12 hlavních atrakcí Francouzské riviéry

12 hlavních atrakcí Francouzské riviéry 1

Stylový a krásný pás pobřeží známý jako Azurové pobřeží se táhne of Saint-Tropez k Mentonu nedaleko hranice s Itálií. Je známý také jako Francouzská riviéra a název Azurové pobřeží (Côte d’Azur) je odvozen od výrazně modré barvy zdejšího moře. Luxusní rekreační destinace během turistické sezóny překypuje energií a je známá především jako cíl bohatých a slavných, kteří mají své honosné vily na pobřeží a působivé jachty v přístavu. Soukromé pláže, luxusní restaurace a 5* hotely jen potvrzují image přímořského centra elegance a prestiže. Ať už se budete slunit pod přístřeškem cabana v Cannes, napnete plachty v přístavu v Monaku nebo budete pozorovat lidi na bulvárech v Nice, můžete se těšit z radostí a krás Francouzské riviéry. 

Promenade des Anglais, Nice

Nice s jeho plážemi, teplým počasím a půvabným středomořským charakterem je typickým letoviskem na Francouzské riviéře. Nejslavnější ulice v Nice je Promenade des Anglais („Anglická promenáda“), krásná pěší trasa, které vede kolem pláží v Andělské zátoce (Baie des Anges). Od secesního období promenádu zdobí honosné budovy, jako je secesní hotel Palais de la Méditerranée 5* nebo legendární hotel Le Negresco, známý svým luxusním ubytováním, vynikající kuchyní a kosmopolitní klientelou. Dále je zde Villa Massena, aristokratické sídlo z 19. století (dnes muzeum umění a historie) umístěné uprostřed středozemní zahrady. Promenade des Anglais láká davy, které sem přicházejí se opalovat na plážích, procházet a jezdit na kolečkových bruslích nebo na kole. Také v okolí je k vidění mnoho kulturních a historických atrakcí. Tradiční provensálský trh pod širým nebem probíhá na nám. Cours Saleya, jen pár kroků od nábřeží Quai des Etats-Unis (hned u Promenade des Anglais). Pod barevnými pruhovanými markýzami nabízejí prodejci čerstvé květiny, ovoce a zeleninu, a také místní řemeslné potraviny. Trh se koná denně s výjimkou pondělí. Jen kousek pěšky od Promenade des Anglais se nachází Jardin Albert 1er, rozsáhlá zahrada a jeden z prvních veřejných parků v Nice. Leží na krásném místě u moře a najdete zde středomořské borovice, vonící růže, palmy a monumentální fontány. V létě se ve venkovním divadle Theâtre de Verdure v parku konají koncerty a kulturní představení.

Akční nabídka ubytování:

Saint-Tropez 

12 hlavních atrakcí Francouzské riviéry 2

Slavné rekreační letovisko bylo kdysi jen skromnou rybářskou vesnicí. Saint-Tropez se stal módní destinací díky herečce Brigitte Bardot, která zde v 50. letech natáčela. Dojem malého města a zelená středomořská scenérie návštěvníky rychle okouzlí. Historická vesnice Saint-Tropez s kamennými ulicemi a stinnými náměstími má půvabné starosvětské kouzlo. I přes stylové restaurace a módní butiky je zde stále přítomná původní atmosféra Provence. Návštěvníci mohou vidět starší muže, jak hrají petanque, zatímco místní nakupují na tradičních trzích nebo si povídají ve venkovních kavárnách. Ve Vieux Port (Starém přístavu) sice stále najdete rybářské lodě, ale spíše zde dnes spatříte luxusní jachty, které patří bohatým cestovatelům. Pro turisty je Starý přístav skvělým místem, kde mohou nasávat prostředí na terase některé kavárny. Atraktivní středomořská scenérie a stylové prostředí jsou hlavními atrakcemi klidného plážového města. Pokud hledáte stylové místo s písčitými plážemi na Francouzské riviéře, Saint-Tropez je destinací právě pro Vás.

