Tipy, co dělat zadarmo v Londýně

Tipy, co dělat zadarmo v Londýně 1

Snad žádné jiné velkoměsto světa nemá více možností bezplatných aktivit než Londýn. Kromě muzeí špičkové úrovně – téměř všechna mají vstup zdarma – město nabízí krásné parky, rušné tržnice, úžasné kostely a úžasné vyhlídky. Ve skutečnosti existuje tolik možností, že byste se zde nikdy neměli nudit. Zde uvádíme 20 ze stovek bezplatných atrakcí v britské metropoli.

Hlavní turistické atrakce Londýna

Národní galerie

Národní galerie (National Gallery), kde najdete mistrovská díla od van Gogha, Renoira, da Vinciho nebo Michelangela, nabízí sbírky umění patřící k nejpůsobivějším na světě a ročně ji navštíví přes 6 milionů lidí. Vyhněte se davům a vydejte se sem ve všední den ráno nebo v pátek večer. Ať už sem přijdete kdykoli, stálé expozice mají vždy vstup zdarma.

 

Britské muzeum

Britské muzeum (British Museum) je jedna z hlavních atrakcí Londýna a má vstup zcela zdarma. Přitom je plné fascinujících artefaktů z celého světa, od egyptských mumií přes samurajskou zbroj a anglosaské pohřební poklady až po Rosettskou desku. Pro představu o jeho měřítku stačí říct, že 80 000 předmětů, které jsou najednou vystaveny, představuje jen 1 % z 8 mil. předmětů v majetku muzea.

 

Galerie Tate Modern

V budově dřívější elektrárny Bankside na jižním břehu Temže je umístěna galerie Tate Modern, jedna z nejoblíbenějších atrakcí města. Můžete zde spatřit stálou expozici, která zahrnuje díla od Pollocka, Warhola, Matisse a Picassa, a to zdarma. Vyhlídková plošina v 10. patře budovy Blavatnik Building nabízí skvělý panoramatický výhled na Temži a dál, ale i budova samotná stojí za návštěvu.

 

Greenwich Park

Zamiřte na kopec uprostřed Greenwich Parku a tam najdete pozoruhodnou vyhlídku na město. Uvidíte mrakodrapy v okrsku Canary Wharf tyčící se za budovou (a dnešním muzeem) Queen’s House ze 17. století a dál, kde se Temže vine srdcem Londýna. Za slunečného dne je to skvělé místo na piknik v metropoli.

 

Budovy parlamentu

Budovy parlamentu (Houses of Parliament) představují neogotický div postavený v polovině 19. století a zahrnují slavnou hodinovou věž Big Ben (oficiálně nazvanou Věž královny Alžběty, ale nikdo jí tak neříká). Všechny prohlídky jsou v současnosti pozastaveny, takže prozatím se zájemci musí spokojit s 360° virtuálním prohlídkou.

 

Street Art ve východním Londýně

Kvůli prchavé povaze street artu je obtížné říct s určitostí, kde a kdy můžete najít určitá díla nebo jejich přehlídky. Ale určité oblasti v East London, především okrsek Shoreditch, jsou známé zvlášť působivými graffiti. Vedlejší ulice kolem Brick Lane vždy nabízí nějaké zajímavé dílo, stejně tak jako ulice Middlesex a Sclater Street.

 

Tržnice Borough Market

Borough Market oslavila v roce 2014 tisíc let (!) svého fungování, takže by se dalo říct, že je to jedno ze zavedených míst v Londýně. Nachází se pod labyrintem viktoriánských železničních oblouků a otevřeno má od pondělí do soboty. Tržnice nabízí spoustu jídla a bývá plná jeho milovníků, kteří zde najdou pokrmy ze všech koutů světa. Borough Market nabízí vše, co potřebuje pro rychlou svačinu či oběd, ale také je místem, kam se můžete jen tak vydat projít (a dívat se přitom po ochutnávkách zdarma).

 

Muzeum Londýna

Neznámé většině návštěvníků města, přesto jedna z významných atrakcí města, to je Muzeum Londýna (Museum of London), které nabízí procházku různými „inkarnacemi“ města: od geologické historie údolí Temže přes anglosaské obyvatele až po bankéře dnešních dnů.

 

Kensington Gardens

Příjemné Kensingtonské zahrady představují klenotnici atrakcí, k nimž patří Albertův památník, socha Petera Pana, Serpentine Gallery, Kulatý rybník (Round Pond) a Hřiště princezny Diany (Diana Memorial Playground). Všechny mají vstup zdarma a až budete mít vše prohlédnuté, můžete se projít po stezkách ve stínu stromů, které se vinou po celém parku. Na východ a na sever odtud leží řetězec Královských parků, Regent’s Park, Hyde Park, Green Park a St James’s Park, všechny opět se vstupem zdarma.

Parky v Londýně

Střídání stráží

Jeden z nejoblíbenějších ceremoniálů ve městě, Střídání stráží (Changing of the Guard), je bohužel pozastaven, dokud nebude uvedeno jinak. V budoucnu by měl probíhat každé pondělí, středu, pátek a neděli v 11 hod. před Buckinghamským palácem. Královnina garda (Queen’s Guard) oděná v červených tunikách a čepicích z medvědí kůže bude pochodovat s hudbou, jak je zvykem, kdy jedna skupina vystřídá druhou.

 

Národní portrétová galerie

Kvůli větším pracem na budově je uzavřena až do jara 2023 Národní portrétová galerie (National Portrait Gallery), která je místem, kde před Googlem a Wikipedií Britové hledali informace o významných postavách historie. Zu tohoto důvodu jsou obrazy ceněny spíše pro to, koho zobrazují, než pro svoji uměleckou hodnotu a/nebo tvůrce. K hlavním atrakcím patří portrét Shakespeara, a pak královny Alžběty II. darem od pop artového umělce Andy Warhola.

 

Přírodopisné muzeum

Ve viktoriánském období měli lidé tendenci vše sbírat a katalogizovat, a jedním z nejpřesvědčivějších výsledků je Přírodopisné muzeum (Natural History Museum).  Ukrývá obrovskou sbírku (asi 80 mil. předmětů) všemožných přírodnin v pěkné novogotické budově, která byla otevřena na konci 19. století. Hlavnímu sálu dominuje obří kostra plejtváka obrovského a za návštěvu stojí rovněž zahrada.

 

Victoria & Albert Museum

Nepochybně nejlepší muzeum dekorativního umění světa, Victoria & Albert Museum (V&A), je otevřené od roku 1852 a obsahuje neuvěřitelných 4,5 mil. předmětů. První patro se zaměřuje na asijské umění (japonské meče, stará čínská keramika) a část evropského umění, včetně sádrových odlitků Michelangelova Davida (všimněte si fíkového listu, který byl v 19. století nutností). V galerii Jameel zaměřené na Blízký východ spatříte Ardabílský koberec, který pochází z Íránu 16. století a je považován za nejstarší na světě.

 

Vyhlídková terasa Sky Garden

Krytá vyhlídková terasa Sky Garden (nabízející jeden z nejlepších bezplatných výhledů na centrum Londýna) s restaurací se nachází v horních třech patrech budovy 20 Fenchurch Street (místními nazývané „walkie-talkie“) a je skvělým místem, kde můžete pobýt a neutratit ani penny. Otevřeno je denně, ale je potřeba si rezervovat návštěvu předem.

 

Kostel sv. Pavla (St Paul’s Church)

Tento kostel (neplést s katedrálou St Paul’s Cathedral, významnou turistickou atrakcí podléhající vstupnému) na západním okraji nám. Covent Garden Piazza je znám také jako Kostel herců. První loutkové představení „Punch and Judy show“ zde proběhlo v roce 1662 a najdete zde pomníky Charlie Chaplina a Vivien Leigh.

 

Tržnice Portobello Road Market

V samém srdci příjemného okrsku Notting Hill se nachází pouliční tržnice Portobello Road Market, kde se prodává vše od retro oděvů až po výběr pouličního jídla a starožitnosti. Nejvíce rušno je zde v sobotu, ale i jindy se zde stále něco děje (kromě neděle, kdy jsou otevřeny většinou jen obchody, ne stánky).

 

Muzeum vědy

Velmi infomativní a zábavné Muzeum vědu (Science Museum) nabízí pět pater interaktivních expozic. Sál energie (Energy Hall) představuje první parní lokomotivy, která pocházejí z počátku 19. století, zatímco největší oblibu u dětí má expozice ve III. patře představující staré kluzáky, horkovzdušné balony a simulátory letu.

 

Sir John Soane´s Museum

Muzeum sira Johna Soaneho je umístěno ve skutečném domě tohoto britského architekta doby regentství a nabízí mnoho jeho osobních předmětů a kuriozit, takže představuje cennou atrakci. Dům je z velké části zanechán tak, jak ho Soane zanechal po své smrti v roce 1837, s kresbami od Christophera Wrena a s Lucernovou místností.

 

Park Hampstead Heath

Obrovský starý park je jedním nejlepších míst, kam můžete uniknout z prostředí velkoměsta, a zároveň nabízí fanatické vyhlídky: výhled z kopce Parliament Hill, který tvoří jihovýchodní část Hampstead Heath, je tak působivý, že je dokonce chráněn britským zákonem. Na jiných místech parku naleznete zoo, tři rybníky, kde se smí plavat, a mnoho tichých míst, kde si můžete dát piknik uprostřed přírody, a přitom stále v Londýně.

 

Galerie Wallace Collection

Jedna z menších galerií v Londýně se nachází severně od Oxford Street. Wallace Collection („Wallaceova sbírka“) nabízí zajímavý pohled na život šlechty v 18. století a je umístěna ve zrenovovaném sídle v italizujícím stylu plném umění 17. a 18. století.

Akční nabídka ubytování