Cestování vlakem po severozápadním Rusku

Cestování vlakem po severozápadním Rusku 1

Půvabné, ale pomalé a děsivě nepohodlné, staromódní spací vlaky v Rusku ustupují nové generaci rychlejších denních vlaků, které se podobají vlakům jinde v Evropě. Spolu s postupnou proměnou menších měst, která byla v minulosti zanedbávaná, se tím pro cestovatele v Rusku otevírá nová oblast, kterou mohou poznávat. Je to severozápad Ruska, kde dnes nové vlaky Lastočka spojují některé z nejoblíbenějších turistických destinací, čímž vzniká trojúhelníková trasa. Začíná v Petrohradě a spojuje město Petrozavodsk v Karélii se starobylými městy Novgorod a Pskov na jihu. 

 

Petrozavodsk

Metropole republiky Karélie a jedna z předních outdoorových destinací v Rusku, město Petrozavodsk, je vstupní branou do země ledovcových jezer u finských hranic, což sem v letních měsících přiláká tisíce především ruských turistů vyhledávajících outdoorová dobrodružství. Obraťte se na Nordic Travel nebo RussiaDiscovery NorthWest z Moskvy, kde se dozvíte podrobnosti o možnostech raftingu, trekkingu a dalších sportovních aktivit. Hlavním důvodem pro návštěvu Petrozavodsku je však majestátní Kostel Proměnění Páně na ostrově Kiži (Kizhi), kam se dostanete hydroplánem z mola na břehu Oněžského jezera. Kostel se 30 kopulemi vyrobený kompletně ze dřeva bez jediného hřebíku je klenotem komplexu Kizhi Museum Reserve (Kižský pogost), který vystavuje několik desítek dalších příkladů dřevěné architektury přinesené na ostrov v sovětském období z celé Karélie. Etničtí Karelové, kteří dnes tvoří ve své zemi menšinu, jsou úzce příbuzní s Finy. Budete-li se chtít dozvědět více o jejich kultuře, zamiřte do Muzea regionálních studií. Kulinářské dědictví pak můžete blíže poznat v restauraci Karelskaja Gornica.

Kde se ubytovat: Petrozavodsk je příjemné město s patrným finským vlivem a spoustou možností ubytování, jako je Mini-Hotel Ilma 3*, který zahrnuje také hostel.

Jak se tam dostat: z Petrohradu do Petrozavodsku jezdí 2 vlaky Lastočka denně, cesta trvá  asi 5 hodin. Klasickým nočním vlakům tato cesta trvá 7 a půl hodiny.

Akční nabídka Mini-Hotel Ilma

 

Velikij Novgorod 

Cestování vlakem po severozápadním Rusku 2

Kolébka ruské státnosti a nejstarší město v zemi, Veliký Novgorod, je plné středověké architektury včetně novgorodského kremlu, pevnosti ze 14. století, která ukrývá hlavní historické památky města. V kremlu je umístěn obří Pomník Tisíciletí Ruska pocházející z 19. století, který zahrnuje sochu každého ruského knížete, cara a hrdiny, který něco znamenal. Najdete zde vynikající Novgorodské státní sjednocené muzeum (NGOMZ) spolu s chrámem svaté Sofie (Žofie) z 11. století, což je nejstarší kostel v Rusku.

Kde se ubytovat: budete potřebovat spoustu času, abyste si prohlédli středověké dědictví Novgorodu, takže přenocování je nutností. Hotel Volkhov 3* je spolehlivé turisticky orientované zařízení v samém centru. Pokud jde o tradiční ruskou kuchyni, zamiřte do restaurace Dom Berga umístěné v domě kupce z 19. století. Stylové moderní prostředí pak nabízí přeměněný industriální prostor restaurace Zavod Bar.

Jak se tam dostat: vlak Lastočka směrem na Pskov odjíždí z Petrozavodsku před 11 dopoledne a dorazí do Velikého Novgorodu v 17,30 hodin. Stejný vlak pokračuje do Pskova, kam se dostane před 22. hodinou.

Akční nabídka Hotel Volkhov

 

Pskov 

Cestování vlakem po severozápadním Rusku 3

Pskov, mladší než Novgorod a ve středověku jeho občasný soupeř, nabízí pozoruhodnou pevnost, pskovský kreml, který působí jako vikinská válečná loď brázdící vodu na soutoku řek Velikaya a Pskova. Mezi mnoha středověkými architektonickými poklady Pskova jeden vyniká. Je to Katedrála Proměnění Spasitele nacházející se v Mirožském klášteře, která ukrývá přehlídku fresek ze 12. století, považovaných za nejkomplexnější reprezentaci biblického vyprávění z doby před mongolskou invazí do Ruska (kdy byla většina uměleckých prací té doby zničena). Pskov je vstupní bod do Ruska ze zemí EU; 2 stanoviště na hranicích s Estonskem leží asi 60 km od sebe. Jedno je na silnici do Tallinnu, která prochází kolem starobylého města Stary Izborsk a slavného Pskovsko-pečerského kláštera (foto) s jeho strašidelným komplexem pohřební jeskyně. Další je na silnici, která vede do Rigy v Lotyšsku (krátký úsek prochází Estonskem).

Litevská metropole Vilnius

Kde se ubytovat: Hotel 903 3* s fantastickými výhledy na řeku a kreml je jedno z nejlepších míst, kde můžete v Pskově přenocovat. Luxusní restaurace Rusakov, která rovněž nabízí výhled na řeku, podává klasickou ruskou kuchyni a víno z ruského pobřeží Černého moře. Pskovský region, který je kopcovitý a malebný se spoustou jezer a řek, prochází neokázalým rozmachem coby domácí turistická destinace, se zajímavými hotely a chatami vynořujícími se v krajině. Pár z nich se nachází kolem sídla Michajlovskoje, kde pobýval nejváženější ruský básník A.S. Puškin. Arina R. je dobrý venkovský hotel nedaleko odtud.

Jak se tam dostat: 4 vlaky Lastočka denně spojují Pskov s Petrohradem, cesta trvá 3 a půl hodiny.

Akční nabídka Hotel 903

 

Vlaky

Vlaky Lastočka domácí výroby byly vyvinuty společností Siemens podle stejné šablony jako vlaky na londýnském letišti Heathrow a podobné jezdí i jinde ve Velké Británii, v Německu, Izraeli a mnoha dalších zemích. Interiér je poněkud spartánský, ale stále je to velký krok vpřed pro rychlejší a možnost pohodlnějšího cestování v Rusku. Jízdní řády a jízdenky seženete na oficiálních stránkách Russian Railways nebo ještě lépe si do mobilu stáhněte aplikaci Rail Russia.

Ruská Arktida – Kolský poloostrov