12 hlavních atrakcí japonského Kjóta

12 hlavních atrakcí japonského Kjóta 1

Kjóto, obklopené kopci ve vnitrozemí ostrova Honšú, je jedno z největších měst v Japonsku. Je centrem vzdělání západního Japonska a může se chlubit několika univerzitami a institucemi vyššího vzdělávání. I když se jedná o významnou turistickou destinaci v zemi, uchovalo si také hodně z atmosféry minulých dob, protože bylo jediným z velkých japonských měst, které uniklo poškození za II. světové války. Kjóto, které sloužilo jako sídlo císařů a hlavní kulturní centrum země téměř 1100 let, se dnes může chlubit řadou možností aktivit a míst, která můžete navštívit, včetně obdivování soch, obrazů a dalších uměleckých forem v jeho muzeích a galeriích. Váš program při návštěvě Kjóta by měl zahrnovat také některá ne-turisticky orientovaná místa. K těm patří mnoho příkladů staré architektury, která byla z velké části ovlivněna buddhismem a můžete ji spatřit na mnoha nádherných chrámech v tichých, méně navštěvovaných koutech starého města. Kjóto nadále hraje významnou roli v japonském náboženství: 30 chrámů slouží jako centra různých buddhistických sekt, spolu s 200 šintoistickými svatyněmi v rámci města. Status památky UNESCO získalo celkem 17 historických budov v Kjótu.

 

Hrad Nijo (Nidžó)

Hrad Nijo (Nijō-jō), s dobře zachovalými hradbami, věžemi a hradním příkopem, byl postaven v roce 1603 a později sloužil jako sídlo vlády. Komplex zahrnuje několik budov s mnoha významnými uměleckými díly a je znám jako místo vybrané císařem pro vydání listiny rušící v zemi kdysi mocný šógunát. K nejzajímavějším prvkům patří Východní brána (Higashi Otemon), hlavní vstup do hradu, a také Vnitřní brána (Karamon) s pěknými řezbami a ozdobnými kovovými prvky. Za ním se nachází krásná budova Mikuruma-yose, a také pozoruhodné zahrady, které stojí za průzkum. Nejvýznamnější budovou je palác Ninomaru, který je tvořen 5 samostatnými budovami propojenými chodbami a může se chlubit nádhernými interiéry s výzdobou od malíře Kano Tanyu a jeho žáků. Hlavní apartmán představuje Síň císařského emisara (Jodan-no-ma), která svou velkolepostí odpovídá přilehlým místnostem Ni-no-ma a Tozamurai-no-ma s jejich malbami tygrů. Za pozornost stojí rovněž přilehlá budova s velkou Audienční síní obklopenou galerií a se zasouvacími dveřmi zdobenými malbami modřínů na zlatém pozadí. Čtvrtá budova je Kuro-Shoin s malbami zvířat od Kano Naonobu, zatímco v šógunových soukromých apartmánech se nacházejí malby horské krajiny. Pokud se sem dostanete s organizovanou prohlídkou, požádejte, jestli smíte vyzkoušet zdejší „slavičí podlahy“. Jedná se o podlahy z vrzajících prken navržené tak, aby napodobovaly zpěv slavíka.

Adresa: 541 Nijojocho, Nakagyo Ward, Kyoto, Prefektura Kyoto 604-8301

.

Svatyně Fushimi-Inari Taisha 

12 hlavních atrakcí japonského Kjóta 2

Svatyně Fushimi-Inari Taisha, jeden z nejslavnějších svatostánků v zemi, je při návštěvě Kjóta nutností. Založena byla v roce 711 n.l. a věnována bohyni pěstování rýže Ukanomitama-no-mikoto; dodnes ji vyhledávají obchodníci a řemeslníci, kteří se zde modlí za prosperitu. Hlavní budova pochází z roku 1499 a patří k ní pozoruhodná trasa (dlouhá 4 km) s jasně červenými oblouky (torii), k nichž každý byl věnován některým podnikatelem, řemeslníkem či firmou (cesta pod tisícovkou oblouků Vám zabere asi 2 hodiny). Za pozornost stojí rovněž sochy lišek, údajných poslů bohů. Skvělá doba k prohlídce svatyně je noc, kdy nejen budete odměněni jedinečným pohledem na krásně nasvícenou památku, ale také menšími davy. Kupte si tradiční japonské „koláčky štěstí“ ve stáncích, které stojí u vchodu do svatyně. V jiném případě abyste se vyhnuli davům, vydejte se sem co nejdříve ráno (stojí za sem přijít v 7 nebo v 8 hod.).

Adresa: 68 Fukakusa Yabunouchicho, Fushimi Ward, Kyoto

 

Zlatý pavilon Kinkaku-ji (Kinkakudži)

Nádherný Zlatý pavilon (Kinkaku-ji), původně zbudovaný ve 14. století jako útočiště pro šóguna Ashikaga Yoshimitsu a dnes chrám zen buddhismu, je jedna z nejmalebnějších atrakcí Kjóta. Nazván byl podle zlaté vrstvy zdobící horní dvě z jeho tří pater, což je designový prvek, který má zmírnit negativitu spojovanou se smrtí. Stavba byla několikrát znovu vybudována v původní podobě, naposled na konci 50. let 20. století. Tyčí se nad jezerem a známý je také její krásný areál, stará kamenná pagoda a čajovna Sekkatei, kde se podávají nápoje tradičním způsobem. Pokud budete chtít stavbu vidět z jiné perspektivy a vyhnout se davům turistů v létě, načasujte svoji návštěvu na zimu nebo podzim (především podzim s jeho pestrými barvami bývá krásný).

Adresa: 1 Kinkakujicho, Kita Ward, Kyoto, Kyoto Prefektura 603-836

 

Chrám Kiyomizu-dera

Chrám Kiyomizu-dera ve východní části Kjóta je významná památka na seznamu UNESCO nacházející se na malebném místě na hoře Otowa s výhledem na město. Návštěvníci mohou podniknout krásnou procházku k chrámu po malebné Uličce u čajové konvice s malými obchůdky a prodejnami řemeslných výrobků. Půvabný chrám byl založen už v roce 790 n.l. a věnován jedenáctihlavé buddhistické bohyni milosrdenství Kannon, jejíž sochy zde můžete spatřit. Současné budovy byly zbudovány po roce 1633 v období 3. šóguna Tokugawa Iemitsu, a stojí převážně na skalnatém výčnělku vysoko nad vodopádem Otowa. K nejzajímavějším prvkům patří velká terasa Hlavní síně vybudovaná na sloupech vysokých 30 m s 5 řadami příčných trámů a používaná jako podium pro chrámové tance a obřady. Terasa nabízí pozoruhodné výhledy na město a okolní zalesněné kopce, především na podzim, když se zbarví listí. K dispozici jsou komentované prohlídky také v angličtině.

Adresa: 294 Kiyomizu 1-chome, Higashiyama Ward, Kyoto, Prefektura Kyoto 605-0862

Buddhistické chrámy v Asii

Chrám Sanjūsangen-dō (Sanjusangendo)

Chrám Sanjūsangen-dō (Rengyoin), také nazývaný Chrám s 33 nikami, byl pojmenován podle jeho poměrně nezvyklé stavby: její fasáda je rozdělena do 33 (sanjusan) nik (gen), což odráží víru, že bohyně Kannon na sebe může vzít 33 různých podob/personifikací. Původní budova byla postavena v roce 1164 a současná protáhlá budova pochází z roku 1266 poté, co předchozí budovu zničil požár. Důkaz o jejím významu jako místu, kde se cvičila lukostřelba, představuje mnoho děr po šípech ve starých sloupech a trámech. Nejvýznamnější z mnoha uměleckých prací je Kannon s tisíci rukama s výškou téměř 3,5 m. Pochází ze 13. století a zahrnuje 500 stojících postav Kannon po obou stranách. Za pozornost stojí rovněž skulptury 28 nebeských pomocníků, duchů podřízených Kannon, za ní.

Adresa: 657 Higashiyama Ward, Kyoto, Prefektura Kyoto 605-0941

 

Císařský palác v Kjótu

Původní Císařský palác v Kjótu (Kyoto-gosho), zbudovaný v roce 794 n.l. a několikrát postavený znovu kvůli zničení požáry, je jedna z nejnavštěvovanějších historických lokalit ve městě. Současná budova vznikla v roce 1855 a představuje impozantní pohled. Zabírá velký (kdysi hradbami obehnaný) areál nedaleko samého srdce města a k jeho nejzajímavějším prvkům patří krásně zdobené brány, významné místnosti a budovy. K těm patří Síň pro státní obřady (Shishinden), Císařova rezidence (Seiryo-den), Soudní síň (Ko-gosho) a Císařská knihovna. Zatímco pěkný areál je volně přístupný veřejnosti, samotný palác můžete navštívit jedině při komentované prohlídce, které nabízí Agentura pro císařskou domácnost. V každém případě plánujte dopředu a podívejte se na její stránky, kde najdete rezervace a formuláře.

Adresa: 3 Kyoto-Gyoen, Kamigyo Ward, Kyoto, Prefektura Kyoto 602-0881

 

Chrám Nishi Honganji

Hlavní chrám původní sekty Jodo-shinshu, Nishi Honganji, je vynikajícím příkladem buddhistické architektury. K nejzajímavějším prvkům patří Hlavní síň (Hondo), která byla vybudována v roce 1760. Zahrnuje řadu místností vyzdobených malbami na zlatém pozadí a mnoho významných soch, z nichž některé pocházejí z 6. století. Zajímavá je rovněž Síň zakladatelů (Daishi-do), kde najdete uctívanou sochu mnicha Šinrana Šónina, vyřezanou v roce 1244 a později pokrytou vrstvou laku smíchaného s jeho popelem. Další významnou stavbou je Pokladnice (Daishoin) s různými místnostmi nazvanými podle nádherných nástěnných a stropních maleb, které je zdobí. Patří k nim Vrabčí pokoj (Suzume-no-ma), Místnost divokých hus (Gan-no-ma) a Chryzantémový pokoj (Kiku-no-ma) s pěknými malbami květin na zlatém a bílém povrchu od Kaiho Yusetsu ze 17. století. Za pozornost stojí také chrám Higashi-Honganji školy Jodo-shinshu. Založen byl v roce 1602 a je v něm umístěna řada zajímavých uměleckých prací. Jen pár částí chrámů je přístupných veřejnosti, takže je potřeba se nejprve podívat na stránky chrámu a požádat, pokud se chcete podívat také do částí, které nejsou běžně přístupné.  

Adresa: Shimogyo Ward, Kyoto, Prefektura Kyoto 600-8501

.

Národní muzeum v Kjótu a Městské muzeum umění

Kromě mnoha krásných starých chrámů s významnými uměleckými díly se Kjóto rovněž může chlubit řadou působivých sbírek v muzeích a galeriích světové úrovně. Asi nejznámější z nich je Národní muzeum, galerie umění založená v roce 1897 a široce považovaná za nejvýznamnější muzeum tohoto druhu v Japonsku. Zaměřuje se především na tradiční asijské umění, hlavně z Japonska, bylo kompletně zrenovováno a zahrnuje nové křídlo, které navrhl architekt Yoshio Taniguchi. K nejzajímavějším prvkům patří příklady historického umění a aplikovaného umění spolu s pravidelnými výstavami (počítejte se spoustou chození). Za návštěvu stojí také Městské muzeum umění v Kjótu KYOCERA, které bylo otevřeno v roce 1928 a vystavuje významná díla od Takeuchi Seihō, jednoho z předních japonských umělců 20. století.

Adresa: 527 Chayacho, Kyoto, Prefektura Kyoto 605-0931

Co dělat a na co se podívat v Japonsku

Gejši a chrámy v okrsku Gion

Gion, který je známý jako okrsek zábavy a gejš, je část Kjóta, kterou si nejlépe prohlédnete pěšky. Leží na východním břehu řeky Kamogawa (Kamo) a tvoří ho eklektická směsice moderní architektury a historických budov, takže skýtá jedinečné seznámení s řadou japonských tradic, od krásně oblečených gejš až po zachovalé hostince a čajovny 17. století, a tím i pohled na staré Japonsko. Centrum Gionu tvoří okolí ulic Hanami-Koji, Shijo-dori a nábřežní promenády Shirakawa Minami-dori, a okrsek je proslulý mnoha chrámy. Nejznámější z nich je Stříbrný pavilon (Ginkakuji) z 15. století a chrám Chion-in. Chion-in patří k nejslavnějším chrámům v Japonsku, s dvoupatrovou věží (Sammon-san) vysokou 24 m, v níž je umístěn největší zvon v zemi: váží 71 tun, byl odlit v roce 1633 a zvoní se na něj pouze při svátcích v polovině dubna.  Gion je skvělé (a bezpečné) místo k procházkám také po setmění.

