Perfektní víkend v Berlíně

Perfektní víkend v Berlíně 1

Od centrální části Mitte plné památek a muzeí přes kreativní Kreuzberg až po čistý Prenzlauer Berg, Berlín má pro každého něco. Budete-li trávit víkend v tomto pestrém velkoměstě, zde přinášíme návod, jak si co nejvíce užít návštěvu německé metropole.

 

PÁTEK

Večer

Svůj divoký víkend začněte snídaní v Goldies, podniku nabízejícím nejmastnější (a nejchutnější) hranolky v Berlíně. Projděte se po rušné ul. Oranienstrasse a zastavte se na drink v některém z mnoha místních podniků, jako je hipsterský Café Luzia nebo stylový ORA, rekonstruovaná lékárna z 19. století nabízející starosvětské prostředí. Vnímejte živou atmosféru na ikonické křižovatce Kottbusser Tor (pro místní „Kotti“), zatímco se budete blížit k neokázalému vstupu do Fahimi, skrytého baru s neoznačenými dveřmi. Pokud počasí dovolí, projděte se přes idylický most Admiralbrücke, kde za letních večerů rádi pobývají místní s nějakými tím pivem z večerky (Späti). Pokud pocítíte večer hlad, ulice v Kreuzbergu jsou plné podniků, kde si můžete koupit nejoblíbenější pouliční jídlo v Berlíně, döner kebab, nebo se můžete vydat do stanice metra Schlesisches Tor s Burgermeister, stánkem umístěný pod vlakovou tratí a prodávajícím vynikající burgery.

 

SOBOTA

Ráno a dopoledne

Den začněte křehkým skořicovým sukem a kávou v Zeit für Brot a pak nastupte do autobusu č. 100 (2,80 EUR), který Vás vezme na cenově výhodnou prohlídku nejvýznamnějších míst v německé metropoli. Vystupte u Braniborské brány, kde si uděláte pár selfíček, a pak pokračujte k Reichstagu (budově Říšského sněmu), abyste viděli, kde vznikají německé zákony. Prohlídky Reichstagu je nutné si rezervovat předem, ale budete mít alespoň možnost se podívat z výšky na město ze skleněné kopule nahoře – zde stačí se registrovat v den návštěvy.  V jiném případě se nabízí skvělý výhled z vrcholu Vítězného sloupu (Siegessäule), musíte však nejprve zdolat 285 schodů. Když zde budete, chvilku si odpočiňte v Tiergarten, jednom z největších městských parků na světě. Topographie des Terrors je další nezbytná zastávka na trase busu č. 100, nabízející velmi zajímavý a velmi ponurý pohled na zvěrstva napáchaná nacisty. Po seznámení s nejtemnějším obdobím historie země se zastavte u Památníku holocaustu.

Odpoledne

Po zaklánění hlavy při prohlížení televizní věže Fernsehturm na nám. Alexanderplatz s posilněte nezbytnou klobásou currywurst (s kečupem posypaným kari kořením a s hranolkami) a přejděte k Muzejnímu ostrovu (Museumsinsel). Najdete zde krásné umění, historické artefakty, a také supermoderní nejnovější příspěvek, James-Simon-Galerie. Poté jeďte tramvají (S-Bahn) na Warschauer Strasse a obdivujte ikonický most Oberbaumbrücke, nejhezčí most v Berlíně předtím, než budete pokračovat kolem East Side Gallery. Zachovalý úsek Berlínské zdi je dnes vyzdoben na zakázku vytvořenými uměleckými díly a rekonstrukcemi nejslavnějších graffiti z doby rozděleného Berlína. Pokud pak budete cítit vyprahlí, pokračujte kolem řeky až k Holzmarkt 25, pěknému komplexu venkovních barů na břehu Sprévy.

Večer

Berlín je Váš a sobotní noc je ideální čas na párty! Ať už jste neochvějný fanoušek techna nebo dáváte přednost oldies, v každém případě najdete noční klub, který Vám bude vyhovovat. Nejprve se však zásobte lahvemi Club-Mate – tomuto perlivému ledovému čaji s vysokým obsahem teinu dávají přednost místní, když vyráží večer ven.

Perfektní víkend v Berlíně 2

NEDĚLE

Ráno a dopoledne

Pro mnohé místní neděle znamená dlouhé klidné dopoledne s brunchem, obvykle ve formě bufetu. Zamiřte do kavárny Pasternak s patrným ruským vlivem nebo se držte více západní nabídky v Betty ‘n Caty; poté se vydejte pěšky do  Mauerparku, kde se nachází nejoblíbenější bleší trh v Berlíně. Budete procházet kolem mnoha řad drobností, retro nábytku, second hand oděvů, místních doplňků, řemeslných likérů a memorabilií z NDR, a přitom mít skvělou příležitost pozorovat lidi kolem

Odpoledne

Až dostanete hlad, zamiřte do kulturního centra Kulturbrauerei, kde se každou neděli od ledna do října koná eklektický trh Street Food Auf Achse. Každý týden sem zavítá nespočet food trucků a prodejců, aby nabízeli různé lahůdky, od brazilských dobrot z tapioky a argentinských empanadas po čínské dim sum a italskou porchettu. Další zastávkou je Památník Berlínské zdi, expozice pod širým nebem na úseku Berlínské zdi od Bernauer Strasse k nádraží Nordbahnhof, která odráží každodenní život těch, kdo žili v rozděleném Berlíně, epicentru napětí během studené války. Nakonec si odpočiňte v podniku The Castle na ul. Invalidenstrasse a dopřejte si řemeslné pivo.

 

Jak se tam dostat

Berlín má 2 mezinárodní letiště, obě nabízející lety do nejvýznamnějších velkých měst světa. K dispozici je autobusové spojení (2,80 EUR) z letiště Tegel na severozápadě městě, zatímco autobusy a vlaky (3,40 EUR) do centra jezdí z letiště Schönefeld na jihovýchodě města.

 

Kde se ubytovat

Různé čtvrti a okrsky Berlína mají různé osobnosti, takže je dobré si zjistit, který bude pro Vás ten pravý. Pokud sem přijedete především za návštěvou klubů, ubytujte se v Kreuzbergu nebo Friedrichshainu, abyste měli snadný přístup k Vašim hedonistickým zájmům a nemuseli každý večer platit taxíky. Pokud budete chtít věnovat víkend historii, muzeím a umění, nejlepší volbou pro ubytování je centrální okrsek Mitte. Milovníci kávy a dobrého jídla, kteří mají rádi stylovou obměnu, mohou místo toho dát přednost Neuköllnu či Friedrichshainu. Čtvrť Prenzlauer Berg nabízí čistější a klidnější prostředí, a přitom stále výborný přístup ke zbytku města; Charlottenburg je nejlepší volba, pokud máte v plánu především nakupování. Schöneberg je známý jako okrsek LGBT, kde najdete řadu hotelů a hostelů zaměřených na gay & queer klientelu.

Akční nabídka ubytování

Pro cestovatelské tipy a triky jak najít levné ubytování a ušetřit peníze klikněte sem nebo vyzkoušejte tento srovnavač Hotelscombined.com,  kde můžete porovnat všechny ceny jednoho a toho samého hotelu na jednom místě.