu horské dráhy.

 

Yas Waterworld – akvapark

Pokud Vás horko bude zmáhat, zamiřte do Yas Island a zchlaďte se v akvaparku. Yas Waterworld je mamutí vodní tematický park se skluzavkami, tobogány i s uzavřeným tobogánem („rourou“), a také prvním trychtýřem s elektromagnetickým tornádem na světě, největší umělou vlnou pro surfování a s Jebel Drop, skluzavkou s volným pádem. Pokud tohle vše je pro Vás příliš adrenalinové, k dispozici jsou rovněž mírnější zážitky, které skýtají restaurace, kavárny a obchody. Také je zde vyhrazená hrací část pro rodiny s malými dětmi.

Adresa: Yas Leisure Driver, Yas Island

 

Ostrov Yas Island

Yas Island je jedna z předních lokalit s luxusními hotely v Abú Dhabí zahrnujícími úseky písčité pláže, ideální pro den strávený opalováním. Nachází se zde okruh Yas Marina Circuit, kde každoročně probíhají závody Formule 1 v Abú Dhabí. Milovníci moře mohou zamířit na pláž Yas Beach, zatímco příznivci adrenalinu si mohou vyzkoušet jízdu ve Formuli 1 (rezervace předem) na Yas Marina Circuit. Zájemci o nakupování pak zamíří přímo do Yas Mall, předního nákupního centra ve městě.

 

Safari v poušti

Nejoblíbenější jednodenní výlety, nebo výlety s jednou nocí, z města jsou pouštní safari na jihu emirátu Abú Dhabí, ať už do krásné oázy Liwa, která leží na okraji Rub al-Chálí  (Velká pustina), nebo do pouště Al Khatim nedaleko města Al Ain. Poušť Rub al-Chálí nabízí největší písečné duny na světě, přičemž duny na obou místech představují fantastické prostředí pro ty, kdo se chtějí projet ve vozíku do dun či na velbloudovi, vyzkoušet sandboarding nebo prostě obdivovat velké hvězdné noční nebe nad pouštním táborem. Většina výletů zahrnuje zastávky s návštěvou farmy s velbloudy nebo nabízí seznámení s tradičním životem v poušti, a také vede do dun samotných. Večerní safari v poušti je skvělá možnost pro návštěvníky, kteří mají pouze málo času, kdy nabízejí šestihodinový výlet do pouštního prostředí v emirátu. Návštěvníci jsou odvezeni vozem 4×4 na projížďku dunami a pak dostanou večeři v pouštním táboře spolu s tradičním břišními tanci (tanoura). V pouštním táboře si pak hosté mohou vybrat z množství aktivit v ceně, k nimž patří sandboarding nebo jízdy na velbloudovi. V ceně je veškerá doprava s vyzvednutím z hotelu v Abú Dhabí a dopravou zpátky, a také jídlo.

 

Emirates Park Zoo

Pokud s sebou budete mít děti a nevíte, co v Abú Dhabí dělat, vynikající Emirates Park Zoo představuje skvělý cíl pro celodenní výlet a je vzdálen jen 30 minut autem od města. V přírodním parku je k vidění řada zvířat včetně vzácných bílých tygrů, žiraf, slonů a stáda zeber, a také sibiřského medvěda hnědého. Také je zde sekce primátů s mnoha různými druhy opic a park s plameňáky a s výběhem lachtanů. V „mazlící zoo“ si děti mohou pohladit domácí zvířata a nakrmit je.

 

Ostrov Sir Bani Yas Island

K nejlepším možnostem krátkých výletů z Abú Dhabí patří přírodní rezervace na ostrově Sir Bani Yas Island, kterou zřídil šejk Zayed. Místní živočišné druhy, jako jsou gazely nebo ohrožený přímorožec arabský, a také nově zavedená zvířata včetně žiraf a levhartů, se volně potulují ve velké rezervaci, která zabírá vnitrozemí ostrova Sir Bani Yas Island. Návštěvníci si mohou objednat safari výlet vozem 4×4, pěší safari nebo výlety na koních, při nichž si prohlédnou přírodu v rezervaci, a také podniknout další aktivity, jako je pěší turistika, horská cyklistika a plavba na kajaku. Ostrov je přístupný lodí ze sídla & resortu Jebel Dhanna 260 km západně od města.

Akční nabídka Jebel Dhanna

.

Historická vesnice – Abu Dhabi’s Heritage Village

Historická vesnice v Abú Dhabí (Abu Dhabi’s Heritage Village) je autentický model typické beduínské vesnice, který dává návštěvníkům představu o životě v emirátu před objevem ropy. Nachází se na pěkné pláži u města, která je příjemným místem k procházkám. V muzeu jsou k vidění expozice týkající se tradičních každodenních předmětů, workshopy, kde můžete vidět řemeslníky předvádějící zdejší metody práce s kovem či tkaní, a přehlídky seznamující návštěvníky s místním zemědělstvím a lovem perel, což byly hlavní obory před objevením ropy.

Abú Dhabí – metropole Emirátů 3

***

NAKUPOVÁNÍ V ABÚ DHABÍ

Pokud máte zájem o arabské řemeslné výroby, vyhledejte centrum Womens‘ Handicraft Center v Karama Street, kde můžete spatřit místní ženy předvádějící své umění při činnostech, jako je tkaní, vyšívání a košíkářství. Provozuje ho Sdružení žen v Abú Dhabí a podporuje místní ženy-řemeslnice v jejich práci, a také tyto tradiční dovednosti udržuje při životě. Pokud byste si chtěli koupit zlatý šperk v klasickém arabském stylu, vydejte se na Zlatý souk v nákupním centru Madinat Zayed Shopping Center, kde najdete desítky prodejců zlata. Řadu různých řemeslných výrobků, včetně koberců, přehozů, šátků a tácků, ale také kadidla a koření, najdete v moderním centru World Trade Center Souq.

***

KDE SE UBYTOVAT

Abú Dhabí je rozlehlé velkoměsto a hotely najdete na jeho různých místech. Pro ty, kdo jsou zde poprvé, je dobrou základnou centrum (downtown) poblíž Corniche s širokou škálou hotelů. Pokud byste chtěli ubytování ve stylu resortu, podívejte se na ostrov Saadiyat a oblast kolem Velké mešity šejka Zayeda na březích ostrova (Abu Dhabi Island) mimo pevninu.

Luxusní hotely: nedaleko Corniche se nachází okázalý hotel Emirates Palace 5*,  jeden z nejlepších v Abú Dhabí, který své hosty hýčká luxusní apartmány a osobními komorníky. Nedaleko odtud najdete moderní Conrad Abu Dhabi Etihad Towers 5* nabízející mimořádné výhledy z  vyhlídkové terasy na Arabský záliv, a také ubytování ve stylu apartmánů pro rodiny. Pokud jde o ubytování ve stylu resortu, Shangri-La Hotel, Qaryat Al Beri 5* má vlastní pláž s výhledem na Velkou mešitu šejka Zayeda naproti za vodou, k hotelu přiléhá luxusní souk a v zelené zahradě je umístěn bazén. V téže oblasti najdete The Ritz-Carlton Abu Dhabi, Grand Canal 5* , který je znám svými prvky rodiny s dětmi, k nimž patří dětský klub, dětské koutky a výběr bazénu, a také vynikající restaurace.

Akční nabídka ubytování:

Hotely střední třídy: Sheraton Abu Dhabi Hotel & Resort 5* je oblíbený díky své soukromé laguně s pláží a plaveckým bazénům, takže vytváří dojem resortu v centru města. Southern Sun Abu Dhabi 4* je moderní výšková budova v centru, hotel proslulý svým vynikajícím servisem, pěkným střešním bazénem a řadou pokojů. Holiday Inn 4* je další dobře hodnocená možnost v této kategorii nedaleko centra města, jen kousek autem od Velké mešity šejka Zayeda. K dispozici je tělocvična, spa, bazén a velké pokoje zařízené jak pro lidi cestující za obchodem, tak pro rekreanty.

Akční nabídka ubytování:

Ekonomické hotely: není snadné v Abú Dhabí najít ekonomické ubytování, ale mnoho hotelů střední třídy nabízí velké slevy, především mimo hlavní sezónu. Pokud tedy musíte hlídat svůj rozpočet, Novel Hotel City Center 4*  nabízí vynikající hodnotu v srdci města, jen pár minut chůze od Corniche. K dispozici je bazén, tělocvična a neutrálně laděné pokoje. Rovněž v centru města se nachází Al Diar Dana 2*, oblíbená ekonomická volba s pokoji vybavenými kuchyňkou. Na ostrově Yas Island leží Centro Yas Island Abu Dhabi by Rotana 3* s rozumnými cenami, s bazénem a restaurací, a se snadným přístupem do Ferrari World, tematického parku na ostrově.

Akční nabídka ubytování: