Nadměrný globální dluh je důvodem k obavám

Nadměrný globální dluh je důvodem k obavám 1

Třeba vyřešit, jak zajistit, aby zlepšování ekonomik po celém světě bylo podporováno růstem a reálnými investičními aktivitami a nejen zvyšováním dluhu.

DAVOS. Nadměrný globální dluh je důvodem k obavám, i když světová ekonomika relativně rychle roste, řekl na Mezinárodním ekonomickém fóru (WEF) v Davosu šéf JPMorgan Chase International Jacob Frenkel.

„Obávám se hlavně toho, že vždy se objeví problémy, když jsme příliš optimističtí a když se příliš zadlužit. To bylo hlavní poučení ze všech minulých krizí,“ uvedl Frenkel.

Mezinárodní měnový fond (MMF) v pondělí (22. 1.) zvýšil své prognózy růstu globální ekonomiky pro roky 2018 a 2019 o 0,2 procentního bodu, obě na 3,9%. Jedním z důvodů revize směrem nahoru byla nedávná daňová reforma v USA.

Podle Frenkela je patrný optimismus globálních podnikatelských a politických lídrů, kteří se účastní na výročním zasedání WEF v Davosu, oprávněný, neboť výkony ekonomik ve všech regionech světa jsou lepší než loni.

„Důvodem pro obavy je však prudký růst dluhu,“ upozornil Frenkel. Podobně se v pondělí vyjádřila i šéfka MMF Christine Lagardeová.

Podle Frenkela jsou však rizikem i růžové ekonomické vyhlídky. Hlavním problémem totiž je, jak zajistit, aby zlepšování ekonomik po celém světě bylo podporováno růstem a reálnými investičními aktivitami a nejen zvyšováním dluhu. „Protože zvyšování dluhu je založeno na předpokladu, že ho dokážete splatit, že ho dokážete refinancovat, že úrokové sazby zůstanou nízké.“

Podle Institutu pro veřejné finance globální dluh na konci 3. čtvrtletí roku 2017 dosáhl rekordních 233 bilionů USD (188,63 bilionu eur).

Frenkel na otázku, co považuje za největší problém globální ekonomiky, odpověděl: „Prudký nárůst dluhu – firem, domácností, vláda a podobně. Ale abyste mi rozuměli, jsem optimistický ohledně stavu světové ekonomiky.“