Začínáme s kompostováním

Začínáme s kompostováním 1

Kompostování není žádná věda ani kouzlo, ale když s ním začínáte, může to tak vypadat. Je to proces přeměny kuchyňského odpadu a odstřižků ze zahrady na hodnotnou půdní přísadu zvanou kompost. Určitě jste viděli pytle s kompostem v obchodě a možná jste si dokonce nějaký koupili, aniž byste věděli, jak snadné a přínosné je vyrobit si vlastní.

Pokud s kompostováním začínáte, bude potřeba získat přehled, než se do toho sami pustíte, včetně informací o mnoha způsobech, jak může přidání kompostu do půdy pomoci Vašim rostlinám. Jakmile pochopíte základy kompostování, můžete začít vyrábět organický kompost na své zahradě.

 

Přírodní proces kompostace

Při procházce zalesněnou přírodou můžete vidět proces kompostování probíhající v přírodě. Stromy a rostliny jsou vyživovány minerály a živinami z půdy. Na jaře se objevují listy, které na podzim padají na zem. Přes zimu přikrývají půdu a chrání ji před mrazem. Jak měsíce plynou a prší, listy se rozpadají a do půdy přidávají živiny, které stromy potřebují k vytvoření listů následující jaro. Když začnete kompostovat na své zahrádce, budete opakovat tento přirozený proces. Kompostování zahrnuje hromadění kuchyňských zbytků, jako jsou slupky ze zeleniny a ovoce, a jejich smíchání se sušenými listy a trávou. Postupem času přidáváte vodu a promícháváte materiály, což jim umožňuje se rozkládat. Výsledný kompost – nazývaný také humus – vypadá jako bohatá lesní půda: tmavá, drobivá a připravená k zamíchání do Vaší půdy.

 

Výhody kompostování

Kompost je skutečně odpovědí na mnoho potřeb Vašich rostlin. Musíte pamatovat na to, že rostliny spoléhají na své kořeny při přijímání vody a živin, aby mohly mít listy, květy a plody. Když do půdy přimícháte organický kompost, obohatíte půdu několika způsoby. Kompost

  • zlepšuje fyzikální vlastnosti půdy, díky čemuž je jílovitá půda méně hustá, zatímco písčitá půda je vydatnější,
  • zvyšuje schopnost půdy zadržovat vodu a živiny (v chudých půdách může voda protékat a odnášet s sebou živiny),
  • činí půdu poréznější a zvyšuje provzdušnění.

Když začnete kompostovat na své zahrádce, ke všem uvedeným výhodám ještě přispívá skutečnost, že je to zdarma. Nezaplatíte balík za každý pytel kompostu, který použijete. Ve skutečnosti omezíte vyprodukovaný odpad tím, že využijete jak kuchyňské zbytky, tak odstřižky zahrada. Z ještě širšího pohledu kompostováním snížíte používání chemických hnojiv a také emise metanu ze skládek, což vede k redukci Vaší uhlíkové stopy. Kompostování může mít i nějakou tu nevýhodu, ale většina zahrádkářů by ji těžko hledala.

 

Budování organického kompostu

Není důvod k tomu, aby vás slovo „organické“ znervozňovalo. V kontextu kompostu to znamená pouze, že kompostovaný materiál býval živý. Nic anorganického – jako guma nebo chemikálie – do kompostové hromady nepatří. Lidé popisující proces kompostování rádi mluví o zeleném a hnědém materiálu. Zelená i hnědá jsou organické, ale první je vlhká, zatímco druhá je suchá. Například slupky z mrkve jsou vlhké, takže jsou zeleným materiálem; podzimní listí uschlo, takže je hnědé. I když existují různé způsoby kompostování, základním receptem na stavbu kompostu je nahromadit vrstvu zelených materiálů a poté vrstvu hnědých materiálů o přibližně stejné hmotnosti. To se opakuje stále dokola. Důvodem střídání zeleného a hnědého je, že tyto organické materiály mají různý poměr uhlíku (C) a dusíku (N); poměr C a N ovlivňuje rychlost rozkladu. Ideální poměr C a N pro kompost je 30:1, k čemuž se dá přiblížit použitím stejného množství zeleného a hnědého materiálu.

 

Co dát do kompostu

Proces kompostování lépe pochopíte, když se podíváte na seznam toho, co lze do hromady přidat. Do kompostu můžete dát:

  • slupky a jádra z ovoce
  • slupky a kusy zeleniny
  • vaječné skořápky
  • suchou posečenou trávu
  • odstřižky rostlin ze dvora a zahrady
  • suché listí
  • seno
  • slámu
  • piliny
  • dřevěné třísky
  • noviny (skartované)
  • lepenku
  • kávovou sedlinu 
  • čajové sáčky
  • ořechové skořápky
  • bavlněnou tkaninu (např. staré hadry)
  • vlněnou tkaninu
  • popel ze dřeva
  • slepičí/kravský/koňský hnůj

 

Co do kompostu nedávat

Některé materiály však do kompostu nepatří a je třeba se jim zcela vyhnout. Patří k nim:

  • plevel (protože jeho semena se jinak rozšíří a vyklíčí ve Vaší zahradě)
  • odstřižky ze dvora, pokud byly rostliny ošetřeny toxiny, jako jsou chemické pesticidy (toxiny mohou zabít Vaše rostliny a/nebo užitečné kompostující organismy)
  • uhlí/popel z dřevěného uhlí (obsahuje látky škodlivé pro zahradní rostliny)
  • masné/rybí výrobky včetně tuků a sádla (ty se rozkládají velmi pomalu, zapáchají a přitahují hlodavce a hmyz)
  • mléčné výrobky (páchnou, rozkládají se a přitahují hlodavce)
  • větvičky nebo listí černého ořešáku (obsahují látky, které blokují růst rostlin)
  • jakékoli části rostliny, pokud má rostlina škůdce nebo je nemocná (mohli byste přenést škůdce nebo choroby na jiné rostliny)
  • psí výkaly (mohou obsahovat parazity, bakterie nebo jiné choroboplodné zárodky, které ve své zeleninové zahrádce nechcete)
  • použité stelivo pro kočky (může obsahovat parazity, bakterie nebo jiné choroboplodné zárodky, které ve své zeleninové zahrádce nechcete)
  • mokré odřezky trávy (pokud na kompost vysypete kolečka právě posečené trávy, kompost se zhutní, což bude bránit rozkladu)

 

Jak kompostovat

V dnešní době kompostuje mnoho zahradníků, takže v obchodech můžete najít mnoho různých kompostovacích systémů. Ale základní systém kompostování nevyžaduje žádné finanční výdaje a má pouze několik kroků. Především vyberte místo: najděte si na zahradě rovné odlehlé místo, kde je trochu stín a slušní drenáž. Budete potřebovat plochu alespoň 0,4 m². V tomto prostoru ukládejte kompost přímo na zem nebo ohraďte hromadu drátěným pletivem, cihlami, cementovými bloky či dřevem. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, jsou kolíky ve 4 rozích s drátěným plotem omotaným kolem. Příkladem vhodného pletiva je YARDGARD Welded Wire Economy Fence z pozinkovaného drátu, vysoký 0,9 m a dlouhý 15 m. Lehké a pevné pletivo se snadno instaluje i používá. Pak přidejte kompost metodou zeleno-hnědého vrstvení.

V jiném případě uplatněte třívrstvý přístup:

  1. vrstva hrubého rostlinného materiálu, jako jsou větve, aby se do hromady dostal vzduch
  2. vrstva jemnějšího rostlinného materiálu, jako je kuchyňská drť a odřezky rostlin
  3. tenká vrstva hnoje pro aktivaci procesu rozkladu s mikroorganismy a dusíkem

 

Přidání vzduchu a vody

Abyste pomohli organickým materiálům se rozložit čistě a rychle, budete jim muset s tímto procesem pomoci. Rozklad vyžaduje jak vodu, tak vzduch. Déšť může zásobovat vodu, pokud je u Vás dostatek srážek každých několik týdnů a po celý rok. Pokud ne, budete muset vodu přidávat. Je důležité, aby nedošlo k promáčení, proto si vyberte místo s dobrou drenáží. Chcete-li do hromady „přidat“ vzduch, tj. provzdušnit ji, musíte materiál v hromadě kompostu obrátit. K tomu slouží zahradní vidle, jako jsou rýčové vidle True Temper 2812200 4 se supersilnou kovanou hlavou se 4 ocelovými hroty. V létě otočte kompostovou hromadu každý týden a v zimě jednou za měsíc. Po 3 až 4 měsících bude kompost připraven k použití. Ideální je mít několik hromad, abyste mohli použít hotový kompost z jedné a naplnit ostatní.

 

Domácí kompostéry 

Začínáme s kompostováním 2
Mantis CT08002 Back Porch Compostumbler

Lepší kompostovací systém nutně neznamená lepší kompost, ale můžete si jím celý proces usnadnit a přimět kompost k rychlejšímu rozkladu. O krok výš od obyčejné hromady domácího kompostu je kompostovací nádoba – kompostér. Může být úplně jednoduchá, jako je plastová hranatá nádoba. Některé výrobky, jako Algreen Products Soil Saver Classic Compost Bin, mají uzamykací víko, které chrání před volně žijícími zvířaty, a také velký otvor skýtající dobrý přístup při vyjímání kompostu. Při používání kompostovacích nádob všechny pachy zůstanou uvnitř a Vy máte větší kontrolu nad množstvím vody, které se dovnitř dostane. To může být velmi užitečné ve velmi deštivých oblastech. Ještě pohodlnější je otočná nádoba, jako je domácí kompostér Mantis CT08002 Back Porch Compostumbler. V tomto výrobku je kompostovací buben pro snadný přístup zavěšen na stojanu. Kompost obrátíte jednoduše otáčením kliky, zatímco ke snadnějšímu plnění a vyprazdňování bubnu přispívají odnímatelná dvířka. Zařízení má nahoře vzduchové otvory pro přívod kyslíku a odvodňovací otvory pro odvádění vody.

Až budete v kompostování zkušenější, možná budete chtít vyzkoušet tzv. vermikompostování, nejoblíbenější metodu kompostování v interiéru, která k urychlení procesu používá červy, resp. žížaly. Ty ve vermikompostovacích nádobách požírají zbytky z kuchyně a odstřižky ze zahrady a rychle je rozkládají na vysoce kvalitní kompost nazývaný odlitky (castings). Užitečné je pořídit si do začátku kompletní sadu, jako je 5zásobníkové kompostovací zařízení Vermihut Plus 5-Tray Worm Compost Bin. Je robustní, začátečníci ho snadno mohou smontovat a používat, a navíc obsahuje pasti, které brání mravencům dostat se dovnitř.

 

Vyplatí se to

Začít s kompostováním je snadné: jde o to najít místo, založit kompostovou hromadu nebo zásobník a navrstvit kuchyňské slupky, odstřižky ze zahrady a cokoli dalšího ze seznamu. Během několika měsíců budete mít bohatý, tmavý humus, který se přimíchá do Vaší zahradní půdy, takže se zlepší její fyzikální vlastnosti, zvýší se její schopnost zadržovat vodu a bude poréznější. Kompostování je zábavné, praktické a levné a Vaše rostliny budou naprosto nadšené.