Co dělat ve Stockholmu (skoro) zadarmo

Co dělat ve Stockholmu (skoro) zadarmo 1

I když má švédský Stockholm zaslouženou pověst jedné z nejdražších evropských metropolí, některé z nejlepších zážitků v tomto zeleném městě se spoustou vody mohou být zcela zadarmo. Město se může chlubit spoustou pěších stezek, výhledů z útesů a pláží, takže se jedná o destinaci snů pro milovníky přírody. Mnohá z renomovaných muzeí a galerií v nedávných letech zrušila vstupné. Kromě toho je zde spousta architektury, kterou můžete obdivovat, od ekologických apartmánů s proskleným průčelím až po ikonické středověké městské domy. Zde vybíráme nejlepší zážitky v Stockholmu, které jsou zdarma nebo Vás vyjdou velmi levně.

 

Toulejte se v uličkách starého města

Ulice dlážděné kameny ve stockholmském starém městě si přímo říkají o bezcílné toulání se. Až si prohlédnete obchody pro turisty na rušných hlavních třídách Västerlånggatan a Stora Nygatan, zpomalte na zdejších klidných náměstích a v pěkných uličkách. Budovy v barvách písku a koření vypadají obzvlášť pěkně ve večerním slunci nebo když jsou nasvíceny lucernami pokrytými sněhem. Je to jedno z nejlépe zachovalých středověkých městských center v Evropě, takže pokud toužíte se seznámit s jeho historií, můžete se vydat na komentovanou prohlídku od agentury Free Tour Stockholm

 

Pozorujte západ slunce z vrcholu útesu

Ve 22 hodin je stále teplo na kraťasy a Vy popíjíte studené pití a pozorujete západ slunce nad lesknoucím se jezerem. Dlouhé letní večery ve Stockholmu bohužel trvají pouhých pár týdnů, takže pokud budete ve městě v červnu nebo v červenci, najděte si skvělé místo, kde si je budete moct co nejlépe užít. Skinnarviksberget, skalnatý kopec na severní straně ostrova Södermalm a nejvyšší přírodní vyhlídka ve městě, je vynikající místo. Monteliusvägen, dřevěný chodník o něco dále na východ, je přístupnější možnost, odkud uvidíte věže a černé střechy starého města. Mimo centrum můžete zkusit vrchol útesů v Örnsbergu, kam dopadá slunce déle než na jiná místa, a vedou přímo na molo, z něhož se skáče do jezera Mälaren. V zimních měsících to udělejte jako otužilí místní: vyměňte pivo za termosku s kávou a plážový ručník za několik dek.  

Hlavní turistické atrakce Švédska 

Navštivte muzea a galerie se vstupem zdarma

Umění, věda a společenské výzvy se setkávají v centru Accelerator, novém výstavním prostoru umístěném v dřívější experimentální laboratoři v areálu Stockholmské univerzity. Patří k seznamu muzeí a galerií, které v nedávných letech zrušily vstupné. Moderna Museet je další nezbytnou zastávkou, kde najdete práce od světových umělců včetně Pabla Picassa a Salvadora Dalího, a pak můžete relaxovat v kavárně ve stinném vnitřním dvoře. Vedlejší centrum ArcDes představuje lásku Švédů k architektuře a designu se střídajícími se expozicemi, které mají být obdivovány a zároveň vyzývají k diskuzi.

Nejlepší parky ve Stockholmu  

Obejděte ostrov Kungsholmen

Kungsholmen má pověst jednoho z méně výrazných stockholmských okrsků vnitřního města, ale co postrádá na kulinářském či kulturním bohatství, to si více než vynahrazuje svým dokonalým pobřežím místními nazývaným Kungsholmenrunt. Ostrovní okruh dlouhý 10 km sahá od tichých skalnatých stezek lemovaných plachetnicemi a kajakáři až po zelený bulvár Norr Mälarstrand, ohraničený na jedné straně radnicí s její lesknoucí se zlatou věží a na druhé parkem Rålambshovs Park (který bývá plný lidí na pikniku, jen co vyjde slunce). Sportovně založení Švédové Vás budou míjet, když se po okruhu vydáte o víkendu ráno. Kromě toho na trase najdete několik dřevěných venkovních tělocvičen s volným vstupem.

 

Nasedněte na městský trajekt 

Co dělat ve Stockholmu (skoro) zadarmo 2
stylové stanice stockholmského metra

Pokud chcete poznávat Stockholm z vodní hladiny, nemusíte hned vydávat peníze za nákladný výlet lodí na souostroví; spoustu krásného můžete spatřit i ze svěží horní paluby pravidelných městských trajektů. Cesty stojí tolik co jedna cesta autobusem či metrem (foto) a můžete použít kartu SL travel card nebo platit platební kartou. Z nábřeží Klara Malarstrand vedle radnice vede trasa 89 na ostrov Ekerö, což je vlastně 50minutová prohlídka předních nemovitostí metropole, od malebných bytových domů na nábřeží až po historické dřevěné vily na svazích kopců. Trasa 80 se vine kolem několika nedávno revitalizovaných okrsků a předních míst na plavání na ostrově Lidingö. Nebo se můžete projet mezi oblastmi Slussen a Djurgården po trase 82, což trvá pouze pár minut, přitom však budete mít nejlepší panoramatické výhledy na historické staré město.

.

Hellasgården – pěší túry a koupání

Lesknoucí se jezero, jogging rozlišený podle barev, pěší stezky lemované borovicemi a lučními květinami, a k tomu krásné řada vyhlídek z útesů – to vše budete mít zdarma v Hellasgårdenu, rekreační oblasti v přírodní rezervaci Nacka. Jen 17 minut autobusem z centra Stockholmu (trasa 401 ze Slussen) v oblasti vnějšího/velkého města leží tato oáza, kterou místní lidé milují po celý rok. Pokud budete chtít vydat 80-100 švédských korun, navštivte zdejší tradiční švédskou dřevěnou saunu; uživatelé jsou zde nazí a je rozdělena na části podle pohlaví.

 

Prohlédněte si obchody v okrsku SoFo

Okrsek SoFo (jižně od silnice Folkungagatan) je rušný díky nezávislým butikům, obchodům se současným designem a s retro deskami. Představuje skvělé místo, kde se můžete inspirovat skvělým stylem obyvatel Stockholmu, a to i když máte omezený rozpočet nebo prostor v zavazadlech, abyste si mohli něco odvézt domů. Přitom můžete sehnat skutečně výhodnou koupi v second handu, jako je Stockholms Stadsmission na ul. Skånegatan, který získává peníze na ohrožené lidi ve městě prodejem retro i moderní módy z darů místních lidí z okrsku. Za pěkného počasí se zde konají improvizované bleší trhy a farmářské trhy, které začínají na křižovatce mezi ul. Katarina Bangata a ul. Östgötagatan.

 

Lezení po skalách

Co dělat ve Stockholmu (skoro) zadarmo 3

Skalnaté pobřeží u Stockholmu skýtá spoustu útesů a skalních hřebenů, které vyhledávají milovníci lezení. Začátečníci by měli zamířit do Rålambshovs Parku na ostrově Kungsholmen, kde se nacházejí dvě skalní stěny s barevně označenými úchyty pro ruce a nohy. Pokud byste raději měkčí přistání, ve městě je několik lezeckých stěn na plážích, kam můžete doplavat ze břehu. Ta na pláži Tantolunden ve čtvrti Södermalm bývá obklopena opálenými stylovými lidmi něco přes dvacet, zatímco pláž Sätra na jihozápadě města skýtá klidnější a více rodinnou atmosféru.

 

Pozorujte střídání stráží

Co dělat ve Stockholmu (skoro) zadarmo 4

Milovníci pompy a ceremonií by si neměli nechat ujít každodenní střídání stráží před stockholmským královským palácem. Od roku 2022 (po přestávce) můžete opět očekávat působivou podívanou se všemi vojenskými uniformami a dechovkou, což má dlouhou historickou tradici: Královská garda chrání švédskou královskou rodinu už od roku 1523. Každý ceremoniál trvá asi 40 minut, kdy ve všední dny začíná v 12,15 a neděli v 13,15. Více informací najdete v oficiálním kalendáři.

 

Využijte sněhovou nadílku

I když obyvatelé Stockholmu často lamentují, že zdejší zimy už nejsou, co bývaly, stále je zde v době od listopadu do března velká šance na sníh, který promění švédskou metropoli v zimní sportoviště. Místní rodiny spěchají na nejbližší kopec jezdit na saních, někdo dokonce vozí malé děti na saních do školy. Mnoho jezer ve městě zamrzne natolik, aby se proměnila v ledové kluziště a plochu pro lyžování cross country. Můžete se připojit, i když nemáte vlastní vybavení, díky neziskové organizaci Fritidsbanken, která půjčuje vybavení na zimní sporty zdarma na dobu až 14 dní. Nechoďte však na led, pokud nemáte předchozí zkušenosti.

 

Hammarbybacken – lyžování a pěší túry

Hammarbybacken, v zimě lyžařské centrum pro sjezdové lyžování s 5 svahy, je stockholmská instituce, kde můžete podnikat pěší túry, až sníh roztaje. Bylo vybudováno v 80. letech 20. století na smetišti v bývalé průmyslové oblasti, která byla v posledních třech desetiletích proměněna v elegantní ekologické předměstí nazvané Hammarbysjöstad. Z vrcholu kopce asi 90 m nad mořem budete mít panoramatické výhledy na nábřeží okrsku lemované rákosím. K dalším atrakcím patří Avicii Arena (dříve Globe Arena nebo Globen), kopule a věže nejkrásnějších kostelů na Södermalmu, Sofijského (Sofia kyrka) a Kateřinského (Katarina kyrka), a borovicemi lemované stezky v přírodní rezervaci Nacka. Na Hammarbybacken vede několik cest, kdy nejoblíbenější (a nejrovnější) začíná u parkoviště nalevo do zimního vstupu (podléhá vstupnému).

***

Co dělat ve Stockholmu (skoro) zadarmo 5
stylové stanice stockholmského metra

Kde se ubytovat ve Stockholmu

Luxusní hotely: na nábřeží naproti Královského paláce a starého města se tyčí velkolepý Grand Hotel 5*, který ve svých elegantních apartmánech a michelinských restauracích hostil celebrity a laureáty Nobelovy ceny. Ti, kdo dávají přednost současnému skandinávskému stylu, ocení Nobis Hotel 5* na nám. Norrmalmstorg v samém srdci města. V docházkové vzdálenosti od starého města Gamla Stanu a pouze 2 minuty do vlakvého nádraží naleznete Sheraton Stockholm Hotel 5*, spolehlivou volbu známé značky na fantastickém místě.

Akční nabídka ubytování:

Hotely střední třídy: jen 5 minut chůze od Gamla Stanu na stylovém ostrově Södermalm stojí Hilton Stockholm Slussen 4* skýtající krásné výhledy na město, stejně tak jako moderní Radisson Blu Waterfront Hotel 4*, který se leskne v centru města necelé 3 km od Královského paláce a starého města. Cestovatelé hledající historičtější prostředí by měli zvážit Sven Vintappare Hotel 2* v srdci Gamla Stanu prodchnutý půvabem 17. století.

Akční nabídka ubytování:

Ekonomické hotely: možná nejoriginálnějí ekonomické možnosti ubytování v blízkosti historických lokalit najdete na vodě – doslova. Rygerfjord Hotel & Hostel 2*, Den Röda Båten/Red Boat Hotel & Hostel 2* a Loginn Hotel jsou lodní hotely s útulnými kajutami-pokoji v docházkové vzdálenosti od starého města. Pro ty, kdo dávají přednost hotelu na pevné zemi, je tu Best Western Hotel Fridhemsplan 3* nabízející různé uspořádání pokojů včetně pokojů rodinné velikosti, a to jen 5 minut vlakem od centra města.

Akční nabídka ubytování:

Stockholm – prohlídky a výlety

Prohlídky města: pohodlný a flexibilní způsob představuje prohlídka Stockholmu hop-on hop-off. Probíhá poschoďovým autobusem a je doprovázena audio komentářem, přičemž zahrnuje 14 různých atrakcí a Vy můžete u kterékoli vystoupit a zase nastoupit. Pokud budete chtít poznávat Stockholm z autobusu i lodě, vynikající možností je prohlídka „Stockholm v jednom dni“. Trvá 2,5 hodiny a začíná 75minutovou jízdou autobusem s audioprůvodcem, s návštěvou pamětihodností, jako je Královský palác a Muzeum Vasa. Končí hodinovou vyhlídkovou plavbou v královském parku na ostrově Djurgården ve stockholmském souostroví.

Stockholm v noci: pokud jde o akčnější stránku města, můžete zvážit originální „Procházku za duchy a historií Stockholmu“; je to dvouhodinová pěší prohlídka města s lucernami, kdy se dozvíte strašidelné příběhy o duchách, upírech, legendách a záhadách, zatímco budete procházet středověkými ulicemi Gamla Stanu.

Vydejte se za Vikingy: pokud Vás fascinuje vikinská a středověká historie Švédska, nesmíte si nechát ujít půldenní prohlídku za vikinskou historií. Při ní spatříte runové kameny v Täby, staré nápisy ve vesničce Granby a projedete se středověkými ulicemi nejstaršího švédského města Sigtuna.

Jak ušetřit: i když Stockholm – tak jako většina Skandinávie – může být drahý, je možné najít dobrou hodnotu, pokud víte, kam se dívat. Jedním ze způsobů, jak ušetřit pár švédských korun, je dát si hlavní jídlo ve dne a večer pak něco lehčího. Oběd typu Dagens rätt („jídlo dne“) je skvělá příležitost ochutat autentické švédské jídlo za zlomek ceny, kterou byste zaplatili večer.

Sladkosti: Švédové milují kávu a sladkosti, pro což mají dokonce i slovo:  fika, které znamená pít kávu, jíst něco malého (obvykle sladkého) a povídat si. Určitě se připojte, protože zdejší sladké pečivo je vynikající.

.