Adresa: Nishi Ten-o-cho, Okazaki, Sakyo-ku, Kyoto, Kansai 606-8341

 

Císařská vila Katsura

Císařská vila Katsura, původně postavená v roce 1624 pro prince Hachijo Toshihito, bratra císaře  Goyozei, nabízí nádhernou historickou architekturu a jednu z nejznámějších starých zahrad v Japonsku. Navrhl ji Kobori Enshu s princovou pomocí a je vytvořena takovým způsobem, že návštěvník vždy vidí věci zepředu; menší zahrady jsou seskupeny kolem velkého jezírka s vrcholky Arashiyama a Kameyama v pozadí. K nejzajímavějším prvkům patří brána Miyuki-mon a mnoho zahradních stezek, některé vytvořené z říčních oblázků a jiné z  obdélníkových kamenů, na okrajích zdobených mechem a křovinami. Stezky procházejí dalšími branami do vnitřní zahrady se skupinou budov známou jako Goten uprostřed. Za pozornost stojí především veranda Furu-shoin navržená speciálně tak, aby umožňovala pozorování měsíce, a 3 místnosti Naka-shoin s mnoha pěknými malbami od předních umělců Japonska. Pokud čas dovolí, udělejte si zastávku a dopřejte si jídlo nebo občerstvení v některé z čajoven, které se na místě nacházejí.

Adresa: Katsuramisono, Kyoto, Prefektura Kyoto 615-8014

Nejkrásnější japonské zahrady

Chrám Daitoku-ji

Chrám Daitoku-ji, Zenový chrám velké ctnosti, je jeden z hlavních chrámů zenové školy Rinzai a byl založen v roce 1324. Současné stavby pocházejí z 16. – 17. století. Z celkem 22 budov na místě je jich 7 přístupných veřejnosti. Patří k nim Kara-mon, brána v čínském stylu s nádhernými řezbami, a dvoupatrová hlavní brána Sammon zbudovaná v roce 1589 a známá mnoha pěknými malbami na stropě a sochami. Hlavní síň (Butsuden nebo Daiyu-den) byla vybudována v roce 1664 a obsahuje sochu Buddhy Shakyamuni s jeho žáky (Anna a Kayo) a postavou Daito-kokushi, prvního opata chrámu. Za Hlavní síní se nachází Přednáškový síň (Hatto), která je založena na čínských modelech, a Obydlí opata (Hojo) s malbami a s přilehlou zahradou. K dalším atrakcím patří Staré obydlí opata (Shinju-an) se sochami a hrobkami pocházejícími ze 14. století a s pěknou zenovou zahradou.

Adresa: 3 Murasakino Daitokujicho, Kyoto, Prefektura Kyoto 603-8231

 

Chrám Byōdō-in (Bjódóin)

Chrám Byōdō-in založený v roce 988 př.n.l. se může chlubit mnoha jedinečnými budovami, svatyněmi a uměleckými díly a určitě stojí za návštěvu. K nejzajímavějším prvkům patří Síň fénixe (Hoo-do) s bronzovými fénixi na obou štítech a s bohatou výzdobou interiéru. Krásná síň také obsahuje malby z 11. století včetně působivé zlacené postavy Buddhy Amida, a oltáře a strop vykládané bronzem a perletí. K tomu přiléhá síň Kannon-do, která stojí přímo nad řekou a známá také jako Síň rybářů (Tsuridono). Nechejte si čas také na prohlídku chrámových zahrad s  mnoha pěknými jezírky a Muzea Byōdō-in s poklady souvisejícími s chrámovou lokalitou, včetně 52 dřevěných japonských soch Buddhy, vyřezávaných fénixů a původního chrámového zvonu. Za návštěvu stojí rovněž chrám Zen Tenryu-ji (Tenrjúdži). Odtud se můžete dostat do krásného bambusového háje Arashiyama s vysokými bambusy, který je prostě dechberoucí.

Adresa: Renge-116 Uji, Prefektura Kyoto 611-0021

12 hlavních atrakcí japonského Kjóta 3

***

KDE SE UBYTOVAT

Nejlepší část Kjóta, kde se můžete ubytovat, je centrum města, především okrsky Gion nebo Kawaramachi-Dori, které nabízejí mnohé z hlavních atrakcí města, a také restaurace, obchody a zábavu. Zde uvádíme některé hotely s dobrým hodnocením v těchto okrscích.

