10 průlomových technologií roku 2022

10 průlomových technologií roku 2022 1

Přehled 10 průlomových technologií podle Massachusettského technologického institutu (MIT).

 

Konec hesel

Po celá desetiletí potřebujeme hesla, abychom mohli dělat různé věci online. Nové formy autentizace nás konečně nechají zbavit se jich nadobro. Místo hesla použijeme odkaz zaslaný e-mailem, oznámení push nebo biometrický sken. Tyto metody jednodušší (nemusíte si pamatovat svůj obličej) a také bývají bezpečnější.

 

Sledování variant covidu

Pandemie přinesla bezprecedentní investice do genového sekvenování a dramaticky rozšířila kapacitu pro tento typ monitorování po celém světě. Lepší dohled umožnil vědcům sledovat šíření viru covid-19, rychle rozpoznat nové varianty a varovat před nimi.

 

Baterie do sítě s dlouhou výdrží

Využíváme obnovitelnou energii více než kdy jindy. Ale co se stane, když slunce zapadne nebo vítr ustane? Provozovatelé sítí potřebují způsob, jak „uložit elektřinu na později“. Nové baterie na bázi železa mohou tento úkol splnit. Vyrábějí se z velkého množství materiálů a mohly by být levnější a praktičtější než jiné typy síťového úložiště.

 

AI pro ukládání proteinu

Téměř ke všemu, co naše tělo dělá, potřebuje proteiny (bílkoviny). Způsob, jakým se protein skládá, následně určuje jeho aktivitu. Zjištění struktury proteinů přitom může trvat měsíce. Nyní umělá inteligence (AI) s názvem AlphaFold2 vyřešila tuto dlouhodobou biologickou hádanku, která by mohla umožnit rychle navrhnout léky na širokou škálu nemocí.

 

Vakcína na malárii

Malárie ročně zabije více než 600 000 lidí, většinu z nich tvoří děti mladší 5 let. Nová vakcína proti malárii schválená WHO by mohla každý rok pomoci zachránit statisíce životů. Je to také první vakcína na světě proti parazitární infekci.

 

Systém Proof-Of-Stake 

10 průlomových technologií roku 2022 2

Kryptoměny jako je bitcoin využívají obrovské množství elektřiny. Důvodem je způsob ověřování transakcí, který nyní vyžaduje značný výpočetní výkon. Systém Proof Of Stake nabízí způsob, jak ověřit transakce bez spotřebování tolika energie. Ethereum plánuje přechod na tento systém v letošním roce a snížit spotřebu energie o 99,95 %.

 

Pilulka na covid

Nový lék od společnosti Pfizer poskytuje účinnou a širokou ochranu proti viru covid-19 včetně nejnovějších variant. Podobné léky nyní vyvíjejí také další společnosti. V kombinaci s vakcínami by tyto pilulky mohly poskytnout světu způsob, jak se konečně dostat z pandemie.

 

Praktické fúzní reaktory

Příslib neomezené bezuhlíkové elektřiny po desetiletí inspiroval výzkumníky, aby se pokusili zprovoznit fúzní energii. Jeden startup nyní plánuje její dodání do sítě začátkem 30. let 21. století. Jeho design se opírá o nový výkonný magnet, který trhal rekordy a měl by společnosti umožnit postavit menší a levnější reaktory.

 

Syntetická data pro AI

Trénování umělé inteligence vyžaduje obrovské množství dat. Často jsou však tato data chaotická, odrážejí zkreslení skutečného světa nebo existují obavy o soukromí kolem obsažených informací. Některé společnosti začínají vytvářet a prodávat syntetická data, aby se těmto problémům vyhnuly. Není to dokonalé, ale mohl by to být lepší způsob, jak trénovat AI.

 

Továrna na odstraňování uhlíku

Snížení emisí je klíčovým krokem ke zmírnění změny klimatu. Podle OSN to ale nestačí. Abychom se vyhnuli budoucímu katastrofickému oteplování, musíme také odstranit oxid uhličitý ze vzduchu. Za tímto účelem byla na Islandu nedávno otevřena největší světová továrna na odstraňování uhlíku.