Kerala: co dělat při návštěvě jihu Indie

Kerala: co dělat při návštěvě jihu Indie 1

Kerala je oblíbeným cílem cestovatelů z různých zemí světa už téměř 600 let, protože nabízí prostředí ideální pro odpočinek a „dobití baterií“. Zde uvádíme seznam 10 vybraných aktivit, kterým se můžete věnovat, když budete v tomto krásném indickém státě.

 

Plavby po klidných vodních tocích

Návštěva Keraly by nebyla kompletní bez pomalé plavby lodí po zdejších idylických vodních tocích. Klidné laguny jsou obklopeny smaragdově zelenými kokosovými plantážemi a najdete zde také tyrkysově modrá jezera, takže jsou ideálním místem, kde můžete setřást zadržovaný městský stres. Mimořádný zážitek pak skýtá noc na hausbótu, po níž můžete pozorovat fantastický východ slunce nad klidným bažinatým ramenem řeky.

Kerala: co dělat při návštěvě jihu Indie 2 

Relaxujte v Munnaru

Zelené horské svahy v okolí města Munnar jsou zdejší obdobou známých horských městeček („stanic“) na severu Indie. Svěží vzduch, vlídné počasí a klidné tempo jsou ideální pro pohodový pobyt v půvabné horské destinaci. Objednete si šálek horkého čaje z místní plantáže a obdivujte dechberoucí výhledy.

 

Fotografujte rybářské sítě v Kóčinu

K nejtypičtějším pohledům v Kerale patří konzolové čínské rybářské sítě (které se zde objevily v 15. století) kolem přístavu ve městě Kochi (Kóčin). Tvoří je trámy z teakového dřeva a připomínají obří fantastické pavouky nebo štíry připravení bodnout. Představují proto surrealistické siluety proti moři a objekty pro dramatické snímky, především za soumraku.

 

Pláže ve Varkale

Jako postava ve filmu si budete připadat, když vstoupíte do malebné Varkaly. Leží na vrcholu strmé skály s výhledem na safírové vody Arabského moře a je to ráj baťůžkářů, který se může chlubit oslnivými a čistými písčitými plážemi (navštívit můžete Černou pláž).

Black Beach Resort 2* – akční nabídka ubytování zde

Ajurvéda

Přístup ke staletím tradičních indických léčebných vědomostí a praxe zaměřené na zklidňování lidského těla, mysli i duše naleznete v mnoha ajurvédských spa v celé Kerale. Můžete oživit své smysly při povzbuzující pančakarmě nebo hýčkat své ztuhlé svaly při revitalizující aromaterapii či bylinné masáži.

Jóga a ajurvéda v Indii

Podívejte se na vystoupení tance kathakali

Pokud Vás zaujalo japonské taneční divadlo kabuki, což teprve kathakali. Je to vlastní klasický tanec z Keraly pocházející ze 17. století, tradice a velmi uznávané divadelní umění. Zahrnuje pestrý makeup, bohaté kostýmy a půvabné pohyby, nemluvě o hypnotické hudbě, která představení doprovází.

 

Seznamte se s kořením

Pepř, kardamom, skořice, hřebíček, muškátový oříšek, muškátový květ, fenykl, kurkuma, římský kmín, koriandr, anýz, tamarind, nové koření, šafrán, mák, hořčice – to jsou hlavní z bohaté nabídky koření v Kerale. Útok na čich Vás čeká na trzích s kořením ve čtvrti Mattancherry v Kóčinu.

Kerala: co dělat při návštěvě jihu Indie 3

Setkejte se s tygry v rezervaci Periyar

Asi 50 proslulých indických tygrů bengálských dnes žije v panenských lesích v národním parku Tygří rezervace Periyar ve vnitrozemí Keraly. Spolu s nimi zde naleznete také slony, levharty, indické bizony gaur a nespočet druhů hadů, jelení zvěře a opic.

 

Naučte se kalarippayat

Chcete se naučit bránit? Přijďte do školy bojového umění kalarippayat (kalaripayattu) a naučte se základy tohoto akromabického bojového umění původem z 12. století. Založeno je na vědě o tlakových bodech v lidském těle a jeho prvky se objevují také v jiných uznávaných bojových uměních, jako je kung fu a karate.

 

Ochutnejte kuchyni regionu Malabar

Ostré smažené hovězí (pothu), nadýchaný appam (rýžové placky), zelenina v aromatické kokosové omáčce (aviyal), pikantní rybí žluté kari (molee) a krupice v karamelizovaném mléce (payasam), to jsou jen některé z vynikajících jídel, které se připravují v kuchyních v Kerale. K jídlu pak můžete přidat sklenici místního osvěžujícího palmového vína (toddy).