Tajemný ostrov v Severním ledovém oceánu

Tajemný ostrov v Severním ledovém oceánu 1

Může ještě i v dnešní technologické době unikat pozornosti ostrov, o kterém přinesl první zprávy ještě v roce 1811 ruský lovec kožešin Jakov Sannikov? Opuštěný ostrov by se měl podle Sannikovova nacházet v Severním ledovém oceánu severně od Novosibirských ostrovů. Po tajemném ostrově pátralo mnoho expedic, ale žádné se ho nepodařilo najít. Je ostrov jen přízrakem nebo skutečně existuje?

Sannikova ostrov
Jakov Sannikov ve svých cestovatelských zápiscích popsal neznámý ostrov v Severním ledovém oceánu jako pevninu uprostřed ledových ker, z níž se tyčily pahorky vysoko nad hladinou oceánu. Na ostrov, který nebyl zakreslen v žádných mapách, se Sannikov pokoušel vystoupit několikrát, ale kvůli množství velkých ker se mu to nikdy nepodařilo.

Neznámý ostrov viděl během plaveb Severním ledovým oceánem ještě vícekrát, ale kry, které ohrožovaly jeho loď ho k břehům pevniny nepustili. O ostrově se od Sannikova dozvěděli další cestovatelé, kteří po něm začali pátrat, ale neznámá pevnina v Severním ledovém oceánu se jaksi záhadně ztratila.

Co vlastně Sannikov viděl?
Byl objeven další ostrov? Různé expedice pátrali po Sannikovovom ostrově, ale bezúspěšně. Teprve v roce 1881 americká výprava pod vedením George W. DeLongeho objevila u Novosibiřských ostrovů zcela novou pevninu, kterou nazvali Bennett ostrov.

K tomuto ostrovu se v roce 1900 vydala výprava ruského geologa a polárního badatele Eduarda Vasiljevič Tolla, který chtěl nový ostrov prozkoumat. Tollova expedice se však skončila tragicky, a za záhadných okolností všichni účastníci někam zmizely.

Záchranná výprava, která pátrala po Tollové expedici našla jen opuštěný tábor a v něm dopis od samotného Eduarda Tolla, ve kterém bylo napsáno, že se spolu s muži vydal na další průzkum. Eduarda Tolla ani pozůstalé členy jeho výpravy se už nikdy nepodařilo najít. Mohl být Bennett ostrov vlastně Sannikovovým ostrovem, jak si mysleli někteří geografové?

nbsp;
New_Siberian_Islands_map

Ostrov, který je téměř neviditelný
Ostrov, který Sannikov ve svých zápiscích nakreslil by měl mít na délku kolem 80 a na šířku asi 55 kilometrů. Mohl by tak velký ostrov při současných technologiích unikat jakékoliv pozornosti? Mnozí si myslí, že to je téměř nemožné, ale někteří odborníci se domnívají, že to nemusí být až tak nereálné, protože některé přírodní jevy jsou nevyzpytatelné.

Ostrov, který Sannikov objevil, měl mít totiž činnou sopku. Její teplo lákalo nejen ptáky, kteří se na ostrově zdržovali, ale způsobilo i růst bujné vegetace. A právě teplotní rozdíl ostrova a okolního ledového oceánu způsoboval, že se nad ostrovem a v jeho okolí nacházela hustá mlha, a tak mohl být ostrov téměř neviditelný i za nejjasnějších dní.

O existenci Sannikovovho ostrova byl přesvědčen i ruský geograf a spisovatel Vladimír Afanasjevič Obručev, který se zabýval zápisky Sannikova i Tolla. Obručev upozornil i na to, že Sannikov popsal, že k jejich lodi po ledových krách přibíhali polární lišky. Kde se však na plovoucích krách mohlo vzít tolik lišek?

Podle všeho museli pocházet z neznámého ostrova, o kterém mluvil Sannikov. Obručev dokonce souhlasil i s teorií, kterou Sannikov zmínil ve svých zápiscích, že na takto odříznutém ostrově by mohli žít ještě i pravěká zvířata a pravěcí lidé.

Sám Obručev řekl: „ostrov byl dříve součástí pevniny, až později se oddělil, takže to není zdaleka nemožné“. Bude tedy někdy v Severním ledovém oceánu objevena pevnina, o níž hovořil Jakov Sannikov nebo to je celé jen jeho blud, který se pak rozšířil mezi námořníky?