14 turistických atrakcí tuniského ostrova Džerba

14 turistických atrakcí tuniského ostrova Džerba 1

Džerba (Djerba) je pohodová destinace, která nabízí pobyt na ostrově. Leží jen 5 km od jižního pobřeží Tuniska a jeho idylické mírně se svažující písčité pláže a ideální středomořské klima z něj učinily jedno z nejlepších míst, kam se mohou vydat tursité hledající v zimě odpočinek na pláži. Pro ně je zde spousta resortů, ale Džerba rovněž skýtá další atrakce a pamětihodnosti, jako jsou bezčasové vesnice a scenérie hodné malíře, pokud se budete chtít ponořit hlouběji do místní kultury. Jedná se rovněž o skvělé místo, kde si můžete udělat základnu, a z ní se vydávat poznávat další oblíbené atrakce na jihu země při sérii jednodenních výletů. Plánujete-li návštěvu Džerby, zde najdete možnosti, co dělat mimo pláže. 

 

Město Houmt Souk

Stará město Houmt Souk, metropole Džerby, s jeho labyrintem uliček lemovaným malebnými nabílenými domy a obchody s pestrou keramikou je jako stvořené k procházkám. Mezi uličkami v Houmt Souku můžete spatřit řadu dobře zachovalých fondouků (karavanserájů). Tyto hostince pro kupce představovaly kombinaci noclehárny, stáje pro zvířata a skladiště pro cestující obchodníky, kteří procházeli napříč severní Afrikou, kde nakupovali sůl, koření a textilie, které pak odváželi do Evropy. Typická stavba vysoká několik pater měla podobu série pokojů vybudovaných kolem nádvoří s arkádami. Mnohé z fondouků v Houmt Souku byly pečlivě zrestaurovány a dnes fungují jako butikové hotely a restaurace. Pro mnoho návštěvníků je to jedno z nejlepších míst pro nakupování na ostrově. Přehlídky tradičních řemeslných výrobků v uličkách bazaru zahrnují berberské šperky, textilie, tradiční obuv, výrobky z mosazi a stříbra, kožené výrobky a hromady ručně malované keramiky.  A až budete mít pro tento den dost smlouvání, zamiřte do malého přístavu s loďkami v pastelových barvách pohupujícími se na Středozemním moři, aby pocítili něco z minulosti Houmt Souku, kdy byl rybářskou vesnicí.

 

Plage de Sidi Maharès – pláž

Nejoblíbenější pláží na Džerbě je Plage de Sidi Maharès na severovýchodním pobřeží ostrova, ideální místo pro relaxaci po procházení se soukem a nakupování keramiky. Jedná se o nejstarší plážový resort na ostrově, a tedy i nejrozvinutější. Za písčitou pláží leží řada resortů, z nichž většina má vlastní úsek pláže. K dispozici je dobrý výběr restaurací a kaváren kolem pláže, kde také snadno seženete půjčovnu lehátek a slunečníků. Tento úsek pláže je zaměřen na rodiny s dětmi a nabízí spoustu možností aktivit, od jízd na velbloudech a koních po písku až po vodní sporty, jako je plavba na kajaku a paddleboardu. Písčitý břeh se táhne přibližně 13 km až k mysu Ras Tourgueness, kde se tyčí starý maják.

 

Djerba Explore Park 

14 turistických atrakcí tuniského ostrova Džerba 2
Djerba Explore Crocodile Farm

Djerba Explore Park se nachází u pobřežní silnice na ostrově, 20 km východně od Houmt Souku. Komplex zahrnuje Lalla Hadria Museum a Djerba Explore Crocodile Farm. Účelově postavené současné muzeum Lalla Hadria je věnováno islámskému kulturnímu dědictví a umění. Uchovává působivou sbírku více jak 1000 exponátů vystavených v 15 galeriích. Expozice tradičních oděvů a krojů z 18. a 19. století, tuniské keramiky, náboženských artefaktů a starých textilií představují pestrost islámských řemesel, které provozovaly národy severní Afriky a Blízkého východu. S muzeem sousedí krokodýlí farma Djerba Explore, malý přírodní park, kde můžete vidět přes 100 krokodýlů lenošících v uměle vybudované laguně a jejím okolí.

