Průvodce pro cestování do Patagonie

Průvodce pro cestování do Patagonie 1

Při své první výpravě do Patagonie v 90. letech jsem nechal doma všechny průvodce a katalogy. Cestoval jsem nalehko a uchvátily mě mohutné rozeklané skalnaté vrcholky pokryté ledovci a silné divoké západní větry (ty doslova), které v poryvech vanuly po celé léto. Mezi obdivováním přírody a večeřemi s pečeným jehněčím jsem se snažil pochopit smysl zdejšího německého osídlení, názvů míst v jazyce domorodých obyvatel Tehuelche, ale také anglofilní majitele rančů a červené waleské tváře na pobřeží; zatímco jsem překračoval pustou step, nemohl jsem pochopit, proč ti všichni přišli na tak pusté a odlehlé místo a zřídili si zde svůj domov.    

Později mi v tom pomohla kniha V Patagonii od Bruce Chatwina. Spisovatel navštívil oblast před 40 lety a napsal svoji knihu, která vyšla s velkým úspěchem v roce 1977. Kniha čerpá z celé řady zdrojů, od Shakespearovy Bouře až po zprávy o povstání zemědělských dělníků v letech 1921-2 (posbírané argentinským autorem Osvaldem Bayerem) a zaplňuje tak prázdná místa na samém jihu Jižní Ameriky lidmi, mýty a magickým děním. Je zrovna tak poctou vypravěčství jako místu samotnému.

Patagonie zabírá asi 1 043 000 km², což je zhruba 1,5x velikost Velké Británie, a návštěvníci země musí plánovat předem. Zavedená turistika se nachází v severních oblastech jezer v Argentině (NP Los Glaciares) a v Chile (NP Torres del Paine). Jinde stále vládne divočina a zběžný pohled na mapu odhalí, že argentinská Patagonie je převážně tvořena prázdnými prostory a zemědělskou zemí s ranči, zatímco chilská Patagonie je koláž ostrovů, zálivů a labyrintu kanálů.   

Spisovatel Chatwin se zde zdržel 4 měsíce, Vy však nejspíš nebudete mít tolik času. Zde uvádím některé zážitky, které můžete vměstnat do 10denní nebo 14denní návštěvy, a pár delších výprav pro cestovatele s dostatkem času. K dispozici jsou „balíčkové“ cesty z Velké Británie, Patagonii však také můžete navštívit jako samostatný cestovatel: na celém území najdete ubytovny, vynikající kempy, časté spojení autobusy a minibusy, a mnoho lidí zde hovoří anglicky. Britská libra je velmi silná oproti argentinskému pesu, takže krátké místní lety jsou cenově dostupné.  

Vynikající hodnotu zde naleznete také, co se týče jídla a pití. Před pár desetiletími se patagonská kuchyně skládala pouze z grilovaného jehněčího a dušených drštěk, dnes však restaurace podávají vše od sušeného masa z divočáka až po ceviche z mořské štiky a hejka, a řada místních „grill house“ (parrilla) představuje sázku na jistotu, pokud se stojíte o masitou hostinu.   

 

Argentinská Patagonie: pobřeží

Jako argentinská Patagonie bývá označována země jižně od řeky Rio Negro, která se vlévá do moře nedaleko města Viedma. Průzkum atlantického pobřeží Patagonie je poměrně nenáročný: dálnice Ruta Nacional 3 vede z Buenos Aires až do Rio Gallegos, odkud se můžete dostat trajektem přes Magalhãesův průliv do Ohňové země, čímž dokončíte trasu o délce 3000 km. Společnosti Andesmar, Condor, Don Otto a El Pinguino poskytují pohodlné, ekonomické dálkové spoje autobusy do nejvýznamnějších měst (cesta z Buenos Aires do Puerto Madrynu stojí od 70 GBP). Když si zapůjčíte auto, získáte větší svobodu, budete ho však muset vrátit do původní půjčovny; 14denní pronájem malého vozidla z Buenos Aires stojí od 350 GBP (u společností Europcar nebo Budget).

K hlavním tématům severního pobřeží patří Wales a velryby. V roce 1865 připlulo z britského Walesu 165 migrantů na plachetnici Mimosa, kteří zde zřídili osídlení u řeky Chubut. Města, která z jejich vesniček vyrostla, jsou Rawson, Puerto Madryn, Trelew a Gaiman, a snadno je můžete navštívit autobusem či autem; naleznete zde kaple a obchody s čajem s waleskou tématikou. Pokud budete chtít tak jako Velšané cestovat až do And, počítejte s dlouhou jízdou autobusem přes step.

Dalším tématem jsou zde dinosauři: v Patagonii byla nalezena spousta fosilií a město Trelew hostí vynikající sbírku v Muzeu paleontologie Egidia Feruglia.  

Jižní Atlantik se hemží mořským životem. Velryby jižní můžete spatřit, jak rodí mladé, během jižní zimy (červenec-září) u Puerto Madrynu, i když nejlepší místo na jejich pozorování je Puerto Pirámides na poloostrově Valdés, odkud vyplouvají menší lodě umožňující dostat se do blízkosti těchto obřích kytovců. Skupinky kosatek, ale také rypoušů, lachtanů vč. lachtanů antarktických je možné spatřit u pobřeží poloostrova po celý rok. Jižně od Madrynu v Punta Tombo žije v době od září do března 210 000 chovných párů tučňáků magellanských, což je největší kolonie na světě. Dále na jih v Puerto Deseado můžete zahlédnout tučňáky skalní, 5 druhů kormoránů a (delfína) plískavici strakatou v ústí řeky, ale také obrovskou kolonii tuleňů u Cabo Blanco.

Nejjižnějším větším sídlem na pobřeží je Puerto San Julián. Právě zde v roce 1520 zakotvil portugalský objevitel Ferdinand Magellan (Magalhães) a setkal se s příslušníky místního kmene Tehuelche, které nazval Patagonci (podle mýtické postavy z rytířského příběhu), čímž vzniklo jméno celé oblasti. Nachází se zde dobrá 12 km dlouhá pobřežní trasa vedoucí od centra města až k opuštěnému masokombinátu Swift. 

Dál už není nutné cestovat, ledaže máte v plánu navštívit poloostrov Cabo Virgenes, nejodlehlejší výběžek na samém jihovýchodě pevninské Argentiny. Dramaticky působící mys shlíží na Atlantik a Magalhãesův průliv; pro návštěvníky je zde zařízení Estancia Monte Dinero s útulnou kavárnou-barem na úpatí majáku a s dalekými výhledy na oceán. Poblíž žije další obrovská kolonie tučňáků magellanských.

Buenos Aires

Argentinská Patagonie: Andy

Nejlidnatější a nejrozvinutější částí andské Patagonie je oblast jezer v provincii Río Negro a Neuquén. Druhá z nich je oblíbenější mezi Argentinci než mezi zahraničními návštěvníky, starobylá města Junín de los Andes, San Martín de los Andes a Villa La Angostura však představují dobré základny pro kempování, pěší túry, lov pstruhů a jízdy na koni nebo na terénní čtyřkolce. Fotogenická cesta, na kterou se můžete vydat turistickým autobusem, vede po trase Sedm jezer, která se vine 110 km mezi sérií jezer obklopených andskými vrcholky a bukovými a myrtovými lesy, které oživují sasankovité červené květy notros a žluté květy desfontainie.   

Bariloche na březích obrovského jezera Nahuel Huapi je největším městem a základnou pro pěší túry a horskou cyklistiku; společnost Apurabici pronajímá jízdní kola za 15 GBP na den a organizuje půldenní jízdy s průvodcem po horských stezkách za 50 GBP na osobu.   

Oblíbený výlet odtud je cesta kombinací trajekt+autobus přes Andy do Puerto Varas v Chile, při které můžete spatřit další úseky jezer, které jsou po silnici nepřístupné. Nabízí je společnost Cruce Andino a stojí 146 GBP. 

