Hlavní turistické atrakce Dubaje

Hlavní turistické atrakce Dubaje 1

Okázalá a luxusní Dubaj je oblíbená destinace ve Spojených arabských emirátech. Velkoměsto s výškovými budovami a nákupními centry prošlo proměnou z výspy v poušti na „destinaci dne“, kam turisté houfně míří kvůli výhodnému nakupování, slunci a zábavě pro rodiny. Dubaj je známá svými atrakcemi, jako je Burdž Chalífa (nejvyšší budova světa) a nákupními centry, která zahrnují obří akvárium nebo krytou lyžařskou sjezdovku. Město nabízí mnoho kulturních atrakcí a možností aktivit, a také luxusní moderní dodatky. Projděte se okrskem Al Fahidi a objevíte starou Dubaj, vydejte se po říčce Dubai Creek v tradiční lodi show a brzy si uvědomíte, že tohle město neznamená jen nablýskané pozlátko. Zde uvádíme nejlepší místa, která můžete navštívit, a nejlepší aktivity, kterým se věnovat. 

Hlavní turistické atrakce Spojených arabských emirátů 

Podívejte se na proslulé panorama Dubaje z Burdž Chalífa

Burdž Chalífa (830 m), ikonická budova Dubaje a hlavní turistická atrakce, je nejvyšší budova světa a nejslavnější atrakce města. Pro většinu návštěvníků je cesta na vyhlídkovou terasu ve 124. patře nutností. Výhledy na panorama města z ptačí perspektivy jsou prostě závratné. Moderní vyhlídková terasa nabízí multimediální prezentaci o Dubaji a budově Burdž Chalífa (dokončené v roce 2010), a pak Vás rychlý výtah odveze na terasu s výhledem 360° na mrakodrapy a poušť na jedné straně a oceán na druhé. Především fotografové mají zájem o noční návštěvu kvůli slavnému nočnímu panoramatu Dubaje. Kupte si předem vstupenku do Burdž Chalífa „At the Top“, abyste se vyhnuli dlouhému čekání ve frontě, především pokud máte v plánu se sem vydat o víkendu. Až budete zpět na zemi, kolem Burdž Chalífa leží krásné zahrady s vinoucími se stezkami. Zahrnují spoustu vodních prvků včetně Dubai Fountain, nejvyšší fontány na světě vytvořené podle Fountains of Bellagio v Las Vegas.

 

Nakupujte v obchodním centru Dubai Mall

Dubai Mall je přední nákupní centrum ve městě a jedno z nejlepších míst, kam se vydat za nákupy, s aktivitami pro děti pod střechou. Nabízí vstup do Burdž Chalífa, a také do Dubajského akvária (níže). Najdete zde ledové kluziště, herní zónu a komplex kinosálů, pokud byste si přáli více možností zábavy. Možnosti nakupování a jídla jsou téměř nekonečné a skoro vždy zde probíhají různé akce, jako je živá hudba a módní show. Nejznámější z nich je každoroční dubajský nákupní festival Dubai Shopping Festival v lednu a v únoru a Dubai Summer Surprises Festival v červenci a v srpnu.

Místo: Doha Road, hned u Sheikh Zayed Road

 Abú Dhabí – metropole Emirátů  

Seznamte se s historií SAE v Muzeu Dubaje

Vynikající muzeum města Dubaje je umístěno v pevnosti Al-Fahidi Fort zbudované v roce 1787 na obranu Dubai Creek. Zdi pevnosti jsou postaveny z tradičních bloků z korálového kamene a drží pohromadě pomocí vápna. Horní patro podpírají dřevěné kůly a strop je vytvořen z palmových listů, bláta a omítky. Ve své historii pevnost sloužila jako rezidence vládnoucí rodiny, sídlo vlády, kasárna vojenské posádky a věznice. Zrestaurována byla v roce 1971 (a znovu rozsáhle v roce 1995) a dnes představuje přední muzeum města. Vstupní část nabízí fascinující expozici starých map Emirátů a Dubaje, které ukazují mamutí expanzi, jenž region zasáhla po objevení ropy. Ve dvoře se nachází několik tradičních lodí a dům z palmových listů s emirátskou věží větrů. Sál po pravé straně vystavuje zbraně a sál po levé straně emirátské hudební nástroje. Pod přízemím jsou výstavní sály s expozicemi a dioramaty pokrývajícími různé aspekty tradičního života v Emirátech (včetně lovu perel a beduínského života v poušti), a také s artefakty z hrobů starých 3000-4000 let z archeologické lokality Al Qusais.

