VĚDCI ZJISTILI, JAK SE STÁT ŠŤASTNĚJŠÍMI!

VĚDCI ZJISTILI, JAK SE STÁT ŠŤASTNĚJŠÍMI! 1

Pokud se kteréhokoliv člověka zeptáte, co chce v životě dosáhnout, jedna odpověď se bude zaručeně opakovat: chce být šťastný. K pocitu blaženosti může vést kratší cesta, než se na první pohled zdá. Stačí dodržovat tyto jednoduché zásady. Okamžité splnění tajných snů, plné hrsti peněz a dokonalý život vám sice nedokážou zaručit, ale díky nim se budete každý den cítit o něco spokojenější.

# 1 Více se smějte

Každý den je důvod na úsměv. Potvrzeno, podtržené a zvýrazněné. A odpovědi typu „já dnes nemám náladu a nic mě v životě nebaví“ v úvahu nebereme. Naše vědců zní: smějte se hodně, často, vždy, když na to máte chuť i když na to chuť nemáte, i když byste nejraději zalezli zpátky do postele nebo zmizely z tohoto světa. Usmějte se na prodavačku, která vám v pekárně podá chléb, na člověka, se kterým jste se právě poznali, a usmějte se na kolegu, který dnes nemá zrovna nejlepší den. Pouhým zvednutím koutků úst směrem vzhůru totiž zlepšíte náladu i sobě. Tuto teorii obhajoval samotný Charles Darwin a ve svém výzkumu se jí věnoval i americký psycholog William James. Odborně se nazývá hypotéza obličejové zpětné vazby a jejím základem je fakt, že konfigurace svalů naší tváře zároveň ovlivňuje naše emocionální rozpoložení. Jak dokázali testy aplikované na ženách před a po botoxu, který jim zabránil vytvářet některé výrazy obličeje, pohyb mimických svalů a kůže poskytuje nervové soustavě stimul. Díky němu pociťujeme napodoben pocit i ve skutečnosti.

# 2 Travte čas s rodinou a přáteli

O tomto bodě ví každý své. Když prožíváme těžké chvíle a máme problémy, svěřil se s nimi rodičům, prarodičům, sourozencům, bratranci z druhého kolena, vzdálené tetě, kamarádovi z dětství, jednoduše blízké osobě. Vědomí, že stojí při nás a dokážeme se na nich v každé chvíli spolehnout, nás činí šťastnějšími. Naopak zanedbávání těchto sociálních vztahů má negativní následky na náš emocionální stav. Podle článku The Guardian dokonce patří málo kontaktu s blízkými mezi pět nejčastějších výčitek lidí na smrtelné posteli. Snižování setkání s rodinou na nezbytné minimum a odříkání si přátelských vztahů cestě za šťastným životem prostě neprospívá. Profesor psychologie na Harvardu, Daniel M. Gilbert, to vysvětluje takto: „Jsme šťastní, když máme rodinu, jsme šťastní, když máme přátel a zároveň všechny věci, o kterých si myslíme, že nás dělají šťastnými, jsou vlastně jen způsobem, jak získat více příbuzných a přátel. “

# 3 Zacvičte si

Při cílené tělesné aktivitě se vylučují endorfiny, jinak řečeno hormony štěstí. Naše tělo se během toho zbavuje stresu a zaplaví ho nával energie. Je to paradoxní, ale právě tím, že část své energie a přijatých kalorií vydáme, nabereme pocit nové síly. Kromě pozitivního působení na fyzickou stavbu, má cvičení mnoho benefitů i pro duševní stav. Je to ideální způsob, jak si vyčistit mysl nebo naopak uklidit plnou hlavu problémů do pomyslných kolonek. Zbystřit by měli hlavně ti, které trápí nepříjemné deprese. Jejich příznaky zkoumal autor knihy The Hapiness Andvantage, Shawn Achor. Pokusnou skupinu lidí trpících depresemi rozdělil na tři části. První byla léčena medikamentózně, druhá dostala léky a zároveň měla cvičit a třetí doporučil pouze tělesnou aktivitu. Výzkum prokázal, že jen 9 procent členy poslední skupiny opět upadl do depresí, což bylo třikrát méně než u ostatních testovaných skupinách.

# 4 Vyspěte se

Spánek je základem zdařilého dne. Tuto moudrost vštěpují rodiče svým dětem už odmalička a mají pravdu. Do sytosti vyspalý člověk vnímá svět přes optiku ne růžových, ale spíše optimistických brýlí. Proč je to tak, vysvětluje pro web time.com jeden z odborníků na spánek, Danie Kripke: „Studie ukázaly, že lidé, kteří spí mezi 6,5 a 7,5 hodinami každou noc, jak tvrdili, žili déle. A lidé, kteří spali 8 hodin nebo více, nebo méně než 6,5 hodiny, nežili tak dlouho. „Potvrdil také, že spát denně 6,5 až 7,5 hodiny je ideální způsob, jak zvýšit svou produktivitu a být šťastnějším. Spokojenosti prospívá i krátký odpočinek během dne. Podle jisté studie jsou lidé, kteří si během dne nezdřímnou, mnohem citlivější vnímat situace negativněji. Naopak ti, kterým odpolední spánek není cizí, vidí svět v pestrých barvách.

# 5 Jděte do přírody

Pohled na zelenou barvu trávy a stromů navozuje pocit klidu a vyvolává optimistické myšlenky, modrá barva oblohy a vodních ploch evokuje stabilitu a důvěru. Čerstvý vzduch zase umožňuje tělu uvolnit se a dobít se novou energií. Díky kontaktu s rostlinami a s přirozeným prostředím se člověk může zbavit negativních pocitů a dokonce se psychicky připravit na práci či další povinnosti. Očividné spojení mezi pobývání na vzduchu a pocitem štěstí zkoumal i vědecký tým z Univerzity v Sussexu. Vzorek 22 tisíc rozmanitých lidí potvrdila, že pocity štěstí je doprovázejí v přirozeném prostředí mnohem výraznější a častěji než ve městech. Tým také zjistil, že za nejvyšší level štěstí respondenti považují pobyt u moře a v pobřežních oblastech. Jako další lokality, kde se cítí spokojeně, uvedli hory, rašeliniště, lesy a také farmy.