 

Pláže v Cannes 

12 hlavních atrakcí Francouzské riviéry 3

Během letních měsíců lemují pestré slunečníky písčité pláže v Cannes a milovníci slunce zde relaxují v klasickém stylu Francouzské riviéry. Většinu oblíbených pláží v Cannes najdete nedaleko La Croisette Boulevard, elegantní hlavní ulice. Cannes je známé svými exkluzivními soukromými plážemi, jsou zde ale také městské pláže, kde se platí malý poplatek (Plage Macé a Zamenhof jsou písčité pláže s mělkým mořem). Dále jsou zde veřejné pláže se vstupem zdarma: k nim patří Gazagnaire, která je dobrým místem na plavání, Plage du Casino, dlouhý široký úsek písčitého pobřeží, a pak oblíbený cíl místních, pláž Mouré Rouge. Většina pláží nabízí slunečníky a lehátka k zapůjčení. Mnoho pláží má také snack bar a v hlavní sezóně zde bývá pobřežní hlídka. Budete-li chtít skutečně poznat luxusní životní styl na Azurovém pobřeží, měli byste si dopřát večeři v některé z gurmánských restaurací na pobřeží nebo ve venkovní kavárně na nábřeží v Cannes.

 

Monako 

12 hlavních atrakcí Francouzské riviéry 4

Monako, které je proslulé svými prestižními jachtařskými akcemi a nádhernou přírodní scenérií, má na Azurovém pobřeží zvláštní status.  Malé pobřežní město je samostatné knížectví s vlastní panovnickou rodinou a zároveň ztělesňuje lesk Francouzské riviéry. Palác knížecí rodiny se nachází na místě, kterému se přezdívá Le Rocher („Skála“), skalním výčnělku s výhledem na moře. Turisté mohou navštívit Palais des Princes de Monaco (Knížecí palác) a prohlédnout si jeho poklady, jako je monumentální schodiště z kararského mramoru, vzácné fresky z 16. a 17. století znázorňující mytologické scény, Mazarinův pokoj pokrytý bohatě zdobeným dřevěným obložením a Trůnní sál, kde se odehrávají oficiální státní akce a ceremoniály. K dalším kulturním atrakcím patří katedrála sv. Mikuláše, kaple Navštívení, v níž je umístěno muzeum náboženského umění, dále Oceánografické muzeum na skvělém místě na nábřeží a Exotická zahrada, nádherná zahrada s ještě lepšími výhledy na moře. Dále zde turisté naleznou ikonický monacký přístav Port Hercule, kde kotví luxusní jachty. Obrovský přístav umožňuje kotvit také dálkovým lodím. Díky malebné středozemní scenérii a osvěžující mořské bríze je přístav Port Hercule skvělým místem pro klidné procházky nebo večeři pod širým nebem. Mnoho restaurací na nábřeží má pěknou venkovní terasu.

 

Vyvýšená vesnice Eze

Malebná „vyvýšená vesnice“ Eze je klenotem Azurového pobřeží. Půvabné středověké městečko leží na vrcholu strmého kopce vysoko nad Středozemním mořem s dalekými výhledy na poloostrov Cap-Ferrat. Když se budete procházet úzkými kamennými ulicemi městečka, objevíte mnohá skvělá místa, jako jsou malé galerie umění, řemeslné butiky a krásné výhledy na moře. Městečko má pěkný kostel z 12. století s elegantní neoklasicistickou fasádou z 18. století. Na nejvyšším místě v Eze leží pozoruhodná Exotická zahrada s dechberoucími výhledy. Za jasného dne návštěvníci mají výhled 180° na pobřeží od Itálie až k Saint-Tropez. V Eze také najdete La Chevre d’Or 5*, luxusní hotel umístěný v zámku ze 14. století. Hotel zabírá několik budov v samém srdci středověké vesnice a zahrnuje michelinskou restauraci. Kromě toho nabízí nádhernou zahradu s růžemi, stínem stromů, fontánami a uměleckými instalacemi. Hned pod středověkou vesnicí se nachází výrobce parfémů Fragonard Parfumeur, který používá aromatické rostliny z nedaleké oblasti Provence. Továrna na výrobu parfémů Fragonard je přístupná veřejnosti při komentovaných prohlídkách. Pokud máte rádi procházky a túry přírodou, pěší trasa začíná nedaleko výrobce parfémů Fragonard, pokračuje dolů po svahu a vede k pláži, s úžasnými výhledy po cestě. Trasa je známá také jako Nietzscheho stezka, protože byla místem inspirace pro tohoto filosofa, když pobýval v Eze. Túra po stezce zabere asi 45 minut, zatímco cesta zpátky do vesnice více jak 1 hodinu (do kopce).

Akční nabídka ubytování La Chevre d’Or

.

Vila a zahrady Ephrussi de Rothschild Villa, Cap-Ferrat

12 hlavních atrakcí Francouzské riviéry 5

Mezi Nice a Monakem se nachází Cap-Ferrat, úzký poloostrov s klidnou přímořskou scenérií. Pobřeží je poseto stylovými vilami a letními domy, i když návštěvníci mají jen zřídka příležitost je zahlédnout za vstupními branami. Pozoruhodná vila přístupná veřejnosti je Rothschild Villa, postavená pro Béatrice Ephrussi de Rothschild, dceru bohatého bankéře a barona Alphonse de Rothschilda. Poté, co zdědila v roce 1905 otcovo obrovské jmění, vytvořila Béatrice bezkonkurenční sídlo v nádherném prostředí na výběžku mysu Cap-Ferrat. Vila byla navržena ve stylu italského paláce s fasádou v růžovém odstínu. Mimořádný vkus majitelky je možné obdivovat v interiéru, především ve Velkém salonu s nábytkem ve stylu Ludvíka XVI. a s honosnými květinovými motivy. Po prohlídce interiérů vily by si návštěvníci měli nechat dostatek času na průzkum okolí: procházka v nádherných zahradách vily je krásný zážitek. Celkem 8 oddělených zahrad zahrnuje formální Francouzskou zahradu s hudebními fontánami, Španělskou zahradu s mřížovaným patiem, Růžovou zahradu s desítkami odrůd růží a Japonskou zahradu s tradičním pavilonem, dřevěnou lávkou a jezírkem s kapry koi.

 

Město Menton

Slunečné přímořské město Menton se může chlubit skvělým místem (z měst na Francouzské riviéře leží nejblíže Itálii) s mírným klimatem po celý rok. Díky teplému počasí se zde daří pestrým květinám a citrusovému ovoci. V bujně zeleném středozemním prostředí ve Vieille Ville (Starém městě) v Mentonu můžete vidět typické italské vlivy. Návštěvníci by měli svoji prohlídku začít na ul. Rue des Logettes a úzké Rue Longue, a pokračovat podél starého opevnění města. Série schodišť (Rampes de Saint Michel) vedou na terasu na Place de la Conception s krásnými výhledy na moře. Nalevo stojí farní kostel Saint Michel ze 17. století  s křídlovým oltářem od Manchella z roku 1569. Nad ním se nachází jezuitská kaple Neposkvrněného Početí ze 17. století.

Pokud hledáte spíše odpočinek u moře, pláž Plage des Sablettes je ideální místo pro opalování a koupání v klidném mírném moři. Díky svým kulturním atrakcím je Menton klasifikován jako francouzské „Město umění a historie“. Neměli byste si nechat ujít především Muzeum krásných umění (Musée des Beaux-Arts), které přináší rozmanitou sbírku evropské malby, a Muzeum Jeana Cocteau (v mentonském přístavu) vystavující stovky prací od Jeana Cocteaua, který zde vytvořil mnoho významných prací v 50. letech 20. století. K dalším atrakcím Mentonu patří nádherné zahrady, jako je Jardin Biovès se sochami, fontánami, exotickými stromy a kvetoucími rostlinami, a Jardin Serre de la Madone s jezírky a terasami s exotickými rostlinami. Jardin Exotique Val Rahmeh je další okázalá zelená zahrada; botanická zahrada je osazena různými palmami a tropickou vegetací, včetně stromů rodících avokádo, banány a papáju.

 

Filmový festival v Cannes

Nejokázalejší akce na Francouzské riviéře, Festival de Cannes, přitahuje filmové hvězdy a producenty z celého světa. Zatímco herci a herečky se procházejí po červeném koberci, místní a návštěvníci vše pozorují v Palais des Festivals et des Congrès. Prestižní filmový festival navštěvuje řada profesionálů z filmového průmyslu a také zde bývají představeny nové filmové talenty. Proto je vždy vzrušujícím zážitkem sledovat, kdo tentokrát získá Zlatou palmu (Palme d’Or) a Velkou cenu (Grand Prix). Během festivalu je všude ve vzduchu zvláštní vzrušení. Každý kout Cannes jakoby byl součástí akce a v celém městě je vidět obří billboardy, které vzdávají hold mezinárodním hvězdám a filmovým legendám.

Cannes – hvězdný lesk na Azurovém pobřeží

Pláže v Antibesu

Antibes je příjemné přímořské město obklopené krásným pobřežím. Milovníci pláží zde mají bohatý výběr, od veřejných pláží až po soukromé pláže s restauracemi s výhledem na moře. Najdete zde dvě hlavní oblasti s plážemi: poloostrov Cap d’AntibesJuan-les-Pins; obě nabízejí písčité pláže. Pobřeží kolem Antibesu je ceněno pro jeho původní přírodní krásy. Oblast & letovisko Juan-les-Pins byla pojmenována podle borovicových hájů, kterých je v regionu spousta. Návštěvníci se vydávají na túry po pěší stezce Chemin des Douaniers, pobřežní trase dlouhé 3,7 km (s počátkem na pláži Plage de la Garoupe), která nabízí pohyb a majestátní výhledy na moře zároveň. Milovníci francouzské kuchyně naleznou v oblasti kolem Antibesu a Juan-les-Pins mnoho dobrých restaurací a stylových bister s venkovní terasou.

 

Beaulieu-sur-Mer a Villefranche-sur-Mer

Necelých 10 km (méně než 30 minut autem) od Nice se nacházejí dvě malebné přímořské vesnice: Villefranche-sur-Mer s pěkným přístavem a Beaulieu-sur-Mer, idylické rekreační letovisko. V bujně zelném středomořském prostředí s palmami a pestrými květinami leží Villefranche-sur-Mer, pro které jsou typické barevné budovy na nábřeží a pozoruhodná historická kaple Chapelle de Saint Pierre des Pêcheurs. Kaple z 16. století má překvapivý interiér, který je pokryt freskami od Jeana Cocteaua (z roku 1957). Náladové snové nástěnné malby zobrazují biblická témata, ale také typické scény z rybářské vesnice. Jen 4 km od Villefranche-sur-Mer leží Beaulieu-sur-Mer, kam stojí za to se vydat, abyste navštívili Villu Kerylos. Majestátní nábřežní palác je kopií domu starořeckého šlechtice (cca z 2. stol. př.n.l.), včetně výzdoby a zařízení zakládajícího se na nálezech z archeologických lokalit.

12 hlavních atrakcí Francouzské riviéry 6

Ile de Porquerolles

Ostrov Porquerolles s mírným tyrkysově modrým mořem omývajícím měkký písek působí snovým tropickým dojmem. I když je vzdálen jen 10 minut plavby od pobřeží Francouzské riviéry, Porquerolles vypadá jako mnohem odlehlejší místo. Severní strana ostrova nabízí fantastické pláže, zatímco jižní strana strmé útesy a odlehlé pěší turistické stezky kolem potoků. K dalším oblíbeným aktivitám v létě zde patří plachtění na plachetnici, šnorchlování a hloubkové potápění. Uprostřed ostrova leží vesnička Porquerolles s širokým výběrem hotelů a restaurací. Na Ile de Porquerolles se dostanete kyvadlovou lodní dopravou z městečka Hyères (asi 1 hodinu autem od Saint-Tropez nebo necelých 30 minut autem z Toulonu)

 

Festival Jazz à Juan

Pro milovníky hudby je návštěva festivalu Jazz à Juan v červenci jednou z nejlepších akcí na Francouzské riviéře. Renomovaný festival se koná v krásném venkovním prostředí a vždy představí skvělé talenty, od slavných umělců až po nové nadějné talenty. Koncerty zahrnují řadu hudebních žánrů, k nimž patří New Orleans Jazz, Latin Jazz, Swing a Blues.

5 atraktivních míst na francouzském pobřeží