Adresa: Al-Fahidi Street, Al-Fahidi

 

Vydejte se do historie ve čtvrti Al Fahidi (stará Dubaj)

Čtvrť Al Fahidi (dříve známá, a občas stále nazývaná, okrsek Bastakia) byla zbudována na konci 19. století jako domov pro bohaté perské kupce, kteří obchodovali především s perlami a textiliemi a byli přilákáni do Dubaje kvůli obchodu nepodláhajícímu daním a přístupu k říčce Dubai Creek. Al Fahidi zabírá východní část Bur Dubai kolem říčky, a zdejší budovy z korálového kamene a vápence, z nichž mnohé mají věž větrů, byly nedávno zrekonstruovány. Věže větrů představují historickou verzi klimatizace: věže s otvory zachytávaly vítr a sváděly ho dolů do domu. Tento architektonický prvek sem patrně přinesli perští kupci (běžně se používá v íránských domech na pobřeží).  Úzké uličky s typickou arabskou architekturou vyvolávají obrazy zašlých časů a mnohem pomalejších dob v minulosti. V okrsku naleznete galerii Majlis Gallery se sbírkou tradiční arabské keramiky a nábytku (umístěnou ve věži větrů), a také kulturní nadaci Al Serkal Cultural Foundation s obchodem, kavárnou a střídajícími se expozicemi umění (umístěná v jedné z historických budov).

 

Podívejte se na tradiční architekturu v domě Sheikh Saeed Al-Maktoum House

Sheikh Saeed Al Maktoum byl panovník Dubaje v letech 1921-1958 a dědeček současného panovníka. Jeho dřívější rezidence byla znovu zbudována a navržena jako muzeum, které je pěkným příkladem arabské architektury. Původní dům nechal zbudovat v roce 1896 otec Sheika Saeeda, aby mohl z balkonů pozorovat lodní dopravu. Byl zbourán, ale hned vedle byl vybudován současný dům, který zůstal věrný původnímu modelu včetně vyřezávaných teakových dveří, dřevěné mřížové zástěny v oknech a sádrové děrované větrací stěny s květinovými a geometrickými vzory. Kolem centrálního dvora bylo 30 místností a věž větrů nahoře. Uvnitř se nacházejí expozice Dubajského muzea historických fotografií a dokumentů s mnoha úžasnými starými fotografiemi Dubaje z období 1948-1953. „Mořské křídlo“ muzea přináší fotografie týkající se rybolovu, lovu a zpracování perel a stavby lodí. V celé budově je vystaveno mnoho dopisů, map, mincí a razítek dokládajících rozvoj emirátu. Nedaleko odtud se nachází dům Sheikh Obaid bin Thani House, který byl zrestaurován s ukázkami tradičních interiérů.

Adresa: Al Khaleej Road, Bur Dubai

 

Ponořte se do námořní historie u Dubai Creek v okrsku Al Seef 

Hlavní turistické atrakce Dubaje 2

Dubai Creek rozděluje město na dvě části: Deira leží na severu a Bur Dubai na jihu. Říčka představovala významný prvek při růstu města: nejprve přilákala osadníky, kteří rybařili a lovili perly. Kolem říčky vyrostly vesničky už před 4000 lety, zatímco moderné éra započala ve 30. letech 19. století, když do oblasti přišel kmen Bani Yas. Dhow Wharfage (kotviště lodí dhow) se nachází u břehu Dubai Creek severně od mostu Al-Maktoum Bridge. Stále ho používá mnoho menších obchodníků z  oblasti Zálivu a některé zde zakotvené plachetnice dhow jsou staré více jak sto let. Můžete se sem vydat a pozorovat nakládání a vykládání zboží z dřevěných dhow. Zdejší pracovníci návštěvníky často zvou na prohlídku lodí, při které se můžete seznámit s životem tradičních arabských námořníků. Mnohé z lodí dhow míří do Kuvajtu, Íránu, Ománu, Indie a do zemí Afrického rohu. Maličký zbytek tradiční ekonomiky Dubaje představuje stále rušné, fascinující místo, kde se můžete procházet. Na straně říčky v Bur Dubai hned vedle okrsku Bastakia bylo nábřeží revitalizováno a vytvořen okrsek Al Seef, s nábřežní promenádou s budovami z tradičních bloků korálového kamene a z vápence, s plovoucím trhem a obchody se řemeslnými výrobky. Kdybyste se chtěli vydat na plavbu po říčce, můžete buď vyplout některou z mnoha lodí dhow, které byly restaurovány jako turistické výletní lodě, nebo lodí abra (malý dřevěný trajekt) mezi zastávkami na břehu v Bur Dubai a v Deira.

