Rilský klášter

Rilský klášter 1

Coby nejoslavovanější náboženská památka v Bulharsku proslulá svojí krásnou architekturou a polohou v horách je Rilský klášter (monastýr) (UNESCO) cílem stálého přílivu návštěvníků, z nichž mnozí se sem vydává při jednodenním výletě ze Sofie. Zúčastnit se jednodenního výletu z metropole země (který si můžete objednat např. u CK Zig-Zag Holidays) je nejjednodušší způsob, jak se sem dostat, i s dopravou však může být značně drahý (většina výletů stojí kolem 120 leva na osobu). Mnohem ekonomičtější je vydat se sem veřejnou dopravou, i když se zase budete muset v klášteře zdržet přes noc (ubytování je zde rozumně pohodlné).

Klášter obklopený mohutnými hradbami zvenčí působí jako pevnost, to však popírá krása jeho interiérů, na kterou nemají vliv ani davy návštěvníků. Nádherné oblouky na nádvoří dlážděném plochými kameny podpírají patra s klášterními celami, zatímco schodiště stoupají na dřevěné balkony. Odvážné červenobílé a černobílé vzory oživují fasádu, která tak kontrastuje s ponurými horami v pozadí a vytváří harmonii mezi křížovými chodbami a kostelem. Pestré a bohaté fresky se ukrývají pod vstupní verandou kostela a pokrývají také většinu jeho interiéru. Zdejší ikonostas je nádherná, má šířku téměř 10 m a pokrývají ji složité rytiny a zlacení. Vedle kostela se nachází Hreljova věž, jediná dochovaná stavba ze 14. století. Velké kotle, které kdysi sloužily k přípravě jídla poutníkům, spatříte v kuchyni pokryté sazemi a umístěné v přízemí severního křídla, zatímco v patrech nad ní si můžete prohlédnout spartánský refektář a obložené pokoje pro hosty. Pod východním křídlem se nachází pokladnice, kde mj. můžete spatřit dřevěný kříž s rytinami více jak 1500 miniaturních lidských postav pocházející z 90. letech 18. století.    

Z Rilského kláštera jezdí tři autobusy denně do vesnice Rila, odkud odjíždí každou hodinu autobus do nedalekého města Blagoevgrad a dále. 

Pobřeží Černého moře a Varna