7 způsobů, jak napodobit architektonické prvky pomocí barvy

7 způsobů, jak napodobit architektonické prvky pomocí barvy 1

Když jde o Váš domov, proč se s malířskými triky omezovat jen na celoplošné barvy? Barva je mocný designový nástroj se schopností vytvářet architektonické prvky, které dokážou proměnit jakoukoli místnost.

„Už staří Římané používali barvy k simulaci architektonických detailů, které ve skutečnosti neexistují,“ říká Phillip Thomas, zakladatel stejnojmenné firmy zabývající se interiérovým designem se sídlem v New Yorku. Barva může oko oklamat a dát nový pocit prostoru, rozměru a dokonce i textury. Thomas vytvořil iluzi propracovaných soklových lišt a stropních lišt tím, že je namaloval několik centimetrů pod stávající lištu v kontrastní barvě, aby zdůraznil vzhled tohoto architektonického prvku.

William McIntosh z William McIntosh Design v New Yorku dodává, že barva je nejrychlejší, nejjednodušší a nejlevnější způsob, jak změnit jakoukoli část Vašeho domova: „Ošetření nátěrem pomáhá vnést do místnosti měřítko a soustředění.“

Abychom místnost proměnili a nemuseli přitom zasahovat do stěn, shromáždili jsme nejlepší rady, jak imitovat kýžené architektonické detaily pomocí malířských triků.

 

Natřete stropy tak, abyste dosáhli dojmu výšky

Metalická nebo vysoce lesklá barva na stropě vytváří iluzi větší výšky.

Váš pokoj bude okamžitě větší a vzdušnější,“ říká Phillip Thomas. „Vyzkoušejte to ve svém obývacím pokoji, ložnici nebo jakékoli místnosti, která působí stísněně. Jděte dál se vzhledem a použijte výrazné barvy, jako jsou nebem inspirované modré odstíny od Yvese Kleina.“

 

Vytvořte hloubku

Natřete rám a zapuštěnou část vestavěných skříní,“ říká McIntosh. „Je třeba kontrastovat bílé nebo světlé stěny s něčím tmavým, co vytváří teplo a bohatost. Temnější barva zdůrazní výklenky, takže ustupují a místnost působí větší.“

7 způsobů, jak napodobit architektonické prvky pomocí barvy 2

Vylepšete stávající architekturu

Ozdobte architektonické detaily, které už máte ve svém domě, jako jsou oblouky a lišty.

„Když má dům krásnou architekturu, ale ne nutně řemeslné detaily, je mnohem snazší přidat něco pomocí barvy, než vytvořit stejný vzhled skutečnou tesařskou kamenickou prací,“ říká designér z Los Angeles Jeff Andrews, který použil barvu ke zvýraznění klenutých otvorů vchodu do domu s dvojitou výškou, aby působily jako obložené kamenem. Kombinování lesklých barev (jako je s vysokým leskem a mat) přitom přitahuje pozornost ke stávajícím detailům.

 

Kombinujte barvy

Kombinování barev může přidat synergii, zvláště pokud opakujete vzor. V jídelně jednoho klienta vytvořil Phillip Thomas umělé pilastry propletením růžové, zelené a modré. Malířský trik vytvořil sloupové akcenty, které oklamou oko a vizuálně rozšíří místnost.

 

Zaměřte se na krb

„Odvážný krb vytváří odvážné prohlášení,“ říká návrhářka ze San Francisca Emilie Munroe. Natřete celý krb uhlově černou barvou, protože tmavá barva místnost uzemňuje a přitahuje pohledy vzhůru. Ponechat bílé stěny efekt dále zefektivňuje a zvyšuje výšku stropu. Preferujete jemnější odstín krbu? Podobného efektu dosáhnete vymalováním stěn jinou náladovou barvou. „Klíčem je vysoký kontrast mezi krbem a přilehlými stěnami, který vytváří definici.“

 

Použijte tón v tónu

Pokud sníte o obložené kuchyni, obývacím pokoji nebo knihovně, ale nemáte na to rozpočet, pruhované stěny Vám poslouží, říká Mary Douglas Drysdale, designérka se sídlem ve Washingtonu DC. Použijte odstíny stejné barvy na vytvoření variací pruhovaných tónů. Spárování nebesky modré s tmavě modrou dodává „trojrozměrný efekt s lineární kvalitou“.

 

Zkuste malířský trik faux bois

Technika známá jako faux bois napodobuje vzhled dřeva. Efekt kresby dřeva pozvedne stěny, nábytek a podlahy pomocí několika jednoduchých nástrojů, jako odpovídající váleček (wood grain rocker) a štětec.

Tradiční barvy pro faux bois jsou javorové, dubové a mahagonové dřevo, ale nijak se neomezujte,“ říká M. D. Drysdale a poznamenává, že barvy netypické pro dřevo působí moderněji.