Sicílie – hostina pro Vaše smysly

Sicílie – hostina pro Vaše smysly 1

Ostrov Sicílie, který je obklopen lesknoucími se azurovými vodami Středozemního moře, představuje lákavý tavící kotlík italské, řecké, normanské, arabské a byzantské kultury. Je znám svojí vynikající fusion kuchyní, vášnivými obyvateli, geografickými divy a bohatou historií. Sicílie skutečně zaměstná všechny Vaše smysly.

 

Příroda

Spousta slunečního svitu, svěží mořský vzduch a bohatá vulkanická půda jsou důvody, proč se na Sicílii daří vonným středomořským křovinám, aromatickým bylinkám, svěžím citronům a krvavým pomerančům. Po celém ostrově vzduchem proniká slaná svěží vůně. A pak je zde úžasná vůně cannoli: když půjdete po kamenné ulici některého z měst, určitě ucítíte závan tohoto pečiva plněného krémem z místní cukrárny (pasticceria).

 

Chuť exotiky

Díky poloze ostrova ve Středozemním moři zdejšímu menu dominují ryby a mořské plody. Neměli byste si nechat ujít rybu s kuskusem, což je pokrm pocházející z Trapani, sicilského města ležícího nejblíže severní Africe, a arancini, smažené rýžové kuličky plněné mozzarellou, masem a rajčatovou omáčkou. I když jsou kulinářské tradice na ostrově silně ovlivněny zdejším řeckým, normanským a arabským dědictvím, patrné jsou také stopy španělské a řecké kuchyně. Ale tak jako ve zbytku Itálie je pozornost kladena především na kvalitní sezónní místní produkty. Těstoviny jsou stejně tak oblíbené jako na pevnině a klasický sicilský pokrm představuje pasta alla norma: těstoviny s pečeným lilkem, čerstvou rajčatovou šťávou a sýrem ricotta.

 

Ve stínu mohutné hory 

Sicílie – hostina pro Vaše smysly 2
Sicílie Etna

Krajině východní Sicílie dominuje impozantní sopka Etna, největší aktivní sopka v Evropě, která vybuchla už více jak 200x od doby, kdy kolem roku 1500 př.n.l. započaly záznamy. Vinice na spodních svazích hory produkují výjimečná vína. Nezbytnou zastávkou je archeologický areál Údolí chrámů (Valle dei Templi) u města Agrigento. Spatřit zde můžete 8 starověkých řeckých chrámů a strašidelné ruiny tvořící největší archeologickou lokalitu na světě.

 

Dotek krásy

Po celá staletí se sicilský mramor používal na stavbu velkolepých paláců a kostelů ve světě, včetně baziliky sv. Petra v Římě. V Syrakusách můžete posedět na kamenech starověkého řeckého divadla, kde se kdysi hrály hry slavných dramatiků, jako byl Euripides. Není žádným tajemstvím, že Sicílie rovněž nabízí krásné pláže s měkkým světlým pískem a tyrkysovým mořem, které přechází v tmavší indigový odstín s tím, jak pokračuje dále do Středozemního moře.

 

Projevy radosti  

Nepřekvapuje, že sicilská lidová hudba nese řecké, arabské a španělské vlivy, a k jedinečným zdejším hudebním nástrojům patří verze flétny, akordeon a dudy. Melodický sicilský dialekt se liší od italštiny na pevnině a má vlastní výrazy a přísloví. V Catanii můžete slyšet šťastný chaos během oslav patronky města, svátku sv. Agáty – nebo sv. Rozálie v Palermu. V těchto dnech se městem ozývá jásot a pochodují průvody slavících lidí.

Hlavní atrakce Syrakus na Sicílii