Nejlepší parky ve Stockholmu

Nejlepší parky ve Stockholmu 1

Láska k přírodě je hluboce zakořeněna v povaze Švédů, takže nepřekvapuje, že se metropole země dostává na přední místa, pokud jde o množství zeleně. Veřejné parky pokrývají 40 % rozlohy Stockholmu a jsou rozmanité, od maličkých až po národní městský park, a tvoří je několik sousedících oblastí, které dohromady zabírají 27 km².

Seznam parků ve Stockholmu bude samozřejmě neúplný, ale zde uvádíme nejzajímavější z nich, od známých klasických parků až po místa trochu mimo hlavní trasy, kam stojí za to se vydat kvůli pěkným výhledům, rekreaci a specifickým atrakcím. 

 

Djurgården – ostrov s parkem a muzei

Djurgården, který je součástí Nationalstadsparken, představuje zelené plíce Stockholmu. Velký ostrov, na kterém kdysi ležela královská lovecká obora, leží východně od centra města a najdete zde mnoho muzeí, ale také pole, louky a les včetně jednoho z nejsevernějších úseků bukového lesa ve Švédsku. Nedaleko východního výběžku ostrova se nachází záliv Isbladsviken, kdysi zátoka Baltského moře a dnes jezero, které přitahuje spoustu ptactva včetně labutí, kachen, hus, volavek a čejek. V parku Djurgården najdete řadu stezek, které můžete poznávat pěšky i na kole. Jízdní kola a mapy jsou k dispozici v návštěvnickém centru Djurgården Visitor Center vedle mostu most Djurgårdsbron.

 

Waldemarsudde – muzeum a zahrady

Na malém poloostrově na jižní straně parku Djurgården stojí Waldemarsudde, někdejší domov švédského prince Evžena, nejmladšího bratra krále Gustafa V. a známého malíře & sběratele umění. Princ zanechal svůj majetek švédskému státu, když v roce 1947 zemřel, a jeho dům dnes představuje muzeum. Okolní park zahrnuje terasy, zahrady a pěší stezky s pěknými výhledy na Djurgården a baltský přístup do Stockholmu. V areálu jsou rozmístěny sochy, které zakoupil princ Evžen. Dále je zde k vidění větrný mlýn z 18. století v holandském stylu, který představoval oblíbený motiv princových obrazů. Kavárna v parku během léta podává lehké obědy a svačiny.

 

Kungsträdgården

Malý park v srdci Stockholmu původně (na počátku 15. století) vznikl jako královská kuchyňská zahrada a v průběhu času se z něj stalo jedno z nejoblíbenějších míst setkávání ve městě, s obdélníkovým bazénem, kašnami, obří šachovnicí, mnoha kavárnami a restauracemi, a s formálnější zahradou kolem sochy krále-válečníka Karla XII. Během teplejších měsíců ožívá Kungsträdgården festivaly a dalšími akcemi. Na jaře rozkvetou krásnými růžovými květy japonské sakury lemující pěší chodníky po obou stranách. Kolem sochy jiného krále, a to Karla XIII., v centru parku v zimě najdete ledové kluziště.

 

Humlegården

Hned u rušného nám. Stureplan leží Humlegården, oáza v nákupním okrsku Östermalm plném  nočních klubů. V roce 1619 zde Gustav II. Adolf založil královskou kuchyňskou zahradu pro pěstování ovoce, bylinek a chmelu (humle), od čehož je odvozeno jméno parku. Jeho dcera královna Kristina proměnila Humlegården v barokní zahradu s pěšími trasami lemovanými lípami. Při dalších úpravách byly doplněny klikatící se stezky a stromy z různých částí světa. Rekreační zařízení zahrnuje velké dětské hřiště a centrum pro mládež s rampou na skateboarding, hřištěm na hraní her, basketbalovým hřištěm a venkovní tělocvičnou. Švédská národní knihovna (Kungliga Biblioteket) dominuje severnímu konci parku Humlegården. Uprostřed parku se na vysokém podstavci tyčí socha světoznámého švédského botanika Carla Linného obklopená 4 ženskými postavami představujícími botaniku, zoologii, medicínu a mineralogii.

 

Observatorielunden – stará observatoř a okolí 

Nejlepší parky ve Stockholmu 2
Městská knihovna (Stadsbiblioteket)

Observatorielunden leží u nejrušnější stockholmské ulice Sveavägen, ale díky své poloze na vrcholu kopce působí mnohem odlehlejším dojmem, takže se jedná o pěkné místo pro pikniky či relaxaci. Na nejvyšším místě stojí stará observatoř vybudovaná v 18. století. Už není v provozu, ale ze své terasy nabízí pěkné výhledy na čtvrť Vasastan, tak jako kavárnu proslulou svými vaflemi. Na severovýchodním okraji parku se nachází Městská knihovna (Stadsbiblioteket), ikonická budova s rotundou. Jižně od ní uvidíte sochu Kentaura (1936) od sochařky Sigrid Fridman, který stojí na okraji srázu, jakoby měl právě skočit dolů. Dole je jezírko obklopené lavičkami a vrbami, které dominuje nižší úrovni parku kolem ul. Sveavägen.

 

Vasaparken

Vasaparken ve vnitřním městě je oblíbeným místem pro celoroční rekreaci. Naleznete zde travnaté části a pěší stezky ve stínu velkých stromů, a také hřiště na minigolf, dětské hřiště kolem umělého gumového kopečku, hřiště na basketbal a na petanque, venkovní tělocvičnu a psí park. V zimě se hřiště promění v ledové kluziště. U jižní strany parku leží menší zahrada, která si klade za cíl stimulovat všech 5 smyslů prostřednictvím sezonních rostlin, jako jsou květiny, bylinky, rostliny nesoucí bobule a křoviny.

 

Rålambshovsparken

U severního konce Západního mostu (Västerbron), který spojuje ostrovy Kungsholmen a Södermalm, leží Rålambshovsparken (Rålis), travnatý park lemovaný stromy s vynikajícími výhledy na jezero Mälaren. Park, který je oblíbeným místem pro konání koncertů, venkovního divadla a dalších akcí, nabízí různé rekreační vybavení, jako jsou stezky na jogging, dětské hřiště, dětský bazén, venkovní tělocvična, lezecká stěna a hřiště na petanque a na plážový volejbal. Pod mostem Lilla Västerbron najdete basketbalové koše a skatepark. V létě je Rålambshovsparken oblíbeným místem pro pořádání pikniků, opalování se a koupání v jezeře Mälaren. V zimě se venkovní amfiteátr v parku promění v ledové kluziště.

 

Långholmen  

Ostrov Långholmen, kde se kdysi nacházela nechvalně proslulá věznice, je dnes plný lidí, kteří chtějí spíše uniknout stresu než z vězení. Většinu ostrova tvoří park s klikatícími se pěšími stezkami, bohatou vegetací a s 2 místy na plavání. V dřívější věznici se dnes nachází hostel a muzeum. Východní konec ostrova Långholmen nabízí skvělé výhledy na jezero Mälaren až k ostrovu Kungsholmen, stockholmskou radnici (Stadshuset) a staré město Gamla Stan. Na západní straně najdete pěkné zahrádky, ale také holé skály a park s dalšími výhledy na jezero. Na jihu vede Pålsundet, úzký kanál oddělující ostrovy Långholmen a Södermalm, lemovaný dlouhými řadami loděk. Na západním konci Pålsundetu najdete půjčovnu kajaků.

10 hotelů v bývalém vězení

Skinnarviksparken

Pokud Vám jde o panoramatické výhledy na jezero Mälaren, Gamla Stan, stockholmskou radnici, Kungsholmen a Västerbron, zamiřte do Skinnarviksparken na ostrově Södermalm. Západní strana parku nabízí pěší stezky vedoucí upraveným prostorem s mnoha stromy, trávníky a lavičkami. Východní úsek zahrnuje nejvyšší přírodní bod ve Stockholmu, skalnatý výběžek (kopec s vyhlídkou) známý jako Skinnarviksberget (53 m). Díky ničím nerušené výhledu je oblíbeným místem pro pořádání pikniků a jedním z nejlepších ve Stockholmu, kde můžete v létě pozorovat západ slunce. Název Skinnarviksparken je odvozen od koželuhů (skinnare), kteří v této oblasti žili a pracovali od počátku 17. století. Kvůli nepříjemnému zápachu z koželužen si museli zřídit působiště mimo obydlené části. Několik dřevěných domů z 18. století se dochovalo na ul. Gamla Lundagatan a Ludvigsbergsgatan u jihovýchodního rohu parku.

