12 hlavních turistických atrakcí Limy

12 hlavních turistických atrakcí Limy 1

Na první pohled vypadá Lima jako aglomerace táhnoucí se do nekonečna od oceánu k horám, rozsáhlá metropole, která nijak nepřipomíná známé andských venkovanů v pestrých krojích pózujících s lamami před vysokými vrcholky. Ale bližší pohled ukáže, že obrovské město, kde žije téměř třetina obyvatel Peru, má své vlastní atrakce, pozoruhodné a pestré jako výjevy z vnitrozemí.

Proto si udělejte čas na návštěvu rušné metropole a prohlédněte si její vynikající muzea, abyste se (kulturně a historicky) připravili na to, co uvidíte jinde v Peru. Můžete obdivovat koloniální architekturu s krásnými budovami s bohatě vyřezávanými dřevěnými balkony a barokními ozdobami. Připojte k místním a dejte si večeři v některé z nejlepších jihoamerických restaurací, procházejte se v zelených parcích nebo relaxujte v pobřežních okrscích Limy. Uvidíte, proč španělští dobyvatelé v čele s Franciscem Pizarrem, kteří ji v roce 1535 založili, nazvali Limu „Královnou měst“.

Plaza de Armas – hlavní náměstí

Široké náměstí známé také jako Plaza Mayor představuje historické centrum Limy a logický počáteční bod prohlídek pamětihodností města. Většina budov původního města byla zničena při zemětřesení v roce 1746, takže jediným dochovaným objektem na Plaza de Armas je bronzová kašna uprostřed z roku 1651. Budovy byly poté rekonstruovány a dnes je Plaza de Armas na seznamu památek UNESCO. Spolu s katedrálou kolem náměstí najdete Arcibiskupský palác, budovu Casa del Oidor a Palacio del Gobierno, oficiální rezidenci prezidenta, která byla vybudována na místě, kde v roce 28. července 1821 José San Martín vyhlásil nezávislost Peru. Ve všední dny v poledne tu vidět můžete střídání stráží tu, což je oblíbená atrakce pro turisty. Z Plaza de Armas na Plaza San Martin vede pěší ulice Jiron de la Union, což je směsice starých a nových budov s restauracemi a obchody. Naleznete zde kostel La Merced, který byl dokončen na počátku 18. století a má zdobnou barokní koloniální fasádu. Casa de Aliaga je jedno z nejstarších a nejlépe zachovalých koloniálních sídel (velkých soukromých domů) v Jižní Americe pocházející z raných dnů města. Od roku 1535 v něm žije rodina Aliagových, dnes už 17 generace, takže se jedná o nejstarší dům v Jižní Americe vlastněný a obývaný jednou rodinou. Dům vybavený v koloniálním stylu s objekty z 16., 17. a 18. staletí je přístupný při komentované prohlídce (po předchozí rezervaci).

 

Convento de San Francisco – kostel a klášter 

12 hlavních turistických atrakcí Limy 2

Kostel sv. Františka (San Francisco) a jeho klášter jsou proslulé především svými katakombami obsahujícími kosti asi 10 000 lidí pohřbených zde v době, kdy se tu nacházel první hřbitov v Limě. Pod kostelem je labyrint úzkých chodeb, které jsou z obou stran obloženy kostmi. V jednom místě je velká kulatá díra zaplněna kostmi a lebkami naaranžovanými v geometrickém vzoru jako umělecké dílo. Pokud nahoře probíhá mše, zvuky shora se strašidelně rozléhají katakombami. Návštěva této památky není vhodná pro lidi trpící klaustrofobií, protože stropy jsou nízké a dveře mezi komorami ještě nižší, takže se lidé musí sklánět, když vstupují. Ale katakomby jsou až na konci prohlídky kostela, takže je můžete vynechat. K vidění je zde ještě spousta dalšího. Knihovna na horní úrovni uchovává tisíce starožitných knih a klášter vystavuje působivou sbírku náboženského umění. Známý je především zdejší nástěnný obraz Poslední večeře ukazující apoštoly večeřící morče, kdy vedle Jidáše stojí ďábel. Kostel a klášter San Francisco byly vysvěceny v roce 1673 a je to jeden z nejlépe zachovalých koloniálních kostelů ve městě, který přestál zemětřesení v letech 1687 a 1746, i když byl rozsáhle poškozen při dalším v roce 1970.

Adresa: Jirón Lampa y Ancash, Lima

 

Katedrála v Limě

Limská katedrála dominuje východní straně Plaza de Armas. Stavba původní katedrály započala v roce 1535 a zvětšena byla v roce 1564 po vzoru katedrály ve španělské Seville. Byla poškozena při zemětřesení v roce 1687 a téměř zničena při velkém zemětřesení 1746, ale rychle znovu vybudována do dnešní podoby. Všimněte si krásného vyřezávaného kůru, rytiny Ježíše v kapli sv. Jana Křtitele a oltářů ve španělském barokním churrigueresque. Kaple vyzdobená mozaikami uchovává hrob Francisca Pizarra, zakladatele Limy. V zadní části katedrály se nachází malé Muzeum náboženského umění a ve dvoře je příjemná čajovna.

