10 důvodů pro návštěvu Madagaskaru

10 důvodů pro návštěvu Madagaskaru 1

Ikoničtí lemuři, rajské pláže, neproniknutelná džungle, dechberoucí krajina a fascinující podmořský život – to je Madagaskar, neodolatelná destinace pro milovníky dobrodružství a přírody. Ostrov zahalený mýty ležící v Indickém oceánu se oddělil od superkontinentu Gondwany před 90 miliony lety a od té doby je samostatný, takže je to jedna z posledních původních oblastí s jedinečnými druhy. Kromě toho patří k místům s největší biodiverzitou: žije se zde 5 % všech známých živočišných a rostlinných druhů na Zemi. Zde uvádíme přehled 10 nejlepších věcí, které můžete vidět a dělat na Madagaskaru.

 

Prohlédněte si metropoli Antananarivo 

Metropole Antananarivo (Tana) je dobře známá, protože představuje vstupní bod pro většinu cestovatelů přicházejících na Madagaskar. Nenajdete zde žádné významné turistické atrakce (i když má město asi 2 miliony obyvatel), ale právě v tom někteří cestovatelé vidí jeho kouzlo. Madagaskarská metropole se sice nemůže chlubit skvělou architekturou jako jiné metropole, úplně její návštěvu vynechat by však byla chyba, protože město je svým vlastním způsobem unikátní. Tana byla po tři staletí centrem malgašské moci a můžete se zde seznamovat s bohatou historií a kulturou země, a také je vzácným místem na Madagaskaru, kde si můžete dopřát dobré jídlo; některé podniky mohou soupeřit s michelinskými restauracemi v Evropě, ale s podstatně nižšími cenami.

 

Hloubkové potápění a šnorchlování s velrybami 

Korálové útesy kolem Madagaskaru, které jsou pro turistiku stále neobjevené, nepoznamenal úpadek a poškození jako u mnoha jiných tropických ostrovů. Pokud jste nadšení vyznavači potápění či šnorchlování,  Madagaskar nabízí vynikající příležitosti, a to především na menších ostrovech u Nosy Be, a také Ile Sainte Marie/Nosy Boraha na východním pobřeží a (v menším rozsahu) ostrovy u jihozápadního pobřeží. Korálové útesy jsou domovem indicko-tichomořských druhů ryb, jako jsou klauni, skaláry, ostencovité ryby, bodloci pestří a kanici. Zvláštní atrakcí je zde možnost zaplavat si se žralokem velrybím v temně modrých vodách u Nosy Be, což je skutečně vzrušující a jedinečná aktivita, kterou byste si při návštěvě země neměli nechat ujít.

 

Poznejte deštné pralesy v oblasti Atsinanana

Deštné pralesy v oblasti Atsinanana zahrnují 6 národních parků kolem východní části ostrova. Tyto reliktní lesy jsou kriticky důležité pro udržení ekologických procesů nezbytných pro přežití jedinečné biodiverzity, která odráží geologickou historii ostrova. Od nejbližší pevniny se Madagaskar oddělil před více jak 90 miliony lety, takže zdejší rostliny a živočichové se vyvíjeli izolovaně. Deštné pralesy jsou na seznamu UNESCO kvůli svému významu pro ekologické a biologické procesy, a také kvůli jejich biodiverzitě a ohrožených druhům (především jsou to lemuři).

 

Vydejte se na pěší túru do Národního parku Isalo

NP Isalo, nejoblíbenější přírodní destinace na Madagaskaru díky snadnému přístupu ze silnice RN7, zahrnuje vysočinu z jurského období na jihozápadě země. Zřízen byl v roce 1962 a chrání více jak 80 000 ha země, které dominuje dramatický pískovcový masiv, zerodovaný vlivem času a povětrnostních podmínek do podoby surrealistické přehlídky náhorních plání, kaňonů, strží a skalních věžiček. Ložiska železa a minerálů zbarvují kamenné formace mnoha odstíny duhy, zatímco impozantní skalní plošiny, vrcholky a stěny v NP Isalo ukrývají oázy s vodopády, hustými lesy a travnatými plochami, které jsou domovem jedinečné flóry a fauny. Hlavní atrakcí pro návštěvníky je pěší turistika: po stezkách se mohou dostat na mnoho míst a podnikat túry trvající od pár hodin až po několik dní.

 

Blouděte v madagaskarském Tsingy (geologická kuriozita)

Tsingy je malgašské slovo pro „chůzi po špičkách“ a pro téměř neproniknutelný labyrint vápencových jehel. Krajina Tsingy , se kterou se můžete setkat v několika madagaskarských regionech, to jsou rozsáhlé skalnaté oblasti s útvary z vápence nebo z drolivého kamene z fosilizovaných lastur. Vytvářejí surrealistickou a neproniknutelnou krajinu, přičemž Tsingy návštěvníkům připomene dávné období Země (jurské období), kdy byl Madagaskar ještě připojen k africkému kontinentu. Nejznámější lokalita Tsingy je pozoruhodný skalní les Tsingy de Bemaraha (UNESCO) na západním pobřeží Madagaskaru, který byl prvním útočištěm obyvatel ostrova.

 

Vypravte se po stopách lemura, který je symbolem Madagaskaru

10 důvodů pro návštěvu Madagaskaru 2

Lemuři, kteří jsou primáti považováni za předky opic, jsou endemický druh na Madagaskaru, a můžete je najít v národních parcích, přírodních rezervacích a v deštném pralese. V současnosti na Madagaskaru žije více jak 100 druhů lemurů. Lemur kata (maki catta), pro něhož je charakteristický černobíle pruhovaný ocas, je nejznámější druh, který byl pojmenovaný podle koček, protože mňouká a přede podobně jako ony. Dalším známým druhem je lemur indri, jehož výkřiky často proberou cestou znavené turisty. Lemuři jsou velmi chytrá zvířata a některé druhy, jako je lemur sifaka, jou velmi přátelské k lidem; nebuďte proto překvapení, pokud se Vám při procházce džunglí usadí lemur na rameni.

Madagaskar – země lemurů 

Navštivte Baobabovou alej

Baobab, v malgaštině nazývaný také reniala („matka lesa“), je majestátní a posvátný strom, který má 8 druhů, z nichž 6 roste pouze na Madagaskaru. Stromy zde stovky let sloužily jako zdroje léčivých prostředků a vody, protože v mohutných kmenech se zachytává dešťová voda a ty pak představují rezervoáry pro zvířata i pro lidi. Baobaby najdete na celém tropickém ostrově, ale hlavní atrakci (a ideální místo pro fotografování) představuje Baobabová alej (Avenue of Baobabs) v NP Kirindy. Majestátní alej mohutných baobabů se tyčí v okolní krajině jako obři. Nejlepší doba pro návštěvu aleje baobabů je při východu nebo západu slunce, abyste tohle pozoruhodné prostředí mohli spatřit v nejlepším světle.

 

Pozorujte keporkaky u severního Madagaskaru

Fantastická fauna Madagaskaru se neomezuje jen na pevninu. Když se sem vydáte v době mezi červnem a koncem září, můžete být svědky jedno z nejúžasnějších představení na Zemi, kdy velké skupiny velryb keporkaků na své každoroční migraci z Antarktidy skončí v teplých vodách kolem ostrova. Zde se rozdělí na dvě skupiny: jedna skupina migruje k západnímu pobřeží (Nosy Be) a druhá se zdrží ve vodách u východního pobřeží (ostrov Nosy Boraha/Sainte Marie Island a Antongil Bay). Nejlepší způsob, jak se na velryby podívat, je na rychlém motorovém člunu v doprovodu odborníka na velryby, který Vás odveze na nejlepší místa a poskytne Vám detailní pohled na velryby a vzorce jejich chování.

 

Relaxujte na nádherných plážích v souostroví Nosy Be

Kromě obrovského množství bizarních živočišných druhů je Madagaskar rovněž ideálním místem pro relax na plážích: ostrov je obklopen tisícovkami kilometrů pozoruhodných divokých pláží. Nejidyličtější z nich naleznete na Nosy Be, hlavním ostrově ve stejnojmenném souostroví (které zahrnuje asi desítku ostrůvků). Nosy Be se nachází v Mosambickém průlivu nedaleko severozápadního pobřeží Madagaskaru a bývá nazýván také „Parfémový ostrov“ kvůli vůním ylang ylang, cukrové třtiny a koření. Tento tropický ráj – s tyrkysovými lagunami, dlouhými plážemi se zlatým pískem & hojností bujné vegetace a s vulkanickým reliéfem s jezery – leží jen coby kamenem dohodil od severozápadního pobřeží Madagaskaru.

 

Ubytujte se v nejexkluzivnějším plážovém resortu světa Time + Tide Miavana

Time + Tide Miavana je ultraluxusní rezort se na ostrově Nosy Ankao, který je součástí soukromého souostroví s 5 ostrovy u severovýchodního Madagaskaru. Miavana, obklopený pestrými korálovými útesy a pozoruhodným životem v Indickém oceánu, zahrnuje 14 vil s bazénem (s 1, 2 nebo 3 pokoji) rozmístěných kolem čistých bílých pláží na západě ostrova. Vily podobné palácům dokonale navrhli Silvio Rech a Lesley Carstens, kteří prosluli rezorty North Island na Seychelách a Chinzombo v Zambii. Hosté se své soukromé plošiny vystoupí přímo na měkký písek, odkud mají panoramatické výhledy na Indický oceán a západy slunce až k obrysům pevniny Madagaskaru.

Akční nabídka ubytování zde