Výzdoba ve stylu Art Deco

Výzdoba ve stylu Art Deco 1

Výzdoba ve stylu art deco znamená styl období, který byl populární v Americe a Evropě během 20. a 30. let 20. století. Byl to ostrý kontrast k minimalističtější, přírodou inspirované secesi, která mu předcházela. Stejně jako secese i art deco ovlivnilo všechny oblasti dekorativního umění, od interiérového designu po módu a design automobilů. Kladl důraz na modernost a stroje a zároveň byl považován za elegantní a funkční.

Art deco přežilo „řvoucí“ 20. léta, hospodářskou krizi 30. let i globální konflikt, který zachvátil svět ve 40. letech. V 50. letech definitivně upadl v nemilost a ustoupil elegantnímu vzhledu moderního stylu poloviny 20. století. Art deco nyní zažívá oživení s dobovými kusy a reprodukcemi v ikonickém stylu, který je velmi žádaný. Pokud byste chtěli svému prostoru dodat trochu stylu art deco, zde jsou na první pohled patrné motivy, materiály a prvky, co hledat. 

Obvyklé motivy

Odvážné, plynulé a symetrické motivy, vzory a témata art deco symbolizovaly technologický pokrok v různých odvětvích, od dopravy až po architekturu, které proměnily svět. Geometrické, lineární a hranaté tvary charakterizují design art deco. Vzhled je silný a odvážný, v dohledu není žádný rozruch nebo romantika. Když hledáte nábytek nebo doplňky inspirované art deco, hledejte několik pravidelně se vyskytujících motivů, jako jsou:

 • lichoběžníkové tvary
 • cikcak vzory
 • vzor chevron („vlnovka“)
 • stupňovité tvary
 • šikmé rozmáchlé křivky
 • tvary sunburst („sluníčko“)
 • trojúhelníkové tvary
 • stylizovaná divoká zvířata
 • smyslné nahé ženy, někdy abstraktní
 • zubaté, špičaté hrany inspirované mrakodrapy (jako je budova Chrysler v New Yorku)

Výzdoba ve stylu Art Deco 2

Obvyklé materiály

Design art deco definují určité materiály. Například velkorysé použití zlata a oceli v architektuře, nábytku a doplňcích vzdávalo hold bohatství, které nová průmyslová odvětví vyprodukovala.  Kategorie materiálů používaných v období art deco zahrnují:

 • luxusní potahové látky na sezení a čela postelí, např. samet, žraločí kůže nebo zebří kůže
 • nerezová ocel, zrcadlo a chrom, sklo a lakované povrchy na nábytek a doplňky
 • drahé materiály na luxusní nábytek a doplňky, např. eben, zebrano a mramor

Prvky stylu art deco

Ve stylu art deco šlo především o to učinit velké prohlášení ve výzdobě interiérů a architektuře. Pokud máte rádi art deco a chcete se obklopit dobovými kousky, je možné art deco kombinovat s jinými styly. Například začlenění několika křivočarých nebo zrcadlových kousků inspirovaných art deco do místnosti s jinak tradičním nábytkem dodá vašemu interiéru vizuální zajímavost a jedinečnou příchuť. Zde jsou prvky designu ve stylu art deco, které byste měli hledat, abyste svému domovu mohli dodat vintage modernistický vzhled.

Barvy

Barvy v období art deco jsou nápadné a výrazné. Často jsou spárovány s – nebo přerušovány – vysoce lesklými stříbrnými, chromovými nebo černými akcenty.

 • mezi oblíbené barvy patřila jasná sytě žlutá, červená, zelená, modrá a růžová
 • mezi jemnější barvy patřila krémová a béžová, které se často používaly v obývacích pokojích, jídelnách a ložnicích
 • neutrální barvy se dobře mísí s leštěným dřevem a dobově obvyklým lakovaným nábytkem

Nábytek

Nábytek ve stylu art deco mívá velké rozměry, aerodynamickou siluetu, ale postrádá ozdůbky nebo složité detaily. Typické pro toto období jsou velké příborníky, skříně a velkoryse dimenzované židle. Popularita safari dovolených v té době inspirovala nábytek s elegantním perleťovým nebo želvovým vykládáním.

Tkaniny

Kromě žraločí a zebří kůže zahrnují potahové látky stylu art deco také samet a kůže. Příliš feminizované květiny ani přímo maskulinní plédové vzory se nepovažují za součást výzdoby ve stylu art deco. Místo toho se přiklánějte k jednolitým barvám nebo textiliím s geometrickými vzory. Také čalouněný nábytek s pevnými, kontrastními barevnými bloky je považován za design art deco.

Podlaha

Máte-li dřevěnou podlahu ve vzoru rybí kost, parkety nebo jednoduché intarzie, které vytvářejí tvar typu sunburst, máte již doma prvky art deco. Další motivy se objevily pod nohama na linoleu nebo provedené z dlaždic, např. černobílá šachovnice nebo kostkové vzory s designem optické iluze. Krásně výrazné podlahy inspirované art deco bývají často překryty velkými koberci se stejně hlasitými geometrickými vzory.

Osvětlení

Jeden z nejjednodušších a nejpoutavějších způsobů, jak do svého domova vnést art deco, představují svítidla, která jsou pro toto období charakteristická. Svítidla té doby jsou známá svými geometrickými a symetrickými vzory. Mají více detailů než jiné prvky designu ve stylu art deco a tři společné designové prvky. Jsou to:

 • svítidla s čistými aerodynamickými moderními liniemi a siluetami s minimálními detaily
 • svítidla se stínítky z leptaného skla nebo chromu se stupňovitým nebo protáhlým tvarem, které zobrazují mrakodrapy
 • stínítka s vějířovitými tvary zakrývajícími žárovku

Vliv turismu na art deco

Během 20. a 30. let 20. století získalo na oblibě cestování do zámoří s účastí na safari nebo s návštěvou starověkých pyramid. Tyto výlety velmi inspirovaly použití zvířecích vzorů (jako je zebra) a hieroglyfických symbolů, které se běžně vyskytují ve výzdobě art deco.

Co je opálové sklo?

Opálové sklo, pro svůj průsvitný bílý povrch také označované jako mléčné sklo, bylo vynalezeno v Itálii dávno před obdobím art deco. Nicméně v období art deco to bylo široce používáno na stínítka svítidel.