Bariloche je startovacím bodem při cestách na jih po argentinské dálnici Ruta Nacional 40. Je to dlouhá převážně dlážděná dálnice, která ve skutečnosti vede po celé délce země, objíždí Andy, a její patagonský úsek vede přes všechna níže uvedená města.  

Z Bariloche do Cabo Virgenes je to 2300 km; společnost Audley Travel Vám může zorganizovat 14 denní „balíček“ s autem a ubytováním za 4295 GBP na osobu, včetně všech letů a vozidla 4WD. 

Pokud se budete chtít na cestu vydat sami, využijte firmy, které operují po celé trase, jako je Chaltén Travel a TAQSA (jedna cesta Bariloche-El Calafate od 106 GBP). Malý operátor Cal Tur zajišťuje spojení mezi Los Antiguos a El Calafate.

Jižně od Bariloche se nachází řetězec příjemných měst, jako je El Bolsón, dřívější cíl hippies, stále oblíbený mezi argentinskými táborníky, a vesnice Cholila, kde koupili ranč Butch Cassidy a Sundance Kid (můžete zde navštívit Cassidyho srub). Nedaleko odtud nabízí Národní park Los Alerces kempy patřící k nejhezčím v Patagonii, především ty na okrajích kempu Bahía Rosales a na jezerech Kruger a Rivadavia. Najdete zde 7 kempů se službami a 9 základních kempů, a dalších 7 oblastí, které umožňují kempování v přírodě. Vstup do parku stojí 80 USD (6 GBP) a ubytování v kempu 8-10 GBP za noc. V parku jsou dobré podmínky pro pěší turistiku, stejně tak jako v nedalekém NP Lago Puelo se stejnojmenným jezerem.    

Z města Esquel jezdí jednou týdně parní vlak La Trochita („Starý patagonský expres“), ale většinou jen 20 km do sídla Nahuel Pan. Blízko města se nachází Museo Leleque, které je podporováno rodinou Benettonových a představuje 14 000 domorodých artefaktů, jako jsou hlavy šípů, kostěné vrtáky, obřadní sekery, držící kameny a střepy keramiky.   

Jižně od Esquelu leží město Trevelin, kde se dostanete do další oblasti inspirované Walesem, po které přichází spousta nada, velkých prázdných prostor v centrální Patagonii. Dálnice Ruta Nacional 40 prochází odlehlými městy, jako je Tecka, José de San Martín a Alto Río Senguer, a hlavními populačními centry Río Mayo („národní metropole stříhání ovcí“), Los Antiguos (ležící na březích obrovského jezera Lago Buenos Aires) a Bajo Caracoles. Kolem silnice toho kromě ovcí není příliš k vidění, můžete však občas zahlédnout také lišku, lamu guanako, nandu Darwinova (podobající se emu) nebo skunka.

Hlavní atrakcí během cesty však je Cueva de las Manos („Jeskyně rukou“), která je památkou chráněou UNESCO. Na štěrkové cestě odbočující z Ruta Nacional 40 asi 165 km jižně od města Perito Moreno se nacházejí převislé jeskyně, kde v roce 1972 archeologové nalezli obrysy rukou a běžících lam guanako staré 9000 let, nakreslené dávnými obyvateli, možná předky domorodých nomádů z kmene Tehuelche. Malby vzbuzují spoustu otázek a jejich poloha nad hlubokou strží je vynikající (vstupné je 6 GBP).

Když budete pokračovat dále na jih, dostanete se nakonec do mimořádně krásného Národního parku Los Glaciares, obrovské oblasti, která má chránit jižní ledové pole, desítky ledovců a panenské lesy tvořené stromy lenga, ñire a guindo. Hlavní atrakcí je však vysoký masiv Fitz Roy (Cerro Chaltén) na severním konci a obrovské tyrkysově zbarvené jezero Lago Argentino na jihu. Mnoho cestovatelů sem přichází, aby spatřili ledovec Perito Moreno, který je proslulý tím, že se led rozpíná, dokud ho teplejší voda pod ním nerozehřeje a nezpůsobí jeho katastrofální implozi, která vyvolá vlny podobající se tsunami.    

V parku je spousta možností aktivit, od pěších výstupů po ledu na horu Mt Fitz Roy (Cerro Chaltén) o výšce 3405 m až po výlety Land Roverem na holý vrchol Cerro Huyliche (s CK Calafate Extremo). V jiném případě můžete relaxovat v baťůžkářském městečku El Chaltén a obdivovat výhledy, kondory a řemeslná piva; La Vineria má velkou zásobu druhů světlého piva a patagonských vín. Časté minibusy spojují El Chaltén s větším městem El Calafate.  

 

Chilská Patagonie a Ohňová země

Lidé se nemohou shodnout, kde vlastně chilská Patagonie začíná. Většina jihu dlouhé úzké země je tvořena členitým pobřežím, neobydlenými ostrovy, silnicemi se slepým koncem, neproniknutelnými lesy a ledovými poli. Oblast jezer působí jako zrcadlový odraz Argentiny, přestože zde zanechali svoji stopu němečtí osadníci v podobě kostelů a domů ve městech Frutillar, Puerto Octay a Puerto Varas. Tato města (spolu s Pucónem severně odtud) leží blízko řady národních parků, které slouží k ochraně jezer a zalesněných svahů sopek Villarrica a Puyehue. Pěší túru, cyklistický výlet, plavbu na kajaku nebo výlet spojený s raftingem si můžete zařídit v kterémkoli z nich, kdy zařízení Pachamagua v Puerto Varas je odborníkem na výlety spojené s průzkumem kaňonů (canyoning).   

Po celé Patagonii jsou k dispozici jízdy na koni, pro milovníky dobrodružství však údolí Puelo mezi Cochamó v Chile a Lago Puelo v Argentině představuje jakousi klasiku. Specialisté Ride World Wide a In the Saddle nabízejí řadu výletů na koňském hřbetě do údolí. Nízký průsmyk v Andách navíc každé léto využije spousta pěších turistů.

Směrem na jih se rozprostírá skutečná divočina s hlavní silnicí přerušovanou říčními přechody. Jízda po Carretera Austral (Jižní dálnici) o délce 1247 km z Puerto Monttu do Villa O’Higgins je skvělý způsob, jak můžete spatřit bujně zalesněné oblasti Palena a Aysén, a také Lago General Carrera, druhé největší jezero v Jižní Americe. Doporučuje se terénní vozidlo s pohonem na 4 kola a potřeba je min. 10 dní; je rozumné si rezervovat ubytování předem, obzvlášť v době svátků v lednu a v únoru. 

V jižním úseku vede dálnice podél řeky Río Baker (donedávna ohrožované plánem plánem vodní elektrárny) a kolem nového parku Parque Patagonia. Je to chráněný kus stepi a nízkých pohoří, velmi krásný, s chomáči travin a ostnatými keři, které jsou domovem pštrosů nandu, tinam, holubů a sýčků králičích. V horách se vyskytují orli, supi a kondoři, zatímco bukové lesy se hemží ptáky šoupálky, datly a dokonce kolibříky. 

Firmy připravující výlety a výpravy na míru, jako je Last Frontiers, Vám mohou zorganizovat lety, ubytování a pronájem auta za asi 5000 GBP na osobu, avšak Europcar na letišti Balmaceda v Coyhaique Vám zapůjčí pickup 4WD na dva týdny od 1100 GBP; dále můžete snížit náklady, když si vezmete vlastní stan nebo využijete ubytovnu. Pro cestovatele s omezeným rozpočtem je zde trajekt z Puerto Monttu do Chaiténi; cesta trvá 10-12 hodin a stojí 17 GBP (s Naviera Austral). Becker Buses funguje na severním úseku Jižní dálnice (Chaitén-Coyhaique, 25 GBP); více o autobusovém spojení se dozvíte na stránkách Villy O´Higgins Expediciones.