Adresa: Plaza de Armas, Lima

 

Magický vodní okruh v Parque de la Reserva

Magický vodní okruh (Circuito Magico del Agua) byl otevřen v Parque de la Reserva v roce 2007 a za rok uvítal 2 miliony návštěvníků. Drží rekord největšího komplexu fontán na světě s 13 samostatnými fontánami. Největší z nich, Fuente Mágica, stříká vodu do výšky více jak 80 m, zatímco Fuente Túnel de las Sorpresas („Tunel překvapení“) je 35 m dlouhý vodní tunel, kterým můžete procházet. U Fuente de la Fantasia uvidíte laserovou a obrazovou show s tryskami synchronizovanými podle hudby.

Adresa: Madre de Dios, Lima

 

Park lásky – Parque del Amor  

12 hlavních turistických atrakcí Limy 3

V Limě nenajdete romantičtější místo pro pozorování západu slunce než je Park lásky (Parque del Amor) na Malecónu v Miraflores. Mozaikové vzory vytvořené z maličkých kachlí zdobí nerovné stěny, takže často bývají přirovnávány k mozaikám od Antoni Gaudího v Parku Güell ve španělské Barceloně. Mozaiky obsahují verše peruánských básníků, jako je Abelardo Sánchez León a Augusto Tamayo Vargas. Po vrcholu útesů vedou stezky lemované květinami a směřující k ústřednímu bodu parku, El Beso (Polibek); je to velká skulptura objímajícího se páru od peruánského sochaře Victora Delfína. Parque del Amor je večer otevřen do 23 hodin.

 

Čtvrť Miraflores  

Na útesech nad oceánem jižně od centra Limy leží Miraflores, okrsek s moderními budovami ze skla a oceli, ale také starými koloniálními domy a spoustou zelených ploch. Právě zde naleznete moderní obchody a restaurace podávající tzv. novou peruánskou kuchyni, která přitahuje pozornost v kulinářských kruzích po celém světě. Krásné parky a zelené prostory se táhnou po vrcholu útesů vysoko nad hladinou a často zde uvidíte závěsné kluzáky vznášející se dolů z útesů nad surfaři ve vlnách. Je to vlivnější okrsek, takže očekávejte o něco vyšší ceny. Naleznete zde však spoustu možností aktivit, kromě procházení obchodů a ochutnávání nové peruánské kuchyně. Ti, kdo se zajímají o předkolumbovské kultury, by se měli přihlásit na prohlídku Museo Amano, kde spatří soukromou sbírku peruánské keramiky a textilií uspořádanou chronologicky. I když jsou dobře zastoupeny předkolumbovské kultury, jako je Chimu a Nazca, Museo Amano je proslulé především svojí pozoruhodnou sbírkou textilií od méně známé kultury Chancay ze severního pobřeží. Prohlídku je nutné si rezervovat předem.

Adresa: Retiro 160, Miraflores

 

Národní muzeum – Museo de la Nacion

Coby největší muzeum v Limě je Národní muzeum https://www.museosdelima.com/museo-de-la-nacion/  (Museo de la Nacion) nejlepším místem, kde můžete začít své seznamování s dávnou historií Peru a pochopit peruánskou kulturu. Muzeum pokrývá celou archeologickou historii Peru, od prvních obyvatel až po inckou říši. Expozice keramiky a textilií, spolu se zmenšenými modely archeologických lokalit, jako je Machu Picchu a planina Nazca, jsou uspořádány chronologicky, aby ukazovaly postup od jedné kultury k druhé. Nejpůsobivější je model hrobu Pána ze Sipanu (Lord Sipan), první mumie kultury Moche nalezené v archeologické lokalitě Huaca Rajada v Sipánu. Většina exponátů je popsána na štítcích španělsky a anglicky.

Adresa: Av. Javier Prado Este 2465, San Borja

Machu Picchu: jak si prohlédnout nejslavnější památku Peru odpovědně

Muzeum Larco

Jižně od centra Limy ve čtvrti Pueblo Libre se nachází Muzeum Rafaela Larco Herrery, známé spíše jako Muzeum Larco. Umístěno je v sídle místokrále z 18. století, které bylo postaveno na místě předkolumbovské pyramidy ze 7. století. Muzeum Larco uchovává obrovskou sbírku více jak 40 000 ks peruánské keramiky, z níž velká část pochází od kultury Moche a Chimú. Vystavena bývá vždy pouze část sbírky. Muzeum je velmi oblíbené také díky své vynikající sbírce výrobků ze zlata, spolu s textiliemi, kamennými řezbami a výrobky z kovů.

Adresa: Av. Bolivar 1515, Pueblo Libre, Lima

 

Santo Domingo – kostel a klášter

12 hlavních turistických atrakcí Limy 4

Kostel a klášter sv. Dominika (Santo Domingo), vybudovaný v roce 1540 na pozemku, který získal dominikánský mnich Vicente Valverde od Francisca Pizarra, patří k nejstarším a nejhistoričtějším v Limě. Naleznete zde ostatky sv. Růženy Limské, sv. Jana Masíase a sv. Martina de Porrese, prvního černého světce všech třech Amerikách. Sochu sv. Růženy daroval kostelu Santo Domingo papež Klement X.. Klášter je znám svými mozaikami zobrazujícími život sv. Dominika, Dominga de Guzmana, který založil dominikánský řád. Uvnitř pestře vymalovaného kláštera se ukrývá klidná zahrada. Kostel je jen kousek pěšky na severovýchod od Plaza de Armas v centru Limy.

 

Huaca Pucllana – pyramida

Pyramidový chrám Huaca Pucllana se nachází uprostřed čtvrti Miraflores a dnes je obklopen nesourodými budovami. Postaven byl z nepálených cihel, což je stavební materiál, který nevydrží déle než 1000 let v jakémkoli klimatu, a tvoří ho 7 stupňovitých plošin. Limská kultura, která pyramidu vybudovala, se rozvíjela na centrálním pobřeží Peru mezi lety 200 a 700 n.l.. Z objevených artefaktů je známo, že se jednalo o významné obřadní i administrativní centrum. Lokalita je rozdělena do dvou částí, jedna s důkazy o obětování ryb a druhá patrně správní. Také zde byla odkryta pohřební komora s lidskými ostatky, a artefakty pocházející od pozdější kultury Wari, jenž zde vzkvétala asi v letech 500-900 n.l.. Komplex si můžete prohlédnout jedině s průvodcem, ale ceny prohlídek jsou poměrně nízké.

Adresa: Calle General Borgoño cuadra 8, Lima

Muzeum archeologie, antropologie a historie

Národní muzeum archeologie, antropologie a historie (Museo Nacional de Arqueología, Antropología, e Historia), které není tak velké jako Museo de la Nacion, odvádí vynikající práci při seznamování návštěvníků s historií Peru od pravěku po koloniální období. Expozice jsou dobře zorganizované a turisté nejsou zahlceni množstvím materiálu, takže jsou pro ně snáze srozumitelné. Také rozmanitost je působivá, s poklady nedozírné hodnoty, jako jsou ukázky keramiky, figurální kamenné rytiny, obelisky, zabalené mumie, pohřební komory, šperky, tapiserie a díla ze zlata a z kovů, mnohé vystavené se zmenšenými modely archeologických lokalit. Sbírka keramiky obsahuje kusy pocházející z roku 2800 př.n.l. a k popsaným obeliskům patří žulový obelisk Tello a stéla Raimondi. Rodiče by měli pamatovat na to, že některé keramické postavy nejsou vhodné pro děti. K muzeu patří také dům, kde v žil Jose de San Martin i Simon Bolivar.

Adresa: Plaza Bolívar, Pueblo Libre, Lima

 

Kostel Las Nazarenas

Několik bloků od nám. Plaza de Armas stojí kostel Las Nazarenas s jedinečnou historií. Lokalita byla kdysi součástí chudého okrsku propuštěných černých otroků a uprostřed této chudinské čtvrti se nacházela nástěnná malba Ukřižování Krista, dílo propuštěného otroka. V roce 1655 zemětřesení srovnalo se zemí většinu území, ale právě tato zeď zůstala stát. Místní lidé to považovali za zázrak a vybudovali kostel Iglesia de Las Nazarenas kolem zdi s obrazem, dnes známým jako El Señor de los Milagros. Kopie namalovaná olejovými barvami je dnes připevněna na zeď, která stojí za oltářem. Vždy 18. října je obraz nesen v průvodu ulicemi při oslavách El Señor de los Milagros v doprovodu tisíců věřících.

Adresa: Huancavelica and Tacna Ave, Lima

 

Barranco – předměstí

Barranco ležící jižně od centra a Miraflores je oblíbenou lokalitou umělců a spisovatelů a představuje vynikající místo pro ty, kdo chtějí uniknout z města a ruchu turistických atrakcí. Není sice tak upravené jako Miraflores ani pečlivě rekonstruované jako historické centrum Limy, zato Barranco nabízí krásnou architekturu z 19. a počátku 20. století, a také autentickou atmosféru místa, kde místní lidé svým počtem převyšují turisty. Můžete se k nim připojit, když sedí na lavičkách v parku, procházejí se se psy, nakupují nebo jedí venku kolem pouličních prodejců. Malé hostince a restaurace, které lemují kopce a útesy kolem moře, jsou oblíbenými místy, kde si lidé dávají večeři a pozorují západ slunce. Začněte v Městském parku (Parque Municipal), otevřeném prostoru obklopeném koloniální architekturou. Odtud pokračujte dolů po Zapitě přes Puente de Los Suspiros („Most vzdechů“) a dál až k vyhlídce na útesech. Soukromé Muzeum koloniálního umění Pedro de Osma (Museo de Arte Colonial Pedro de Osma) je umístěno v historickém sídle Palacio de Osma. Jeho mimořádná sbírka koloniálního umění z celého Peru zahrnuje obrazy, skulptury, kovové předměty, kamenná díla, stříbro a nábytek.

Adresa: Av. Pedro de Osma 423, Lima

Akční nabídka ubytování: