14 turistických atrakcí Grónska

14 turistických atrakcí Grónska 1

 

Grónsko, autonomní součást Dánského království, je skutečně jiný svět. Má méně než 60 000 obyvatel, takže se jedná o nejřidčeji osídlenou zemi a největší ostrov na Zemi.

Hlavním prvkem zdejšího prostředí  – a nejpůsobivějším pro turisty – jsou ledovce všeho druhu. Kolosální fantastické tvary modré a bílé barvy plují po temně azurovém moři. Kilometr silná vrstva ledu na pevnině působí staticky, ale praskání a vrzání prozrazují, že se posouvá a rozpíná. Zelené hory s krásnými lučními květinami, dechberoucí fjordy, srázné útesy, horké prameny, křišťálově čisté nebe i vzduch, to vše čeká jen na Vás. V moři i na pevnině se daří řadě živočichů, jako jsou tuleni, velryby, lední medvědi a sobi.  S ohledem na klima může být doprava poněkud neobvyklá. Mezi městy nevedou téměř žádné silnice, takže pokud se budete chtít vydat na průzkum, může to být lodí, letadlem, na saních nebo na sněžném skútru. Ve skutečnosti nejlepší činnosti v Grónsku  jsou aktivního druhu; patří k nim jízda na saních tažených psím spřežením, jízda na sněžném skútru, pěší turistika, chůze po ledové pokrývce a plavba lodí v okolních vodách.

14 turistických atrakcí Grónska 2

Ledovcový fjord Ilulissat

Úžasný úsek pobřeží posetý ledovci v zálivu Disko Bay je oprávněně nejnavštěvovanější lokalitou v Grónsku, která je od roku 2004 na seznamu UNESCO. Je místem, kde se obří ledovce „telí“, to znamená, že se od pevninského ledovce odlamují ledové kry, které plují do pobřežních vod. Jedná se o skvělé místo pro návštěvu, pokud budete mít správné načasování, abyste mohli být svědky dechberoucího přírodního představení. Na rozdíl od jiných ledových fjordů v Grónsku je možné vše pozorovat z pevniny. Obrovský ledovec Sermeq Kujalleq/Jakobshavn, široký více jak 5 km a silný 1 km, napájí svou vodou záliv a posouvá se rychlostí asi 25 m denně. Počítejte s fantastickými výhledy a přírodou v její nejmajestátnější podobě. Disko Bay má také svůj historický význam: jedná se o místo, kde v roce 985 n.l. založil sídlo severský objevitel Erik Rudý. Když budete v Ilulissatu, zajděte se podívat na sbírku obrazů krajin Grónska do Muzea umění Emanuela A. Petersena.

 

Pozorování velryb

Jedna z předních aktivit pro návštěvníky v Grónsku bývá blízké setkání s velrybami. Většina fjordů taje v době do května, takže červen a červenec bývají nejlepší měsíce pro plavbu mezi ledovými krami a pozorování velryb kolem úžasného pobřeží. Výlety obvykle vyplouvají ze sídel, jako je Qeqertarsuaq, Nuuk a Aasiaat, a provozují je operátoři, jako je Disko Line a Greenland Adventures. Typicky je možné se setkat s keporkaky, plejtváky a plejtváky myšok, ale občas také s plejtvákem obrovským, kosatkou dravou, narvaly, běluhou severní, vorvaněm obrovským či velrybou kulohlavcem. Je potřeba mít trpělivost, ta se však bohatě vyplatí.

 

Nuuk a Grónské národní muzeum 

14 turistických atrakcí Grónska 3

Nuuk, metropole a administrativní centrum Grónska, má asi 16 000 obyvatel a návštěvníci ho vyhledávají především kvůli Grónskému národnímu muzeu. Zdejší sbírky loveckého vybavení, kajaků, rytin a vikinských nálezů přinášejí živý obrázek života od nejstarších dob. Mumie žen a dětí staré 500 let (objevené v roce 1978) jsou tak dobře zachovalé, že je stále někde patrné tetování obličeje a barvy materiálu oděvů. Muzeum rovněž hostí pravidelné výstavy týkající se geologie a umění. Nuuk je výchozím bodem pro výlety k fjordu Godthåb (Nuup Kangerlua), což je jeden z nejkrásnějších regionů v Grónsku, kde za pozornost stojí také působivé budovy ve starém koloniálním přístavu.

Adresa: Hans Egedes Vej 8, Nuuk

Grónsko: Nuuk a Kangerlussuaq  

Pozorování polární záře

Polární záře bývá často nazývána „největší světelná show na zemi“ a během Vaší návštěvy Grónska byste si pokud možno neměli tento přírodní div nechat ujít. Budete-li plánovat návštěvu země výhradně za účelem pozorování aurory borealis, pak to musí být v zimě. Existuje dobrá šance na spatření polární záře v době od listopadu do března, i když od prosince od února je nejlepší doba, protože noci bývají čistší. Polární záře je viditelná v celém Grónsku. Nejlepší výhledy skýtají města Qaqortoq (na jihu), Ittoqqortoormiit (na východě) a Kangerlussuaq (na západě).

 

Termální lázně Uunartoq

Na různých místech v Grónsku je možné najít horké prameny, ale na neobydleném ostrově Uunartoq mají prameny ideální teplotu ke koupání. Tři přírodní termální prameny se tu spojují do malého jezírka, kde se můžete ponořit obklopeni menšími ledovými krami a úžasnými horskými vrcholky. Uunartoq je vzdálen jen kousek lodí od města Ilulissat. V Grónsku jsou doslova tisíce pramenů, především na ostrově Disko a na východní straně země.

 

Muzeum Qaqortoq

Qaqortoq je rybářská vesnice v kamenitém prostředí, s pestře natřenými domy šplhajícími se po svahu kopce nad přístavem. V budově z roku 1804, kdysi domu správce kolonie Julianehåb, je umístěno Qaqortoq Museum vystavující artefakty od dorsetské, thulské a severské kultury, z nichž každá má vlastní expozici i s interpretací. Obzvlášť dobře zastoupená je severská historie, s artefakty, k nimž patří harpuny a kajaky, spolu s autentickou kopií rašelinové chýše. Také zde najdete kopii tradiční grónské lodi umiac. V nejvyšším patře je dobře zrekonstruovaný Modrý pokoj a Červený pokoj, kde kdysi pobývali Knud Rasmussen a letec Charles Lindbergh. Lindbergh se sem dostal při hledání míst pro mezipřistávací letiště pro aerolinie Pan Am.

Adresa: Torvevej B 29 3920, Qaqortoq, Grónsko

 

Ruiny vikinských staveb 

14 turistických atrakcí Grónska 4
vikinské ruiny kostela Hvalsey

K nejoblíbenějším místům pro návštěvu na jihu Grónska patří zbytky dávných kolonií Erika Rudého založených před více jak tisíciletím. Na svém vrcholu žilo v Grónsku odhadem asi 5000 Seveřanů. Proč sídla zanikla, zůstává dnes tajemstvím. Návštěva lokalit s ruinami představuje fascinující cestu zpátky v čase do života tvrdých lovců a sběračů. V regionu se nachází několik vikinských ruin včetně kostela Hvalsey (nejstaršího v Grónsku a často návštěvníkům doporučovaného) a vesnice Brattahlid nedaleko městečka Qassiarsuk (20 minut lodí od mezinárodního letiště Narsarsuaq).

 

Eskymácké sídlo Sermermiut

Zhruba 2 km od města Ilulissat naleznete staré eskymácké sídlo, které bylo poprve vykopáno na začátku 20. století a které přináší některé z nejlépe zachovalých pozůstatků domorodých eskymáckých kultur v polární oblasti. Dávná vesnice je opuštěná, ale i dnes můžete vidět artefakty pocházející od jejích obyvatel, kteří zde žili před více jak 2000 lety. Do Sermermiutu se dostanete pěšky zhruba za hodinu. Z centra Ilulissatu jděte na jih ke starému heliportu a pak po chodníku z dřevěných desek dalšího 1,2 km na jih ke břehu Icefjordu. Nálezy odtud jsou vystaveny v Muzeu Ilulissat.