Centrem chilské Patagonie je Národní park Torres del Paine. Oblíbený je jeho okruh o délce 130 km, ačkoli návštěvníci s menším množstvím času si mohou zvolit kratší úseky. Najdete zde skvělé kempy, několik vynikajících hotelů, pár náročných pěších tras a šanci spatřit lamu guanako či kondora s úžasnou krajinou v pozadí. Několik firem nabízí výlety do parku po stopách pum. Chilská firma Far South Expeditions nabízí „balíčky“ od 1650 GBP, které vyjdou levněji pro větší skupinu lidí. Také britský operátor Miraviva Vám může zorganizovat safari za pumami na 5 nocí od 4825 GBP na osobu (vyjma letů). Společnost  Skorpios nabízí z nedalekého Puerto Natales 4denní výlety do fjordů kolem jižního ledového pole od 1100 GBP, s plnou penzí.

Punta Arenas, významný přístav před otevřením Panamského průplavu, nabízí návštěvníkům majestátní sídla, muzea a starý hřbitov. Je také přístavem, odkud vyplouvají vynikající expediční plavby malou lodí k Mysu Horn a do Ushuaie (4 noci stojí od 920 GBP) od společnosti Australis.

Santiago de Chile

Průvodce pro cestování do Patagonie 2

Co dělat v Patagonii

Pobřežní poklady, prastaré lesy, oslňující ledovce a neuvěřitelná živá příroda – Patagonie Vás zajisté uchvátí. Kde však začít? Zde jsme pro Vás pro začátek vybrali několik tipů, které Patagonie nabízí.

 

Pozorování velryb v Puerto Madryn 

Patagonie má vynikající podmínky pro pozorování velryb a město Puerto Madryn je místem, kde je můžete zahlédnout. Teplé a částečně uzavřené vody v zálivech Golfo Nuevo, Golfo San José a u pobřeží Caleta Valdés jsou přední oblasti, kde se jižní velryby v době mezi červnem a polovinou prosince rozmnožují. Standardní výlet s pozorováním velryb trvá 1,5 hod., možné jsou však i delší výlety.  

 

Outdoorová dobrodružství v El Chalténu 

Hory obklopující vesnici El Chaltén přestavují přední lokalitu pro pěší turistiku, lezení po skalách a jízdy na koních, takže pokud se stojíte o dobrodružství v přírodě, je to ideální místo pro Vás. Můžete zvážit přechod hor, výstupy či lekce lezení po skále. Také se můžete vydat na koni do příjemného údolí Río de las Vueltas nebo podniknout náročnější jízdu na vrchol Vizcacha, po které bude následovat grilování na tradičním ranči. Kromě toho jsou zde k dispozici také lekce lezení na ledovec a túry po ledovci.  

 

Objevy dinosaurů v Paleontologickém muzeu 

Je to přírodovědecké muzeum, které představuje nejvýznamnější nálezy fosilií v Patagonii a nabízí vynikající expozice dinosaurů v životní velikosti, a také více jak 1700 fosilií rostlin a mořských živočichů. Tříhodinová komentovaná prohlídka je tak procházkou časem, a to spolu s výbornou přírodní stezkou vedoucí kolem spousty odkrytých fosilií z třetihor (zhruba před 40 miliony let). A když je řeč o dinosaurech…

 

Projděte se pravěkem   

Dinosauří trasa v severozápadní Patagonii nabízí úžasné dobrodružství. Kostry největších dinosaurů, jací kdy chodili po této zemi, jsou dle paleontologů pohřbeny právě v těchto červených skalnatých pustinách; kromě toho dosavadní objevy v oblasti přiměly vědce přehodnotit dosavadní uznávané teorie.  

 

Pozorování tučňáků na Punta Tombo 

Poloostrov Punta Tombo je domovem více jak půl milionu tučňáků magellanských a přitahuje také další ptáky, především kormorány královské a skalní, buřňáky obrovské a ústřičníky západní/tmavé. Většina hnízdišť v rezervaci o rozloze 200 ha je ohrazená ploty, respektujte proto tato omezení a pamatujte také, že tučňáci Vám mohou způsobit vážné zranění svým zobákem. Cestovní agentury se sídlem ve městě Trelew pořádají celodenní výlety, ty však mohou být zrušeny, pokud budou zdejší nezpevněné silnice neschůdné kvůli nepříznivému počasí.

 

Prohlédněte si jeskyni Cueva de las Manos

Úžasné skalní kresby v Cueva de las Manos („jeskyně rukou“) byly prohlášeny za památku chráněnou UNESCO v roce 1999. Polychromované skalní kresby pocházejí zhruba z roku 7370 př.n.l. a pokrývají prohlubeniny v jinak téměř vertikální stěně otisky lidských rukou (dlaní), kresbami lam guanako a (z pozdější doby) také abstraktními vzory. Bezplatné komentované prohlídky začínají každou hodinu a provádí je vyškolený personál. Nachází se zde informační centrum a obchod s potravinami (confitería), je lepší si však přinést jídlo s sebou.

 

Ubytujte se na ranči

Estancia Telken nabízí vstřícné přijetí a pobyty v příjemné krajině Los Antiguos. Původně ovčí a koňský ranč z roku 1915 leží 25 km na jih od ledovce Perito Moreno a nabízí 210 km² prostoru pro jízdy na koni a pěší turistiku; ta zahrnuje také klikatící se výstup podél koryta potoka na čedičovou planinu Meseta de Lago Buenos Aires.

 

Unikněte civilizaci v Camarones 

Camarones určitě ponese palmu vítězství coby nejospalejší pobřežní vesnice Patagonie. Avšak zdejší prázdné pláže jsou ideální na procházky a přátelští místní lidé jsou mistry v bezstarostné konverzaci. Kromě toho se jedná o sídlo, které leží nejblíže k méně známé přírodní rezervaci Cabo Dos Bahías, kde můžete navštívit 25 000 párů tučňáků i s jejich chundelatými mláďaty. Velmi ochotná turistická kancelář na břehu oceánu nabízí mapy, dobré tipy na vyhlídkové výlety a informace o ubytování.  

 

Pozorujte ledovce v Národním ledovcovém parku  

Ledovec Perito Moreno je úžasným ústředním bodem jižního sektoru ledovcového parku Parque Nacional Los Glaciares. V místě bývá nazýván Glaciar Moreno („ledovec Moreno“) a má délku 30 km, šířku 5 km a výšku 60 m, avšak mezi ostatními ledovci je výjimečný svým neustálým postupem: posune se denně o 2 m, přičemž se z něj odlamují kusy ledovce o velikosti budovy. V tomto ohledu je pozorování ledovce sedavá činnost, která je však zároveň vzrušující. Hlavní vstupní brána do jižního sektoru parku, město El Calafate, je vzdáleno 80 km východně od ledovce po silnici; zde také naleznete všechny operátory poskytující aktivity a organizující výlety.

 

Pusťte se do vodních sportů   

Díky zajímavým vrakům lodí a pozoruhodnému mořskému životu se stalo Puerto Madryn a poloostrov Valdés centry hloubkového potápění v Argentině. Lobo Larsen a Scuba Duba jsou certifikovaní operátoři, kdy první z nich nabízí speciální výlety pro úplné nováčky mezi hloubkovými potápěči. Pokud máte zájem o windsurfing nebo plavbu na kajaku, během hlavní sezóny chata hned vedle Vernardino Club de Mar nabízí lekce a pronájem běžných i širokých prken a kajaků (platí se podle počtu hodin). Jižně od Muelle Piedrabuena je oblíbeným místem pro windsurfing Playa Tomás Curti.

 Hlavní atrakce Jižní Ameriky