 

Mešita Jumeirah

Mešita Jumeirah bývá často považována na nejkrásnější mešitu v Dubaji. Je přesnou kopií Mešity Al-Azhar v egyptské Káhiře, která je však 8x větší, a představuje pěkný příklad islámské architektury. Kamenná stavba byla zbudována ve středověké fátimovské tradici se dvěma minarety, které zdobí jemné detaily z kamene. Obzvlášť působivá je večer, když ji osvětlují světlomety. Centrum kulturního porozumění Sheikh Mohammed Bin Rashid (které nabízí program prohlídek, lekcí, hodin arabštiny a kulturní večeře) organizuje komentované prohlídky mešity pojaté tak, aby podporovaly lepší porozumění muslimské víry. Prohlídky začínají v 10 hod. každý den kromě pátku.

Adresa: Jumeirah Road

Hlavní turistické atrakce Abú Dhabí

Hlavní turistické atrakce Dubaje 3
umělý ostrov Palm Dubai

Smlouvejte na tržištích v okrsku Deira

Deira leží na severním břehu Dubai Creek a její klikatící se ulice ukrývají tavící kotlík různých národností, které se do Dubaje přistěhovaly. Na břehu říčky se nakládají a vykládají dřevěné lodě dhow, zatímco v pozadí se tyčí moderní banky, hotely a kancelářské budovy. Pro cestovatele je Deira známá především svými tradiční souky (bazary), které se po celý den hemží nakupujícími. Světoznámý je Zlatý souk, největší bazar se zlatem a šperky na světě. Souk s kořením nabízí všechna koření, která si jen dovedete představit, a zdejší stánky se prohýbají pod pytli s římským kmínem, paprikou, šafránem, sumacem a tymiánem, ale také vonným agarovým dřevem (oud wood), růžovou vodou a kadidlem. Rybí trh pak nabízí méně turisticky orientované zážitky (a méně vůně). Když budete v okrsku Deira, milovníci kultury by si neměli nechat ujít dva krásně zrestaurované architektonické klenoty. Historický dům (Heritage House) byl vybudován v roce 1890 jako soukromý dům bohatého íránského kupce a později se stal domovem šejka Ahmeda bin Dalmooka (známého dubajského obchodníka s perlami). Dnes zde máte skvělou příležitost spatřit interiér tradičního arabského rodinného domu, zatímco Al-Ahmadiya School, zbudovaná v roce 1912, je nejstarší škola v Dubaji a dnes je v ní umístěno muzeum veřejného školství.

 

Vyfotografujte si západ slunce u Dubai Frame

Hlavní turistické atrakce Dubaje 4

Obří rám Dubai Frame (Dubajský rám) vysoký 150 m se tyčí mezi staršími dubajskými okrsky ležícími kolem říčky a moderní částí města, a představuje jednu z novějších atrakcí Dubaje. Uvnitř se nachází série galerií, které Vás provedou historií města a seznámí s emirátským dědictvím, a pak se dostanete na vyhlídkovou terasu Sky Deck, která nabízí fantastické panoramatické výhledy na starou i novou Dubaj. Poté si prohlédněte galerii Future Dubai, která představuje futuristickou vizi města v budoucnosti.