Adresa: Route Touristique, Midoun

 

Plage de la Séguia – pláž

Pláž s bílým pískem dlouhá 5 km leží mezi letoviskem Aghir a muzeem Ras Lalla Hadria, 25 km jihovýchodně od Houmt Souku v oblasti známé jako Touristique Zone. Jedná se o příjemné místo, kde můžete strávit den; pobřeží je o něco méně rozvinuté než Plage Sidi Maharès, ale přitom skýtá služby, které potřebujete pro den strávený na pláži;  patří k nim provozovatelé vodních sportů a plážových aktivit, jako jsou jízdy na velbloudech či na koních. Můžete si zde rovněž vypůjčit slunečníky a lehátka různého typu a k dispozici je spousta restaurací a kaváren, až dostanete hlad. V nedávných letech zde byly otevřeny další resorty, především na jižním konci pláže. Jedná se o dobrou volbu pro turisty, kteří hledají méně přelidněné plážové prostředí, ačkoli o víkendech v létě můžete očekávat, že na pláži bude spolu s Vámi spousta dalších lidí. 

 

Muzeum tradičního dědictví Džerba

Zajímavé malé muzeum je místem, kam byste měli zamířit, pokud se budete chtít ponořit hlouběji do místní kultury. I když je malé, jeho galerie vystavují působivý počet exponátů, všechny týkající se místního dědictví a kulturních tradic na ostrově. Kromě přehlídek zaměřených na historii ostrova zde najdete dobře spravované expozice věnované židovskému dědictví Džerby, dále pozoruhodné přehlídky pestrých tradičních krojů, starých šperků, starožitné keramiky a nápadně vyřezávaných svatebních truhlic. Muzeum se nachází hned vedle krásné stavby Zaouia Sidi Zitouni z 18. století. Návštěvníci mohou vstoupit do mauzolea a prohlédnout si působivé stropy zdobené umělými krápníky.

Adresa: Avenue Abdelhamid el Kadhi, Houmt Souk

 

Borj el Kebir – pevnost

Pevnost Borj el Kebir shlíží na přístav Houmt Souk už od 13. století. Původní budova byla zpevněna v 15. století, ale později v 16. století nahrazena novou, když nad zátokou vybudoval osmanský korzár Dragut mohutnou pevnost Borj el Kebir. Od 60. let 20. století probíhají rozsáhlé práce pro zachování budovy. Když vyjdete nahoru, naskytnou se Vám výhledy na přístav Houmt Souk. Mezi pevností a přístavem uvidíte malý obelisk na místě pyramidy z lebek, kterou zde kdysi postavil Dragut.

Adresa: Rue Ulysse, Houmt Souk

 

Synagoga La Ghriba

La Ghriba je přední památka někdejší židovské komunity na Džerbě. I když není synagoga nijak působivá zvenčí ani příliš stará (byla vybudována ve 20. letech 20. století), lokalita má historii sahající mnohem dále. Podle jedné místní pověsti zde na zem spadl posvátný kámen (meteorit), čímž označil náboženský význam místa. Interiér synagogy má pěkné obložení a obsahuje významné a cenné staré svitky Tóry. Každoročně 33 dní po Velikonocích je La Ghriba dějištěm nejvýznamnější židovské poutě v Maghrebu (severní Africe). Po návštěvě synagogy zamiřte do centrálního okrsku Er Riadh, kde v úzkých ulicích (venkovní galerie známé jako Djerbahood) naleznete pestrý současný streetart, který původně vznikl jako součást streetartového projektu v roce 2014.

 

Městečko Guellala a Muzeum Guellala

Vesnice Guellala je hlavním centrem hrnčířství na Džerbě a její hlavní ulice je lemována hrnčířskými dílnami, které návštěvníkům představují své zboží. Prý zde žije přibližně 450 místních hrnčířů, takže stojí za to navštívit alespoň jednu dílnu a seznámit se s tímto starobylým řemeslem. Tradiční hrnčířské výrobky z Guellaly jsou neglazované skladovací nádoby vytvořené podle starověkých amfor, ale dnes se stejně často vyrábí také pestře malovaná keramika. Hlína, kterou hrnčíři používají, se získává ze šachty hluboké až 80 m, schne 2-3 dny a poté je rozbita a smíchána s vodou (sladkou na červenou keramiku a slanou mořskou na bílou keramiku). Keramika se nechává 60 dní schnout a pak se vypaluje 4 dny v polo-podzemních pecích, kde zůstává dalších 10 dní, aby postupně vychladla. Pokud byste tedy na Džerbě zatoužili nakupovat, zamiřte sem. V městečku Guellala také najdete Guellala Museum, které se zaměřuje na místní kulturu. V muzeu spatříte různá dioramata, která představují tradiční životní styl a kultury na ostrově. Za pozornost stojí především sbírka tradičních krojů, i když přehlídky samotné jsou trochu nudné. Muzeum představuje oblíbenou zastávku autobusů s turisty z resortů na Džerbě, takže pokud to bude možné, vydejte se sem časně, abyste se vyhnuli davům.