 

Tantolunden

Tantolunden s kolísajícím převýšením, hojností vegetace a mnoha příležitostmi pro rekreaci je oblíbený park obyvatel Södermalmu. V létě se scházejí milovníci plavání a slunce na zdejší pláži, která zahrnuje kotviště, skokanskou věž a hřiště na plážový volejbal. K dalšímu zařízení patří hřiště na minigolf, dětské hřiště, venkovní tělocvična a psí park. V zimě svahy v parku nabízejí dobré podmínky pro sáňkování. K nejpříjemnějším věcem v Tantolundenu patří procházka mezi zahrádkami s krásnými květinovými a zeleninovými záhony a s malebnými chatkami.

 

Vitabergsparken

Během 18. a 19. staletí byl dnes stylový okrsek Södermalm jednou z nejchudších částí Stockholmu. Vitabergsparken vznikl na konci 19. století, aby dělníci ze zdejší továrny měli trochu přírody. Díky rozmanitému terénu, širokým trávníkům a spoustě stromů je oblíbeným místem pro pikniky a další aktivity. Kromě pěších stezek zde najdete psí park, dětské hřiště a brouzdaliště, a také zahrádky a v létě kavárnu. V zimě přitahují kopce v parku milovníky sáňkování. Několik dobře zachovalých dřevěných domů z 19. století se dochovalo v ulicích kolem kostela Sofie, který se tyčí na nejvyšším místě parku v severozápadním rohu.

 

Hagaparken

Nejlepší parky ve Stockholmu 3
Echo Temple

Na západním břehu jezera Brunnsviken severně od centra města leží Hagaparken, klasický anglický park s trávníky, lesnatou částí a polootevřenou krajinou posetou architektonickými prvky, jako je Echo Temple („Chrám ozvěny“), Čínský pavilon a Turecký kiosek. Vytvoření parku a většiny jeho staveb zadal král Gustav III., i když některé z jeho plánů zůstaly po jeho zavraždění v roce 1792 nedokončeny. Nedaleko hlavního vstupu do parku stojí Koppartälten („Měděné stany“), propojené budovy s modro-zlatou fasádou, které mají vypadat  jako stany v římském (či tatarském?) táboře. Vybudovány byly pro Gustavovy osobní strážce a dnes je zde umístěna kavárna a muzeum (vstup zdarma) o parku Hagaparken. Za Koppartälten naleznete motýlí dům/skleník s více jak 700 tropickými motýly, a také 30metrové akvárium se žraloky a pestrými rybami.

 

Ivar Los Park

Maličký Ivar Los Park na vyvýšeném místě v Södermalmu západně od oblasti Slussen byl pojmenován po spisovateli Ivaru Lo-Johanssonovi (1901-1990), který žil nedaleko odtud, a je to oblíbený cíl dospělých i dětí. Půvabné dětské hřiště má venkovskou tematiku, s dřevěnými venkovskými zvířaty a domečky na hraní, které mají podobu budov na farmě. Travnatý svah pod ním je oblíbeným místem pro pikniky kvůli panoramatickým výhledům na Gamla Stan, radnici a jezero Mälaren.

 

Bergiánská zahrada (Bergianska Trädgården)

Stromy, keře a bylinky z celého světa najdete v botanické zahradě Bergianska Trädgården, která se nachází na krásném místě na nábřeží na východním břehu jezera Brunnsviken. Spatříte zde květinové záhony, zeleninovou a bylinkovou zahradu, sad s ovocnými stromy a mokřiny. Celkem 3 skalky představují hory ve Skandinávii, Severní Americe a Asii s flórou specifickou pro daný region. Rododendronové údolí s více jak 70 druhy rozkvete vždy na konci jara. Naleznete zde také 2 skleníky s rostlinami z teplejšího klimatu včetně největšího druhu leknínů na světě. Do skleníků se platí malé vstupné, ale do parku je vstup zdarma.

Akční nabídka ubytování: