12 hlavních turistických atrakcí japonské Osaky

12 hlavních turistických atrakcí japonské Osaky 1

Osaka, jedno z největších měst v Japonsku, leží na jižním pobřeží západního Honšú v místě, kde se řeka Yodo (Jodo) vlévá do Osacké zátoky, která ústí do Tichého oceánu. Díky své poloze v deltě řeky se sítí vodních cest a kanálů, přes které vede víc jak tisíc mostů, získala Osaka (také Ósaka) přezdívku „Benátky Východu“. Počátky  Osaky sice spadají do raných dnů japonské říše, dnes však patří k nejmodernějším městům v zemi, které se může chlubit futuristickým panoramatem s řadou příkladů impozantní moderní architektury. Status metropole světové úrovně dokládá také mnoho vynikajících kulturních institucí. Patří k nim muzea a galerie umění, a také supermoderní prostředí, divadla a hudební sály, což vše představuje nekonečný seznam jedinečných možností, kam se vydat a co dělat. Když budete plánovat program své návštěvy Osaky (včetně ubytování), pamatujte na to, že město má ve skutečnosti dvě významná centra. Pokud chcete být v blízkosti skvělých restaurací, nakupování a zábavy, měli byste se vydat do Minami, „jižního okrsku“. Oproti tomu Kita, „severní okrsek“, je tradiční centrum obchodu v Osace a určitě stojí za zvážení. Naleznete zde nekonečné množství možností nakupování, restaurací, zábavy i ubytování. Ať už si vyberete kteroukoli z nich (ale navštívit byste měli obě), najdete zde vynikající systém dopravy, který Vám pomůže při prohlížení památek a poznávání míst, která ve městě můžete navštívit. Pokud možno se vydejte do této oblíbené destinace v klidnějším období, např. v zimě. Vyhnete se tak davům u nejvyhledávanějších atrakcí a budete mít příležitost si prohlédnout jedinečné pamětihodnosti a místa, jako je Osacký hrad zahalený sněhem, v noci krásně nasvícený. 

 

Osacký hrad

Hrad v Osace (Ōsaka-jō) byl dokončen v roce 1586 a jeho stavba trvala pouze 3 roky. Nařídil ji japonský válečník a politik Tojotomi Hidejoši a v té době se jednalo o největší hrad v Japonsku. Hidejošiho vojenští velitelé dostali za úkol přispět na stavbu kameny, z nichž největší je kámen higo-ishi umístěný nedaleko jižního vstupu. Je vysoký téměř 6 m, dlouhý 14,5 m a daroval jej generál Kato Kijomasa z ostrova Šódo. Po Hidejošiho porážce v roce 1615 byl hrad zničen, a později znovu zbudován šóguny Tokugawa z důvodu prestiže. Znovu zničen byl hrad po pádu šógunátu a svoji dnešní podobu hrad získal v roce 1931. K jeho hlavním atrakcím patří pětipatrová hlavní věž vysoká 42 m, která obsahuje významné muzeum s exponáty souvisejícími s historií hradu a města (kromě toho horní patra nabízejí skvělé výhledy na město). V parku u Osackého hradu (úvodní foto) se nachází svatyně Hokoku věnovaná Hidejošimu a jeho rodině. Jedná se o velmi oblíbené místo, takže zde může být rušno, především v letních měsících, proto je je dobré využít možnosti e-vstupenky, kterou seženete na oficiálních stránkách hradu.

Adresa: 1-1 Osakajo, Chuo Ward, Osaka, prefektura Osaka 540-0002

 

Chrám Shitennō-ji

Shitennō-ji je nejznámější chrám v Osace, jehož kořeny je možné vysledovat až do roku 59 n.l., navíc byl prvním buddhistickým chrámem v Japonsku. Přestože byl v průběhu staletí mnohokrát přestavěn (poslední rekonstrukce proběhla v 60. letech 20. století), chrám Shitennō-ji je nejstarší oficiálně spravovanou náboženskou památkou tohoto druhu. K nejzajímavějším částem patří pětipatrová pagoda spolu s řadou dalších nádherně zdobených budov. Z nich nejlepší je Zlatý pavilon (Kondō) se sochami a malbami, Přednáškový sál (Kōdō) a krytá chodba spojující tři z chrámových bran. K dalším zajímavým budovám v komplexu patří prostor pro vyučování, lékárna a nemocnice. Nechejte si také čas na prohlídku jeho příjemné zahrady.