Adresa: Zabeel Park, Sheikh Khalifa bin Zayed Road

 

Projděte se po Sheikh Zayed Road

Sheikh Zayed Road (E11) je hlavní tah procházející moderním obchodním okrskem v centru (downtown) Dubaje. Široká dálnice s 8 pruhy je po celé své délce obklopena výškovými budovami ze skla, chromu a oceli. Představuje jedno z nejlepších míst na pevné zemi nabízející pohledy na dubajské mrakodrapy. Hlavní atrakce se nacházejí kolem úseku (nebo těsně u něj) mezi kruhovým objezdem a první křižovatkou, a většina slavných nákupních center Dubaje je právě zde. Věž Dubai World Trade Tower má v nejvyšším patře vyhlídkovou terasu nabízející návštěvníkům panoramatické výhledy (je to levnější verze Burdž Chalífa); centrum Gold and Diamond Park (Sheikh Zayed Road) je jedinečný obchod pro milovníky šperků se 118 výrobci a 30 prodejci pod jednou střechou.

 

Poznejte místní kulturu v Heritage and Diving Village

Architektonické, kulturní a námořní dědictví Dubaje je představeno v Heritage and Diving Village s přehlídkami souvisejími s lovem perel a stavbou lodí dhow, dvěma historickými hospodářskými oporami staré Dubaje. Dále jsou zde k vidění rekonstrukce tradiční beduínské a pobřežní vesnice s jejich životem, s perskými domy, a tradičními kavárnami a s malým soukem, kde hrnčíři a tkalci u stánků provozují svá řemesla. Místní hudba a tanec jsou předváděny od října do dubna, a návštěvníci rovněž mohou dostat radu od léčitelů praktikujících tradiční medicínu.

Místo: Shindagha, Bur Dubai

 

Navštivte podmořský svět v Dubai Aquarium

Jedna z předních atrakcí města, Dubai Aquarium, je domovem 140 mořských druhů v obrovské zavěšené nádrži v přízemí centra Dubai Mall. Kromě volného prohlížení z mola můžete vstoupit do Podvodního zoo, kde se budete procházet tunely v akváriu. Při různých aktivitách se můžete blíže podívat na život v moři. Obzvlášť oblíbené jsou prohlídky v lodi s proskleným dnem po hladině nádrže, ale k dispozici je rovněž šnorchlování v kleci a potápění k žralokům.

Adresa: Dubai Mall, Sheikh Zayed Road

 

Dejte si odpolední čaj v Burj Al-Arab

Hlavní turistické atrakce Dubaje 5

Burj Al-Arab 5* je nejvyšší hotel světa (321 m), který stojí na vlastním umělém ostrově u pobřeží Dubaje. Svým tvarem má připomínat vlající plachtu na lodi dhow a exteriér budovy je v noci osvětlen synchronizovanou barevnou světelnou show. Burj Al-Arab (Burdž Al-Arab) nabízí luxus a dekadenci v každém možném ohledu a je to jeden z nejdražších hotelů na světě, kde nejluxusnější apartmány vyjdou na více než 15 000 USD za noc. Ti, kteří nedisponují bezedným kreditem a přitom chtějí poznat něco ze zdejšího luxusu, se mohou alespoň vydat na večeři do podvodní restaurace Al-Mahara, kde díky proskleným panelům mohou při jídle pozorovat mořský život, nebo si dát oběd ve fusion restauraci Scape v kalifornském stylu. Maximální panoramatické výhledy na město budete mít, když si rezervuje místo na odpoledním čaji v Skyview Baru (je vyžadována stanovená minimální útrata) v 27. patře.

Adresa: Jumeirah Road, Dubai

Akční nabídka Burj Al-Arab

Užívejte si slunce na pláži Jumeirah Beach

Rajský úsek bílého písku je přední plážová destinace pro návštěvníky Dubaje. Hotely se nacházejí po celé jeho délce a je to jedna z turisty nejvyhledávanějších lokalit s ubytováním. Pláž má vynikající vybavení se spoustou lehátek, restaurací a provozovatelů vodních sportů, kteří nabízejí jízdu na vodním skútru (jet skiing). Když zde budete, vydejte se na pár hodin prohlédnout si budovu Majlis Ghorfat Um Al-Sheef jen kousek od pláže. Postavena byla v roce 1955 jako letní rezidence šejka Rashid bin Saeed al-Maktouma ke konci jeho života. Rezidence vytvořená ze sádry a bloků korálového kamene byla zrestaurována a uchovala si většinu ze své původní výzdoby, což Vám umožní lépe pochopit okázalý životní styl panovníků Dubaje. Zahrady Majlis Gardens nabízejí rekonstrukci působivého arabského zavlažovacího systému a stín mnoha datlových palem.

Adresa: Jumeirah Beach Road, Dubai

 

Podívejte se na plameňáky v přírodní rezervaci Ras Al Khor

Nemusíte chodit daleko od mrakodrapů, abyste se mohli těšit z této přírodní atrakce. Přírodní rezervace Ras Al Khor zahrnuje mangrovové lesy a mokřiny kolem Dubai Creek. Je to skvělé místo pro pozorování plameňáků (jedná se o významnou zastávku na jejich migračních trasách) v zimě, kdy se velká hejna těchto majestátních ptáků brodí lagunami, v pozadí s tyčícími se mrakodrapy. Byly zřízeny různé skrýše na příhodných místech skýtající milovníkům ptactva dobré výhledy při pozorování.

Adresa: Ras Al Khor Street, Dubaj

 

Seznamte se se starověkými obchodními stezkami v muzeu Křižovatky civilizace

Muzeum Křižovatky civilizace (Crossroads of Civilizations Museum) se zabývá historickou rolí Dubaje coby obchodní křižovatky mezi Asií, Afrikou a Evropou předtím, než se hlavním oborem stala ropa. Je umístěno ve staré rezidenci šejka Hashr bin Maktoum Al Maktouma, který byl členem dubajské královské rodiny, a expozice sledují historii této pobřežní oblasti jako součásti globálních obchodních tras, s přehlídkami artefaktů a rukopisů. Nachází se zde také Muzeum vzácných knih a rukopisů a Muzeum Zbrojnice.

Adresa: Al Khaleej Road, Dubai

 

Nakupujte a lyžujte v centru Mall of Emirates

Mall of Emirates je jedno z nejznámějších obchodních center ve městě ukrývající pozoruhodné a zároveň surrealistické zařízení Ski Dubai. Krytá lyžařský svah zahrnuje vleky a ohrady s tučňáky, to vše při stálé teplotě -4 °C. Dále je zde komplex kinosálů a rodinné zábavní centrum se spoustou atrakcí pro malé i velké. Možnosti nakupování jsou bez hranic, stejně tak jako možnosti jídla a restaurací, které nabízejí všechny představitelné světové kuchyně.

Adresa: Sheikh Zayed Road, Dubaj

 

Vydejte se za zážitky do IMG Worlds of Adventure

Tématický park nedaleko Global Village nabízí pohlcující zábavu v té nejlepší podobě a zážitky pro malé i velké děti. Jedna zóna je věnována ikonickým postavám od Marvelu, další dinosaurům, a pak je zde zóna Cartoon Network s mírnějšími atrakcemi a aktivitami pro menší děti, ale každý si zde přijde na své. Ať už chceme pomoci Avengerům bojovat s Ultronem, vyděsit se ve strašidelném domě nebo spolu se Spidermanem vznášet městem, jedná se o ráj pro rodiny s dětmi, které chtějí strávit den plný zábavy.

Adresa: Sheikh Mohammed bin Zayed Road, Dubaj

 

Navštivte Dubajskou operu

Pokud jde o večerní atrakce, jste na správném místě. V polovině roku 2016 byla otevřena nová stylová budova opery tvořící ústřední bod nábřežního okrsku Opera District v centru Dubaje. Dubai Opera nabízí program po celý rok s různými hudebně-divadelními produkcemi, koncerty světových hudebníků, operou, baletem a klasickou hudbou, a také menšími produkcemi, jako jsou večery komedie a koncerty. Divadlo s 2000 místy na sezení je úžasné dílo architektonického mistrovství a jedna z nových pamětihodností Dubaje, se supermoderními skleněnými a ocelovými stěnami vyčnívajícími nad nábřeží, které mají připomínat křivky lodě dhow.

Adresa: Sheikh Mohammed bin Rashid Road

 

Vydejte se na vodu na pláži Kite Beach

Kite Beach je dlouhý úsek bílého písku jižně od Jumeirah Beach a skvělá destinace pro milovníky slunce toužící strávit den plaváním a nasáváním paprsků, ale také přední místo pro kitesurfing, kde najdete výběr provozovatelů vodních sportů. Můžete se sem vydat nejen provozovat kitesurfing, ale také vyzkoušet své štěstí při paddleboardingu; půjčovnu vybavení a lekce seženete přímo na pláži. 

Pokračování: atrakce Dubaje, ubytování a tipy