Hlavní atrakce japonského města Fukuoka

Hlavní atrakce japonského města Fukuoka 1

Fukuoka je největší město na ostrově Kjúšú (a šesté největší v Japonsku), které stále roste. Vzniklo původně ze dvou měst: jednoho obklopujícího hrad Fukuoka na západním břehu řeky Naka a Hakaty na východě. Města splynula v roce 1889, avšak jméno Hakata se na mnoha místech používá dodnes (např. najdete zde letiště Fukuoka, ale nádraží Hakata). 

Historie Hakaty je dlouhá asi 2000 let a dnes sem láká návštěvníky z jihokorejského Soulu a z čínské Šanghaje. Mezi Japonci je město známé baseballovým týmem SoftBank Hawks a vydatnou nudlovou polévkou Hakata ramen

Díky vřelosti a vstřícnosti obyvatel představuje Fukuoka skvělou vstupní bránu na Kjúšú a díky teplému počasí a současným atrakcím, jako je umění, architektura, nakupování a kuchyně, je dobrou základnou pro výlety do okolního regionu.

Fukuoka je správním, ekonomickým a kulturním centrem nejjižnějšího japonského ostrova Kjúšú a jedním z nejmodernějších měst v zemi. Leží v zátoce Hakata Bay a rozděluje ji řeka Naka na dvě části; Hakata leží na východě a slouží jako významný přístav a komerční centrum.

Kdysi opevněné město kolem hradu Fukuoka získalo na významu během 17. století a po splynutí s Hakatou v roce 1889 se stalo významným kulturním centrem. Dnes zde naleznete řadu muzeí, galerií umění a divadel, ale také sportovních akcí a festivalů, především proslulý Hakata Gion Yamakasa. Jedná se o týden trvající slavnost starou 700 let, která se koná vždy v červenci a její součástí jsou pestré průvody, tradiční závody a kostýmy spolu s hudebními představeními. Fukuoka rovněž nabízí zajímavé možnosti nakupování, především v nákupním centru Canal City Hakata, což je „město ve městě“ i s vodním tokem, který protéká komplexem hotelů, restaurací, arkád, kinosálů a divadla.   

 

Hrad Fukuoka

Hrad Fukuoka (Fukuoka-jō), někdy známý také jako hrad Maizuru, je krásným příkladným okázalého sídla na kopci ze 17. století, jakým kdysi dávala přednost vládnoucí elita země. Přestože je dochovaná velká stavba jen malý zlomek z původního obrovského hradního komplexu, který prý měl rozlohu asi 47 000 m², představuje působivou památku tyčící na kamenné základně vysoko nad řekou Naka. K jeho hlavním atrakcím patří řada původních hradních bran, věží a věžiček na rozlehlém pozemku, z něhož většinu dnes zabírá Park Maizuru, a také zbytky ještě staršího penzionu, který kdysi sloužil hostujícím diplomatům a je jediný svého druhu v Japonsku.

 

Svatyně Sumiyoshi

K nejstarším památkám na ostrově Kjúšú patří svatyně Sumiyoshi, která je (tak jako její sestra v Ósace) zasvěcena ochranným božstvům mořeplavců; představuje poslední sérii svatyní, které námořníci navštěvovali předtím, než se vydali na moře. Obzvlášť působivá je Hlavní síň přestavěná do dnešního klasického stylu v roce 1623 s řadou významných národních pokladů, jako je prastarý meč a měděná sekera, a také staré rukopisy a dokumenty pocházející ze středověku a pozdějších období. Navíc je ze svatyně, kterou obklopuje velký háj jehličnatých kryptomerií japonských a kafrovníků lékařských, krásný výhled na řeku Naka.

Tip: snažte se načasovat svoji návštěvu na dobu konání tradičních divadelních představení ve svatyni. Za pozornost rovněž stojí festival v říjnu, jehož součástí jsou ukázky zápasů sumo. 

 

Národní muzeum Kjúšú

Národní muzeum Kjúšú (Kyūshū Kokuritsu Hakubutsukan) bylo otevřeno v roce 2005 a dostalo se na titulky nejen kvůli svému vynikajícímu architektonickému designu, ale také jako první nové národní muzeum v Japonsko za více jak 100 let. Špičkové zařízení bylo postaveno proto, aby hostilo velkou státní sbírku umění a historický významných artefaktů spojených s bohatou historií ostrova Kjúšú, takže dokáže návštěvníky snadno zabavit na větší část dne. K hlavním atrakcím patří expozice prehistorických nálezů z řady archeologických vykopávek, a také expozice mapující dlouhou historii ostrova Kjúšú coby obchodní spojky mezi Japonskem, Čínou a Koreou. Vystavena je zde rovněž řada významných národních pokladů, jako jsou díla předního japonského umělce Masanobu Kano z 15. století, spolu s mnoha historicky významnými dokumenty a rukopisy. V muzeu se rovněž nachází kavárna, restaurace a dobře zásobený obchod.   

 

Svatyně Kushida

Jedna z nejznámějších šintoistických svatyní v Japonsku – a nejstarší ve Fukuoce – je Kushida založená v roce 757 n.l., která si uchovává mnoho jedinečných prvků včetně nádherné dřevořezby čínského zvěrokruhu nebo strom jinan (ginkgo) prý starý více jak 1000 let. Svatyně je rovněž proslulá konáním festivalu Hakata Gion Yamakasa, který trvá dva týdny vždy v červenci a zaměřuje se na modlitby za zdraví a prosperitu. Jeho součástí je nákladný závod, při kterém týmy nesou těžké dřevěné alegorické vozy z chrámu na různá místa ve městě. K dalším zajímavým chrámům patří Shōfuku-ji, nejstarší zenový chrám v Japonsku založený v roce 1195, a chrám Tochoji založený v roce 806 n.l., který je významný tím, že se v něm nachází největší dřevěná socha v Japonsku. K dalším pozoruhodným prvkům patří hrobky místní feudálních pánů z rodu Kuroda od roku 1600. 

 

Lidové muzeum Hakata Machiya

Lidové muzeum Hakata Machiya sídlí v jedné z mála dochovaných budov z období Meidži (konec 19. a počátek 20. století) ve městě a představuje příjemné rozptýlení v okrsku Hakata. Kromě mnoha expozic místních řemeslných výrobků nabízí tato úžasná atrakce turistům jedinečný pohled na japonskou kulturu a tradice. Mimo pozorování řemeslníků při práci si návštěvníci rovněž mohou některé činnosti vyzkoušet, takže získají jedinečnou vlastní zkušenost starých řemeslných forem, jako je kaligrafie a origami. Další zajímavou atrakcí, především pro děti, je možnost si obléct tradiční tradiční japonský oděv a masky a zúčastnit se řady obřadů, jako je podávání čaje. V muzeu se rovněž nachází řada expozic vztahujících se k významným festivalům v Hakatě nebo funkční model typického domu rodiny obchodníka.   

 

Svatyně Dazaifu Tenman-gū

Dazaifu Tenman-gū zasvěcená bohu vzdělání je další ze známých svatyní/chrámů ve Fukuoce. Je také jednou z největších, která zabírá 3000 akrů, a obzvláště oblíbená je u studentů, kteří chtějí projít u zkoušek. Ti často často kupují malé dřevěné modlitební desky, které pak pokládají ve svatyni. Nejvýznamnější z jejích staveb je Honden, hlavní svatyně původně pocházející z roku 905 n.l., která však byla během staletí mnohokrát vyměněná; současná stavba pochází z roku 1591. V okolním prostoru se nachází také řada dalších menších svatyní spolu s pokladnicí, kde jsou uchovávány mnohé z nejvýznamnějších předmětů. Za zmínku stojí rovněž krásné zahrady, rybníky a mosty, a také více jak 6000 stromů slivoní. 

 

Park Ōhori

Fukuoka se může chlubit řadou velkých veřejných parků. K nejoblíbenějším patří Park Ōhori (Ōhori-kōen), což je místo účelově se vyznačující krásou prostředí, které je vzdálené jen pár minut chůze od centra města. Nádherný vodní park byl pojmenován podle velkého umělého rybníka, který je v jeho centru; park leží na místech dřívějšího příkopu hradu Fukuoka a byl založen v roce 1929. K jeho hlavním atrakcím patří stezka vedoucí kolem jezera spolu s řadu mostů a promenád, které vedou přes vodu na malebné ostrůvky. Ty jsou obzvlášť krásné v noci, když jsou nasvíceny chodníky, okolní pagody a pavilony. Pokud se sem dostanete v srpnu, můžete být svědky pozoruhodné ohňostrojové show.

Další zelený prostor, který stojí za návštěvu, je Park Maizuru, což je součást dřívějších pozemků hradu Fukuoka a místo s řadou sportovního zařízení a s muzeem umění.  

 

Chrám Nanzoin a ležící Buddha

Pouhých 15 km východně od Fukuoky se nachází chrám Nanzoin, který patří k nejnavštěvovanějším a nejvýznamnějším buddhistickým svatyním v prefektuře a každoročně přiláká více jak milion poutníků a návštěvníků. Významnou atrakcí je zde obrovská bronzová socha Ležícího Buddhy instalovaná v roce 1995, údajně největší bronzová socha na světě. Neméně zajímavá je i samotná pěší cesta sem po stinné stezce vedoucí po svahu kopce ze starobylé vesnice Sasaguri; trasa je zřetelně značená a spatříte kolem ní mnoho malých soch Buddhy, malebné potoky, mosty a zahrady. 

 

Mořský svět Uminonakamichi

Mořský svět Uminonakamichi (Marin-wārudō-Uminonakamichi), který sídlí ve velké moderní budově ve tvaru lastury nedaleko nábřeží v zátoce Hakata Bay, nabízí vynikající způsob, jak se dozvědět více o pestrém životě v moři kolem Kjúšú. Nachází se zde asi 70 vodních nádrží, kdy v největší z nich žije více jak 20 000 živočichů, takže se akvárium může chlubit řadou druhů místních ryb a více jak 100 žraloky, kteří volně plavou ve velké panoramatické vodní nádrži. K dalším živočichům patří velké sbírka mořských savců, jako jsou tuleni a lachtani, a také mnoho hravých mořských vyder.  

Tip: nenechte si ujít show se zvířaty, které se konají ve zdejším vodním cirkuse Marine Theater; spatříte při nich mj. delfíny a lachtany. 

 

Muzeum umění Fukuoka

Muzeum umění Fukuoka (Fukuoka-shi Bijutsukan) nabízí velkou sbírku japonských obrazů a řemeslných výrobků spolu s pre-moderním korejským uměním a řemesly, ale také s mnoha významnými západními uměleckými díly a tisky. Muzeum se rovněž může chlubit rozsáhlou sbírkou starého perského skla, čínskými, korejskými a japonskými obrazy a aplikovaným uměním. K nejvýznamnějším moderním dílům patří Madona z Port Lligat od Salvadora Dalího a práce Andy Warhola i moderních japonských umělců, jako je Fujino Kazutomo.

K dispozici jsou také prohlídky v angličtině. Pamatujte na to, že muzeum má být uzavřeno kvůli plánovaným renovacím od konce roku 2016 až do roku 2019. 

Kam se podívat v Japonsku 

Akční nabídka ubytování zde