Adresa: 1-11-18 Shitennoji, Tennoji Ward, Osaka, prefektura Osaka 543-0051

Buddhistické chrámy v Asii

Akvárium Kaiyukan

Akvárium Kaiyukan, které vypadá trochu jako postavené z obřích kostek lega, určitě stojí za návštěvu. Průchozí akvárium, které patří k největším institucím tohoto druhu na světě, nabízí návštěvníkům fascinující prohlídku řady různých mořských prostředí: patří k nim Tichý oceán, Antarktida, Velký bariérový útes nebo Monterey Bay (západní pobřeží USA). Spatřit můžete také řadu japonských mořských druhů, sladkovodní druhy i místní plazy a savce. Přitom se akvárium může chlubit 27 nádržemi, z nichž největší má hloubku 9 m a snadno může pojmout i velké mořské živočichy, jako jsou manty a žraloci. Nezapomenutelný zážitek pak nabízí návštěva v noci, když jsou nádrže uměle osvětleny, což vytváří oslnivý efekt. Před návštěvou si nejprve na oficiálních stránkách akvária ověřte, kdy probíhá krmení.

Adresa: Chome 1-1-10 Kaigandori, Minato Ward, Osaka, prefektura Osaka 552-0022

 

Vyhlídkové kolo Tempozan a přístavní okrsek Harbor Village

Vyhlídkové kolo Tempozan skýtá skvělé pohledy na Osaku, především na přístav a přístavní okrsek Tempozan, kde ho najdete. Obrovské vyhlídkové „ruské“ kolo je jednou z největších svého druhu v Asii a tyčí se do výšky více jak 112 m s průměrem 100 m. V provozu je od roku 1997 a nabízí vzrušující jízdu (17 minut), která je obzvlášť zajímavá v noci, když je kolo barevně osvětleno; barva závisí na předpovědi počasí (oranžová znamená slunečné počasí, zelená zamračeno a modrá déšť). Milovníci vzrušení si mohou zvolit speciální kabinky s průhledným dnem, které nabízejí vynikající výhledy na Osackou zátoku. Poté se vydejte prozkoumat další atrakce přístavního okrsku Harbor Village. K nejzajímavějším patří plachetnice Santa Maria, Legoland Discovery Center a Akvárium Kaiyukan (výše).

Adresa: 1-1-10 Kaigandori, Minato Ward, Osaka, prefektura Osaka 552-0022

 

Kobe Port Tower 

12 hlavních turistických atrakcí japonské Osaky 2

Osaka se může chlubit hned 2 vysokými věžemi, které jsou pro město charakteristické. Novější z nich je Kobe Port Tower, která se nachází na okraji města nedaleko hlavního přístavu. I když je o něco dál od centra města, návštěvníci by si ji určitě neměli nechat ujít, přičemž je oblíbeným cílem turistů. Stavba z červené oceli je vysoká 108 m a odolná vůči zemětřesení, uvedena do provozu byla v roce 1963 a dodnes působí moderním dojmem. Zlatým hřebem návštěvy bývá její vyhlídková terasa, která skýtá fantastické výhledy na město a přístav Kóbe. Pokud byste si zde chtěli dát večeři, rezervujte si předem místo v otáčející se restauraci, která nabízí rovněž fantastické výhledy (obzvlášť krásné po setmění).

Adresa: 5-5 Hatobacho, Chuo Ward, Kobe, Hyogo 650-0042

Hladání nejlepší restaurace s výhledem

Věž Tsūtenkaku 

12 hlavních turistických atrakcí japonské Osaky 3

Starší z osackých věží Tsūtenkaku se nachází v centru města a patří k jeho nejznámějším stavbám. Původně byla v roce 1912 postavena jako kopie eiffelovky v Paříži, ale byla zničena za II. světové války. Současná stavba byla dokončená v roce 1956 a nabízí výhledy na Osaku patřící k nejlepším. Obdivovat je můžete z vyhlídkové úrovně v 5. patře, kde rovněž naleznete svatyni japonského boha štěstí. Pokud se sem vydáte po setmění, věž bývá nasvícena fantastickou přehlídkou neonových světel.

Adresa: Chome-18-6 Ebisuhigashi, Naniwa Ward, Osaka, 556-0002

 

Národní muzeum umění

Národní muzeum umění v Osace (NMAO) je unikátní muzeum umění nacházející se jen pár minut od centra města na ostrůvku Nakanoshima mezi řekami Tosabori a Dōjima. Významná galerie byla otevřena v roce 1977 a obsahuje velkou sbírku prací předních mezinárodních umělců poválečného období, včetně Picassa a Cézanna, a také Japonců Kuniyoshiho a Foujity. Dále je v něm umístěna mnoho významných památek a soch. I když se jinak třeba o umění příliš nezajímáte, muzeum stojí za návštěvu už jen kvůli pozoruhodné ocelové venkovní konstrukci, mohutné instalaci, která má připomínat rákosí ohýbající se ve větru. Za návštěvu stojí rovněž Městské muzeum krásných umění, galerie, kde můžete spatřit sbírku staré čínské kaligrafie a prací od nejváženějších umělců Japonska.

Adresa: 4 Chome-2-55 Nakanoshima, Kita Ward, Osaka, 530-0005

 

Osaka Tennōji Zoo a Park

Největší zelená plocha v Osace, Tennōji Park (Tennōji Kōen), slouží jako útočiště uprostřed rušného okolního města. Nabízí vonící květinové záhony a na jaře kvetoucí sakury, takže jeho návštěva je příjemná; najdete zde mnoho zábavných skulptur, jezírek a lávek. Kromě toho jsou v něm umístěny některé významné turistické atrakce města včetně Osaka Tennōji Zoo. Zoo bylo otevřeno v roce 1915 a spatříte v něm řadu živočišných druhů, jako jsou lvi, žirafy a sloni, kteří žijí v takovém prostředí, že to vypadá, jakoby se potulovali africkou savanou. Za pozornost stojí rovněž jezero s hrochy a pavilon plazů.

Tip: pokuste se načasovat svoji návštěvu na dobu bezplatných prohlídek zdejších skleníků a dalších částí, které obvykle nejsou přístupné veřejnosti.

Adresa: 1-108 Chausuyamacho, Tennoji-ku, Osaka

 

Muzeum vědy v Osace

Muzeum vědy v Osace (Ōsaka Shiritsu Kagakukan), které ne náhodou připomíná můstek velké zaoceánské lodi (ostatně stojí na nábřeží), je skvělé místo, kam se můžete vydat s dětmi. Otevřeno bylo v roce 1989 nad Národním muzeem umění (výše)a obsahuje mnoho interaktivních exponátů s řadou témat souvisejících s vědou; pokrývají vše od astronomie až po zdroje energie. Muzeum se navíc může chlubit prvním planetáriem v zemi. Za návštěvu stojí rovněž Mezinárodní mírové centrum v Osace (Ōsaka-kokusai-heiwa-senta), muzeum věnované záležitostem míru. K jeho hlavním atrakcím patří znepokojivé expozice související s válečným ničením, a také kopie slavných Hodin Posledního soudu.

Adresa: 4 Chome-2-1 Nakanoshima, Kita Ward, Osaka, 530-0005

 

Umeda Sky Building 

12 hlavních turistických atrakcí japonské Osaky 4

Kromě úžasného architektonického designu svých muzeí a galerií umění se Osaka může chlubit také mnoha pěknými příklady moderní architektury. Asi nejznámější je budova Umeda Sky Building (Umeda Sukai Biru), ikonická stavba tvořená dvěma kancelářskými věžemi, které jsou nahoře spojeny velkou plošinou. Právě ta přitahuje návštěvníky se svým systémem mostů a eskalátorů, které věže spojují, přičemž skýtá závratné výhledy z výšky více jak 170 m. Výhledy ze střešní vyhlídky a zahrady, která se nazývá příhodně Floating Garden Observatory, jsou fantastické. Poté se projděte v parku u základny věže s příjemnými stezkami, fontánami a jezírky. Kromě toho je zde podzemní tržnice vytvořená tak, aby se podobala Osace na počátku 20. století.

Adresa: 1 Chome-1-88 Oyodonaka, Kita Ward, Osaka, 531-6023 

 

Universal Studios Japan

Jedna z nejnovějších atrakcí města, která se rychle dostává mezi nejvyhledávanější, je zábavní park Universal Studios Japan. Je to jedno z nejrušnějších míst, které každoročně přiláká asi asi 10 milionů návštěvníků. Pobočka v Osace je jedním z 5 tematických parků Universal ve světě a má pár jedinečných atrakcí navíc. Nejnovější z nich je Hollywood Dream: The Ride, horská dráha, na které se vydáte zpátky v čase; dále jsou zde atrakce založené na filmech o Spidermanovi, a Universal Wonderland, prostor ideální pro rodiny cestující s dětmi. Jedinečnou zábavu na japonská témata a japonské postavičky najdete na atrakcích, které jsou založeny na hrách a TV programech, např. Universal Cool Japan, Monster Hunter a One Piece Premier Show. Pro fanoušky Harryho Pottera je zde The Wizarding World of Harry Potter (Kouzelný svět Harryho Pottera) vytvořený podle oblíbených atrakcí v Island of Adventure Universal v Orlandu na Floridě. Abyste se vyhnuli čekáním ve frontách, objednejte si praktický pas Universal Express Pass.

 

Adresa: 1-33 Sakurajima, prefektura Osaka 554-0031 

 

Svatyně Tenmangu a Tenjin Festival

V Osace se rovněž koná každoroční festival patřící k největším v Japonsku. Festival Tenjin (Tenjin Matsuri) zde probíhá už více jak 1000 let vždy ve stejný den, 24.-25. července. Jeho součástí jsou pestré průvody na zemi i na vodě a vrcholí skvělou přehlídkou ohňostrojů. Velká část aktivit se odehrává kolem svatyně Tenmangu, která oslavuje japonského boha učenosti, a skýtá turistům příležitost poznat místní zvyky, vidět tradiční kostýmy a těšit se z úžasné pohostinnosti místních. Také představuje příležitost pro nakupování suvenýrů a ochutnávku skvělého jídla od mnoha prodejců, kteří si zde při této příležitosti zřídí stánek.

Adresa: 2 Chome-1-8 Tenjinbashi, Kita Ward, Osaka, 530-0041

Hlavní turistické atrakce Tokia

***

KDE SE UBYTOVAT

Nejlepší oblast v Osace, kde se  můžete ubytovat, je její kompaktní centrum, takže budete v blízkosti restaurací, obchodů a mnoha hlavních atrakcí. Proslulý Osacký hrad se nachází na západním okraji centra a chrám Shitennō-ji jižně od něj. Blízko vody najdete proslulé vyhlídkové kolo Tempozan a okrsek Harbour Village. Zde uvádíme některé výborně hodnocené hotely s dobrou polohou.

Luxusní hotely: Intercontinental Hotel Osaka 5* nabízí velké pokoje na vynikajícím místě v centru všeho dění; hotel je vzdálen 10 minut pěšky od ústředního vlakového nádraží. V nejvyšší budově v Japonsku je umístěn nový Marriott Miyako Hotel 5*, kde zabírá 38.-57. patro; nabízí pokoje s okny od podlahy ke stropu a výhledy na město a okolní pláně. Na třídě Midosuji, jedné z nejprestižnějších ulic v Osace lemované exkluzivními obchody, najdete The St Regis Osaka 5* s luxusně zařízenými pokoji, vzdálený jen pár minut od Osackého hradu.

Akční nabídka ubytování

Hotely střední třídy: nedaleko Universal Studios Japan je umístěn Hotel Universal Port 4* ideální pro rodiny s dětmi. Trajekty mají zastávku hned za hotelem a míří do přístavního okrsku Tempozan, kde se nachází známé vyhlídkové kolo. Na poloviční cestě mezi Osackým hradem a Tennoji Zoo stojí Daiwa Roynet Hotel Osaka Kitahama 3* s pohodlně vybavenými standardními pokoji a zastávkou metra přímo pod hotelem. Mitsui Garden Hotel nabízí prostorné pokoje v tichém okrsku, v blízkosti Muzea vědy v Osace a Národního muzea umění.

Akční nabídka ubytování

Ekonomické hotely: ve čtvrti Nanba nedaleko zoo se nachází Business Hotel Mikado 2*, ekonomický hotel se základně vybavenými pokoji v japonském stylu a se společnými koupelnami a sprchami. Hosté si mohou zdarma vypůjčit jízdní kolo. Dobrou hodnotu i polohu nabízí Hotel Kinki s velkými pokoji; název hotelu odkazuje na část města, kde se nalézá, s ústředním vlakovým nádražím je jen kousek pěšky odtud.

Akční nabídka ubytování

.

TIPY A VÝLETY

Méně rušné období v Osace: pokud se sem vydáte mimo rušné hlavní období v létě, budete odměněni mnoha jedinečnými zážitky a pohledy na Osaku. V zimě město ožívá úžasnou přehlídkou barevného osvětlení a nasvícení. Dobrá doba k návštěvě je od listopadu do ledna během Festivalu světel, když je krásný Osacký hrad vánočně osvětlen. Oblíbené je také jaro, kdy městské parky a zahrady ožívají životem.

Jednodenní výlety: Osaka má skvělou polohu pro cestovatele vyhledávající dobrodružné aktivity, kteří si zde mohou podniknout řadu jednodenních výletů. Oblíbenou volbou je jednodenní návštěva měst Kjóto a Nara včetně Zlatého pavilonu a chrámu Todai-ji. Další možností je celodenní výlet s návštěvou Hirošimy a Miyajimy, při kterém navštívíte 2 hlavní atrakce Hirošimy: svatyni Itsukushima (Icukušima) a Mírový pamětní park v Hirošimě. Výlety zahrnují služby anglicky mluvícího průvodce, cestu luxusním autobusem a vstupné. 

Co dělat a na co se podívat v Japonsku