 

Midoun – město

Midoun je největší tržní město na Džerbě, obklopené ovocnými sady a háji datlových palem, asi 16 km jihovýchodně od Houmt Souku. Návštěvníci by se měli snažit zastihnout zdejší sobotní trh. Prostor staré medíny je plný nádherný budov, s úzkými uličkami a vysokými zdmi s rozpadajícími nabílenými detaily. Mezi obyvateli městečka je mnoho potomků otroků, kteří sem byli původně dovezeni ze Súdánu. Pokud zde budete během letních měsíců, každý týden se koná kulturní program zahrnující lidové tance a přehlídky velbloudů.

 

Šot al-Džaríd – solná pánev

14 turistických atrakcí tuniského ostrova Džerba 3

Jednu z nejsurrealističtějších atrakcí Tuniska, Šot al-Džaríd (Chott el Djerid), můžete navštívit při dlouhém jednodenním výletě z Džerby (290 km), ale stojí za to, pokud chcete spatřit zdejší bizarní přírodní formace. Mamutí solná pánev se táhne asi kilometr a její povrch pokrývá neskutečně se lesknoucí modrobílá solná krusta. Na některých místech sůl zkrystalizovala do věžiček bizarních tvarů nebo do usazenin v různých barvách. Návštěvníci, kteří se sem vydají na jaře, mají obzvlášť štěstí a mohou zahlédnout plameňáky, kteří se zde rozmnožují, budují hnízda a vychovávají mladé předtím, než znovu odletí.

 

Zarzis – pobřežní město

Zarzis (také Jarjis), který leží na poloostrově Akkara lemovaném bílými písečnými plážemi, je druhé nejvýznamnější centrum pro turisty na jihu Tuniska (po Džerbě). Asi 20 km jihovýchodně od Džerby naleznete pobřežní město v oáze obklopené olivovými a datlovými háji, a také zelenými tržními zahradami. Nebudete-li mít čas na návštěvu nádherné klidné oázy Tozeur, dobrým kompromisem je Zarzis. Mnoho lidí sem přichází kvůli plážím, ale město samotné nabízí atmosféru starých časů, a to i přes řadu turistických resortů. Jedná se o skvělé místo, kde si můžete vychutnat tuniskou provinční kulturu.

 

Nefta – město v oáze

Pro mnoho lidí by návštěva Tuniska nebyla kompletní bez alespoň jednoho krátkého výletu do nekonečné Sahary. Budete-li ubytováni na Džerbě, nejsnadnadnější pro Vás bude se vydat do Nefty. Město v oáze představuje významné centrum pěstování datlí a nabízí skvěle zachovalou starou medínu, kde v labyrintu uliček spatříte domy s cihlovými fasádami a kopule a minarety mešit mezi nimi. Většina turistů však zamíří ven z města. Asi 15 km západně od Nefty leží velký úsek dun (výběžek známé saharské oblasti dun Grand Erg Oriental), kde můžete okusit život v poušti. Odtud se snadno dostanete do soutěsky Selja (Thelja) s její úžasnou scenérií.

 

Region Medenine 

14 turistických atrakcí tuniského ostrova Džerba 4

Tohle je něco pro milovníky Star Wars: opevněné hliněné skladovací domy (ksour) v Medenine se objevily ve Star Wars: Epizoda 1 – Skrytá hrozba. Původně byl Medenine významným centrem na karavanních trasách vedoucích do nitra Afriky a sýpky oblých tvarů sloužily jako sklady zásadního významu pro polonomádské rodiny, které sem ukládaly svůj majetek za dobu, když budou pryč. Klenuté „domečky“ byly vybudovány z nepálených cihel vedle sebe a nad sebou, takže bloky připomínající plástev dostahovaly až 6 pater. Většina byla stržena v 60. letech 20. století, aby udělaly místo pro expanzi moderních měst, ale jeden obzvlášť působivý příklad, Ksar Medenine, byl zachován. Díky jeho roli ve filmu sem přicházejí zástupy návštěvníků. Medenine leží 78 km jižně od Džerby, takže ho snadno můžete navštívit při jednodenním výletu z ostrova.

Navštivte filmové lokality v Tunisku

Gightis – archeologická lokalita

Římské město 27 km severně od Medenine původně založili v 6. stol. př.n.l. Féničané, ale plně vzkvétalo až za římské nadvlády po roce 48 n.l.. Dochované zbytky pocházejí převážně z 2. stol.n.l. a zahrnují komplex římských lázní, fórum, chrám Apollóna, Concordie a Herkula a chrám Dionýsa. Lokalita samotná není příliš působivá (byla kompletně zničena kmenem Vandalů), avšak město zaujme každého, kdo se zajímá o starověkou historii Tuniska. Představuje dobrou zastávku při jednodenním výletě z Džerby do Medenine. Vykopané nálezy je možné spatřit v Muzeu Bardo v metropoli Tunisu.

Ruiny starověkého Kartága v Tunisu

Akční nabídka ubytování: