Méně známá místa v Karibiku

Méně známá místa v Karibiku 1

Když jde o slunce, moře, písek a příboj, jen málo míst ve světě se vyrovná Karibiku. Nejmodřejší modré či tyrkysové moře omývá některé z nejlepších pláží světa. Žádný spěch, žádné starosti, pouze odpočinek… Není divu, že do karibské oblasti každoročně zamíří asi 30 milionů lidí.

Zatímco Dominikánská republika, Jamajka, Portoriko a Bahamy jsou známé a oblíbené destinace, v Karibiku najdete také další, nezaplavená davy turistů nebo takové, kde je více zvířat než lidí. Takže pokud toužíte po kráse bez ruchu, tady jste na správném místě. 

 

Bonaire – potápění

Na Bonaire (úvodní foto), jednom z Ostrovů ABC (Aruba, Bonaire a Curaçao), nenajdete ruch jako na dalších dvou. Ale potápěči vědí, že tato část holandského Karibiku je oblastí s téměř 90 potápěčskými lokalitami, korálovými útesy a mořskými jeskyněmi. Na ostrově žijí leguáni, papoušci a další živočichové, zatímco Gotomeer je laguna s mořskou vodou na severním konci ostrova, kde spatříte plameňáky. Zábavu najdete v NP Washington-Slagbaai, ať při výstupu na nejvyšší vrchol Brandaris, skákání z útesu do tyrkysově modrého moře na pláži Boca Slagbaai nebo relaxaci v přílivovém jezírku u pláže Boka Kokolishi. Dále můžete provozovat windsurfing a plout na kajaku v mangrovech. Jedinečný zážitek představuje hraní golfu na přírodním pouštním golfovém hřišti, kde se potulují divoké kozy a osli. Až dostanete hlad, najdete zde vše od food trucku na pláži až po kvalitní kuchyni v restauraci Sebastian’s.

Akční nabídka ubytování: Central Hotel Bonaire 3*

Nizozemský Karibik: Bonair, Saba a Svatý Eustach  

.

Kamalame Cay, Bahamy – luxusní soukromé útočiště na ostrově 

Méně známá místa v Karibiku 2
Captain Bill’s Blue Hole

Na některé věci stojí za to si počkat. Nejprve leťte na ostrov Nassau, tam nasedněte na pravidelný let, pokračujte taxíkem do přístaviště a nasedněte na vodní taxi, které Vás odveze do Kamalame Cay u ostrova Andros na Bahamách. Resort se nachází nedaleko třetího největšího bariérového útesu světa s kokosovými háji a vegetací, která soupeří s nejmodřejším mořem, kdo je úžasnější. Pokud si přejete ostrovní útočiště, může to být právě tohle: bungalovy, vily, chatky a plážové domy jsou rozesety na území dlouhém celé kilometry. Můžete jezdit v golfovém vozíku po cestách v bílém písku a budete to většinou jen Vy, Matka příroda a pár dalších lidí, kdo se bude těšit ze zdejší atmosféry. Aktivity zahrnují vše od rybaření na hlubokém moři a plavby na kajaku až po hraní tenisu a cyklistiku. Pokud budete v pohodovém režimu, podívejte se na film ve venkovním kině, lehněte si do hamaky na pláži nebo zamiřte do jediného spa nad vodou na Bahamách. V dobrých rukou budete také v restauraci Great House, kde k hlavním lákadlům patří smaženky z mořských plodů, asijská grilovaná žebírka a kokosové zelené zeleninové kari. Vydejte se také zpátky na Andros s jeho systémem podmořských jeskyní a nejvyšší koncentrací modrých děr (závrtů) na světě. K nejoblíbenějším patří Captain Bill’s Blue Hole v NP Blue Holes. Po krátké jízdě a cestě borovicovým lesem seberte odvahu a skočte z plošiny do sladkovodní modré díry. Za klidnějším zážitkem zamiřte do Androsia Batik Factory, kde se dozvíte o umění batikování a můžete si ho i vyzkoušet.

Akční nabídka ubytování: Treasures of Andros

.

Bluefields, Jamajka – nejlepší pro milovníky samoty 

Méně známá místa v Karibiku 3
vila v Bluefields

Když je řeč o Jamajce, nejspíš se Vám ze všeho nejdřív vybaví města Montego Bay a Negril. Vyhněte se však davům a zamiřte raději do městečka Bluefields na jižním pobřeží. I zde si můžete zařídit výlety spojené s potápěním, rybařením na hlubokém moři či plavby lodí s proskleným dnem, ale na tomto kopcovitém úseku pobřeží spíše uslyšíte koncert cikád než hlasitou hudbu dlouho do noci. Když budete v oblasti, vydejte se prohlídku biofarmy Bluefields Organic Fruit Farm, zde se dozvíte něco o organickém (bio) farmaření a zemědělské historii Jamajky. Rozhodněte se, které exotické ovoce si koupíte s sebou: mohou to být kokosové ořechy, ananas, avokáda, ginep, plody zapoty, zlatolistu obecného nebo physalis. Poblíž v Belmont Falls v malém dvoře u hlavní silnice najdete památník na počest reggae legendy Petera Toshe, který zde strávil své dětství.  Jeden z původních členů kapely Wailers v historii reggae stojí hned za ikonickým Bobem Marleym. Pro autentický jamajský zážitek se můžete bavit s místními na pláži Bluefields Beach Park, kde o víkendech rodiny pořádají pikniky a vyhrává reggae.

Tip: Budete-li po všem tom klidu a samotě chtít svůj pobyt trochu oživit, město Negril leží jen hodinu cesty odtud. Najdete v něm hipsterské podniky, jako je Rick’s Café, kde můžete tančit a pozorovat lidi skákající z útesů do moře.

Akční nabídka ubytování: Bluefields on the Bay 

.

South Caicos, Turks a Caicos – nejlepší pro lidi hledající meditativní prostředí 

Méně známá místa v Karibiku 4
Cockburn, Turks a Caicos

Ostrov Providenciales získává veškerou pozornost, ale ostrov South Caicos (Jižní Caicos) je karibský klenot, kterému stojí za to věnovat čas. Leťte na Providenciales a odtud 30 minut dalším letem na South Caicos. Poloha znamená všechno. Nehledejte bary ani mega resorty, ale divoké osly a solné pláně s růžovými plameňáky. Nechte přírodu působit a uklidnit Vaši duši. Naleznete zde 2 pláže, kde je možné zahlédnout delfíny nebo keporkaka. Navštivte ostrůvek Iguana Island/Little Water Cay a akvárium, chráněný útes ideální na šnorchlování, a podívejte se na něco z místního života ve starém městě Cockburn. Pokud jde o zábavu a skvělé jídlo, vydejte se do Triple J’s, restaurace s grilem ve dvoře otevřené pouze o víkendech. Jedná se vstřícné zařízení, kde hraje hudba. Pochutnejte si zde na vepřovém jerk, kuřeti, žebírkách, grilovaném humrovi, rybě a škeblích, a samozřejmě také hrachu a rýži. Pak podnikněte výlet na ostrůvek Long Cay, který je součástí chráněné oblasti Admiral Cockburn Land a Sea National Park, kde žijí orlovci říční, různé druhy volavek a další. V Long Cay také najdete spousty leguánů cyclura. South Caicos bývá dost větrný a nachází se zde mnoho míst na vodě v zátoce vhodných pro pouštění draků, takže vyznavači kiteboardingu budou mít mnoho důvodů pro nadšení.

Tip: Můžete také strávit den na Providencialesu. Najdete zde nová zařízení, jako je BLT Steakhouse v hotelu Ritz-Carlton a super luxusní MRVL Spa nabízející mimořádné hýčkání.

Akční nabídka ubytování: Ritz-Carlton Caicos 5*

Karibská kuchyně

.

Nevis, Svatý Kryštof a Nevis – pěší turistika

Nevis v Závětrných ostrovech představuje jedno z nejlépe střežených tajemství Karibiku. Menší z dvojice ostrovů Svatý Kryštof a Nevis má své kouzlo, které spočívá v neaktivní sopce, horách často zahalených mlhou a stratovulkánu Nevis Peak (975 m). Pláže jsou krásné, bez davů a potulují se po nich divocí osli, kozy a kočkodani zelení. Podnikněte dobrodružný výstup na Mt Nevis nebo méně intenzivní túru k vodopádům v deštném pralese. Nenechte si ujít návštěvu Botanické zahrady Nevis, kde spatříte tropické rostliny z celého světa a jedinečná umělecká díla. Jezdecká škola Nevis Equestrian Centre nabízí jízdy na koních po plážích, stezkách a vesnicích. Také podmínky pro rybaření jsou v této oblasti dobré, s hojností barakud, plachetníků a marlínů modrých. Večeři si dejte v restauraci The Rocks, která stojí 300 m nad hladinou v areálu hotelu Golden Rock Inn 3*; můžete se zde těšit nádhernými výhledy na moře, kaskádu jezírek a zelené zahrady. Pokud jde o (americkou) historii, naleznete zde Hamiltonův dům, budovu v georgiánském stylu v Charlestownu, kde se narodil a vyrostl americký politik Alexander Hamilton; dnes je v ní umístěno Muzeum historie Nevisu. Ubytovat se můžete v Four Seasons Resortu 5* u pláže Pinney’s Beach, takže budete moct sedět u pobřeží mezi skalami a pozorovat západ slunce z jeho restaurace Mango. Další dobrou volbu představuje hotel The Hermitage 3* na úpatí hory porostlé deštným pralesem.

Tip: Můžete strávit den také na sesterském ostrově Svatý Kryštof (St Kitts), kde se vydáte zdolat vulkán Liamuiga a navštívit NP Brimstone Hill Fortress.

Akční nabídka ubytování: Four Seasons Resort Nevis 5*

10 hlavních atrakcí Karibiku

.

Dominica – nejlepší pro milovníky přírody 

Méně známá místa v Karibiku 5

Dominica (neplést s Dominikánskou republikou) je jeden z nejoriginálnějších karibských ostrovů. Přezdívá se mu „karibský ostrov přírody“, přičemž zde naleznete želvy karety obecné, velryby, horké prameny, vřící jezero, hory, vodopády a pláže s černým pískem. NP Morne Trois Pitons je národní poklad s prvky, jako je vodopád Trafalgar Falls. Morne Trois Pitons je aktivní sopka, 1 z 9 na ostrově Dominica. Můžete se vydat po stezkách v parku s výhledy na hory a deštný prales nebo vyplout na kajaku a šnorchlovat v Mořské rezervaci Soufriere-Scott’s Head. Budete-li hledat útočiště s wellness tematikou, najdete zde Jungle Bay obklopené téměř zelenou krajinou o rozloze 20 akrů. Naberte nové síly v Bamboo Spa, které nabízí značkovou masáž  Jungle Bay Massage kokosovým, ricinovým a bobkovým esenciálním olejem.

Tip: Požádejte hotelového concierge, aby vás spojil s místním průvodcem. Dominica má mnoho zákoutí a skrytých míst, které byste sami nejspíš neobjevili.

Akční nabídka ubytování: Mango Island Lodges

.

Tobago – pozorování ptactva

Ostrov Trinidad je proslulý svým ikonickým karnevalem, ale sesterský ostrov Tobago turisté často přehlížejí. Málo navštěvovaný ráj je nezbytnou zastávkou pro milovníky ptactva. Tobago se může chlubit hustotou ptačích druhů patřící k nejvyšším na světě – je jich více jak 200. Na Tobagu leží také lesní rezervace Main Ridge Forest Reserve (UNESCO), nejstarší chráněný les na západní polokouli, s 9 stezkami pro pěší turisty. Kromě toho můžete očekávat spoustu hudby – jedná se o místo zrození bubínků steelpan. Zvuky nedělního večera můžete nasávat na legendární street party nazývané Buccoo Sunday School v městečku Buccoo. Ti, kdo mají rádi sladké, by si měli rezervovat prohlídku kakaové plantáže Tobago Cocoa Estate. K nejlepším plážím na ostrově patří zátoky Buccoo Bay a Englishman’s Bay, anebo se můžete osvěžit odvážným skokem z vodopádu Argyle Falls, nejvyšším na Tobagu.

Akční nabídka ubytování: Starfish Tobago 3*

Trinidad a Tobago

.

Canouan, Svatý Vincenc a Grenadiny – nejlepší pro milovníky želv

Počet suchozemských želv je na ostrově vyšší než počet lidí. Dále na ostrově Canouan dlouhém 5,6 km v souostroví Svatý Vincenc a Grenadiny naleznete spousty lodí, především v přístavišti klubu Sandy Lane Yacht Club. Canouan se může chlubit tím, že je obklopen největším živým korálovým útesem v Karibiku a nabízí rovněž skvělé podmínky pro muškaření a kitesurfing. Ubytujte se v resortu Mandarin Oriental Canouan 5*, kde se budete cítit jako v tajném útočišti na soukromém ostrově, s 26 apartmány a 13 vilami v komplexu o rozloze 1200 akrů, který leží u pláže Godahl Beach. Můžete trávit čas na 18jamkovém golfovém hřišti nebo relaxací ve spa, ale také šnorchlovat v lagunách a podniknout túru na vrchol Mount Royal.

Tip: Hotel Mandarin má vlastní šestimístné tryskové letadlo, které si můžete rezervovat na sdílený nebo soukromý charterový let z letišť na Barbadosu, Svaté Lucii, Grenadě, Martiniku a Svatém Vincenci.

Akční nabídka ubytování: Mandarin Oriental Canouan 5*

10 nejlepších luxusních resortů v Karibiku