 

Plavby lodí či trajektem

Ať už se vydáte na krátkou odpolední plavbu mezi ledovými krami nebo na vícedenní plavbu do zálivů a fjordů, lodě představují nejlepší způsob, jak se podívat do většiny částí Grónska. Mohutné ledové stěny jsou obvykle vidět jedině z moře, takže lodě jako takové znamenají zásadní součástí života v Grónsku; kamkoli se vydáte, budete mít příležitost vyplout na moře. Menší výletní lodě mají výhodu v tom, že nemívají pevně stanovený program, takže kromě ledovců a ledových ker můžete spatřit také vodopády a divoká zvířata, jako je orel střežící své hnízdo. Můžete však podniknout také delší vícedenní plavbu, abyste spatřili více z divů Grónska, nebo poznat něco z místního života při tom, jak se přidáte k místním na některém z mnoha trajektů obsluhujících malé přístavy na pobřeží. Společnost Sarfaq Ittuk provozuje trajekty představující místní dopravu, takže na rozdíl od plaveb navržených speciálně pro turisty Vám trajekty umožní se setkat a bavit s místními.

 

Jízda na saních tažených psím spřežením nebo na sněžném skútru

Není pochyb o tom, že průzkum divoké krajiny je jedna z předních aktivit v Grónsku, a nejlepší způsob, jak poznávat jedinečné přírodní prostředí v zemi v období sněhu, je při výletě na saních tažených psím spřežením nebo na sněhovém skútru (snowmobile). K nejoblíbenějším oblastem patří záliv Disko Bay, Tasiusaq, Qaanaaq a Thule. V Grónsku najdete řadu turistických operátorů nabízejících výlety pro návštěvníky s různou výší rozpočtu.

 

Město Tasiilaq ve východním Grónsku

I když má městečko Tasiilaq jen 2000 obyvatel, jedná se o největší sídlo ve východním Grónsku. Leží na ostrově Ammassalik asi 100 km jižně od polárního kruhu. Tasiilaq je obklopen dechberoucí scenérii fjordu a vysokými horami, zatímco ho protíná menší říčka, takže byste si ho při své návštěvě určitě neměli nechat ujít. Flower Valley (Květinové údolí) za městem je oblíbeným cílem krátkých i delších pěších túr. K vyhledávaným zimním aktivitám patří výlety na lyžích a na saních tažených psím spřežením. V létě aktivity zahrnují pěší turistiku, lezení, lety helikoptérou nad ledovou pokrývkou a ledovci, plavba na mořském kajaku mezi ledovými krami ve fjordu, pozorování velryb a rybaření. Tasiilaq je však jedno z nejizolovanějších sídel na Zemi, takže očekávejte jedinečný a nezapomenutelný zážitek.

 

Z Kangerlussuaqu na ledovou pokrývku

Kangerlussuaq je městečko s asi 500 obyvateli a pro jeho návštěvu existují 2 důvody: jedná se o oblíbený počáteční bod pro túry po stezce Arctic Circle Trail (200 km) a skýtá nejlepší přístup na ledovou pokrývku Grónska. Můžete se vydat na organizovaný půldenní výlet na ledovou pokrývku, která začíná jen asi 30 km odtud, a jakmile budete na místě, projít se po jejím povrchu. Je to jedno z mála míst, kde je možné se dostat na severní ledovou pokrývku jinak než helikoptérou. Jedná se o zážitek jako žádný jiný – led táhnoucí se až k horizontu, kterým protékají modré řeky z rozpuštěné vody. Vyznavači pěší turistiky, kteří hledají něco kratšího a méně náročného než je Arctic Circle Trail, pak mohou zdolat nedaleký vrchol Cukrová homole (Sugarloaf Mountain) skýtající daleké výhledy sahající až na ledovou pokrývku.

 

Muzeum Knuda Rasmussena

Skromné muzeum je umístěno v rodném domě dánského objevitele Knuda Rasmussena, který se proslavil svou expedicí se psím spřežením kolem Severozápadního průjezdu. Zde je však znám především svými příspěvky k ekonomickému rozvoji regionu coby spoluzakladatel Obchodní stanice Thule (1910). Také je uznáván Inuity v Grónsku i v Kanadě za své antropologické příspěvky, takže získal přezdívku „otec eskimologie“. Rasmussen, který byl sám částečně Inuit, studoval inuitskou kulturu a zdokumentoval řadu aspektů jejich kultury a folkloru. Muzeum uchovává expozice, které připomínají řadu je arktických expedic, a také historii sídel Ilulissat a Sermermiut.

 

Muzeum umění v Nuuku (Nuuk Kunstmuseum)

Muzeum umění v Nuuku (Nuuk Art Museum) začal jako soukromá sbírka Svenda a Helene Jungeových, která reprezentuje jejich lásku je všemu grónskému. Sbírka zahrnuje obrazy Grónska a díla těch, kteří zde žili a pobývali, a také různé řemeslno-umělecké práce. Turisté, které zajímají místní řemesla, mohou spatřit proces výroby tradičního grónského oděvu zblízka v organizaci Kittat Economusée rovněž sídlící v Nuuku. Jedná se o živé fungující muzeum, které umožňuje návštěvníkům pozorovat, jak se připravují kůže, načrtávají vzory a vytváří umělecká forma. Návštěvníci si také mohou některé kusy na místě zakoupit.

***

14 turistických atrakcí Grónska 5

KDE SE UBYTOVAT

Hotely v Ilulissatu:

Nejblíže luxusu v Grónsku má Hotel Arctic Ilulissat 4*, který sám sebe označuje za „nejsevernější 4* hotel světa“. Výhledy z pokojů do zálivu jsou fanatické, snídaně v ceně, tak jako doprava na letiště a jednou za hodinu do města. Na pohodlném místě v centru naleznete Hotel Icefiord 3*, hotel střední přímo na okraji zálivu Disko Bay. Všechny pokoje jsou obráceny směrem k zálivu a skýtají výhledy le ledové kry proplouvající kolem. Oblíbená je zdejší restaurace, snídaně je v ceně ubytování, tak jako doprava na letiště.

Penziony v Nuuku:

Butikový penzion Eagle View přímo u vody a s krásnými výledy se svých pokojů nabízí dobře vybavenou kuchyni, salonek a společné koupelny. Pokoje jsou prostorné a veselé. Greenland Escape  se nachází v blízkosti letiště a jen asi 20 minut pěšky či taxíkem od centra města. Pokoje jsou moderní, s minimalistickým dekorem; kuchyně a koupelny jsou společné.

Ubytování jinde v Grónsku:

Ve městě Kangerlussuaq, které vyhledávají vyznavači pěší turistiky a outdorových aktivit, nenajdete luxusní resorty, ale zato menší pokoje v Old Camp, ubytovacím zařízení ve stylu hostelu, kde si hosté mohou v kuchxni sami přirpavit snídani. Vysoko nad barevným městečkem Tasiilaq ve východním Grónsku stojí Angmagssalik Hotel 3* skýtající úžasné výhledy na hory za zálivem plným ledových ker. Hotel má restauraci a v ceně ubytování je zahrnuta snídaně.

Akční nabídka ubytování:

Pro cestovatelské tipy a triky jak najít levné ubytování a ušetřit peníze klikněte zde nebo vyzkoušejte tento srovnavač Hotelscombined.com,  kde můžete porovnat všechny ceny jednoho a toho samého hotelu na jednom místě.