Oktoberfest v Mnichově je zpět!

Oktoberfest v Mnichově je zpět! 1

Po dvou letech zrušení se Oktoberfest vrací: od 17. září do 3. října 2022 se má konat největší a nejradostnější oslava v historii, jak slibují pořadatelé.

Každoročně více jak 7 miliony žíznivých turistů přijíždí do Mnichova na dvou a půl týdenní oslavu s průvody, pouťovými atrakcemi, tradičním jídlem a hudbou, a samozřejmě spoustou piva. Oktoberfest může zvenčí vypadat jako skvělá akce umožňující poznat bavorskou kulturu, ale pro nezasvěcené může být obtížně se v ní orientovat, především po pár litrech piva Löwenbräu. Tím spíše letos, kdy mají festivalový areál zaplavit větší davy než kdy jindy. Ale nebojte se: zde Vám přinášíme průvodce tímto velkým festivalem.

Oktoberfest v Mnichově je zpět bez omezení

Stručná historie Oktoberfestu

Oktoberfest započal v roce 1810 jako série koňských dostihů na počest svatby korunního prince Ludvíka a princezny Terezy Sasko-Hildburghausenské. Měl takový úspěch, že se začal každoročně opakovat a přitom rozšiřovat o nové aktivity. Až na konci 19. století se přidalo pivo a klobásy. Narážení sudu a různá masitá jídla dnes představují nejcharakterističtější rys akce, spolu s tradičním bavorským oděvem.

 

Hlavní atrakce: miliony litrů piva

První věc, kterou je třeba zmínit, je samotné množství alkoholu: každý rok se vypije téměř 7 milionů litrů piva, spolu s 95 000 l vína. Servírky oblečené do tradičního Dirndlu a číšníci v kožených kalhotách (Lederhosen) roznášejí tupláky (Masskrug) piva. I tento prostý akt ale představuje podívanou, protože jich často nosí neuvěřitelné množství najednou; současný světový rekord je 26 plných Masskruge.

 

Skvělé jídlo, které pivo doprovází

Další z atrakcí je jídlo – Bavoři typicky začínají den na Oktoberfestu bílou klobásou (Weisswurst), která je z telecího a vepřového masa. K obědu může být polovina grilovaného kuřete (Hendl), pečené vepřové koleno (Schweinshaxe) se šťávou nebo další klobásy. Během dne si návštěvníci, které zastihne náhlý hlad, mohou dát preclíky (Pretzel), pražené mandle nebo tradiční trhanec/šmorn (Kaiserschmarrn). Pokud se po tom všem ještě budete moct hýbat, festival také nabízí různé zábavné atrakce, vystoupení tradiční bavorské lidové hudby, loutková představení a několik průvodů, které můžete sledovat. Pravidelní hosté také vytvořili tradici válení se dolů z velkého kopce. Účast je ale na vlastní nebezpečí.

Oktoberfest v Mnichově je zpět! 2

Etiketa na Oktoberfestu

Pokud se při své první návštěvě Oktoberfestu nechcete znemožnit, řiďte se následujícími pravidly, co dělat a co nedělat.

ANO:
 • Zvolte vhodné oblečení. Lederhosen a Dirndl nejsou povinné, ale pokud se pro ně rozhodnete, měli byste mít kompletní oděv. Budete-li mít na sobě svoje obvyklé oblečení, nebudete přitahovat nechtěnou pozornost, stejně tak jako tradiční oděv, ale pokud byste přišli v laciném párty kostýmu, riskujete, že urazíte mnoho hostů.
 • Najezte se předtím, než začnete pít. Má dobrý důvod to, proč je jídlo podávané ve stanech tak vydatné – může totiž být obtížné sledovat, kolik Masskruge už máte v sobě.
 • Rezervujte si stůl. Návštěva pak pro Vás bude mnohem příjemnější a nebudete muset čekat v proslulých dlouhých frontách.
 • Zaměřte se na boční vchody do stanu, abyste se vyhnuli frontám. I tak budete muset čekat, ale nejspíš ne tak dlouho.
 • Ženy: dávejte pozor na to, jak si zavazujete Dirndl. Existuje historický kód pro umístění mašle: vpředu vpravo znamená, že jste vdaná nebo ve vztahu, vepředu vlevo že jste svobodná a připravená se seznamovat a vpředu uprostřed, že jste panna. Ano, skutečně to platí i dnes v 21. století.
 • Vezměte si s sebou hotovost. K dispozici je jen velmi málo bankomatů a můžete čekat opravdu dlouho, než se dostanete na řadu, takže byste měli mít u sebe bankovky a mince. Pamatujte na to, že jedno pivo stojí asi 11 EUR.
NE:
 • Bez ohledu na to, jak dobrý nápad se to může zdát během osmého opakování Angels od Robbie Williamse, nelezte na stůl. Jistě nechcete, aby Vás odváděla ochranka.
 • Perníková srdce (Lebkuchenherzen) jsou sice pěkná, ale raději byste si měli dát trhanec (Kaiserschmarrn), pokud zatoužíte po něčem sladkém.
 • Nečekejte, že Vám číšnice budou vracet drobné. Jejich práce je skutečně hektická, takže zbytek je považován za spropitné.
 • Neotálejte dlouho s rezervací ubytování. Festival navštíví 7 milionů lidí, takže volné pokoje se rychle obsadí. Řešením je také kempování, anebo se můžete ubytovat dále od města a na festival dojíždět.
 • Po několika pivech a klobásách nesedejte do autíček ani jiných pouťových atrakcí. Může to sice vypadat jako samozřejmost, ale jistě nechcete skončit připoutaný/á k sedadlu 9 m ve vzduchu, když se vypité pivo rozhodne jít ven!
 • Nejezděte autem. Parkování je v této době noční můra, a pokud navíc chcete ochutnat zdejší proslulá piva, stejně byste pak nemohli řídit zpátky.
 • Nebuďte překvapení, když uvidíte lidi kolem sebe šňupat: šňupání tabáku je v Bavorsku hodně rozšířené. Kouření není ve stanech povoleno, takže počítejte s tím, že často uvidíte lidi šňupat tabák.

 

Praktické tipy:

 1. Pozor na Kotzhügel. Takto nazvaný prostor, doslova „blicí kopec“, je místem, kde si ulevují lidé, kteří to přehnali.
 2. Hlídejte si své věci a mějte zapnuté kapsy. Tak jako jiné velké veřejné akce také Oktoberfest přitahuje číhající zloděje.
 3. Festival neznamená pouze pití piva. Oktoberfest je skutečnou oslavou bavorské kultury, takže hosté odjinud se mohou dozvědět hodně už tím, že navštíví různé atrakce a zakusí atmosféru. Také můžete oprášit své vědomosti o vaření piva: k dispozici různé možnosti, jak se dozvědět více o tomto oboru.

 

Jak se tam dostat

Mnichovské Hlavní nádraží (Hauptbahnhof) je jen kousek pěšky od místa konání Oktoberfestu, zatímco nejbližší stanice metra jsou Theresienwiese nebo Schwanthalerhöhe. Pokud přijedete autem, je dobré ho nechat na parkovišti Park & Ride nebo jiném a na festival přijet veřejnou dopravou.

Sláva Oktoberfestu se rozšířila po celém Německu i po světě. Druhý největší Oktoberfest se koná v Kitchener-Waterloo v Kanadě. Podobné akce však najdete také v Berlíně, Hannoveru, brazilském Blumenau, Londýně, jihoafrické Pretorii a řadě měst v USA.

Pokud byste chtěli ochutnat také další proslulá německá piva, můžete se vydat na poznávací cestu po zemi s návštěvou pivovarů. Také byste si měli udělat čas a prohlédnout si Mnichov, Bavorsko a krásné pohoří Černý les (Schwarzwald).

Akční nabídka ubytování:

Mnichov – ubytování a tipy na výlety