Kam se vydat v Indii

Kam se vydat v Indii 1

Množství atrakcí a zážitků, které Indie nabízí, je neuvěřitelné, ale také zahlcující. Mughalské paláce, posvátné hinduistické chrámy, dávná indická království a pozůstatky britského impéria, to vše soupeří Vaši o pozornost v zemi sahající od himálajských vrcholků až po pláže u Indického oceánu. Těžko byste hledali jinou zemi s takovou rozmanitostí míst a krajiny. Kde začít?

Indický subkontinent je obrovská země, takže nejlepší rada pro každého cestovatele je zaměřit se na jeden region spíše než se snažit pokrýt celou zemi při jediné vyčerpávající cestě. Ať už se vydáte kamkoli, zaručenu máte fascinující a vzrušující přehlídku barev a chaosu spolu s nádherou povznášející ducha a s bouřlivou historií. Tato směsice, která představuje kouzlo a peklo zároveň, je právě tím, co dělá z návštěvy Indie tak intenzivní a opojný zážitek. Následující přehled nebylo snadné sestavit, ale hrdě předkládáme náš výběr 10 nejlepších míst, kam se můžete vydat v Indii

 

Agra, Uttarpradéš – pro romantiky a fanoušky mughalské historie

Na předním místě v seznamu míst, která si turisté přejí navštívit, bývá Tádž Mahal. Je tak fantastický, jak si ho představujete: výhledy z nejkrásnější budovy v zemi orámované portálem ve středoasijském stylu nebo se vznášejícíí nad mlžnou řekou Jamunou představují zásadní zážitek při návštěvě Indie. Ale někdejší mughalská metropole Ágra nabízí víc než jen Tádž Mahal. Zdržte se zde o pár dní déle a prohlédněte si architektonicky úžasnou hrobku císaře Akbara, jeho někdejší metropoli Fatehpur Sikri z červeného pískovce a rozsáhlou pevnost Agra Fort, která patří k nejvelkolepějším v zemi.

Slavné pevnosti a paláce v Indii

Váránasí, Uttarpradéš – pro duchovně hledající a milovníky intenzivních zážitků

Kam se vydat v Indii 2

Jen málo míst je tak okouzlujících, náročných a potenciálně měnících perspektivu jako posvátné hinduistické město Váránasí (Benáres). Tisícileté pohřební rituály se denně odehrávají na sérii ghátů, kde probíhají kremace na břehu posvátné řeky Gangy. Chaotický labyrint uliček starého města opodál pak nabízí další závratná překvapení za každým rohem. Jedná se o místo, kde se setkáte tváří v tvář s drsnou realitou života a smrti…

 

Bombaj, Maháráštra – pro milovníky městského prostředí a Bollywoodu

Bombaj (Mumbai) je nejvíce vzrušující, energii nabité a okázalé velkoměsto a zároveň ideální místo, kde můžete pocítit pulz moderní Indie. Je domovem filmových hvězd Bollywoodu, nabízí architekturu z britského období i bludišti podobné uličky bazaru, takže zároveň představuje velkoměsto nepříjemných extrémů. Nerovnosti v Bombaji lépe pochopíte, když se vydáte na společensky odpovědnou prohlídku obrovského slumu Dharavi s Reality Tours & Travel; 80 % ze zisku se vrací pět na sociální projekty. Významnou atrakcí Bombaje je proslulé pouliční jídlo, takže si nenechte ujít zdejší nejslavnější pochutinu, bhel puri (pufovanou rýži a smažené kousky těsta s čočkou, cibulí, bylinkami a pikantními omáčkami chutney). Nejoblíbenější výlet z města Vás zavede na ostrov Elephanta s chrámy vytesanými do skály (UNESCO), které jsou staré 1500 let, a dostanete se tam za hodinu trajektem. 

 

Ladak, Džammú a Kašmír – poznejte Tibet

Daleko v severozápadní Indii za hlavním himálajským pohořím leží někdejší království Ladak, které má kulturně a geograficky blíže západnímu Tibetu než regionům Indie. Naleznete zde vysokohorskou měsíční krajinu s vysoko položenými tibetským kláštery (nenechte si ujít především ty v Hemisu a Thikse), vynikající trekking, klášterní festivaly s tancem v pestrých maskách a vysokohorská slaná jezera táhnoucí se k obzoru. V současnosti se jedná o místo nejblíže samotnému Tibetu, kam mohou vstoupit nezávislí cestovatelé. Dostat se na místo je součástí zážitku: poletíte nad himálajskými vrcholky do největšího města Léh nebo se můžete vydat na několikadenní dobrodružnou cestu přes vysoké průsmyky (od června do října) ať autobusem, jeepem nebo (nejlépe) na klasickém motocyklu Enfield.

 

Kalkata, Západní Bengálsko – duch britské Indie

Kam se vydat v Indii 3

Kalkata (Calcutta), metropole britské Indie do roku 1911 a dodnes druhé největší město v zemi, představuje intelektuální a umělecké centrum Indie. Snadno můžete strávit celé dny procházením budov britské Východoindické společnosti ve čtvrti BBD Bagh nebo poznávání kosmopolitního vrcholného období města v podobě židovských synagog, arménských kostelů a čínských emporií v obchodní čtrti Barabazar. Abyste se městu skutečně dostali „pod kůži“, můžete se přihlásit na kurz vaření bengálské kuchyně nebo se rovnou stát dobrovolníkem u Misionářek lásky Matky Terezy. V každém případě si nenechte ujít noční výlet s pozorováním divokých zvířat v nedalekém NP a tygří rezervaci Sundarbans s největší koncentrací bengálských tygrů na Zemi.

 

Džaisalmér, Rádžasthán – barvy, dramatičnost a skvělé nakupování 

Pouštní stát Rádžasthán představuje Indii v její nejromantičtější podobě. Můžete očekávat fata morganu velbloudích karavan, bohatě zdobené paláce, mohutné pevnosti, obchodníky s výstředními turbany a intenzivní barvy, to vše s posouvajícími se písky Thárské pouště v pozadí. Úžasný je romantický palác u jezera v Udajpuru, tak jako pevnost v modrém Džódpuru (Jodhpur), ale nejvíce nabízí návštěva města Džaisalmér (Jaisalmer), kterému dominuje pevnost a palácový komplex jako z pohádky; spatříte zde stovky krásně zdobených tradičních domů (haveli), z nichž mnohé byly proměněny v půvabné ubytování. Nepřekvapuje, že Rádžasthán rovněž nabízí některé z nejzajímavějších řemeslných a uměleckých výrobků v Indii – zdejší výšivky a kožené zboží jsou fantastické.

 

Toky v Kerale – relaxace, romantika a radost z pomalé plavby 

Kam se vydat v Indii 4

Tropická jižní Indie nabízí zelenější, a především klidnější cestovatelské zážitky než prašné, hustě osídlené severní pláně. Základní výlet představuje pomalou plavbu po kanálu v systému smaragdově zelených líných vodních toků v Kérale; jedná se o síť vodních tras o délce 1448 km lemovaných kokosovými palmami. Můžete si pronajmout tradiční hausbót ve městě Alleppey/Alappuzha a vyrazit na několikadenní výlet. Při něm si budete pochutnávat na chutném kéralském kari z darů moře, které Vám připraví Váš osobní kuchař, zatímco západ slunce zbarví lesknoucí se hladinu a siluety palmových listů.

 

Bódhagaja, Bihár – pro začínající buddhisty

Coby místo zrození hinduismu a buddhismu je Indie definována svou posvátnou geografií, přesto zde pár míst rezonuje více než strom bodhi, pod nímž princ Siddhártha dosáhl osvícení a stal se Buddhou („Probuzený“). Dnes ve městě Bódhagaja (Bodhgaya) ve státě Bihár fungují desítky chrámů v tibetském a jihoasijském stylu, spolu s vzkvétající dharma scénou s buddhistickým učením a kurzy. Jedná se o ideální destinaci pro všechny duchovně hledající. Usedněte v komplexu Mahábódhi vedle prozpěvujících tibetských poutníků a meditujte o povaze nestálosti. Těžko byste hledali hlubší zážitek z cest.

 

Darjeeling, Západní Bengálsko – vynikající čaj, příjemné počasí a nostalgie

Darjeeling (také Dárdžiling) s chladným vánkem z východních Himálají, s velkolepými výhledy na třetí nejvyšší horu světa a obklopený pečlivě udržovanými čajovými statky,  není těžké si zamilovat, tak jak se to stalo Britům. Při své návštěvě můžete pozorovat svítání nad horou Kančendženga, dozvědět se rozdíly mezi první sklizní a bílým čajem, dát si odpolední čaj ve Windamere Hotelu 4* z koloniálního období a pak se seznámit s tibetskými záležitostmi ve Svépomocném centru pro tibetské uprchlíky. Nejstylovější způsob, jak se dostat do města, je nostalgickým vintage úzkorozchodným vláčkem, ale je třeba si rezervovat jízdenky předem a ověřit si, zda je parní vlak v provozu.

 

Hampi, Karnátaka – historie, archeologie a lezení po skalách

Kam se vydat v Indii 5
kamenný vůz v Hampi

Hampi, od 14. do 16. stol. n.l. metropole Vidžajanagarské říše, byla domovem půl milionu lidí. Dodnes najdete 3700 monumentů rozesetých na surrealické pláni s balvany, díky kterým je Hampi zároveň metropolí slézání balvanů (bouldering) v Indii. Návštěva Hampi nabízí skvělé cvičení pro mysl i tělo. Dostat se sem můžete při klasické cestě nočním vlakem z Goa, historického Hajdarábádu nebo z Bengalúru (Bangalore), kosmopolitního města na jihu.

Akční nabídka ubytování: