12 turistických atrakcí indonéské Jakarty

12 turistických atrakcí indonéské Jakarty 1

Rušná metropole Indonésie Jakarta představuje tavící kotlík kultur. V této megalopoli se mísí dohromady rozmanité tradice, od javánských a malajských přes arabské a indické až po holandské. Výsledkem je dynamické, živoucí město s vlastním jedinečným charakterem.

Jakarta nabízí kulturu pití kávy a s ní spojenou scénu, která nepochybně patří k nejlepším na světě – ostatně většina setkání probíhá právě ve stylových kavárnách. Určitě si zamilujte smaženou rýži, které je k dostání v nespočtu stánků v Jakartě . Dále dostanete do nablýskaných mnohaúčlových nákupních center, která nabízejí kromě nakupování také zábavu, akce a umění. Turistické atrakce Jakarty Vám však ukážou také hlubší stánku kosmopolitního města. Můžete si prohlédnout modely tradičních domů z indonéských ostrovů (kterých je přes 17 000) v tematickém parku Taman Mini Indonesia Indah. S duchem indonéské nezávislosti se setkáte v národním památníku Monas a rozpadající se architektonické klenoty z koloniálního období Jakarty najdete ve starém městě. O nejstarších lidech žijících v Indonésii se dozvíte v Národním muzeu.

Navštivte Národní muzeum v Jakartě

Národní muzeum (Museum Nasional) je jedno z nejlepších míst, která můžete v Jakartě navštívit. Nachází se na západním okraji nám. Merdeka, zabývá se archeologií a etnologií a jeho bohaté sbírky zahrnují asi 70 000 artefaktů. Je považováno za jedno z nejlepších muzeí v jihovýchodní Asii. Nemusíte ani vstoupit do Národního muzea, abyste začali poznávat některé z jeho pokladů. Dvůr budovy staré více jak 150 let zahrnuje klidnou fontánu zdobenou bronzovou sochou slona, dar siamského krále Chulalongkorna Batávii v roce 1871. Ikonické dílo dalo vzniknout přezdívce hlavní budovy, které se říká „Sloní budova“. Muzeum je rozděleno na dvě křídla, z nichž každé se může chlubit vlastními expozicemi. Nové křídlo má 4 patra s expozicemi o kultuře a počátcích lidstva v Indonésii. Nenechte si ujít sbírku zlatých šperků a artefaktů z centrální Jávy,  expozici úžasných vzácných textilií z mnoha míst v Indonésii a model „muže z Flores“, předchůdce člověka, jehož ostatky byly nalezeny na ostrově Flores v roce 2013. Prosklený most spojuje nové křídlo se starým, v němž najdete renomovanou sbírku klasických hinduistických a buddhistických soch. K hlavním lákadlům patří čtyřmetrová socha Adityawarmana, krále Malayapury, stojícího v kruhu z lebek. Staré křídlo rovněž obsahuje sbírku prehistorické keramiky z různých míst Asie, staré indonéské etnografické nástroje, památky na holandskou Východoindickou společnost a poklady z královských domů v souostroví.

Tip: Během týdne jsou k dispozici bezplatné prohlídky v angličtině, které vedou členové Společnosti pro indonéské dědictví. Aktuální data a časy najdete na stránkách muzea.

Adresa: Jl. Medan Merdeka Barat No.12, Gambir, Kecamatan Gambir, Kota Jakarta Pusat, Daerah Khusus Ibukota Jakarta 10110 

 

Prohlédněte si draky v Muzeu Layang-Layang

Pouštění draků je tradicí v této části světa už více jak 2000 let a nenajdete lepší místo v Jakartě, kde se s tímto dědictvím seznámit, než Museum Layang-Layang v klidné uličce ve čtvrti Pondok Labu. Krátký film promítaný v muzeu vysvětluje počátky pouštění draků v Indonésii, tak jako mnoho stylů draků – dostatek informací, aby turisté mohli ocenit zdejší sbírku více jak 600 pestrých draků. Uvidíte zde mohutného draka v podobě koně s křídly. Muzeum rovněž vystavuje hlavu draka, který vypouštěl oheň, draka-plachetnici, tradiční draky vyrobené z bambusu a banánových listů a úžas budícího 3D draka v podobě vozu taženého koňmi včetně otáčejících se kol. Pokud budete po prohlídce inspirováni, můžete z materiálu dostupného v muzeu zkusit vyrobit vlastního draka, co představuje jedinečný suvenýr.

Adresa: Jl. H. Kamang No.38, RT.8/RW.10, Pd. Labu, Kec. Cilandak, Kota Jakarta Selatan, Daerah Khusus Ibukota Jakarta 12450

 

Relaxujte na Merdeka Square

12 turistických atrakcí indonéské Jakarty 2

Náměstí Merdeka Square, park o rozloze 75 ha obklopený bujnou zelení v centru Jakarty, je zdejší obdobou rozlehlých náměstí v (některých) evropských velkoměstech. Je považováno za jedno z největších veřejných náměstí na světě. Obyvatelé Jakarty míří na velkolepé prostranství o víkendech s rodinou či přáteli, takže Merdeka umožňuje vidět něco z každodenního života v rušném prostoru města. Hlavním prvkem nám. Merdeka je Národní památník známý také jako Monas. Věž vysoká 132 m a zakončená pozlaceným plamenem symbolizuje boj Indonésie za nezávislost. Architektonický div byl budován 14 let a otevřel ho II. indonéský prezident Suharto v roce 1975. V základně památníku je umístěno Národní historické muzeum, malé muzeum s dioramaty zobrazujícími historii indonéského hnutí za nezávislost. Turisté také mohou každou hodinu vyjet výtahem na vrchol památníku, pokud se jim ovšem poštěstí sehnat vstupenku, kterých je vydáváno omezené množství. Náměstí Merdeka nabízí skvělou atmosféru pro relaxaci o víkendových odpoledních. Můžete sledovat fotbalový zápas, udělat si piknik na trávníku nebo se podívat se na roztomilé tečkované jeleny v uzavřeném prostoru nedaleko jihovýchodního rohu.

Adresa: Gambir, Central Jakarta City, Jakarta

 

Nakupujte v obřích nákupních centrech v Jakartě

V Jakartě nebudete nikdy daleko od obřích nákupních center: město jich má ve svých okrscích rozeseto více než 170. Mnohé z nich představují působivou architekturu s několika patry obchodů, sálů, restaurací, salonů, galerií atd., takže se jedná o ideální místo, kde můžete trávit čas a vyhnout se dusivé dopravní špičce v metropoli. A která nákupní centra jsou nejlepší a neměli byste si je při své návštěvě Jakarty nechat ujít? Odpověď závisí na tom, co hledáte. Budova Plaza Indonesia v centru Jakarty je plná mezinárodních luxusních značek, jako je Bulgari, Rolex, Kate Spade a Christian Louboutin, ale také místních batikovaných textilií. Grand Indonesia Shopping Town, centrum s výhledem na památník Selamat Datang, zahrnuje největší kinosál v Indonésii, fontány s vodní show a arkádu s video hrami. V západní Jakartě mohou nakupující zamířit do nákupního centra Mal Taman Anggrek (MTA) s více jak 500 obchody, koncerty v centrálním atriu, jedním z největších krytých ledových kluzišť v zemi a mohutnou LED obrazovkou, která se táhne kolem celé budovy. Milovníci dobrého jídla by si měli dopřát jídlo v obrovském food courtu v nákupním centru Plaza Senayan v centru Jakarty.

 

Muzeum současného umění MACAN

Indonésie se dostala na titulky zpráv ve světě, když v listopadu 2017 otevřela Muzeum MACAN, první instituci současného umění v zemi. Kritikou uznávaná atrakce si od té doby vybudovala pověst jedné z předních atrakcí Jakarty. Prostor o rozloze 7100 m² vystavuje významnou sbírku umění (asi 800 kusů) vytvořenou v průběhu 25 let především obchodníkem & milovníkem umění jménem Haryanto Adikoesoemo. Uvnitř mohou turisté vidět hravé sklolaminátové výtvory japonské umělkyně Yayoi Kusama, romantické obrazy milovaného indonéského malíře Rádína Sáliha Šarífa Bustámana a jedinečnou akvarelovou mapu ostrova Bali od mexického malíře Miguela Covarrubiase. Podívejte se na stránky muzea, kde najdete aktuální přehled výstav a akcí v době, kdy budete v Jakartě.

Adresa: AKR Tower Level M, Jalan Panjang No. 5 Kebon Jeruk, Jakarta Barat 11530

 

Podnikněte výlet na Tisíc ostrovů

Až budete potřebovat přestávku a uniknout z betonové džungle v Jakartě, vydejte se na jednodenní výlet na řetězec ostrovů známý jako Tisíc ostrovů (Kepulauan Seribu). Jedná se o skupinu 110 nádherných ostrovů rozesetých v Jávském moři severně od metropole. Turisté se denně dostanou z přístaviště Marina Ancol trajekty nebo soukromou lodní dopravou na oblíbená místa v souostroví. Na Pulau Bidadari, jeden z nejblíže ležících ostrovů, se z přístaviště trajektů dostanete za 30 minut. Na ostrově najdete vzácné stromy, písčité pláže a pevnost ze 17. století. Také zde můžete přenocovat v bungalovu nad vodou. Malebný Pulau Tidung je další oblíbený cíl jednodenních výletů. Turisté tráví čas na ostrově jízdou na kole, šnorchlováním a fotografováním na legendárním Mostu lásky, který spojuje hlavní ostrov s menšími kousky země. Jako úplně jiný svět působí ostrov Pulau Sepa, který leží asi 90 minut od Jakarty a je rájem pro milovníky dobrodružných aktivit. Vybírat si můžete z vodních sportů, jako je plavba na nafukovacích „banánových“ člunech, šnorchlování, jízda na vodním skútru (jet skiing) a potápění. A pokud zmeškáte trajekt zpátky do města, můžete přenocovat v chatce nebo přímo pod hvězdami.

Tip: výlety z Jakarty na Tisíc ostrovů umožňují na jeden den uniknout z Jakarty a vrátit se zpátky včas na večeři s nasi goreng (smažená rýže).

 

Seznamte se s historií Jakarty ve starém městě 

12 turistických atrakcí indonéské Jakarty 3

Indonéská metropole sice vypadá moderní a nablýskaná, ale přitom si ve starém městě (Kota) uchovává zbytky své historické atmosféry. Tato oblast v 17. století sloužila jako ústředí holandské Východoindické společnosti. Je to jedno z nejlepších míst, kam se byste se měli vydat první den svého pobytu v Jakartě, abyste získali představu o slavné minulosti města. Náměstí Taman Fatahillah představuje centrum pro prohlídku Koty. Náměstí je obklopeno holandskými koloniálními budovami vytvářejími majestátní atmosféru, která je v nápadném protikladu k mrakodrapům ze skla a betonu jinde v Jakartě. Nabílené budovy na jižním okraji náměstí a staré téměř 400 let byly proměněny z radnice na Historické muzeum Jakarty. Uvnitř najdete více jak 20 000 historických artefaktů včetně starých map, keramiky a nábytku v betawském stylu, spolu s vězeňskými celami, v nichž byli v 19. století drženi indonéští bojovníci za svobodu.

Další cennou atrakcí v okrsku je Museum Wayang  na západním okraji nám. Taman Fatahillah. Muzeum provádí návštěvníky javánskou tradicí výroby dřevěných loutek. V této kulturní instituci je občas možné shlédnout loutkové představení. Další umění a kulturu v okrsku hledejte v Muzeu výtvarného umění a keramiky (Museum Seni Rupa Dan Keramik) naproti Muzea Wayang přes náměstí. Vystavuje pozoruhodnou sbírku keramiky a řemeslných výrobků z Indonésie, ale také kusy z jiných částí Asie nebo z Evropy. Neměli byste však veškerý čas strávit jen uvnitř. Vedlejší ulice ve starém městě, lemované pozoruhodnými budovami s dřevěnými okenicemi, představují zdroj nespočtu fotogenických míst a skvělé atmosféry. Okrsek si můžete prohlédnout pěšky nebo si na nám. Fatahillah vypůjčit jízdní kolo. Až se budete potřebovat posilnit, proslulá restaurace Cafe Batavia je tím pravým místem, kde uniknete horku a můžete ochutnat klasické nealkoholické ovocné mocktaily.

Adresa: Jl. Lada Dalam No.7, RT.7/RW.7, Pinangsia, Kec. Taman Sari, Kota Jakarta Barat, Daerah Khusus Ibukota Jakarta 11110

12 turistických atrakcí indonéské Jakarty 4
náměstí Taman Fatahillah

Prohlédněte si Kemang, nejstylovější okrsek v Jakartě

Jedno odpoledne v Jakartě byste měli věnovat prohlídce Kemangu. Bývá považován za nejstylovější a nejmódnější okrsek ve městě a je plný kaváren, obchodů, zajímavých míst, a také přistěhovalců. Kemang nabízí nespočet možností aktivit. Můžete si dát kávu v kavárně Say Something Coffee a přitom pozorovat psy hrající si v nedalekém psím parku. Nebo procházet regály v klidném knihkupectví Aksara. Podívat se na nejnovější módu od vynořujících se indonéských návrhářů v rozšiřující se řadě zdejších butiků. Zhlédnout film v mikrokině Kinosaurus nebo expozici umění v Kemang Gallery 58. Také byste si měli oí víkendu dopřát brunch v některé ze zdejších rušných restaurací (pokud se Vám podaří sehnat volný stůl – místa byste si měli rezervovat předem telefonicky).

Tip: Dostat se do Kemangu veřejnou dopravou je obtížné. Pomoct Vám může taxi od Blue Bird Taxi nebo neformální motocyklové taxi (ojek).

                       

Obdivujte mešitu Istiqlal

Když budete v zemi s největší muslimskou populací na světě, určitě byste měli využít příležitosti a poznat islámskou kulturu a atrakce „z první ruky“, počínaje návštěvou mešity Istiqlal. Největší mešita v jihovýchodní Asii (a jedna z největších na světě) má kapacitu pojmout až 120 000 osob najednou. Pětiúrovňová stavba s kopulí, která byla z velké části vybudována z mramoru z východní Jávy, zabírá působivých 9 ha nedaleko památníku Monas. Mimo časy modliteb a v konzervativním oblečení jsou turisté vítáni. Ale i když nebudete mít čas jít dovnitř, uslyšíte během dne volání k modlitbám z vysokého minaretu.

Adresa: Jl. Taman Wijaya Kusuma, Ps. Baru, Kecamatan Sawah Besar, Kota Jakarta Pusat, Daerah Khusus Ibukota Jakarta 10710

 

Pláž Ancol Beach

Hledáte způsob, jak se vyhnout horku a vlhkosti v Jakartě? Zamiřte na sever od města do oblíbeného plážového letoviska Ancol. Rozsáhlá rekreační oblast zahrnuje přístaviště, písčité pobřeží a bazény, kde si můžete vypůjčit lehátko a relaxovat. Najdete zde také pěknou promenádu a chodník z prken, což jsou skvělá místa pro pozorování západu slunce. Kromě pláže nabízí Ancol také další oblíbenou atrakci, Ancol Dreamland. Park se nachází na nábřeží a nabízí zábavu pro celou rodinu, včetně mohutného oceanária, akvaparku s labyrintem toboganů, špičkového golfového hřiště, botanické zahrady, zoo a tematického parku s více jak 40 atrakcemi. Pokud přijedete do Jakarty s dětmi, určitě byste měli strávit den či dva v Ancolu.

 

Navštivte katedrálu v Jakartě

Ve stínu mešity Istiqlal stojí další přední náboženská stavba města, katedrála Nanebevzetí Panny Marie známá také jako Jakartská katedrála, novogotický kostel z poloviny 19. století. Její blízkost velké mešitě je považována za symbol filosofie jednoty a harmonie mezi různými vírami v Indonésii. Z dálky katedrála vypadá jako vybudovaná z kamene, tak jako katedrály v Evropě. Když se však podíváte zblízka, uvidíte, že je ve skutečnost postavena z cihel pokrytých silnou vrstvou omítky, která má imitovat přírodní kámen. Uvnitř pak najdete 3 historické oltáře, lavice pro 8000 věřících a sochu Panny Marie držícího Ježíše Krista po jeho ukřižování (Pieta). Hned vedle se nachází Muzeum katedrály, malé muzeum popisující, jak se katolicismus dostal do Indonésie. Zaznamenán je i první známý křest v Indonésii, který proběhl v roce 1808.

Adresa: Jl. Katedral No.7B, Ps. Baru, Kecamatan Sawah Besar, Kota Jakarta Pusat, Daerah Khusus Ibukota Jakarta 10710

 

Seznamte se s kulturou Betawiů v Setu Babakan

Seznamte se s původními obyvateli oblasti velké Jakarty v kulturní vesnici Betawi u jezera Setu Babakan, což je interaktivní atrakce, která se zaměřuje na uchování a oslavu domorodé kultury Betawiů. Začněte v dvoupatrovém Muzeu Betawi a pak se vydejte ven do domovů Betawiů a shlédnout kulturní vystoupení v amfiteátru. Když budete mít hlad, zaskočte do Zóny E a ochutnejte tradiční kuchyni Betawiů (jako jsou smažené fazolové klíčky a omelety z lepivé rýže). Vícesmyslový zážitek Vám přinese hlubší pochopení jejich starobylé kultury.

Tip: každý červenec se v Setu Babakan koná Kulturní festival Betawi, který skýtá turistům šanci vidět svatbu, tradiční obřady a zvláštní rituály.

Adresa: Jl. RM. Kahfi II, RT.13/RW.8, Srengseng Sawah, Jagakarsa, Kota Jakarta Selatan, Daerah Khusus Ibukota Jakarta 

***

12 turistických atrakcí indonéské Jakarty 5
The Ritz-Carlton Hotel Jakarta, Pacific Place v Jakartě

Akční nabídka ubytování:

Novotel Jakarta Gajah Mada 4* se nachází nedaleko Batávie (staré Jakarty), takže hosté se mohou těšit z kulturních, uměleckých a volnočasových aktivit, které oblast severní Jakarty nabízí. Kromě používání moderních zasedacích místností v hotelu se mohou hosté těšit z vynikajícího jídla v restauraci na místě nebo relaxaci v bazénu, sauně či spa.

Grand Mercure Jakarta Kemayoran 5*návštěvníci ubytovaní v tomto hotelu se snadno pěšky dostanou na jiná místa v obchodním okrsku Kemayoran, včetně nákupních center a oblíbeného kulinářského centra Kelapa Gading. Hotel rovněž nabízí bazén, Wi-Fi v ceně, fitcentrum a pokoje s LED TV a minibarem.

The Ritz-Carlton Hotel Jakarta, Pacific Place 5*

Kosenda Hotel 4*  se nachází v centrální Jakartě a působí luxusním dojmem, ale jeho ceny Vás překvapí svou výhodností. Celkem 57 pokojů je ve 3 velikostech v různých cenových okruzích, takže hosté si mohou vybrat požadovaný stupeň pohodlí. Ale i nejmenší pokoje nabízejí skvělý design a kvalitní služby za dobrou cenu. Hotel rovněž zahrnuje restauraci, fitcentrum, snídaňový bufetu v ceně, kavárnu a noviny+balenou vodu na pokojích v ceně.

The Hermitage Jakarta, A Tribute Portfolio Hotel, Jakarta 5* – budova z 20. let 20. století ve stylu art deco vyčnívá uprostřed ruchu a shonu nejprestižnějšího jakartského okrsku Menteng. Hosté se odtud dostanou pěšky do špičkových nákupních center, ale také na trh se starožitným uměním. Interiér budovy byl inspirován počátkem 20. století, ale přitom skýtá luxusní moderní prvky, které každému hostu zaručí luxusní pobyt mimo všechen ruch a starosti.

Oakwood Premier Cozmo 5* se nachází jen pár minut od nákupních center Ambassador Mall a Kuningan City Mall a nabízí hostům špičkovou kvalitu a klimatizované pokoje uprostřed okrsku s vynikajícím nakupováním a zábavou. Hosté si mohou vybírat z pokojů a apartmánů a hotel dále skýtá venkovní bazén a fitcentrum, 4 restaurace a 3 kavárny.

Gondia International Guesthouse 3* – domácký penzion s malou zahradou v tiché ulici nabízí dobré útočiště v obří Jakartě. Jedná se o slušnou alternativu k hostelům a penzionům v ul. Jalan Jaksa, která má pohodlné pokoje a přátelské prostředí. 

Pro cestovatelské tipy a triky jak najít levné ubytování a ušetřit peníze klikněte zde nebo vyzkoušejte tento srovnavač Hotelscombined.com,  kde můžete porovnat všechny ceny jednoho a toho samého hotelu na jednom místě.