Luxusní hotely: Ritz Carlton 5* se nachází na břehu řeky Kamogawa (Kamo) a nabízí bezkonkurenční luxus a servis, 4 restaurace a dobře hodnocené spa. Hotel Kanra Kyoto 4* je vzdálen jen kousek pěšky od hlavního vlakového nádraží a nabízí velké moderní pokoje s krásnou vanou z cedrového dřeva. V samém srdci Gionu najdete Maifukan, který nabízí dobře vybavené pokoje s miniledničkami; hotel má střešní zahradní terasu (trvale zavřeno?).

Akční nabídka ubytování:

Hotely střední třídy: blízko hlavního vlakového nádraží se nachází Ohanabo 3* , malý útulný hotel na tichém místě, s pohodlnými pokoji a s oblíbenou restaurací. Současný Hotel Anteroom 3* je skvělý pro ty, kdo hledají něco odlišného. Hotel zahrnuje galerii umění a originální pokoje, které jsou vkusně kompaktní, a přitom velmi funkční, včetně pokojů s terasou. Citadines Karasuma-Gojo 3* je dobrá volba pro delší pobyt, s velkými pokoji, které zahrnují kuchyni a obytnou část.

Akční nabídka ubytování:

Ekonomické hotely: hotel ibis Styles Kyoto Station 3* se nachází na centrálním místě a nabízí efektivně zařízené pokoje a snídani v ceně. V samém srdci nákupního okrsku Kawaramachi-Dori (a také se snídaní v ceně) je Super Hotel s moderními a útulnými pokoji. Pokud byste si přáli více tradiční japonské ubytování, Ryokan Shimizu 2*  nabízí pokoje vybavené futony a rohožemi tatami, v místě jsou termální lázně onsen.

Akční nabídka ubytování:

 .

TIPY A VÝLETY

To nejlepší z Kjóta: pokud budete chtít zvládnout všechny hlavní atrakce Kjóta za jediný den, skvělou volbou je celodenní prohlídka Kjóta s hradem Nijo a chrámem Kiyomizu. Zkušený průvodce Vám poskytne fascinující historický kontext k atrakcím, které uvidíte, jako je chrám Kinkaku-ji, hrad Nijo a Císařský palác v Kjótu. Prohlídku završte dechberoucími výhledy na Kjóto z terasy chrámu Kiyomizu. Pamatujte na to, že prohlídka zahrnuje mnoho chozemí. Zahrnuto je vyzvednutí z vybraných hotelů, oběd a vstupné.

Jednodenní prohlídka Kjóta a Nary z Kjóta, včetně hradu Nijo, je skvělá volba pro ty, kdo chtějí vidět to nejlepší z krásného historického města a jeho okolí. Oblíbená desetihodinová prohlídka zahrnuje atrakce Kjóta, jako je Císařský palác, chrám Kinkaku-ji a hrad Nijo, a pak Vás odveze do města Nara, kde si prohlédnete chrám Todai-ji a svatyni Kasuga. Během cesty se můžete těšit na oběd v japonském stylu (k dispozici jsou také západní pokrmy); zahrnuty jsou služby profesionálního průvodce, doprava (včetně vyzvednutí z hotelu) a vstupné.

Prohlídka na jízdních kolech: historické město si skvěle prohlédnete při cyklistické prohlídce Kjóta pro malé skupiny. Trvá 3-4 hodiny, kdy spatříte historickou architekturu města, prohlédnete si hlavní svatyně a chrámy, a také přejedete po proslulé Stezce filosofů lemované sakurami. Prohlídka je omezena jen na 9 účastníků, zahrnuje vypůjčení jízdního kola a průvodce pro skupinu.

Pěší prohlídky okolí: pro ty, kdo mají výdrž, je zde dopolední pěší návštěva Arashiyamy a Sagana, která představuje vynikající způsob, jak si prohlédnout nejzajímavější místa v okolí Kjóta. Výlet trvá 4 hodiny a zahrnuje procházku krásnými bambusovými háji, které obklopují mnohé ikonické chrámy na kopcích, včetně chrámů Tenryu-Ji a Jojakko-Ji. Zahrnuto je veškeré vstupné, a také vyzvednutí z hotelu a doprava.