11 turistických atrakcí mexické Tijuany

11 turistických atrakcí mexické Tijuany 1

Když přijde řeč na Tijuanu, téměř každý se na Vás skepticky podívá. Je to tak – Tijuana nemá nejlepší pověst. Nese prvenství coby „nejpřecházenější hranici na světě“, takže možná se ptáte, co sem lidi po většinu 20. století stále přivádělo.

Odpověď zní: nekalé aktivity. Tijuana byla semeništěm spousty nelegálních věcí. Ale nedávná obnova města, investice vlády a kulturní renesance vše obrací o 180° ve prospěch tohoto pohraničního města. Vzkvétající scéna restaurací a městského umění vdechuje Tijuaně nový život a přináší současné restaurace, galerie a umělecky orientované kavárny. Přesto by cestovatelé měli uplatňovat určitou opatrnost, protože nic není bez chyby; turisté však bývají cílem jakýchkoli nelegálních aktivit jen zřídka. A pokud se budete zdržovat v turistických částech města, lze téměř zaručit, že se Vám nic nestane. Ve skutečnosti pro skutečné pochopení Mexika (a spatření všeho, co tato skvělá země nabízí) byste tohle město neměli vynechat. Leží hned za hranicí, když se vydáte ze San Diega v USA, takže se jedná o oblíbený cíl jednodenních výletů.

 

Kulturní centrum v Tijuaně 

11 turistických atrakcí mexické Tijuany 2

Kulturní centrum v Tijuaně (Tijuana Cultural Center, CECUT), které vyniká svým kulovitým tvarem a barvou pouštního písku, je jedna z předních atrakcí města. Bylo otevřeno v 80. letech a od té doby se stalo jedním ze symbolů Tijuany. Nachází ve čtvrti Zona Rio, která je vzdálená jen 5 minut autem od hranice s USA. Tijuana Cultural Center je jediná instituce Národní rady pro kulturu a umění v Mexiku. Návštěvníci se mohou seznámit s historií mexického státu Baja California prostřednictvím mnoha expozic v Muzeum Kalifornií (Museo de las Californias) nebo filmu v kinosále IMAX, zhlédnout živé představení v sále či v akváriu atd. Kulturní centrum věnuje zvláštní pozornost domorodým obyvatelům regionu, s účastí umělců a řemeslníků mexických i zahraničních. Centrum má také kino Cineteca Tijuana, kde se promítají filmy, a představuje místo setkávání režisérů, scénáristů a herců.

Adresa: Paseo de los Héroes 9350, Zona Urbana Rio Tijuana, 22010 Tijuana BC

 

Avenida Revolucion

Třída Avenida Revolucion je jednoduše legendární. Kdysi hlavní tah pro pověstné nekalé aktivity ve městě dnes představuje ústřední bod renesance Tijuany. Místní ji nazývaní La Revu a dnes zde uvidíte kaleidoskop barev, který ukrývá tajemství své problémové minulosti. Jedná se o zdroj nového života pro město: je plná kaváren, restaurací, hotelů, skvělých pouličních  muralů, galerií designérů a venkovních představení. Budete-li hledat obchody s výrobky řemeslníků, podívejte se sem. Mnoho obchodů v  ulici plní své regály řemeslnými výrobky od místních obyvatel, jako jsou vitráže, kožené výrobky a figuríny. Také zde najdete keramiku Talavera, dřevěné figuríny z Oaxacy a textilie z Yucatánu.  Na hlavní tepně města je stále na co se dívat, co poslouchat, čichat a ochutnávat. Také je srdcem kulinářské revoluce v Tijuaně. Na obou stranách Avenidy najdou návštěvníci řadu moderních restaurací nabízejících tradiční i experimentální pokrmy od místních i mezinárodních šéfkuchařů.

 

El Trompo – interaktivní muzeum

El Trompo je interaktivní muzeum zaměřené na místní rodiny s dětmi a na turisty. Skýtá zábavu pro celou rodinu: nabízí kulturní programy, hry a řadu expozic; vstupné je asi 5 USD. Na stránkách muzea najdete kalendář s blížícími se akcemi. Vzdělávací prostor povzbuzuje děti a jejich rodiče, aby uplatnili interaktivní přístup k experimentům a zapojení vědy do každodenního života. Rozsáhlá čtyřpatrová budova zahrnuje čtyři interaktivní prostory se sbírkou 108 exponátů, a také víceúčelový sál a auditorium s kapacitou pro 4000 osob. Mezi expozicemi návštěvníci najdou sochařské a robotické workshopy, centrum vědy pro mladé, centrum počítačového programování a prostor pro koncerty, konference a prezentace knih. V kinosále jsou promítány také 3D filmy.

Adresa: Av de los Insurgentes s/n, Rio Tijuana 3ra Etapa, 22226 Tijuana BC

 

Pasaje Rodriguez – ulička s uměním

Mezi vším ruchem a povykem na La Revu, ukrytá mezi spoustou hotelů, restaurací a obchodů, leží oáza pro všechny s uměleckými zájmy. Je to Pasaje Rodriguez, vedlejší ulička plná umění, výborného jídla a skvělé energie. Pasaje Rodriguez je poctou evoluci Tijuany a revitalizaci, která mění podobu toho, jako je město vnímáno světem. Projekt zodpovědný za vznik této pasáže započal v roce 2009, kdy byly její části otevřeny pouze na pár dní, aby zde byly vystaveny místní umělecké výrobky. Nepřekvapuje, že umělci, designéři a fotografové chtěli, aby prostor zůstal otevřen i po skončení akce. Dnes návštěvníci najdou uličku se skvělými muraly, malé restaurace s výdejními okénky, galerie umění a mnoho dalšího. První pátek v měsíci bývá skvělá doba k návštěvě, kdy jsou organizovány výstavy, a také slavnostní párty. Také večery bývají dobou, která skýtá nejvíce energie a je nejzajímavější k průzkumu.

 

Tržnice El Popo

Život v Mexiku se točí kolem místních trhů a Tijuana není výjimkou. Tržnice El Popo (Mercado El Popo) nesporně patří k nejlepším ve městě. Pokud chcete vidět něco z života místních v Tijuaně, měli byste začít tady. Tržnice v centru přetéká výrobky, od čerstvých sýrů a cukroví až po pytlíky sušených chili paprik, svíčky, mýdla, oleje, skořici, ovoce, bylinky a kadidlo. El Popo je skvělé místo, kde můžete ochutnat místní kuchyni, nebo si vybrat nějaký suvenýr na památku. Také můžete vidět Mexičany přicházející do města prodat své výrobky z venkova.

Adresa: 22000, Calle Benito Juárez 2da 8053, Zona Centro, 22000 Tijuana BC

 

Playas de Tijuana 

11 turistických atrakcí mexické Tijuany 3

Když se vydáte mimo „centrum“, dostanete se na Playas de Tijuana a do západní čtvrti celého města. Chodník široký 6,4 km vytváří řetězec můstků pro pěší, který vede od Parku Azteca až k americké hranici. Je těžké navštívit Tijuanu a přitom ignorovat velmi reálné politické problémy mezi Mexikem a USA, přičemž chodník je jejich bezprostřední připomínkou: uvidíte z něj hraniční zeď (foto), která vede až do Tichého oceánu. Jinak v Tijuaně mají hlavní slovo dary moře a na Playas je jich hojnost: od rybích tacos přes ceviche až po mnoho dalšího. Většina cestovatelů míjí Playas a míří rovnou do centra Tijuany, ale právě zdejší pohodová atmosféra a odlišné životní tempo umožňují poznat jinou stánku severu státu Baja California.

 

Ensenada – město

Jistě, přišli jste do Tijuany. Ale na severu státu Baja je toho k vidění mnohem více, takže byste se neměli omezovat jen na jedno místo. Necelých 112 km od Tijuany leží její kosmopolitní sestra Ensenada. Historicky byla Ensenada metropolí oblasti Kalifornského poloostrova (Baja) v letech 1882- 1915 a dnes je to především plážové turistické město. Najdete zde směsici cestujících z výletních lodí, lidí cestujících autem (road trip) po celé Kalifornii, mexických turistů a místních. Je to jedna z nejoblíbenějších destinací v celém Baja se zhruba 4 mil. návštěvníky ročně. Udržované nábřeží je tvořeno šňůrou restaurací a obchodů. Určitě byste tu měli ochutnat zdejší rybí tacos, protože je to jedno z nejlepších míst, kde můžete ochutnat tradiční Baja fish tacos. Ensenada také nabízí skvělé muzeum a akvárium. Budete-li cestovat s dětmi, nenechte si ujít hudební fontánu na nábřeží. Milovníci přírody by země měli zamířit na ostrov Guadalupe, kde mohou spatřit žraloky bílé, kteří migrují z Aljašky, aby se rozmnožovali v teplejších vodách.

 

Casa de la Cultura

Nenechte se nikým přesvědčit, že v Tijuaně není žádná kultura! Casa de la Cultura v Tijuaně je jednou z budov v Mexiku,  které byly prohlášeny za historické dědictví země. Původně byla postavena jako základní škola, a také dnes je místem učení. V roce 1975 se budova stala prvním kulturní institucí v Tijuaně a v roce 2014 národním kulturním dědictvím. Zahrnuje divadlo, knihovnu, galerii, literární kavárnu a spoustu místností pro workshopy a výstavy. Minulé workshopy se týkaly tance, hip hopu, jazyka, zelené (tj. vegetariánské, veganské) kuchyně a dalšího. Casa de la Cultura přiláká ročně průměrně 25 000 návštěvníků. V roce 2018 se Casa de la Cultura stalo jedním z prvních center ve městě, kde proběhl program podporovaný Národním institutem výtvarných umění v Mexiku.

Adresa: Calle Benito Juárez 2da y Constitución s/n, Zona Centro, CP 22000

 

Salát Caesar

Věděli jste, že když si dáváte salát Caesar, ve skutečnosti jíte mexické jídlo? Svým způsobem. I když kolem zůstává určitá debata, obecně je přijímáno, že salát Caesar byl vynalezen Mexiku – přesněji řečeno v Tijuaně. Jeho rodištěm má být Caesars Restaurants Bar v Caesar Hotelu v Tijuaně. A nevynalezl ho nikdo jiný než Caesar samotný – Caesar Cardini, tehdejší majitel hotelu. V té době byla Tijuana oblíbeným cílem hollywoodské elity, zatímco v USA řádila prohibice – to je přivádělo na jih za hranici užít si trochu zakázané zábavy. Existuje sice více teorií ohledně toho, kde salát vznikl, ale většina lidí uznává tuhle verzi. A je dnes možné si dát salát Caesar tam, kde byl původně vytvořen? Samozřejmě! Caesars funguje dodnes a jejich přílohový salát představuje ikonický pokrm. Ve skutečnosti je to jedna z nejdéle vládnoucích kulinářských tradic v Tijuaně.

Adresa: Av. Revolución 8190, Zona Centro, 22000 Tijuana BC

 

Plaza Santa Cecilia

Procházka po nám. Plaza Santa Cecilia působí, jakobyste vkročili zpátky v čase do staré Tijuany. Je to jedna z nejstarších částí města – právě kolem Plaza, na průsečíku I. ulice a La Revu, vznikla Tijuana. Dnes je těžké si představit historickou Tijuana, protože spatříte směsici venkovních stánků s řemeslnými výrobky, restaurací a moderních institucí, jako jsou lékárny a ordinace zubařů. S hlučnou hudbou muzikantů mariachi ve vzduchu a třepotající se praporky zavěšenými nad hlavou není těžké si udělat obrázek, jak to zde vypadalo před pár desetiletími. Tak jako zbytek Tijuany nebyla ani plaza vždy společenským a radostným místem. Nacházelo se zde centrum kriminálních aktivit, ale ty jsou  dávno pryč: dnes je to potpourri plné barev, aktivity a hudby.

 

Zona Rio

Východně od centra Tijuany leží vzkvétající komerční centrum plné obchodů, restaurací a spousty možností aktivit. Nejprve byste měli navštívit nákupní centrum Plaza Rio, především pokud máte rádi jídlo. Naleznete zde Foodgarden, rušnou část plnou stánků s jídlem provozovaných mladými šéfkuchaři z Tijuany a okolního regionu. Tijuana je nově definována svou gurmánskou scénou, takže byste si neměli nechat ujít zdejší jídlo. Opodál najdete Mercado Hidalgo, což je v podstatě farmářský trh a jedno z nejlepších míst ve městě, kde najdete „skutečnou“ Tijuanu. Prodává se zde vše od lisů na tortilly a kávy až po cukroví a pinaty.

Adresa: Paseo de los Héroes 96-98, Zona Urbana Rio Tijuana, 22010 Tijuana BC

***

11 turistických atrakcí mexické Tijuany 4

KDE SE UBYTOVAT

Luxusní hotely: v Tijuaně nenajdete žádný skutečný 5* hotel, ale k nejlepším relativně luxusním zařízením patří Tijuana Marriott Hotel 4*. Nachází se na praktickém místě v blízkosti nákupního centra Plaza Río a obchodního okrsku  a nabízí elegantně zařízené pokoje a apartmány s výhledy na město či bazén. Hotel zahrnuje několik restaurací, pěkné fitcentrum, bazén, vanu s horkou vodou a spa. K dispozici je nabíjecí stanice pro elektromobily a doprava na letiště. Hotel Lucerna Tijuana 4* je další luxusní možnost. Nachází se něco přes 3 km od hranice ve čtvrti Zona Rio, přičemž hotel vhodný pro rodiny s dětmi nabízí současné prostorné pokoje a apartmány s plochým TV, pracovním stolem, balkonem a bezplatnou WiFi. Hotel zahrnuje restauraci se sezením uvnitř i venku, bazén, místnost na fitness a pokovou službu 24 hodin denně. K dispozici je bezplatné parkování. K Tower Boutique Hotel By Lucerna 4* je relativně nový luxusní hotel adults only. Nabízí pěkně vyzdobené moderní pokoje se stěnami z holých cihel natřených na bílo, velkými okny a spoustou zlatých akcentů. Dále zde najdete bazén a vanu s horkou vodou na střešní terase. K dispozici je restaurace, kulečníkové herny, fitcentrum a parkování v ceně.

Hotely střední třídy: Hampton Inn by Hilton Tijuana 3* nabízí čisté a pohodlné pokoje & apartmány, některé vhodné pro rodiny s dětmi. Všechny jsou vybaveny chladničkou, sejfem a balenou vodou. Hotel se nachází v blízkosti amerického konzulátu a hranice s USA, jen pár minut cesty od letiště (a nabízí dopravu). K dalšímu vybavení patří minigolf, místnost na cvičení, snídaně (v ceně ubytování) v restauraci na místě a kavárna. Hyatt Place Tijuana 3* je další spolehlivé zařízení s dobrou hodnotou. Stylový moderní hotel má zvukově izolované pokoje s krbem, chladničkou a odděleným posezením. V ceně je snídaně, parkování a Wi-Fi. K dispozici je půjčovna jízdních kol, a také restaurace a tělocvična. Hotel Ticuan 3* najdete na historické Avenida Revolucion v centru Tijuany. Pokoje má prostorné. s odděleným posezením a velkým TV. Na místě je restaurace, tak jako vana s horkou vodou a sauna. Hotel Vám může zařídit masáže. Hotel Caesars 3*

Ekonomické hotely: pokud Vám stačí levný nocleh, zkuste Sleep Inn Tijuana 3*  ; nabízí upravené pokoje s dřevěnými podlahami a akcenty na stěnách. V ceně je zahrnuta americká snídaně formou bufetu, kyvadlová doprava a bezplatné parkování. V docházkové vzdálenosti od řady dobrých restaurací se nachází Hotel Pacific 2*. Nabízí základně vybavené, ale pohodlné pokoje s pracovním stolem a bezplatným Wi-Fi. K dispozici je recepční přepážka 24 hodin denně a bezpečné parkování v ceně. 

Pro cestovatelské tipy a triky jak najít levné ubytování a ušetřit peníze klikněte zde nebo vyzkoušejte tento srovnavač Hotelscombined.com,  kde můžete porovnat všechny ceny jednoho a toho samého hotelu na jednom místě.